Herne Hill Velodrome Women's League - Round 1

Track , London – Saturday, 20 Apr 2019

Event Summary

Event Overview

Following on from the success of the past 4 years, our monthly women's only track league is back and bigger than ever for a fifth year! New for 2019 we have extended the series to be 6 rounds long, meaning more racing and more action!

Throughout the course of the 6 rounds riders will have the oppurtunity to participate in all the varied events that track cycling has to offer. This is open to all senior/junior women as well as youth A+B girls.

- C Cats must have an HHV Training Accreditation as a minimum. This is the Race Training category for riders who have some experience on the track, but are newer to racing.

- B Cats must have an HHV Training Accreditation as a minimum. This is the inbetween category, for those who have some experience of track racing already

- A Cats must have an HHV Race Accreditation or a UK Track Accreditation. This is the race category, for experienced track riders.

For those keen to try out track cycling for the first time, or are unaware of the sessions HHV has to offer, please head over to our website to find out about our women's specific sessions and other public sessions. www.hernehillvelodrome.com



Event Details

Event URN:

443723

Start Date:

Sat, 20th Apr 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE

View map

Entry close date

Wed, 17th Apr 2019

Event Organiser:

Boru Pratt McCullagh
bprattmccullagh@hhvt.org

Results

Confirmed Results

A Group 10 Lap Warm-up Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group 10 Lap Warm-up Race - Results
1.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Autumn Collins Torelli-Assure-Madison Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Catherine Coley VC Londres Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Louise Engel Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christine Robson VC Londres Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Heather Nickson VC Londres Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group 10 Lap Warm-up Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group 10 Lap Warm-up Race - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Domini Fatuga VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Denise Dierauer Velociposse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephanie Cannon Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Nelsy Casallas Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Celia Duncan Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group 10 Lap Warm-up Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group 10 Lap Warm-up Race - Results
1.  Robin Kooyman Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thea Smith Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Emma Oldfield Finished 0

3.  Emma Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Susan Fagan VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sarah Osborne Brixton Cycles Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Meg Pugh Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Win Out (Regional C+) - 12 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
A Win Out (Regional C+) - 12 Laps - Results
1.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Autumn Collins Torelli-Assure-Madison Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christine Robson VC Londres Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Charlotte Roberge Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Katie-Ann Elliston Southend Wheelers Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Heather Nickson VC Londres Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

B Win Out (Regional C) - 12 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
B Win Out (Regional C) - 12 Laps - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stephanie Cannon Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Celia Duncan Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Marta Cooper Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Helen Stacey Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Denise Dierauer Velociposse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Warm Up Scratch (Regional C) - 10 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
C Warm Up Scratch (Regional C) - 10 laps - Results
1.  Robin Kooyman Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Emma Oldfield Finished 0

2.  Emma Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thea Smith Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Meg Pugh Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Holly Seear BellaVelo.cc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Naomi Hartopp Clapham Chasers Run & Tri Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Christine Lutsch Windrush Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Scratch (Regional C+) - 16 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
A Scratch (Regional C+) - 16 laps - Results
1.  Autumn Collins Torelli-Assure-Madison Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Catherine Coley VC Londres Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Esme Cole Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lesley Courtney Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jennifer Allum TORQ Performance Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Katie-Ann Elliston Southend Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

B Scratch (Regional C) - 10 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
B Scratch (Regional C) - 10 Laps - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Domini Fatuga VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Stephanie Cannon Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Helen Stacey Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Hannah Cadman VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Denise Dierauer Velociposse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Scratch (Regional C) - 10 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
C Scratch (Regional C) - 10 Laps - Results
1.  Meg Pugh Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Emma Oldfield Finished 0

2.  Emma Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Robin Kooyman Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thea Smith Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Holly Seear BellaVelo.cc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christine Lutsch Windrush Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

The Races

A Group 10 Lap Warm-up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 01:00
B Group 10 Lap Warm-up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C None ---
Sat 20/04/19 – 01:00
C Group 10 Lap Warm-up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C None ---
Sat 20/04/19 – 01:00
A Win Out (Regional C+) - 12 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 01:00
B Win Out (Regional C) - 12 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C None ---
Sat 20/04/19 – 01:00
C Warm Up Scratch (Regional C) - 10 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C None ---
Sat 20/04/19 – 01:00
A Scratch (Regional C+) - 16 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 01:00
B Scratch (Regional C) - 10 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 01:00
C Scratch (Regional C) - 10 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C None ---
Sat 20/04/19 – 01:00
A Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Regional C+, Band 5
A Category (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Regional C+, Band 5
B Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Go-Race None ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Go-Race, None
B Category (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Go-Race None ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Go-Race, None
C Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Go-Race None ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Go-Race, None
C Category (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Go-Race None ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Go-Race, None

Event Summary

Event Overview

Following on from the success of the past 4 years, our monthly women's only track league is back and bigger than ever for a fifth year! New for 2019 we have extended the series to be 6 rounds long, meaning more racing and more action!

Throughout the course of the 6 rounds riders will have the oppurtunity to participate in all the varied events that track cycling has to offer. This is open to all senior/junior women as well as youth A+B girls.

- C Cats must have an HHV Training Accreditation as a minimum. This is the Race Training category for riders who have some experience on the track, but are newer to racing.

- B Cats must have an HHV Training Accreditation as a minimum. This is the inbetween category, for those who have some experience of track racing already

- A Cats must have an HHV Race Accreditation or a UK Track Accreditation. This is the race category, for experienced track riders.

For those keen to try out track cycling for the first time, or are unaware of the sessions HHV has to offer, please head over to our website to find out about our women's specific sessions and other public sessions. www.hernehillvelodrome.com



Event Details

Event URN:

443723

Start Date:

Sat, 20th Apr 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE

View map

Entry close date

Wed, 17th Apr 2019

Event Organiser:

Boru Pratt McCullagh
bprattmccullagh@hhvt.org

Results

Confirmed Results

A Group 10 Lap Warm-up Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group 10 Lap Warm-up Race - Results
1.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Autumn Collins Torelli-Assure-Madison Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Catherine Coley VC Londres Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Louise Engel Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christine Robson VC Londres Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Heather Nickson VC Londres Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group 10 Lap Warm-up Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group 10 Lap Warm-up Race - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Domini Fatuga VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Denise Dierauer Velociposse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stephanie Cannon Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Nelsy Casallas Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Celia Duncan Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group 10 Lap Warm-up Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group 10 Lap Warm-up Race - Results
1.  Robin Kooyman Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Thea Smith Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Emma Oldfield Finished 0

3.  Emma Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Susan Fagan VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sarah Osborne Brixton Cycles Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Meg Pugh Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Win Out (Regional C+) - 12 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
A Win Out (Regional C+) - 12 Laps - Results
1.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Autumn Collins Torelli-Assure-Madison Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christine Robson VC Londres Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Charlotte Roberge Dulwich Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Katie-Ann Elliston Southend Wheelers Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Heather Nickson VC Londres Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

B Win Out (Regional C) - 12 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
B Win Out (Regional C) - 12 Laps - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stephanie Cannon Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Celia Duncan Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Marta Cooper Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Helen Stacey Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Denise Dierauer Velociposse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Warm Up Scratch (Regional C) - 10 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
C Warm Up Scratch (Regional C) - 10 laps - Results
1.  Robin Kooyman Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Emma Oldfield Finished 0

2.  Emma Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thea Smith Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Meg Pugh Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Holly Seear BellaVelo.cc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Naomi Hartopp Clapham Chasers Run & Tri Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Christine Lutsch Windrush Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Scratch (Regional C+) - 16 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
A Scratch (Regional C+) - 16 laps - Results
1.  Autumn Collins Torelli-Assure-Madison Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Catherine Coley VC Londres Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Esme Cole Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lesley Courtney Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jennifer Allum TORQ Performance Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Katie-Ann Elliston Southend Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

B Scratch (Regional C) - 10 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
B Scratch (Regional C) - 10 Laps - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Domini Fatuga VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Stephanie Cannon Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Helen Stacey Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Hannah Cadman VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Denise Dierauer Velociposse Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Scratch (Regional C) - 10 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
C Scratch (Regional C) - 10 Laps - Results
1.  Meg Pugh Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Emma Oldfield Finished 0

2.  Emma Oldfield -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Robin Kooyman Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thea Smith Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Holly Seear BellaVelo.cc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christine Lutsch Windrush Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

The Races

A Group 10 Lap Warm-up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 01:00
B Group 10 Lap Warm-up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C None ---
Sat 20/04/19 – 01:00
C Group 10 Lap Warm-up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C None ---
Sat 20/04/19 – 01:00
A Win Out (Regional C+) - 12 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 01:00
B Win Out (Regional C) - 12 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C None ---
Sat 20/04/19 – 01:00
C Warm Up Scratch (Regional C) - 10 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C None ---
Sat 20/04/19 – 01:00
A Scratch (Regional C+) - 16 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 01:00
B Scratch (Regional C) - 10 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 01:00
C Scratch (Regional C) - 10 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 01:00 Regional C None ---
Sat 20/04/19 – 01:00
A Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Regional C+, Band 5
A Category (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Regional C+, Band 5
B Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Go-Race None ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Go-Race, None
B Category (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Go-Race None ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Go-Race, None
C Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Go-Race None ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Go-Race, None
C Category (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/04/19 18:50 Go-Race None ---
Sat 20/04/19 – 18:50
Go-Race, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk