Sussex Cycle Racing League Closed Circuit Week 4

Closed Circuit , Brighton – Sunday, 17 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 45 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

443991

Start Date:

Sun, 17th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Robins Surrey Hills Cycleworks Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Benjamin Irving TAAP Cervelo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Perry Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark Greenwood Army Cycling Union Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Philip Peters TAAP Cervelo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jon Spiers Finished 2nd 1

10.  Jon Spiers -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Bone TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Nicholas Bell Blazing Saddles Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Przemek Jersz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Nicolas Verdier N+1 - Lindfield Coffee Works Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Matthew Smith Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ben Moody Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Giles Ruffer Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  John Tindell Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Benjamin Ventham Celer RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Nicholas Buck New Forest CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ian Hope Rapha Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Lear Celer RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Joren Brook Barking & Dagenham CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  George Cook Brighton Mitre CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ross Ovens VCGH Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joseph Benians Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alistair Pettey Gemini BC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nathan Delaney Medway Velo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Stephen Parnwell Velosport Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Gabriel Parle Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Paul Frisby Southdown Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matt Lambourne Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tomos Shaw Chichester City Riders (CCR) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tomas Navickas Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Kevin Phillips Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Samuel Davies Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Dan Ellis BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Rory Knapp Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Julian Enticknap VCGH Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Adam Field Finished 0

21.  Adam Field -

Points: 0 | Status: Finished
22.  James Neal University Of Portsmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Martin Dyde BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Daniel Ellis Gemini BC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Uzo Onuoha BTNRT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- William Stowell Banbury Star CC Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Women 3/4 incl. eligible Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 incl. eligible Juniors - Results
1.  Toni Wilkes Project 51 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Laura Senior VCGH Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Katie Love Beachy Head Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kim Brown trainSharp Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ileia Spyropoulou Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gemma Hayes 1904 RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Emma Dixon Finished 0

10.  Emma Dixon -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Carolyn Swan 1904 RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ellie Taylor URDT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Katie Simmonds Horsham Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Aga Nelson-Lyszkiewicz Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Wendy Harman Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Clare Johnson Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Debbie Morgan VCGH Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Grace Dent Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Danielle Forshaw VCGH Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Janet Clapton Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Simone Dill VCGH Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Amy Smith Project 51 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Maria Victoria Vazquez-Tojeiro Crawley Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ewan Leitch London Dynamo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Bill Balding Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Freddie Weller Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Nicholas Brewster Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ethan Gubby Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Yasmin Gubby Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 17/03/19 – 11:00

2/3

Regional C+, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 10:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 17/03/19 – 10:00
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 3/4 incl. eligible Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 09:20 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/03/19 – 09:20
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 08:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 17/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 17/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 17/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 17/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 45 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

443991

Start Date:

Sun, 17th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Robins Surrey Hills Cycleworks Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Benjamin Irving TAAP Cervelo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ian Perry Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark Greenwood Army Cycling Union Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Philip Peters TAAP Cervelo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jon Spiers Finished 2nd 1

10.  Jon Spiers -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Bone TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Nicholas Bell Blazing Saddles Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Przemek Jersz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Nicolas Verdier N+1 - Lindfield Coffee Works Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Matthew Smith Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ben Moody Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Giles Ruffer Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  John Tindell Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Benjamin Ventham Celer RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Nicholas Buck New Forest CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ian Hope Rapha Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Lear Celer RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Joren Brook Barking & Dagenham CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  George Cook Brighton Mitre CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ross Ovens VCGH Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joseph Benians Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alistair Pettey Gemini BC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nathan Delaney Medway Velo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Stephen Parnwell Velosport Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Gabriel Parle Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Paul Frisby Southdown Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matt Lambourne Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tomos Shaw Chichester City Riders (CCR) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tomas Navickas Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Kevin Phillips Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Samuel Davies Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Dan Ellis BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Rory Knapp Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Julian Enticknap VCGH Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Adam Field Finished 0

21.  Adam Field -

Points: 0 | Status: Finished
22.  James Neal University Of Portsmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Martin Dyde BTNRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Daniel Ellis Gemini BC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Uzo Onuoha BTNRT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- William Stowell Banbury Star CC Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Women 3/4 incl. eligible Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 incl. eligible Juniors - Results
1.  Toni Wilkes Project 51 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Laura Senior VCGH Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Katie Love Beachy Head Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kim Brown trainSharp Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ileia Spyropoulou Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gemma Hayes 1904 RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Emma Dixon Finished 0

10.  Emma Dixon -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Carolyn Swan 1904 RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ellie Taylor URDT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Katie Simmonds Horsham Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Aga Nelson-Lyszkiewicz Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Wendy Harman Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Clare Johnson Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Debbie Morgan VCGH Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Grace Dent Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Danielle Forshaw VCGH Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Janet Clapton Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Simone Dill VCGH Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Amy Smith Project 51 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Maria Victoria Vazquez-Tojeiro Crawley Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ewan Leitch London Dynamo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Bill Balding Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Freddie Weller Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Nicholas Brewster Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ethan Gubby Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Yasmin Gubby Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 11:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 17/03/19 – 11:00

2/3

Regional C+, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 10:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 17/03/19 – 10:00
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 3/4 incl. eligible Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 09:20 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/03/19 – 09:20
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 08:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 17/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 17/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 17/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 17/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk