Corley Cycles Summer Series #4 2019

Closed Circuit , Milton Keynes – Thursday, 09 May 2019

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the Facebook.

Event Details

Event URN:

444062

Start Date:

Thu, 9th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Wed, 8th May 2019

Event Organiser:

Sarah Hooper
07453322978
hooper_sarah@hotmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
1.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Marcus Burnett Zappi Racing Team Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  James Chapman Team PB Performance Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ash Mahoney Shutt Ridley RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Eliot Ward Finished 1st 0

14. Eliot Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Joshua Van Nierop Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Nathan Blackmore Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Nathaniel Rosa ActiveEdge Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Ryan Palmer Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- William Scott Flamme Rouge Cycling Team Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Mathew Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Harding Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  George Macfarlane UEA Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christy Tabrett Beds Road Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Leon O'Rourke Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Krzysztof Zakreta CC Luton Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Lloyd Oxonian CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Christopher Stuart-Leach Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Justin Belcher Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Lauren Murphy Watersley R&D Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Stephen Wade F6B2 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Daniel Gullefer Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Scott Horwood Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Scott Andrew Finished 3rd 0

16. Scott Andrew -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Graham Pigott F6B2 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Luca D'Arcy Willett ZeroBC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Kieron Lewis Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Rory Munn Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Rodolfo Niels Gervasio ZeroBC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Peter Boyce Team Senza Limiti Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Thomas Greeves Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Julian Mills Finished 3rd 0

24. Julian Mills -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Andy Vickers Spiritbikes cycling club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Dean Musgrave Peterborough Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Robert Cross Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Edward Birdsall University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- George Day Shutt Ridley RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steve James High Wycombe Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Simon King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Jos Busby Shutt Ridley RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stuart Gough Club Corley Cycles Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Simon Hanrahan Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Brealey RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mathew Devine Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Jos Dyer Did not start 4th 0

5. Jos Dyer -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- James McGahern Ashmei Musette Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Julia Chatterton Shutt Ridley RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lisa Rogers Shutt Ridley RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Barbara de Koning Team Milton Keynes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Bronwyn Tagg Team Milton Keynes Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lynda Dewg Finished 0

7. Lynda Dewg -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Chloe Vickers Team Milton Keynes Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jade Mobbs The Racing Chance Foundation Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dawn Russell Welland Valley CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Charlotte Beechey Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Lucie Gallen Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders - available to affiliate on your first race. 

Clubs are to be affiliated at the cost of £1 per club and will be expected to marshal at least once throughout the Summer Series. 6 marshal requirement, but will be given 6 x vouchers for a free race.

Prizes awarded the following week for the Top 5 in each race; 1st £25 2nd £20 3rd £15 4th £10 5th £5.

 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

 

As we have an 80 rider field limit on the Milton Keynes Bowl circuit numbers will be allocated as below:

4th cat race 50 rider limit

Women's race 30 rider limit

E/1/2/3 race 30 rider limit

3/4 race 50 rider limit

Riders are accepted on a first come, first served basis.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/05/19 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/05/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/05/19 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/05/19 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/05/19 18:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/05/19 – 18:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/05/19 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/05/19 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the Facebook.

Event Details

Event URN:

444062

Start Date:

Thu, 9th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Wed, 8th May 2019

Event Organiser:

Sarah Hooper
07453322978
hooper_sarah@hotmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
1.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Marcus Burnett Zappi Racing Team Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  James Chapman Team PB Performance Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ash Mahoney Shutt Ridley RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Eliot Ward Finished 1st 0

14. Eliot Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Joshua Van Nierop Welland Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Nathan Blackmore Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Nathaniel Rosa ActiveEdge Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Ryan Palmer Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- William Scott Flamme Rouge Cycling Team Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Mathew Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Harding Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  George Macfarlane UEA Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christy Tabrett Beds Road Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Leon O'Rourke Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Krzysztof Zakreta CC Luton Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Lloyd Oxonian CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Christopher Stuart-Leach Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Justin Belcher Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Lauren Murphy Watersley R&D Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Stephen Wade F6B2 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Daniel Gullefer Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Scott Horwood Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Scott Andrew Finished 3rd 0

16. Scott Andrew -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Graham Pigott F6B2 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Luca D'Arcy Willett ZeroBC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Kieron Lewis Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Rory Munn Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Rodolfo Niels Gervasio ZeroBC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Peter Boyce Team Senza Limiti Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Thomas Greeves Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Julian Mills Finished 3rd 0

24. Julian Mills -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Andy Vickers Spiritbikes cycling club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Dean Musgrave Peterborough Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Robert Cross Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Edward Birdsall University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- George Day Shutt Ridley RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steve James High Wycombe Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Simon King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Jos Busby Shutt Ridley RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stuart Gough Club Corley Cycles Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Simon Hanrahan Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Brealey RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mathew Devine Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Jos Dyer Did not start 4th 0

5. Jos Dyer -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- James McGahern Ashmei Musette Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Julia Chatterton Shutt Ridley RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lisa Rogers Shutt Ridley RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Barbara de Koning Team Milton Keynes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Bronwyn Tagg Team Milton Keynes Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lynda Dewg Finished 0

7. Lynda Dewg -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Chloe Vickers Team Milton Keynes Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jade Mobbs The Racing Chance Foundation Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dawn Russell Welland Valley CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Charlotte Beechey Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Lucie Gallen Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders - available to affiliate on your first race. 

Clubs are to be affiliated at the cost of £1 per club and will be expected to marshal at least once throughout the Summer Series. 6 marshal requirement, but will be given 6 x vouchers for a free race.

Prizes awarded the following week for the Top 5 in each race; 1st £25 2nd £20 3rd £15 4th £10 5th £5.

 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

 

As we have an 80 rider field limit on the Milton Keynes Bowl circuit numbers will be allocated as below:

4th cat race 50 rider limit

Women's race 30 rider limit

E/1/2/3 race 30 rider limit

3/4 race 50 rider limit

Riders are accepted on a first come, first served basis.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/05/19 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/05/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/05/19 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/05/19 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/05/19 18:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/05/19 – 18:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/05/19 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 09/05/19 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk