Corley Cycles Summer Series #6 2019

Closed Circuit , Milton Keynes – Thursday, 23 May 2019

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the Facebook.

Event Details

Event URN:

444106

Start Date:

Thu, 23rd May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Wed, 22nd May 2019

Event Organiser:

Sarah Hooper
07453322978
hooper_sarah@hotmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Clay Davies Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Hyde VéloElite RC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Adam Strudwick Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Daniel Shoobridge Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Michael Parry Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Nathan Blackmore Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ben Kenneally ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Max Hale Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Sean Dines Milton Keynes Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jordan Peacock Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Ash Mahoney Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Ross Mallen Royal Air Force CA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Oliver Bates ActiveEdge Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Marcus Burnett Zappi Racing Team Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Enrico Cacciatori QN Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Chapman Team PB Performance Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Ed Grandidge Mega Bike Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matthew Humpage Flamme Rouge Cycling Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Aaron McCaffrey Milton Keynes Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Neale Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Nathaniel Rosa ActiveEdge Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matt Watson Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  George Macfarlane UEA Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gregory Holmes Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Lloyd Oxonian CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Stuart-Leach Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Abbey Hemel Hempstead CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Adam Gross Beds Road Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Daniel Gullefer Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Edward Birdsall University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sam Harding Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kieron Lewis Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Graham Pigott F6B2 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jaime Mason CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Christian Olley TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Scott Horwood Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Julian Mills Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Stephen Wade F6B2 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Nick Drew Dyson Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Paul Rendle Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Simon Harris Trek Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Andy Vickers Spiritbikes cycling club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Simon Hanrahan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Rory Munn Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Thomas Greeves Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Freddie Paling Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Reuben Smith Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  John Wingfield Team Signum Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Joshua Brown Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Jack Pinchin QN Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Patrick Allen Hitchin Nomads CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mathew Baker Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Peter Boyce Team Senza Limiti Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jeremy Godfrey Icknield Road Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Hill JCA-Equipe Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Rob Morton Berkhamsted Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lewis Muncaster Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ian Munday Shutt Ridley RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dean Musgrave Peterborough Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alexander Ranscombe Stevenage CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Christy Tabrett Beds Road Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Krzysztof Zakreta CC Luton Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Tobi Ng Banbury Star CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Yining Liu Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sam Hunt Ellmore Factory Racing Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alistair O'Hara Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gerard Scott Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Daniel Reynolds Loughborough Students CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stuart Gough Club Corley Cycles Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Chris Powell Broughton Cycling Group Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Simon Addy F6B2 Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew King Kettering CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Paul Lister Herts Rouleur Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Victor Davis Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Martin Scott Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jos Dyer Finished 4th 0

14.  Jos Dyer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Gregory Mann Loughborough Students CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Tim Ranscombe Stevenage CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Srencer Tresham Finished 0

17.  Srencer Tresham -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Giorgos Markitanis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Maxim Burrows Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Paul Milner Stevenage CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Barbara de Koning Team Milton Keynes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chloe Vickers Team Milton Keynes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Julia Chatterton Shutt Ridley RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Denise FitzGerald Team Milton Keynes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Catherine Jones Hitchin Nomads CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lisa Rogers Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Emily Varley Hitchin Nomads CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Helene Wight QN Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Bronwyn Tagg Team Milton Keynes Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
--- Dawn Russell Welland Valley CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders - available to affiliate on your first race. 

Clubs are to be affiliated at the cost of £1 per club and will be expected to marshal at least once throughout the Summer Series. 6 marshal requirement, but will be given 6 x vouchers for a free race.

Prizes awarded the following week for the Top 5 in each race; 1st £25 2nd £20 3rd £15 4th £10 5th £5.

 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

 

As we have an 80 rider field limit on the Milton Keynes Bowl circuit numbers will be allocated as below:

4th cat race 50 rider limit

Women's race 30 rider limit

E/1/2/3 race 30 rider limit

3/4 race 50 rider limit

Riders are accepted on a first come, first served basis.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/05/19 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 23/05/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/05/19 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 23/05/19 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/05/19 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 23/05/19 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/05/19 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 23/05/19 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the Facebook.

Event Details

Event URN:

444106

Start Date:

Thu, 23rd May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Wed, 22nd May 2019

Event Organiser:

Sarah Hooper
07453322978
hooper_sarah@hotmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Clay Davies Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Hyde VéloElite RC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Adam Strudwick Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Daniel Shoobridge Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Michael Parry Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Nathan Blackmore Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ben Kenneally ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Max Hale Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Sean Dines Milton Keynes Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jordan Peacock Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Ash Mahoney Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Ross Mallen Royal Air Force CA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Oliver Bates ActiveEdge Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Marcus Burnett Zappi Racing Team Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Enrico Cacciatori QN Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Chapman Team PB Performance Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Ed Grandidge Mega Bike Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matthew Humpage Flamme Rouge Cycling Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Aaron McCaffrey Milton Keynes Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Neale Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Nathaniel Rosa ActiveEdge Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matt Watson Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  George Macfarlane UEA Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gregory Holmes Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Lloyd Oxonian CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christopher Stuart-Leach Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Abbey Hemel Hempstead CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Adam Gross Beds Road Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Daniel Gullefer Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Edward Birdsall University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sam Harding Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kieron Lewis Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Graham Pigott F6B2 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jaime Mason CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Christian Olley TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Scott Horwood Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Julian Mills Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Stephen Wade F6B2 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Nick Drew Dyson Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Paul Rendle Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Simon Harris Trek Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Andy Vickers Spiritbikes cycling club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Simon Hanrahan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Rory Munn Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Thomas Greeves Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Freddie Paling Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Reuben Smith Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  John Wingfield Team Signum Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Joshua Brown Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Jack Pinchin QN Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Patrick Allen Hitchin Nomads CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mathew Baker Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Peter Boyce Team Senza Limiti Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jeremy Godfrey Icknield Road Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Hill JCA-Equipe Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Rob Morton Berkhamsted Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lewis Muncaster Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ian Munday Shutt Ridley RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dean Musgrave Peterborough Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alexander Ranscombe Stevenage CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Christy Tabrett Beds Road Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Krzysztof Zakreta CC Luton Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Tobi Ng Banbury Star CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Yining Liu Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sam Hunt Ellmore Factory Racing Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alistair O'Hara Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gerard Scott Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Daniel Reynolds Loughborough Students CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stuart Gough Club Corley Cycles Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Chris Powell Broughton Cycling Group Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Simon Addy F6B2 Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew King Kettering CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Paul Lister Herts Rouleur Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Victor Davis Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Martin Scott Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jos Dyer Finished 4th 0

14.  Jos Dyer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Gregory Mann Loughborough Students CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Tim Ranscombe Stevenage CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Srencer Tresham Finished 0

17.  Srencer Tresham -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Giorgos Markitanis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Maxim Burrows Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Paul Milner Stevenage CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Barbara de Koning Team Milton Keynes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chloe Vickers Team Milton Keynes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Julia Chatterton Shutt Ridley RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Denise FitzGerald Team Milton Keynes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Catherine Jones Hitchin Nomads CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lisa Rogers Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Emily Varley Hitchin Nomads CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Helene Wight QN Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Bronwyn Tagg Team Milton Keynes Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
--- Dawn Russell Welland Valley CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders - available to affiliate on your first race. 

Clubs are to be affiliated at the cost of £1 per club and will be expected to marshal at least once throughout the Summer Series. 6 marshal requirement, but will be given 6 x vouchers for a free race.

Prizes awarded the following week for the Top 5 in each race; 1st £25 2nd £20 3rd £15 4th £10 5th £5.

 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

 

As we have an 80 rider field limit on the Milton Keynes Bowl circuit numbers will be allocated as below:

4th cat race 50 rider limit

Women's race 30 rider limit

E/1/2/3 race 30 rider limit

3/4 race 50 rider limit

Riders are accepted on a first come, first served basis.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/05/19 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 23/05/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/05/19 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 23/05/19 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/05/19 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 23/05/19 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/05/19 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 23/05/19 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk