Sussex Cycle Racing League Closed Circuit Week 6

Closed Circuit , Brighton – Sunday, 31 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 45 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

443993

Start Date:

Sun, 31st Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Fri, 29th Mar 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Patrick Brown Velo Club Venta Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Hope Wolfe RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joshua Jones ZeroBC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Cameron Preece Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jim Hamilton MB Cyclery Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ian Robins Surrey Hills Cycleworks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ashley Harvey Stayer Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Paul Atkinson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Giles Ruffer Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Christopher Brettell Yeovil CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Mike Smith MB Cyclery Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Valentino Fontana Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Joren Brook Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ben Moody Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Christopher Carroll MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Oliver Woodcock VCGH Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Robert Lovett trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Zak Seddon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Stuart Evans Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Anthony Attwood Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ali Bird URDT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nicholas Buck New Forest CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- John Correa Crawley Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nathan Delaney Medway Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- David Lear Celer RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ryan Machin Crawley Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robbie Macintyre Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Daniel Kalichman Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joseph Chesson University of Exeter Cycling C... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joseph Benians Lewes Wanderers CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Robert Flynn Verulam - reallymoving.com Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Frisby Southdown Velo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alex Knight Brighton Mitre CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nick Smith Finished 0

8.  Nick Smith -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Dominic Goodman RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Stacey Manwill Crawley Wheelers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Dan Ellis BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  George Sales Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Gabriel Parle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Samuel Brealey RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Joshua Foster Evans Cycles Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Adam Ford Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Mark Edleston Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Rory Knapp Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Adam Field Finished 4th 0

22.  Adam Field -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Tomas Navickas Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Ivan Newsome Epsom Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Mark Runchman trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Uzo Onuoha BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Daniel Ellis Eastbourne Rovers CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Chris Espejo RUE MORGUE CYCLE CLUB Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ismail Mattar Brighton Mitre CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Robert Thomas BTNRT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Michael Ward Horsham Cycling Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Women 3/4 incl. eligible Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 incl. eligible Juniors - Results
1.  Harriet Dodd Team Boompods Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Amy Smith Project 51 Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Katie Love Beachy Head Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emily Stoddart Sixteen28 Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Carolyn Swan 1904 RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Grace Dent Project 51 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ellie Taylor URDT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Wendy Harman Brighton Mitre CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Maria Victoria Vazquez-Tojeiro Crawley Wheelers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Alex Jacka URDT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alice Gilmore Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Isobel Beattie Brighton Mitre CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Janet Clapton Brighton Mitre CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Bill Balding Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 31/03/19 – 11:00

2/3

Regional C+, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 10:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 31/03/19 – 10:00
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 3/4 incl. eligible Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 09:20 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 31/03/19 – 09:20
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 31/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 08:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 31/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 5 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 31/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 08:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 31/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 5 laps

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 45 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

443993

Start Date:

Sun, 31st Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Fri, 29th Mar 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Patrick Brown Velo Club Venta Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Hope Wolfe RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joshua Jones ZeroBC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Cameron Preece Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jim Hamilton MB Cyclery Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ian Robins Surrey Hills Cycleworks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Torin Henderson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ashley Harvey Stayer Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Paul Atkinson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Giles Ruffer Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Christopher Brettell Yeovil CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Mike Smith MB Cyclery Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Valentino Fontana Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Joren Brook Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ben Moody Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Christopher Carroll MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Oliver Woodcock VCGH Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Robert Lovett trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Zak Seddon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Stuart Evans Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Anthony Attwood Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ali Bird URDT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nicholas Buck New Forest CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- John Correa Crawley Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nathan Delaney Medway Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- David Lear Celer RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ryan Machin Crawley Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robbie Macintyre Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Daniel Kalichman Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joseph Chesson University of Exeter Cycling C... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joseph Benians Lewes Wanderers CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Robert Flynn Verulam - reallymoving.com Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Frisby Southdown Velo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alex Knight Brighton Mitre CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nick Smith Finished 0

8.  Nick Smith -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Dominic Goodman RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Stacey Manwill Crawley Wheelers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Dan Ellis BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  George Sales Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Gabriel Parle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Samuel Brealey RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Joshua Foster Evans Cycles Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Adam Ford Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Mark Edleston Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Rory Knapp Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Adam Field Finished 4th 0

22.  Adam Field -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Tomas Navickas Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Ivan Newsome Epsom Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Mark Runchman trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Uzo Onuoha BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Daniel Ellis Eastbourne Rovers CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Chris Espejo RUE MORGUE CYCLE CLUB Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ismail Mattar Brighton Mitre CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Robert Thomas BTNRT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Michael Ward Horsham Cycling Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Women 3/4 incl. eligible Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 incl. eligible Juniors - Results
1.  Harriet Dodd Team Boompods Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Amy Smith Project 51 Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Katie Love Beachy Head Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emily Stoddart Sixteen28 Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Carolyn Swan 1904 RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Grace Dent Project 51 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ellie Taylor URDT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Wendy Harman Brighton Mitre CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Maria Victoria Vazquez-Tojeiro Crawley Wheelers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Alex Jacka URDT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alice Gilmore Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Isobel Beattie Brighton Mitre CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Janet Clapton Brighton Mitre CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Bill Balding Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 31/03/19 – 11:00

2/3

Regional C+, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 10:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 31/03/19 – 10:00
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 3/4 incl. eligible Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 09:20 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 31/03/19 – 09:20
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 31/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 08:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 31/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 5 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 31/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 08:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 31/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk