Winchester Criterium & Cyclefest 2019 Incorporating the Regional Circuit Race Championships

Closed Circuit , Winchester – Sunday, 09 Jun 2019

Event Summary

Event Overview

The sixth annual Winchester Criterium will be held Sunday 9th June 2019. It will again incorporate the South Region Circuit Race Championships.

Please see our website for more information, including selection process, and follow us on Facebook and twitter for updates. See you there!

Event Details

Event URN:

444965

Start Date:

Sun, 9th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

The Courtyard, Guildhall Winchester, Access Via Guildhall Yard Car Park, Colebrook St, Winchester, Hampshire, SO23 9GH
Event HQ will be in "The Courtyard" room indoors on the ground floor of the Guildhall Winchester. Access for registration on foot is via the Guildhall Yard car park off Colebrook St. Car parking and other information is available on the event website.
View map

Entry close date

Wed, 29th May 2019

Event Organiser:

Amanda Ford
01962848405
info@winchestercriterium.org

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Phillips BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Richmond Rogers Arctic Aircon RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Harvey McLean VC St Raphael Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Will Ranoe MB Cyclery Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Dan Byrne Black Line Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Max Moyles Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  George Jones BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mark Herbert Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Owen Lewis Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Andy Edwards BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  George Beck BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Will Page Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Max Nelson University Of Portsmouth CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ellis Pullinger THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Adrian Lawson Nopinz Symec Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Elliot Barratt BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Bevan Army Cycling Union Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Budden Sotonia CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oscar Hutchings Team Tor 2000 KALAS Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Luke Nolan Nopinz Symec Race Team Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Tom Sharp Bristol RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Fredrick Sheske Did not finish 0

Fredrick Sheske -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Jon Shillingford Thames Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Mike Smith MB Cyclery Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Patrick Stumpf Sotonia CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Treagus Team ASL Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jake Yarranton Morvelo Basso Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Matthew Dennis Primera-TeamJobs Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Jewitt Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graham Reeves Bristol RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher McGovern Southampton University Road Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Day Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Thom Hayward Velo Club Venta Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Paul Hopkins BIKESTRONG-KTM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Tom Smith Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Graham Hollidge Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Daniel Alderton Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Will Budge Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jeremy Hubbard Hargroves Cycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Daniel Banks Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Fletcher Adams Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Christian Geldard Pedalon.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ed Hough DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Toby Leyland Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  James Duguid Guernsey Velo Club (LBG) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Sam Murphy DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Rory Wells BIKESTRONG-KTM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Benjamin Aspin Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Simon Bennett DHCyclesport Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- James Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Max Flesher Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Garrett Caesarean CC Jersey Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joseph Holmes Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Philip McNamara VC Meudon Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Neal University Of Portsmouth CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Norris Primera-TeamJobs Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Ransom Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Harry Redsull Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Richards Southampton University Road Cl... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Torrington Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Twist Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 Women - Results
1.  Victoria Lovett Liv Awol Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Gadd Storey Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Olivia Bentley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alexandra Sheehan Bianchi Dama Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ellie Mackman VeloVitesse Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Laura Fenwick Velo Club Venta Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ashia Fenwick Velo Club Venta Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lucia Bruton IRIS Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Kimberley Garrett Caesarean CC Jersey Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Sarah Hickman IRIS Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Bexy Dew Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Deena Blacking Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Poppy Pattinson Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Hannah Kitchen VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Louise Ireland Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Claire Nott Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alison Rothnie Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Elizabeth Danckert Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Rachel Mckenzie Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Sophie Barnes Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Dani Gloyn Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Rachel Francis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Lauren Booth PDQ Cycle Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Nicola Shaw Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Sally Crocker Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Tina Reid 1904 RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Francesca Derbyshire Army Cycling Union Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Imogen Hutchings Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Charlotte Keeler Sotonia CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Heather Mayer CC London Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Helen Nicholls IRIS Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Laura Senior VCGH Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Whitcher BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ryan Abram Newport Phoenix CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Benjamin Flatau Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Eames North Devon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Finn Dunton Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matthew Britton Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ollie Cadin Jersey Youth Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Elliot Tappin Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Harvey Lawson Nopinz Symec Development Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Louis Bombroff Nopinz Symec Development Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jenson Harris Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Samuel Nisbet Jersey Youth Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Max Francis Salisbury Road and Mountain CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  George Cottrell Chapel Tri-Stars Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Owen Abery Palmer Park Velo RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alex Barker Backstedt Cycling Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Mattie Dodd VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Max Edgington Solent Pirates Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Hickman I-Team Cyclists' Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Adam Potter Pine Sport Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Connor Stain Bournemouth Arrow Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Felix Tuck VC Meudon Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jonathan Vickers I-Team Cyclists' Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Huelin Jersey Youth Cycling Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Thierry Le Cheminant Guernsey Velo Club (LBG) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Cherruault Avid Sport Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Taylor Avid Sport Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Tom Martin Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Callum Robins Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Chayton Kennedy-Cook Guernsey Velo Club (LBG) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Tommy Stroud Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Finlay Mechem Guernsey Velo Club (LBG) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Bobby Buenfeld Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Jack Beveridge Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Edward Rockall Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Thomas Nisbet Jersey Youth Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Ben Nicholls Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabel Sharp Estrella Bikes Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Skye Willis Panagua CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ellie Wallbaum Avid Sport Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Isobel Crowther Avid Sport Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Holly Ramsey Poole Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Helena Duguid Guernsey Velo Club (LBG) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Georgina Pasmore Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Tabitha Ward WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Evie Moran Palmer Park Velo RT Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Sophie Quay-Clark Palmer Park Velo RT Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Edie Towns Velo Club Venta Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Daniel Phillips Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ollie Huelin Jersey Youth Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Miles Prevost Finished 0

4.  Miles Prevost -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Bobby Tabel Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Jack Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Martin Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Charlie Tourtel Guernsey Velo Club (LBG) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Thomas Tissier Finished 0

10.  Thomas Tissier -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Charlie Shepherd Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  George Connell Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Monty Flavel Finished 0

13.  Monty Flavel -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Thomas Hampson Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Dawson Gruchy Finished 0

15.  Dawson Gruchy -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Oliver Duguid Guernsey Velo Club (LBG) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Kyran Levey Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Connor Robillard Finished 0

19.  Connor Robillard -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Joshua Chamberlain Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Edward Wellstood Ditcham Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Gabriel Raimondo Jersey Youth Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Monty Wyatt Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Finlay Cousins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  William Clay Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Havisham Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emily Le Gros Jersey Youth Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elizabeth Hart Jersey Youth Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Isabella Hall Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Anwen Crowther Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Charlotte Smith Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Caitlin Dinning WyndyMilla Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Olivia Allman Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ruby Flavell Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Aimee Taylor Oxonian CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Margherita Silano Velo Club Venta Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sebastian Foster Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Sam Genazzini Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Marley Raimondo Jersey Youth Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Oliver Foden Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Daniel Branford Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Theo Skipper Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jacob Payne Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Thomas Allen Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Theo Quay-Clark Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Harry Moran Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Theo Robbins Andover BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Alex Levey Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Nicolas Izak Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Lucas Mills Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Jack Holt Finished 0

18.  Jack Holt -

Points: 0 | Status: Finished
--- Finlay Banks Sotonia CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Upshall Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Evie Bramall Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Zoe Nicholls Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Skye Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Quiola Arthur Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Isabelle Smith Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Toulla Cousins Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Isla Watson Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Eva Mar-Molinero Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Georgia Lovett Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Marla Naftel Guernsey Velo Club (LBG) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Jemima Ward WORX Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Grace Hughes Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Isla Pattinson Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Jessica Cable Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Marit Davidse Sotonia CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Sophie Eccleston Did not start 0

Sophie Eccleston -

Points: 0 | Status: Did not start

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Gooch Pedal Heaven Kids Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Guy Rorke Finished 0

2.  Guy Rorke -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Idris Arthur Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Chase Bradley Wight Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  William Purver Finished 0

5.  William Purver -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Daniel Tooley Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Edward Foster CTWYCC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Henry Cable Finished 0

9.  Henry Cable -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Lorenzo Scarponi Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Giulio Scarponi Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Frederick Cocker Finished 0

12.  Frederick Cocker -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Callum Thompson Suffolk Youth Race Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Dominic Izak Velo Club Venta Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Freddie Greenwood Finished 0

17.  Freddie Greenwood -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Corden Eccleston Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
19.  Theodore Foster Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
20.  Elliot Chapman Finished 0

20.  Elliot Chapman -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Kieyan Barchha Finished 0

23.  Kieyan Barchha -

Points: 0 | Status: Finished
--- Harry Banks Sotonia CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- William Dyer Sotonia CC Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E
--- Ollie Fillery Solent Pirates Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Jack Gillard Wight Youth Cycling Club Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sienna Raimondo Jersey Youth Cycling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Eva Thompson Suffolk Youth Race Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Abigail Kelly Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Aariana Barchha Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Isabelle Mar-Molinero Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Please see our website for more general information including pricing and selection policy, and follow us on Facebook and twitter for updates.

You can send queries to info@winchestercriterium.org 

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 15:55 National B Band 3 --- 01 hr
Sun 09/06/19 – 15:55
National B, Band 3
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 12:40 Regional B Band 5 --- 40 mins
Sun 09/06/19 – 12:40

3/4

Regional B, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 15:00 Women Only Band 4 --- 45 mins
Sun 09/06/19 – 15:00
Women Only, Band 4
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 14:15 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Sun 09/06/19 – 14:15
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls - CANCELLED Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 13:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Sun 09/06/19 – 13:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 12:10 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Sun 09/06/19 – 12:10
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 12:10 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Sun 09/06/19 – 12:10
Youth Only, Band 5
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:45 Youth Only None --- 15 mins
Sun 09/06/19 – 11:45
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:45 Youth Only None --- 15 mins
Sun 09/06/19 – 11:45
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:25 Youth Only None --- 10 mins
Sun 09/06/19 – 11:25
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:25 Youth Only None --- 10 mins
Sun 09/06/19 – 11:25
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:05 Youth Only None --- 10 mins
Sun 09/06/19 – 11:05
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:05 Youth Only None --- 10 mins
Sun 09/06/19 – 11:05
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

The sixth annual Winchester Criterium will be held Sunday 9th June 2019. It will again incorporate the South Region Circuit Race Championships.

Please see our website for more information, including selection process, and follow us on Facebook and twitter for updates. See you there!

Event Details

Event URN:

444965

Start Date:

Sun, 9th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

The Courtyard, Guildhall Winchester, Access Via Guildhall Yard Car Park, Colebrook St, Winchester, Hampshire, SO23 9GH
Event HQ will be in "The Courtyard" room indoors on the ground floor of the Guildhall Winchester. Access for registration on foot is via the Guildhall Yard car park off Colebrook St. Car parking and other information is available on the event website.
View map

Entry close date

Wed, 29th May 2019

Event Organiser:

Amanda Ford
01962848405
info@winchestercriterium.org

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Phillips BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Richmond Rogers Arctic Aircon RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Harvey McLean VC St Raphael Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Will Ranoe MB Cyclery Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Dan Byrne Black Line Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Max Moyles Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  George Jones BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mark Herbert Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Owen Lewis Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Andy Edwards BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  George Beck BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Will Page Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Max Nelson University Of Portsmouth CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ellis Pullinger THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Adrian Lawson Nopinz Symec Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Elliot Barratt BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Bevan Army Cycling Union Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Budden Sotonia CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oscar Hutchings Team Tor 2000 KALAS Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Luke Nolan Nopinz Symec Race Team Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Tom Sharp Bristol RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Fredrick Sheske Did not finish 0

Fredrick Sheske -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Jon Shillingford Thames Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Mike Smith MB Cyclery Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lee Smith Nuun-Sigma Sports-London RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Patrick Stumpf Sotonia CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Treagus Team ASL Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jake Yarranton Morvelo Basso Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Matthew Dennis Primera-TeamJobs Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Jewitt Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graham Reeves Bristol RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher McGovern Southampton University Road Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Day Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Thom Hayward Velo Club Venta Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Paul Hopkins BIKESTRONG-KTM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Tom Smith Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Graham Hollidge Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Daniel Alderton Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Will Budge Bristol RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jeremy Hubbard Hargroves Cycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Daniel Banks Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Fletcher Adams Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Christian Geldard Pedalon.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ed Hough DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Toby Leyland Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  James Duguid Guernsey Velo Club (LBG) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Sam Murphy DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Rory Wells BIKESTRONG-KTM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Benjamin Aspin Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Simon Bennett DHCyclesport Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- James Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Max Flesher Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Garrett Caesarean CC Jersey Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joseph Holmes Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Philip McNamara VC Meudon Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Neal University Of Portsmouth CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Norris Primera-TeamJobs Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Ransom Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Harry Redsull Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Richards Southampton University Road Cl... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Torrington Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Twist Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 Women - Results
1.  Victoria Lovett Liv Awol Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Gadd Storey Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Olivia Bentley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alexandra Sheehan Bianchi Dama Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ellie Mackman VeloVitesse Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Laura Fenwick Velo Club Venta Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ashia Fenwick Velo Club Venta Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lucia Bruton IRIS Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Kimberley Garrett Caesarean CC Jersey Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Sarah Hickman IRIS Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Bexy Dew Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Deena Blacking Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Poppy Pattinson Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Hannah Kitchen VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Louise Ireland Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Claire Nott Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alison Rothnie Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Elizabeth Danckert Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Rachel Mckenzie Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Sophie Barnes Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Dani Gloyn Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Rachel Francis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Lauren Booth PDQ Cycle Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Nicola Shaw Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Sally Crocker Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Tina Reid 1904 RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Francesca Derbyshire Army Cycling Union Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Imogen Hutchings Velo Club Venta Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Charlotte Keeler Sotonia CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Heather Mayer CC London Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Helen Nicholls IRIS Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Laura Senior VCGH Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Whitcher BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ryan Abram Newport Phoenix CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Benjamin Flatau Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Eames North Devon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Finn Dunton Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matthew Britton Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ollie Cadin Jersey Youth Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Elliot Tappin Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Harvey Lawson Nopinz Symec Development Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Louis Bombroff Nopinz Symec Development Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jenson Harris Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Samuel Nisbet Jersey Youth Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Max Francis Salisbury Road and Mountain CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  George Cottrell Chapel Tri-Stars Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Owen Abery Palmer Park Velo RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alex Barker Backstedt Cycling Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Mattie Dodd VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Max Edgington Solent Pirates Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Hickman I-Team Cyclists' Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Adam Potter Pine Sport Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Connor Stain Bournemouth Arrow Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Felix Tuck VC Meudon Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jonathan Vickers I-Team Cyclists' Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Huelin Jersey Youth Cycling Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Thierry Le Cheminant Guernsey Velo Club (LBG) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Cherruault Avid Sport Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Taylor Avid Sport Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Tom Martin Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Callum Robins Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Chayton Kennedy-Cook Guernsey Velo Club (LBG) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Tommy Stroud Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Finlay Mechem Guernsey Velo Club (LBG) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Bobby Buenfeld Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Jack Beveridge Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Edward Rockall Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Thomas Nisbet Jersey Youth Cycling Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Ben Nicholls Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabel Sharp Estrella Bikes Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Skye Willis Panagua CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ellie Wallbaum Avid Sport Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Isobel Crowther Avid Sport Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Holly Ramsey Poole Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Helena Duguid Guernsey Velo Club (LBG) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Georgina Pasmore Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Tabitha Ward WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Evie Moran Palmer Park Velo RT Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Sophie Quay-Clark Palmer Park Velo RT Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Edie Towns Velo Club Venta Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Daniel Phillips Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ollie Huelin Jersey Youth Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Miles Prevost Finished 0

4.  Miles Prevost -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Bobby Tabel Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Jack Morgan Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Martin Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Charlie Tourtel Guernsey Velo Club (LBG) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Thomas Tissier Finished 0

10.  Thomas Tissier -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Charlie Shepherd Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  George Connell Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Monty Flavel Finished 0

13.  Monty Flavel -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Thomas Hampson Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Dawson Gruchy Finished 0

15.  Dawson Gruchy -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Oliver Duguid Guernsey Velo Club (LBG) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Kyran Levey Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Connor Robillard Finished 0

19.  Connor Robillard -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Joshua Chamberlain Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Oliver Tooley Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Edward Wellstood Ditcham Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Gabriel Raimondo Jersey Youth Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Monty Wyatt Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Finlay Cousins Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  William Clay Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Havisham Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emily Le Gros Jersey Youth Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elizabeth Hart Jersey Youth Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Isabella Hall Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Anwen Crowther Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Charlotte Smith Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Caitlin Dinning WyndyMilla Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Olivia Allman Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ruby Flavell Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Aimee Taylor Oxonian CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Margherita Silano Velo Club Venta Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sebastian Foster Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Sam Genazzini Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Marley Raimondo Jersey Youth Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Oliver Foden Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Daniel Branford Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Theo Skipper Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jacob Payne Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Thomas Allen Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Theo Quay-Clark Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Harry Moran Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Theo Robbins Andover BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Alex Levey Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Nicolas Izak Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Lucas Mills Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Jack Holt Finished 0

18.  Jack Holt -

Points: 0 | Status: Finished
--- Finlay Banks Sotonia CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Upshall Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Evie Bramall Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Zoe Nicholls Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Skye Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Quiola Arthur Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Isabelle Smith Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Toulla Cousins Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Isla Watson Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Eva Mar-Molinero Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Georgia Lovett Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Marla Naftel Guernsey Velo Club (LBG) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Jemima Ward WORX Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Grace Hughes Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Isla Pattinson Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Jessica Cable Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Marit Davidse Sotonia CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Sophie Eccleston Did not start 0

Sophie Eccleston -

Points: 0 | Status: Did not start

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Gooch Pedal Heaven Kids Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Guy Rorke Finished 0

2.  Guy Rorke -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Idris Arthur Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Chase Bradley Wight Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  William Purver Finished 0

5.  William Purver -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Daniel Tooley Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Edward Foster CTWYCC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Henry Cable Finished 0

9.  Henry Cable -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Lorenzo Scarponi Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Giulio Scarponi Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Frederick Cocker Finished 0

12.  Frederick Cocker -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Callum Thompson Suffolk Youth Race Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Dominic Izak Velo Club Venta Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Freddie Greenwood Finished 0

17.  Freddie Greenwood -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Corden Eccleston Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
19.  Theodore Foster Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
20.  Elliot Chapman Finished 0

20.  Elliot Chapman -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Kieyan Barchha Finished 0

23.  Kieyan Barchha -

Points: 0 | Status: Finished
--- Harry Banks Sotonia CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- William Dyer Sotonia CC Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E
--- Ollie Fillery Solent Pirates Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Jack Gillard Wight Youth Cycling Club Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sienna Raimondo Jersey Youth Cycling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Eva Thompson Suffolk Youth Race Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Abigail Kelly Poole Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Aariana Barchha Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Isabelle Mar-Molinero Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Please see our website for more general information including pricing and selection policy, and follow us on Facebook and twitter for updates.

You can send queries to info@winchestercriterium.org 

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 15:55 National B Band 3 --- 01 hr
Sun 09/06/19 – 15:55
National B, Band 3
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 12:40 Regional B Band 5 --- 40 mins
Sun 09/06/19 – 12:40

3/4

Regional B, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 15:00 Women Only Band 4 --- 45 mins
Sun 09/06/19 – 15:00
Women Only, Band 4
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 14:15 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Sun 09/06/19 – 14:15
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls - CANCELLED Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 13:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Sun 09/06/19 – 13:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 12:10 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Sun 09/06/19 – 12:10
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 12:10 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Sun 09/06/19 – 12:10
Youth Only, Band 5
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:45 Youth Only None --- 15 mins
Sun 09/06/19 – 11:45
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:45 Youth Only None --- 15 mins
Sun 09/06/19 – 11:45
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:25 Youth Only None --- 10 mins
Sun 09/06/19 – 11:25
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:25 Youth Only None --- 10 mins
Sun 09/06/19 – 11:25
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:05 Youth Only None --- 10 mins
Sun 09/06/19 – 11:05
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/06/19 11:05 Youth Only None --- 10 mins
Sun 09/06/19 – 11:05
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk