Hillingdon Slipstreamers Youth Summer Series #2

Closed Circuit , Hayes – Monday, 13 May 2019

Event Summary

Event Overview

A series of 11 youth races - with the first 10 races counting for series points. The 11th race of the series will still attract BC points where applicable, but no series points will be given - the evening shall be used to present trophies. Bonus points are awarded for attending all races 1-5, and more for attending race 6-10

C/D/E race will be first, followed by A/B races. 

Females over 16 are welcome to race against Under 16 Boys

The Race for the A/B Girls on the 27th May will start early. This is to allow for a special Development race in conjunction with the Regional School of Racing girl's session that will be active during the day.

Event Details

Event URN:

445556

Start Date:

Mon, 13th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Entry close date

Sun, 5th May 2019

Event Organiser:

David George
racesec@slipstreamers.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Elliot Tappin Palmer Park Velo RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Mattie Dodd VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Freddie Weller Hillingdon Slipstreamers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Frankie Snell Willesden Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  George Gould Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sebastian Egan Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
--- Casey Matthews Willesden Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Morris Charlotteville CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Owain Williams Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Sharkey Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rose-Marie Moncrieffe VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Victoria Minelli Charlotteville CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alec Rowles Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Finnlay Weeks Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ben Jones Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Dakshil Giridharan Beaconsfield Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Havisham Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Otto Allison Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Kent Finished 0

2. Edward Kent -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Alexander Pollock Finished 0

3. Alexander Pollock -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jett Jordan Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  James Earl Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harley Jackson Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

The classroom will be open from 18:30 for sign-on, with first race starting at 19:00 sharp unless otherwise stated. The direction will be clockwise, so please pin numbers on the right hand side.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:35 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:35
Youth Only, Band 5
50 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins

Event Summary

Event Overview

A series of 11 youth races - with the first 10 races counting for series points. The 11th race of the series will still attract BC points where applicable, but no series points will be given - the evening shall be used to present trophies. Bonus points are awarded for attending all races 1-5, and more for attending race 6-10

C/D/E race will be first, followed by A/B races. 

Females over 16 are welcome to race against Under 16 Boys

The Race for the A/B Girls on the 27th May will start early. This is to allow for a special Development race in conjunction with the Regional School of Racing girl's session that will be active during the day.

Event Details

Event URN:

445556

Start Date:

Mon, 13th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Entry close date

Sun, 5th May 2019

Event Organiser:

David George
racesec@slipstreamers.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Elliot Tappin Palmer Park Velo RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Mattie Dodd VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Freddie Weller Hillingdon Slipstreamers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Frankie Snell Willesden Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  George Gould Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sebastian Egan Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
--- Casey Matthews Willesden Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Morris Charlotteville CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Owain Williams Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Sharkey Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rose-Marie Moncrieffe VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Victoria Minelli Charlotteville CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alec Rowles Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Finnlay Weeks Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ben Jones Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Dakshil Giridharan Beaconsfield Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Havisham Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Otto Allison Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Kent Finished 0

2. Edward Kent -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Alexander Pollock Finished 0

3. Alexander Pollock -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jett Jordan Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  James Earl Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harley Jackson Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

The classroom will be open from 18:30 for sign-on, with first race starting at 19:00 sharp unless otherwise stated. The direction will be clockwise, so please pin numbers on the right hand side.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:35 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:35
Youth Only, Band 5
50 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/05/19 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 13/05/19 – 19:00
Youth Only, None
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk