Sussex Cycle Racing League Closed Circuit Week 7

Closed Circuit , Brighton – Friday, 17 May 2019

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;
1. 4th Category Open event - 40 mins plus 5 laps
2. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps
3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps

Event Details

Event URN:

443994

Start Date:

Fri, 17th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Wed, 15th May 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Alexander Welburn trainSharp Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Henry James Crawley Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kevin Nelson Crawley Wheelers Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jake Roe Finished 3rd 5

5.  Jake Roe -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Llewellyn Thomas N+1 - Lindfield Coffee Works Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Tindell Brighton Mitre CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lee Pendlebury Crawley Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Lovett trainSharp Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  James Di Rico Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adam Fulbrook Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Paul James Crawley Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  MJ Jackson URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Steven Noake URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Francis Schofield Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Adam Gent ProgressiveCycleCoaching.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Seamus Mcalister Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Daniel Ellis Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Oliver Lane Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Gavin Ash Worthing Excelsior CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ian Baynes TMG Horizon Cycling Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Gohl Nice Brew Racing Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Przemek Jersz Southborough & District Whls Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Marek Shafer Brighton Mitre CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Chris Stanyard Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Samuel Brealey RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  George Sales Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Wall BTNRT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Chris Espejo RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Dominic Goodman RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Greg Paton-Kerr ProgressiveCycleCoaching.co.uk Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Simon McLeod Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Robert Thomas BTNRT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Mark Sims DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Rory Knapp Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Ivan Newsome Epsom Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Martin Dyde BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Tomas Navickas Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Uzo Onuoha BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- James Hedley Sussex Nomads CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Women 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 - Results
1.  Alice Gilmore Brighton Mitre CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gemma Hobson URDT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ellie Taylor URDT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Carolyn Swan 1904 RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lucy Williams Crawley Wheelers Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alex Jacka URDT Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Wendy Harman Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Maria Victoria Vazquez-Tojeiro Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alena Jobson Crawley Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Ileia Spyropoulou Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 17/05/19 19:50 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 17/05/19 – 19:50

2/3

Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 17/05/19 18:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 17/05/19 – 18:15
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 5 laps
Women 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 17/05/19 19:05 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 17/05/19 – 19:05
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;
1. 4th Category Open event - 40 mins plus 5 laps
2. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps
3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps

Event Details

Event URN:

443994

Start Date:

Fri, 17th May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Wed, 15th May 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Alexander Welburn trainSharp Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Henry James Crawley Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kevin Nelson Crawley Wheelers Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jake Roe Finished 3rd 5

5.  Jake Roe -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Llewellyn Thomas N+1 - Lindfield Coffee Works Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  John Tindell Brighton Mitre CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lee Pendlebury Crawley Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Lovett trainSharp Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  James Di Rico Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adam Fulbrook Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Paul James Crawley Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  MJ Jackson URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Steven Noake URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Francis Schofield Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Adam Gent ProgressiveCycleCoaching.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Seamus Mcalister Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Daniel Ellis Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Oliver Lane Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Gavin Ash Worthing Excelsior CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ian Baynes TMG Horizon Cycling Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Daniel Gohl Nice Brew Racing Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Przemek Jersz Southborough & District Whls Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Marek Shafer Brighton Mitre CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Chris Stanyard Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Samuel Brealey RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  George Sales Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Wall BTNRT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Chris Espejo RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Dominic Goodman RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Greg Paton-Kerr ProgressiveCycleCoaching.co.uk Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Simon McLeod Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Robert Thomas BTNRT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Mark Sims DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Rory Knapp Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Ivan Newsome Epsom Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Martin Dyde BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Tomas Navickas Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Uzo Onuoha BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- James Hedley Sussex Nomads CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Women 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 - Results
1.  Alice Gilmore Brighton Mitre CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gemma Hobson URDT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ellie Taylor URDT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Carolyn Swan 1904 RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lucy Williams Crawley Wheelers Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alex Jacka URDT Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Wendy Harman Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Maria Victoria Vazquez-Tojeiro Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alena Jobson Crawley Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Ileia Spyropoulou Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 17/05/19 19:50 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 17/05/19 – 19:50

2/3

Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 17/05/19 18:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 17/05/19 – 18:15
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 5 laps
Women 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 17/05/19 19:05 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 17/05/19 – 19:05
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk