September Slammer 2019

Track , Newport – Saturday, 28 Sep 2019

Event Summary

Event Overview

The September Slammer is a full day of quality racing, slamming in events across both endurance and sprint disciplines.

Come fuelled and bring your legs ready to race ... this is going to be one epic day of track racing that's sure to satisfy all appetites.

When: Saturday 28th September 2019
Time: 9:00am - 9:00pm (subject to change, entry dependent)
Where: Geraint Thomas National Velodrome of Wales

Event Details

Event URN:

443734

Start Date:

Sat, 28th Sep 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Geraint Thomas National Velodrome of Wales, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Entry close date

Sun, 8th Sep 2019

Event Organiser:

Kyleigh Manners
coach@42degreescoaching.co.uk

Results

Confirmed Results

Senior Male Scratch - 15km, 60 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Male Scratch - 15km, 60 Laps - Results
1.  William Perrett HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Kyle Gordon HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Brinkley OVB Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andre Grennell Finished 0

5.  Andre Grennell -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Aaron Wade Finished 0

6.  Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Darragh Zaiden Finished 0

7.  Darragh Zaiden -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
--- Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Atkins DRAKON Group Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Harrington Abergavenny Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cian Keogh Did not finish 0

Cian Keogh -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Rhys Pilley Cardiff University Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

40+ & 50+ Scratch - 10km, 40 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
40+ & 50+ Scratch - 10km, 40 Laps - Results
1.  Jeremy Brougham Mono CC Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  David Woodhouse Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gerry Bowditch Pontypool RCC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tim May PDQ Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Nicholas English AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Paul Cundy PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Lyn Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

40+ Female - 2km Individual pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
40+ Female - 2km Individual pursuit - Results
1.  Suzannah Doyle PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Karen Stuart-Smith Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

40+ Male - 3km Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
40+ Male - 3km Individual Pursuit - Results
1.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nicholas English AeroCoach Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Rix Team Bottrill Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim May PDQ Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Male - 4km Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Male - 4km Individual Pursuit - Results
1.  Kyle Gordon HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 2nd 44:00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 44:00:00:000
2.  Tom Ward AeroLab Ward WheelZ Finished Elite 45:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 45:00:00:000
3.  William Perrett HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 1st 72:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 72:00:00:000
4.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 10:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 10:00:00:000
5.  Rhys Pilley Cardiff University Finished 2nd 97:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 97:00:00:000
6.  Aaron Wade Finished 19:00:00:000 0

6.  Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 19:00:00:000
7.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 92:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 92:00:00:000
8.  Andre Grennell Finished 19:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 19:00:00:000
9.  Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 10:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 10:00:00:000
10.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 93:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 93:00:00:000
11.  Cian Keogh Finished 19:00:00:000 0

11.  Cian Keogh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 19:00:00:000
12.  Darragh Zaidan Finished 10:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 10:00:00:000
13.  Oliver Hambrey Finished 3rd 88:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 88:00:00:000
14.  Tom Atkins DRAKON Group Racing Finished 2nd 95:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 95:00:00:000
15.  Jonathan Wiggens Finished 10:00:00:000 0

15.  Jonathan Wiggens -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 10:00:00:000
16.  Joseph White Finished N/A 72:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 72:00:00:000

50+ Male - 2km Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
50+ Male - 2km Individual Pursuit - Results
1.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Bowler GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Potts VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Peter Hine Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mick James Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior Male Points - 20km, 80 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Male Points - 20km, 80 Laps - Results
1.  William Perrett HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Kyle Gordon HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Ward AeroLab Ward WheelZ Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Andre Grennell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andrew Brinkley OVB Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Darragh Zaidan Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rhys Pilley Cardiff University Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph White Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Tom Atkins DRAKON Group Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Glasgow Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Aaron Wade Did not finish 0

Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Jonathan Wiggins PDQ Cycle Coaching Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

40+ & 50+ Male Points - 15km, 60 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
40+ & 50+ Male Points - 15km, 60 Laps - Results
1.  Gerry Bowditch Pontypool RCC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Woodhouse Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jeremy Brougham Mono CC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nicholas English AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lyn Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Paul Cundy PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Tim May PDQ Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Events Included Within September Slammer 2019


Endurance

Entering into the endurance event will allow you to race the Scratch Race, Points Race and Individual Pursuit.

 

Sprint

Entering into the sprint event will allow you to race the Sprints, Keirin and Time Trial.

The Races

50+ Male - 500m Time Trial Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C None ---
Sat 28/09/19 – 01:00
Senior Male Scratch - 15km, 60 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 28/09/19 – 01:00
40+ & 50+ Scratch - 10km, 40 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 28/09/19 – 01:00
40+ Female - 2km Individual pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C None ---
Sat 28/09/19 – 01:00
40+ Male - 3km Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 28/09/19 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior Male - 4km Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 28/09/19 – 01:00
50+ Male - 2km Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C, None
09 hr
Senior Male Points - 20km, 80 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ Band 5 --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, Band 5
09 hr
40+ & 50+ Male Points - 15km, 60 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 28/09/19 – 01:00
40+ Female Endurance Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ Band 5 --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, Band 5
09 hr
40+ Female Sprint Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C, None
09 hr
40-49 Male Endurance Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ Band 5 --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, Band 5
09 hr
40-49 Male Sprint Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, None
09 hr
Senior Female Endurance Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ Band 5 --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, Band 5
09 hr
Senior Female Sprint Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C, None
09 hr
Senior Male Endurance Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ Band 5 --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, Band 5
09 hr
Senior Male Sprint Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C, None
09 hr
N/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00

N/A

Regional C, None
09 hr
N/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00

N/A

Regional C, None
09 hr

Event Summary

Event Overview

The September Slammer is a full day of quality racing, slamming in events across both endurance and sprint disciplines.

Come fuelled and bring your legs ready to race ... this is going to be one epic day of track racing that's sure to satisfy all appetites.

When: Saturday 28th September 2019
Time: 9:00am - 9:00pm (subject to change, entry dependent)
Where: Geraint Thomas National Velodrome of Wales

Event Details

Event URN:

443734

Start Date:

Sat, 28th Sep 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Geraint Thomas National Velodrome of Wales, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Entry close date

Sun, 8th Sep 2019

Event Organiser:

Kyleigh Manners
coach@42degreescoaching.co.uk

Results

Confirmed Results

Senior Male Scratch - 15km, 60 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Male Scratch - 15km, 60 Laps - Results
1.  William Perrett HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Kyle Gordon HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Brinkley OVB Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andre Grennell Finished 0

5.  Andre Grennell -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Aaron Wade Finished 0

6.  Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Darragh Zaiden Finished 0

7.  Darragh Zaiden -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
--- Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Atkins DRAKON Group Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Harrington Abergavenny Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cian Keogh Did not finish 0

Cian Keogh -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Rhys Pilley Cardiff University Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

40+ & 50+ Scratch - 10km, 40 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
40+ & 50+ Scratch - 10km, 40 Laps - Results
1.  Jeremy Brougham Mono CC Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  David Woodhouse Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gerry Bowditch Pontypool RCC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tim May PDQ Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Nicholas English AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Paul Cundy PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Lyn Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

40+ Female - 2km Individual pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
40+ Female - 2km Individual pursuit - Results
1.  Suzannah Doyle PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Karen Stuart-Smith Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

40+ Male - 3km Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
40+ Male - 3km Individual Pursuit - Results
1.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nicholas English AeroCoach Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Rix Team Bottrill Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim May PDQ Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Male - 4km Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Male - 4km Individual Pursuit - Results
1.  Kyle Gordon HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 2nd 44:00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 44:00:00:000
2.  Tom Ward AeroLab Ward WheelZ Finished Elite 45:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 45:00:00:000
3.  William Perrett HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 1st 72:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 72:00:00:000
4.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 10:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 10:00:00:000
5.  Rhys Pilley Cardiff University Finished 2nd 97:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 97:00:00:000
6.  Aaron Wade Finished 19:00:00:000 0

6.  Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 19:00:00:000
7.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 92:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 92:00:00:000
8.  Andre Grennell Finished 19:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 19:00:00:000
9.  Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 10:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 10:00:00:000
10.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 93:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 93:00:00:000
11.  Cian Keogh Finished 19:00:00:000 0

11.  Cian Keogh -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 19:00:00:000
12.  Darragh Zaidan Finished 10:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 10:00:00:000
13.  Oliver Hambrey Finished 3rd 88:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 88:00:00:000
14.  Tom Atkins DRAKON Group Racing Finished 2nd 95:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 95:00:00:000
15.  Jonathan Wiggens Finished 10:00:00:000 0

15.  Jonathan Wiggens -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 10:00:00:000
16.  Joseph White Finished N/A 72:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 72:00:00:000

50+ Male - 2km Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
50+ Male - 2km Individual Pursuit - Results
1.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Bowler GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Stephen Potts VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Peter Hine Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mick James Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior Male Points - 20km, 80 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Male Points - 20km, 80 Laps - Results
1.  William Perrett HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Kyle Gordon HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Ward AeroLab Ward WheelZ Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Andre Grennell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andrew Brinkley OVB Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Darragh Zaidan Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rhys Pilley Cardiff University Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph White Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Tom Atkins DRAKON Group Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Glasgow Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Aaron Wade Did not finish 0

Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Jonathan Wiggins PDQ Cycle Coaching Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

40+ & 50+ Male Points - 15km, 60 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
40+ & 50+ Male Points - 15km, 60 Laps - Results
1.  Gerry Bowditch Pontypool RCC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Woodhouse Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Robert West AeroCoach Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jeremy Brougham Mono CC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Kierman St Ives CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nicholas English AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Wiffen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Greenstreet AeroCoach Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lyn Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Paul Cundy PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Tim May PDQ Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Events Included Within September Slammer 2019


Endurance

Entering into the endurance event will allow you to race the Scratch Race, Points Race and Individual Pursuit.

 

Sprint

Entering into the sprint event will allow you to race the Sprints, Keirin and Time Trial.

The Races

50+ Male - 500m Time Trial Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C None ---
Sat 28/09/19 – 01:00
Senior Male Scratch - 15km, 60 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 28/09/19 – 01:00
40+ & 50+ Scratch - 10km, 40 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 28/09/19 – 01:00
40+ Female - 2km Individual pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C None ---
Sat 28/09/19 – 01:00
40+ Male - 3km Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 28/09/19 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior Male - 4km Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 28/09/19 – 01:00
50+ Male - 2km Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C, None
09 hr
Senior Male Points - 20km, 80 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ Band 5 --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, Band 5
09 hr
40+ & 50+ Male Points - 15km, 60 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 28/09/19 – 01:00
40+ Female Endurance Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ Band 5 --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, Band 5
09 hr
40+ Female Sprint Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C, None
09 hr
40-49 Male Endurance Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ Band 5 --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, Band 5
09 hr
40-49 Male Sprint Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, None
09 hr
Senior Female Endurance Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ Band 5 --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, Band 5
09 hr
Senior Female Sprint Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C, None
09 hr
Senior Male Endurance Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C+ Band 5 --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C+, Band 5
09 hr
Senior Male Sprint Events Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00
Regional C, None
09 hr
N/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00

N/A

Regional C, None
09 hr
N/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/09/19 09:00 Regional C None --- 09 hr
Sat 28/09/19 – 09:00

N/A

Regional C, None
09 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk