The Woolwich CC. Summer Circuit Races

Closed Circuit , Gravesend – Saturday, 13 Jul 2019

Event Summary

Event Overview

Entries on the line, Close Saturday 13th. Cash or Cheque Payment

Sign On 12.00 noon , Start 12.30pm. Duration 40 mins +1lap. 

Sign On  12.20   Start  1.30pm.  Duration 60 mins  +1lap

Gears will be checked for Youth and Junior categories. To B.C. Limits.

Entry on the day available.

Event Details

Event URN:

444754

Start Date:

Sat, 13th Jul 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Entry close date

Sat, 13th Jul 2019

Event Organiser:

Terence Blake
01322521964
terry.blake4@btinternet.com

Results

Confirmed Results

2/3/4 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Men - Results
1.  Daniel Martin University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Morris Team LDN Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Lawless Elitecycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Benedict Thompson Team LDN Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nate Oldfield Arctic Aircon RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Fairley Stayer Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Street Team LDN Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Robert Blair Gravesend CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Alexandre Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Nathan Delaney Medway Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Simon Robinson Fietsen Tempo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Lance Childs VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jonas Rooze Team LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Gary Bull Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Stephen Messenger East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Kristof De Beule Woolwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Samuel Thienel Momentum Cycles RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ross Hallard Team LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joshua Stone 4T+ Cyclopark Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Valentino Fontana Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Rupert Baker WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Steve Noel Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Anthony Attwood Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ian Dawson Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Lewis Kemp Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Mark Jones Finished 0

30.  Mark Jones -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Charles Harris Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Marco Coppola WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Mark Harris Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Emmeric Hurault 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Alexander Ashman TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Malcolm Corbett Woolwich CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4 & Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 & Junior Women - Results
1.  Miriam Bullock East London Velo Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Lewis Kemp Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charles Harris Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
--- Christian Neal Southborough & District Whls Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lance Childs VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Fowler Woolwich CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Albert Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Will Dennis Club Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Dohooy Finished 0

5.  Joshua Dohooy -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

.                                                                                    

The Races

2/3/4 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 13/07/19 – 13:30
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 & Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 13/07/19 – 13:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 12:30 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 13/07/19 – 12:30
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 12:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Sat 13/07/19 – 12:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 12:30 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Sat 13/07/19 – 12:30
Youth Only, Band 5
40 mins

Event Summary

Event Overview

Entries on the line, Close Saturday 13th. Cash or Cheque Payment

Sign On 12.00 noon , Start 12.30pm. Duration 40 mins +1lap. 

Sign On  12.20   Start  1.30pm.  Duration 60 mins  +1lap

Gears will be checked for Youth and Junior categories. To B.C. Limits.

Entry on the day available.

Event Details

Event URN:

444754

Start Date:

Sat, 13th Jul 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Entry close date

Sat, 13th Jul 2019

Event Organiser:

Terence Blake
01322521964
terry.blake4@btinternet.com

Results

Confirmed Results

2/3/4 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Men - Results
1.  Daniel Martin University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Morris Team LDN Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Lawless Elitecycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Benedict Thompson Team LDN Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nate Oldfield Arctic Aircon RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Fairley Stayer Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Street Team LDN Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Robert Blair Gravesend CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Alexandre Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Nathan Delaney Medway Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Simon Robinson Fietsen Tempo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Lance Childs VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jonas Rooze Team LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Gary Bull Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Stephen Messenger East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Kristof De Beule Woolwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Samuel Thienel Momentum Cycles RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ross Hallard Team LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joshua Stone 4T+ Cyclopark Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Valentino Fontana Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Rupert Baker WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Steve Noel Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Anthony Attwood Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ian Dawson Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Lewis Kemp Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Mark Jones Finished 0

30.  Mark Jones -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Charles Harris Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Marco Coppola WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Mark Harris Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Emmeric Hurault 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Alexander Ashman TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Malcolm Corbett Woolwich CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4 & Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 & Junior Women - Results
1.  Miriam Bullock East London Velo Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Lewis Kemp Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charles Harris Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
--- Christian Neal Southborough & District Whls Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lance Childs VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Fowler Woolwich CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Albert Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Will Dennis Club Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Dohooy Finished 0

5.  Joshua Dohooy -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

.                                                                                    

The Races

2/3/4 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 13/07/19 – 13:30
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 & Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 13/07/19 – 13:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 12:30 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 13/07/19 – 12:30
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 12:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Sat 13/07/19 – 12:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 12:30 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Sat 13/07/19 – 12:30
Youth Only, Band 5
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk