Ixworth Criteriums (ERRL)

Closed Circuit – Monday, 04 May 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

246/EN/008/2009

Start Date:

Mon, 4th May 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mike Smith Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Huw Watkins London Dynamo Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Richard Norris VC Revolution Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Steven Locke Plan B Racing Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  James Price Ciclos Uno Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Philip Hargreaves VC Norwich Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Alan Lawrence VC Revolution Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Michelle Buck Gosforth RC Unknown N/A 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Ben Tinkler Newmarket Cycling&Triathlon Cl... Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ben Nicholson Iceni Velo Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Basil Moss Cambridge CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Mark Barningham Glendene CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Douglas Allen Velo Schils - Interbike RT Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Adam Ellis GS Henley Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Mark Farrow VC Norwich Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Jason Hucklesby St Ives CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Kevin Barker Ciclos Uno Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

Juniors (Regional Championship)

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors (Regional Championship) - Results
1.  Joshua Edmondson Glendene CC Unknown 2nd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  David Nichols Glendene CC Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alexander Murison Glendene CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Oliver Rossi Glendene CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
6.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Thomas Yeatman Glendene CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Raphael Deinhart Team PB Performance Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jason White Team PB Performance Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jason White Team PB Performance Unknown Elite 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jason White Team PB Performance Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Dean Shannon Richardsons-Trek RT Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Joshua Cunningham VO2 Development Team Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Andrew Griffiths New Heebra Lombarden Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nathan Miller Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Joe Skipper Richardsons-Trek RT Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Adam Cotterell VO2 Development Team Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Joel Davison Glendene CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Will Fox Team PB Performance Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Jean Spies VO2 Development Team Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Steven Griffiths Richardsons-Trek RT Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Jake Norton Spalding Cycling Club Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Lance Hutchison Cheltenham & County CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Tristan Price Ciclos Uno Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lorna Robinson Ipswich Bicycle Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rebecca Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys (Regional Champs)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys (Regional Champs) - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sean Dunlea Ciclos Uno Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls (Regional Champs)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls (Regional Champs) - Results
1.  Esther Colman West Suffolk Wheelers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sara Gent VO2 Development Team Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys (Regional Champs)

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys (Regional Champs) - Results
1.  Patrick Scarboro Fit-For Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Thomas Laker VO2 Development Team Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rob Yeatman Glendene CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls (Regional Champs)

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls (Regional Champs) - Results
1.  Alexandra Mckibben City Of Norwich Triathlon & Cy... Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mollie Baker Colchester Rovers CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

Invitational race B

Position Name Club name Rider status Category Points
Invitational race B - Results
1.  Michael Cowland Team PB Performance Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jake Butler VO2 Development Team Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Franklin Richardsons-Trek RT Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Westrup Velo Club Baracchi Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jason Salter VO2 Development Team Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  James King VO2 Development Team Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

Invitational race A

Position Name Club name Rider status Category Points
Invitational race A - Results
1.  Jason White Team PB Performance Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Dean Shannon Richardsons-Trek RT Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Martin Smith AW Cycles Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Will Fox Team PB Performance Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Andrew Griffiths New Heebra Lombarden Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Joe Skipper Richardsons-Trek RT Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Raphael Deinhart Team PB Performance Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Nathan Miller Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Adam Cotterell VO2 Development Team Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

First five events are category races. 1st 10 places in these races to invitational race A (*with the exception of E/1/2 race which will be dependant on number of riders - further details on the day). Places 11-20 in these races to invitational race B (*with the exception of E/1/2 race which will be dependant on number of riders - further details on the day). Entry fees include category race plus invitational. Points will be awarded to riders based on their category results. Part of the Eastern Road Race L

The Races

Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 12:15 Regional Masters C+ Band 4 ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Mon 04/05/09 – 12:15
Regional Masters C+, Band 4
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 12:40 Women Only Band 4 ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Mon 04/05/09 – 12:40
Women Only, Band 4
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 13:05 Regional B Band 5 ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Mon 04/05/09 – 13:05

3/4

Regional B, Band 5
Juniors (Regional Championship) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 13:30 Regional Junior Only Band 4 ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Mon 04/05/09 – 13:30
Regional Junior Only, Band 4
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 13:55 National B Band 3 ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Mon 04/05/09 – 13:55
National B, Band 3
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:20 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:20
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:20 Youth Only Youth --- 10 mins + 1 lap
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:20
Youth Only, Youth
10 mins + 1 lap
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:20 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:20
Youth Only, Youth
U14 Boys (Regional Champs) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:35 Youth Only Youth --- 15 mins + 1 lap
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:35
Youth Only, Youth
15 mins + 1 lap
U14 Girls (Regional Champs) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:35 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:35
Youth Only, Youth
U16 Boys (Regional Champs) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:55 Youth Only Youth --- 15 mins + 1 lap
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:55
Youth Only, Youth
15 mins + 1 lap
U16 Girls (Regional Champs) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:55 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:55
Youth Only, Youth
Invitational race B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 15:20 Regional C+ Band 5 --- 25 mins + 5 laps
Entry:
Mon 04/05/09 – 15:20
Regional C+, Band 5
25 mins + 5 laps
Invitational race A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 15:55 Regional C+ Band 5 --- 35 mins + 5 laps
Entry:
Mon 04/05/09 – 15:55
Regional C+, Band 5
35 mins + 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

246/EN/008/2009

Start Date:

Mon, 4th May 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mike Smith Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Huw Watkins London Dynamo Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Richard Norris VC Revolution Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Steven Locke Plan B Racing Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  James Price Ciclos Uno Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Philip Hargreaves VC Norwich Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Alan Lawrence VC Revolution Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Michelle Buck Gosforth RC Unknown N/A 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Ben Tinkler Newmarket Cycling&Triathlon Cl... Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ben Nicholson Iceni Velo Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Basil Moss Cambridge CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Mark Barningham Glendene CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Douglas Allen Velo Schils - Interbike RT Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Adam Ellis GS Henley Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Mark Farrow VC Norwich Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Jason Hucklesby St Ives CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Kevin Barker Ciclos Uno Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

Juniors (Regional Championship)

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors (Regional Championship) - Results
1.  Joshua Edmondson Glendene CC Unknown 2nd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  David Nichols Glendene CC Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alexander Murison Glendene CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Oliver Rossi Glendene CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
6.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Thomas Yeatman Glendene CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Raphael Deinhart Team PB Performance Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jason White Team PB Performance Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jason White Team PB Performance Unknown Elite 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jason White Team PB Performance Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Dean Shannon Richardsons-Trek RT Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Joshua Cunningham VO2 Development Team Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Andrew Griffiths New Heebra Lombarden Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nathan Miller Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Joe Skipper Richardsons-Trek RT Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Adam Cotterell VO2 Development Team Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Joel Davison Glendene CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Will Fox Team PB Performance Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Jean Spies VO2 Development Team Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Steven Griffiths Richardsons-Trek RT Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Jake Norton Spalding Cycling Club Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Lance Hutchison Cheltenham & County CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Tristan Price Ciclos Uno Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lorna Robinson Ipswich Bicycle Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rebecca Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys (Regional Champs)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys (Regional Champs) - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sean Dunlea Ciclos Uno Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls (Regional Champs)

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls (Regional Champs) - Results
1.  Esther Colman West Suffolk Wheelers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sara Gent VO2 Development Team Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys (Regional Champs)

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys (Regional Champs) - Results
1.  Patrick Scarboro Fit-For Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Thomas Laker VO2 Development Team Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rob Yeatman Glendene CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls (Regional Champs)

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls (Regional Champs) - Results
1.  Alexandra Mckibben City Of Norwich Triathlon & Cy... Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mollie Baker Colchester Rovers CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

Invitational race B

Position Name Club name Rider status Category Points
Invitational race B - Results
1.  Michael Cowland Team PB Performance Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jake Butler VO2 Development Team Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Franklin Richardsons-Trek RT Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Westrup Velo Club Baracchi Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jason Salter VO2 Development Team Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  James King VO2 Development Team Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

Invitational race A

Position Name Club name Rider status Category Points
Invitational race A - Results
1.  Jason White Team PB Performance Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Felix English Team Corridori Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Dean Shannon Richardsons-Trek RT Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Martin Smith AW Cycles Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Will Fox Team PB Performance Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Andrew Griffiths New Heebra Lombarden Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Joe Skipper Richardsons-Trek RT Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Raphael Deinhart Team PB Performance Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Nathan Miller Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Adam Cotterell VO2 Development Team Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

First five events are category races. 1st 10 places in these races to invitational race A (*with the exception of E/1/2 race which will be dependant on number of riders - further details on the day). Places 11-20 in these races to invitational race B (*with the exception of E/1/2 race which will be dependant on number of riders - further details on the day). Entry fees include category race plus invitational. Points will be awarded to riders based on their category results. Part of the Eastern Road Race L

The Races

Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 12:15 Regional Masters C+ Band 4 ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Mon 04/05/09 – 12:15
Regional Masters C+, Band 4
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 12:40 Women Only Band 4 ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Mon 04/05/09 – 12:40
Women Only, Band 4
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 13:05 Regional B Band 5 ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Mon 04/05/09 – 13:05

3/4

Regional B, Band 5
Juniors (Regional Championship) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 13:30 Regional Junior Only Band 4 ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Mon 04/05/09 – 13:30
Regional Junior Only, Band 4
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 13:55 National B Band 3 ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£16.00)
Mon 04/05/09 – 13:55
National B, Band 3
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:20 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:20
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:20 Youth Only Youth --- 10 mins + 1 lap
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:20
Youth Only, Youth
10 mins + 1 lap
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:20 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:20
Youth Only, Youth
U14 Boys (Regional Champs) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:35 Youth Only Youth --- 15 mins + 1 lap
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:35
Youth Only, Youth
15 mins + 1 lap
U14 Girls (Regional Champs) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:35 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:35
Youth Only, Youth
U16 Boys (Regional Champs) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:55 Youth Only Youth --- 15 mins + 1 lap
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:55
Youth Only, Youth
15 mins + 1 lap
U16 Girls (Regional Champs) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 14:55 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 04/05/09 – 14:55
Youth Only, Youth
Invitational race B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 15:20 Regional C+ Band 5 --- 25 mins + 5 laps
Entry:
Mon 04/05/09 – 15:20
Regional C+, Band 5
25 mins + 5 laps
Invitational race A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/05/09 15:55 Regional C+ Band 5 --- 35 mins + 5 laps
Entry:
Mon 04/05/09 – 15:55
Regional C+, Band 5
35 mins + 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk