BC West Thames/Beyond Mountain Bikes Circuit Races

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 24 Apr 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

277/EN/007/2007

Start Date:

Tue, 24th Apr 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  James Babington Palmer Park Velo RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jacob North Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Sky Draper Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Lewis Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Edward Jakszta Team Quest - The Bike Shop Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Cedric Klassen Kingston Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Nicholas Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Adam Page Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Adam Page University of Nottingham SCC Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Harry Bulstrode Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Harry Bulstrode Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Harry Bulstrode Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jason Green London Dynamo Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  David Phillips Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
6.  Vaughan Moseley Twickenham CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Robert Barnes High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Roger Fowkes Unknown 4th 2

8. Roger Fowkes -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Torkel Dohmers London Dynamo Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Nick Babington Reading CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Mark Bruce Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Simon Whiten Unknown 2nd 7

3. Simon Whiten -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jody Crawforth Evans Cycles Race Team Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Paul Delahunty London Dynamo Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Michael Hill Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  David Mills Hemel Hempstead CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Individual registration for the season is £10 (Youth £5). Entries on the day only.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 24/04/07 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 24/04/07 – 18:45

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 24/04/07 – 18:45

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 18:45 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 24/04/07 – 18:45

U16

Youth Only, Youth
Various
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 24/04/07 – 18:45

U8

Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 24/04/07 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 24/04/07 – 19:15
Regional C+, Band 5
45km / 28 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

277/EN/007/2007

Start Date:

Tue, 24th Apr 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  James Babington Palmer Park Velo RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jacob North Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Sky Draper Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Lewis Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Edward Jakszta Team Quest - The Bike Shop Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Cedric Klassen Kingston Wheelers CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Nicholas Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Adam Page Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Adam Page University of Nottingham SCC Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Harry Bulstrode Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Harry Bulstrode Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Harry Bulstrode Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jason Green London Dynamo Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  David Phillips Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
6.  Vaughan Moseley Twickenham CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Robert Barnes High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Roger Fowkes Unknown 4th 2

8. Roger Fowkes -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Torkel Dohmers London Dynamo Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Nick Babington Reading CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Mark Bruce Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Simon Whiten Unknown 2nd 7

3. Simon Whiten -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jody Crawforth Evans Cycles Race Team Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Paul Delahunty London Dynamo Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Michael Hill Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  David Mills Hemel Hempstead CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Individual registration for the season is £10 (Youth £5). Entries on the day only.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 24/04/07 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 24/04/07 – 18:45

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 24/04/07 – 18:45

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 18:45 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 24/04/07 – 18:45

U16

Youth Only, Youth
Various
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 24/04/07 – 18:45

U8

Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 24/04/07 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/04/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 24/04/07 – 19:15
Regional C+, Band 5
45km / 28 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk