Sussex Cycle Racing League Closed Circuit Week 2

Closed Circuit , Brighton – Sunday, 03 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 45 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

443985

Start Date:

Sun, 3rd Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Fri, 1st Mar 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Joseph Donohue VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Day URDT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Patrick Brown Velo Club Venta Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ian Robins Surrey Hills Cycleworks Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Will Ranoe MB Cyclery Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Benjamin Irving TAAP Cervelo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Quaid Foran CCC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Conor Clancy Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Adam Churchill Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Przemek Jersz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Richard Moult Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alexander Cornwell Hastings & St Leonards CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Michael Maxwell Rye & District Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  John Tindell Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Francis Schofield Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Gilmore Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Danny Fisher Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nicholas Buck New Forest CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Currie Southborough & District Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Christopher Jenkinson MB Cyclery Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Robert Lovett trainSharp Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Gavin Mitchell Twickenham CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Roman Piotrowski Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- George Sloan VC Londres Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Matthew Smith Team ASL Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Benjamin Ventham Celer RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Giles Ruffer Brighton Mitre CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Tomlinson Sussex Revolution Velo Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Samuel Davies Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sebastian Hensel ACME Racing Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Zak Seddon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gareth Fiford Portsmouth North End CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joshua Foster Evans Cycles Race Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  William Stowell Banbury Star CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Daniel Ellis CC Bexley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andrew Tiller I-Team Cyclists' Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Mark Runchman trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Mark Sims DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- George Cook Brighton Mitre CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Charles Dennison Southborough & District Whls Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Mark Edleston Eastbourne Rovers CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- William Gunson Beachy Head Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Daniel Kalichman Did not finish 0

17. Daniel Kalichman -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- David Pettitt Southborough & District Whls Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Women 3/4 incl. eligible Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 incl. eligible Juniors - Results
1.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gemma Hobson URDT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Katie Love Beachy Head Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Nicola Le Brocq URDT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Katie Simmonds Horsham Cycling Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Wendy Harman Brighton Mitre CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Janet Clapton Brighton Mitre CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Claire Buckley Brighton Excelsior CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ileia Spyropoulou Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Victoria Pegna Finished 0

13. Victoria Pegna -

Points: 0 | Status: Finished
--- Alice Gilmore Did not finish 4th 0

13. Alice Gilmore -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Charlotte Jackson URDT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Clare Johnson Brighton Mitre CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Anne Loh TEAMSPY Did not start 4th 0

13. Anne Loh - TEAMSPY

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Bill Balding Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Nicholas Brewster Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ethan Gubby Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 11:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 03/03/19 – 11:00

2/3

Regional C+, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 10:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 03/03/19 – 10:00
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 3/4 incl. eligible Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 09:20 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/03/19 – 09:20
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 08:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 03/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 03/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 03/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 03/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 45 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

443985

Start Date:

Sun, 3rd Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Fri, 1st Mar 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Joseph Donohue VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Day URDT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Patrick Brown Velo Club Venta Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ian Robins Surrey Hills Cycleworks Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Will Ranoe MB Cyclery Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Benjamin Irving TAAP Cervelo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Quaid Foran CCC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Conor Clancy Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Adam Churchill Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Przemek Jersz Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Richard Moult Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alexander Cornwell Hastings & St Leonards CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Michael Maxwell Rye & District Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  John Tindell Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Francis Schofield Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Gilmore Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Danny Fisher Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nicholas Buck New Forest CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Currie Southborough & District Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Christopher Jenkinson MB Cyclery Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Robert Lovett trainSharp Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Gavin Mitchell Twickenham CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Roman Piotrowski Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- George Sloan VC Londres Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Matthew Smith Team ASL Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Benjamin Ventham Celer RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Giles Ruffer Brighton Mitre CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Tomlinson Sussex Revolution Velo Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Samuel Davies Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sebastian Hensel ACME Racing Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Zak Seddon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gareth Fiford Portsmouth North End CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joshua Foster Evans Cycles Race Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  William Stowell Banbury Star CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Daniel Ellis CC Bexley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andrew Tiller I-Team Cyclists' Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Mark Runchman trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Mark Sims DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- George Cook Brighton Mitre CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Charles Dennison Southborough & District Whls Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Mark Edleston Eastbourne Rovers CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- William Gunson Beachy Head Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Daniel Kalichman Did not finish 0

17. Daniel Kalichman -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- David Pettitt Southborough & District Whls Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Women 3/4 incl. eligible Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 incl. eligible Juniors - Results
1.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gemma Hobson URDT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Katie Love Beachy Head Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Nicola Le Brocq URDT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Katie Simmonds Horsham Cycling Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Wendy Harman Brighton Mitre CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Janet Clapton Brighton Mitre CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Claire Buckley Brighton Excelsior CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ileia Spyropoulou Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Victoria Pegna Finished 0

13. Victoria Pegna -

Points: 0 | Status: Finished
--- Alice Gilmore Did not finish 4th 0

13. Alice Gilmore -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Charlotte Jackson URDT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Clare Johnson Brighton Mitre CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Anne Loh TEAMSPY Did not start 4th 0

13. Anne Loh - TEAMSPY

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Bill Balding Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Nicholas Brewster Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ethan Gubby Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 11:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 03/03/19 – 11:00

2/3

Regional C+, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 10:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 03/03/19 – 10:00
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 3/4 incl. eligible Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 09:20 Women Only Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/03/19 – 09:20
Women Only, Band 5
35 mins / plus 5 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 08:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 03/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 03/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 03/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/03/19 08:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 03/03/19 – 08:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk