Sussex Cycle Racing League Closed Circuit Week 5

Closed Circuit , Brighton – Sunday, 24 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 45 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

443992

Start Date:

Sun, 24th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Fri, 22nd Mar 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Roman Piotrowski Wolfe RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Kevin Nelson Crawley Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Patrick Brown Velo Club Venta Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Henry James Crawley Wheelers Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Michael Coyle Brighton Mitre CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Will Ranoe MB Cyclery Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joe Parker Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joren Brook Barking & Dagenham CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Liam Barr University Of Portsmouth CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph Gokmen London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Stuart Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Bark Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Alexander Dobiecki Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Francis Schofield Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Paul Atkinson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Mark Day URDT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Christopher Jenkinson MB Cyclery Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  James Bullen URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Zak Seddon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Giles Ruffer Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Gavin Ash Worthing Excelsior CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Martin Broughton Beachy Head Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nicholas Buck New Forest CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- John Correa Crawley Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Gilmore Brighton Mitre CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ryan Hawkins Hoops Velo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ian Hope Rapha Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Lear Celer RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Lovett trainSharp Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Oscar Palmer WyndyMilla Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lee Pendlebury Crawley Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Andrew Stewart N+1 - Lindfield Coffee Works Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Treagus Team ASL Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Seán Warner University of Exeter Cycling C... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kev Witton URDT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Paul Frisby Southdown Velo Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gabriel Parle Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Davies Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Llewellyn Thomas N+1 - Lindfield Coffee Works Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Espejo RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Nick Smith Finished 0

7.  Nick Smith -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Robert Flynn Verulam - reallymoving.com Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Luke Burgess Horsham Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Daniel Ellis Eastbourne Rovers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Rory Knapp Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alistair Pettey Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Ivan Newsome Epsom Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andy Dixon Paceline RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Keith Pope Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Simon McLeod Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Samuel Brealey RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Luke Boyton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Joseph Benians Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Aidan McConville Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Martin Dyde BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Adam Field Finished 4th 0

25.  Adam Field -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Luke Holland Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Uzo Onuoha BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Mark Runchman trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Eli Tucker I-Team Cyclists' Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Ismail Mattar Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Dan Ellis BTNRT Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Daniel Ellis Gemini BC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Joshua Foster Evans Cycles Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Fidel Gonzalez South Western RC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Stephen Parnwell Velosport Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kevin Phillips Brighton Mitre CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Women 3/4 incl. eligible Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 incl. eligible Juniors - Results
1.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Katie Love Beachy Head Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gemma Hayes 1904 RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicola Le Brocq URDT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Clare Johnson Brighton Mitre CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Abigail Langley Thanet RC Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Janet Clapton Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Maria Victoria Vazquez-Tojeiro Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alice Gilmore Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Ellie Taylor URDT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Aga Nelson-Lyszkiewicz Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Lucy Parsons Jam Cycling RT coached by BPC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bill Balding Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alistair Platt Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
--- Ethan Gubby Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 11:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 24/03/19 – 11:00

2/3

Regional C+, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 10:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 24/03/19 – 10:00
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 3/4 incl. eligible Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 09:20 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 24/03/19 – 09:20
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 08:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 5 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 45 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

443992

Start Date:

Sun, 24th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Fri, 22nd Mar 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Roman Piotrowski Wolfe RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Kevin Nelson Crawley Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Patrick Brown Velo Club Venta Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Henry James Crawley Wheelers Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Michael Coyle Brighton Mitre CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Will Ranoe MB Cyclery Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joe Parker Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joren Brook Barking & Dagenham CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Liam Barr University Of Portsmouth CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph Gokmen London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Stuart Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Bark Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Alexander Dobiecki Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Francis Schofield Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Paul Atkinson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Mark Day URDT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Christopher Jenkinson MB Cyclery Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  James Bullen URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Zak Seddon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Giles Ruffer Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Gavin Ash Worthing Excelsior CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Martin Broughton Beachy Head Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nicholas Buck New Forest CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- John Correa Crawley Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Gilmore Brighton Mitre CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ryan Hawkins Hoops Velo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ian Hope Rapha Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Lear Celer RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Lovett trainSharp Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Oscar Palmer WyndyMilla Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lee Pendlebury Crawley Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Andrew Stewart N+1 - Lindfield Coffee Works Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Treagus Team ASL Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Seán Warner University of Exeter Cycling C... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kev Witton URDT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Paul Frisby Southdown Velo Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gabriel Parle Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Davies Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Llewellyn Thomas N+1 - Lindfield Coffee Works Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Espejo RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Nick Smith Finished 0

7.  Nick Smith -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Robert Flynn Verulam - reallymoving.com Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Luke Burgess Horsham Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Daniel Ellis Eastbourne Rovers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Rory Knapp Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alistair Pettey Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Ivan Newsome Epsom Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andy Dixon Paceline RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Keith Pope Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Simon McLeod Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Samuel Brealey RUE MORGUE CYCLE CLUB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Luke Boyton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Joseph Benians Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Aidan McConville Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Martin Dyde BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Adam Field Finished 4th 0

25.  Adam Field -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Luke Holland Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Uzo Onuoha BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Mark Runchman trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Eli Tucker I-Team Cyclists' Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Ismail Mattar Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Dan Ellis BTNRT Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Daniel Ellis Gemini BC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Joshua Foster Evans Cycles Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Fidel Gonzalez South Western RC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Stephen Parnwell Velosport Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kevin Phillips Brighton Mitre CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Women 3/4 incl. eligible Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 incl. eligible Juniors - Results
1.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Katie Love Beachy Head Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gemma Hayes 1904 RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicola Le Brocq URDT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Clare Johnson Brighton Mitre CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Abigail Langley Thanet RC Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Janet Clapton Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Maria Victoria Vazquez-Tojeiro Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alice Gilmore Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Ellie Taylor URDT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Aga Nelson-Lyszkiewicz Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Lucy Parsons Jam Cycling RT coached by BPC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bill Balding Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alistair Platt Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
--- Ethan Gubby Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 11:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 24/03/19 – 11:00

2/3

Regional C+, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 10:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 24/03/19 – 10:00
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 3/4 incl. eligible Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 09:20 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 24/03/19 – 09:20
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 08:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 5 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk