Sussex Cycle Racing League Closed Circuit Week 8

Closed Circuit , Brighton – Friday, 31 May 2019

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1. 4th Category Open event - 40 mins plus 5 laps 

2. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

443995

Start Date:

Fri, 31st May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Wed, 29th May 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  George Sales Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Thomas BTNRT Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stacey Manwill Crawley Wheelers Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gabriel Parle Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mark Wall BTNRT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Lang Crawley Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Dan Neal N+1 - Lindfield Coffee Works Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Mark Sims DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Simon McLeod Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Martin Dyde BTNRT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Joshua Foster Evans Cycles Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Samuel Brealey RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Kevin Phillips Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Ben Lednor BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  James McCready Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 - Results
1.  Alice Gilmore Brighton Mitre CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gemma Hayes 1904 RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Carolyn Swan 1904 RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lucy Williams Crawley Wheelers Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Grace Dent Project 51 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alex Jacka URDT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nicola Le Brocq URDT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Clare Johnson Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Daniela Krepelkova URDT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ellie Taylor URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Maria Victoria Vazquez-Tojeiro Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Aga Nelson-Lyszkiewicz Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Alena Jobson Crawley Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Mark Greenwood Army Cycling Union Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Henry James Crawley Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Roman Piotrowski Wolfe RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Nick Sturman URDT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jake Roe Finished 2nd 5

5.  Jake Roe -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark Day URDT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Hope Wolfe RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Conor Clancy Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gabriel Edgar Brighton Mitre CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Di Rico Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Michael Renardson trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ian Baynes TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Francis Schofield Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jeremy Whittaker Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Robert Lovett trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Steven Noake URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Daniel Ellis Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Matthew Ferguson Redhill CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- MJ Jackson URDT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alex Witchell Abellio - SFA Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 31/05/19 18:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 31/05/19 – 18:15
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 5 laps
Women 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 31/05/19 19:05 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 31/05/19 – 19:05
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 31/05/19 19:50 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 31/05/19 – 19:50

2/3

Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1. 4th Category Open event - 40 mins plus 5 laps 

2. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

443995

Start Date:

Fri, 31st May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Wed, 29th May 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  George Sales Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Thomas BTNRT Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stacey Manwill Crawley Wheelers Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gabriel Parle Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mark Wall BTNRT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Lang Crawley Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Dan Neal N+1 - Lindfield Coffee Works Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Mark Sims DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Simon McLeod Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Martin Dyde BTNRT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Joshua Foster Evans Cycles Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Samuel Brealey RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Kevin Phillips Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Ben Lednor BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  James McCready Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 - Results
1.  Alice Gilmore Brighton Mitre CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gemma Hayes 1904 RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Carolyn Swan 1904 RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lucy Williams Crawley Wheelers Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Grace Dent Project 51 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alex Jacka URDT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nicola Le Brocq URDT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Clare Johnson Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Daniela Krepelkova URDT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ellie Taylor URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Maria Victoria Vazquez-Tojeiro Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Aga Nelson-Lyszkiewicz Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Alena Jobson Crawley Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Mark Greenwood Army Cycling Union Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Henry James Crawley Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Roman Piotrowski Wolfe RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Nick Sturman URDT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jake Roe Finished 2nd 5

5.  Jake Roe -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark Day URDT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Hope Wolfe RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Conor Clancy Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gabriel Edgar Brighton Mitre CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Di Rico Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Michael Renardson trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ian Baynes TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Francis Schofield Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jeremy Whittaker Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Robert Lovett trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Steven Noake URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Daniel Ellis Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Matthew Ferguson Redhill CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- MJ Jackson URDT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alex Witchell Abellio - SFA Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 31/05/19 18:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 31/05/19 – 18:15
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 5 laps
Women 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 31/05/19 19:05 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 31/05/19 – 19:05
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 31/05/19 19:50 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 31/05/19 – 19:50

2/3

Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk