SXC Round 2 Dalbeattie

MTB XC , Dalbeattie – Sunday, 31 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

An early season trip to the south west this year for a round at one of Scotland's best XC forests with a definite old-school feel. Rocks, roots, tough climbs, flying descents – Dalbeattie has it all and more. Come and see why Dumfries and Galloway is one of Scotland's foremost MTB destinations!

More information on timings etc to follow. Watch this space, Facebook and the SXC website. A rider pack with full event details will be sent out by email in the week leading up to the event.

Event Details

Event URN:

443159

Start Date:

Sun, 31st Mar 2019

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Dalbeattie Forest, Trailhead, Richorn Car Park, Dalbeattie, Dumfries-shire, DG5 4QT

View map

Series:

Scottish XC Series

Event Organiser:

Jason Barnes
info@sxc.org.uk

Results

Confirmed Results

Under 12 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Female - Results
1.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished N/A 00:25:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:32:000
2.  Anna Mackenzie Edinburgh RC Finished N/A 00:25:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:35:000
3.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished N/A 00:25:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:36:000
4.  Daisy Wilkinson Peebles CC Finished N/A 00:26:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:12:000
5.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished N/A 00:27:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:18:000
6.  Freya Gibson KICC Finished N/A 00:28:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:15:000
7.  Isla Queen Glasgow Riderz Finished N/A 00:29:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:06:000
8.  Katy Nixon KICC Finished N/A 00:29:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:08:000
9.  Zoe Blyth Edinburgh RC Finished N/A 00:30:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:25:000
10.  Katie Buchan Edinburgh RC Finished N/A 00:33:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:33:000
--- Sophie Mcrobert Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 12s Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12s Male - Results
1.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished N/A 00:20:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:57:000
2.  Martin Cunnane Edinburgh RC Finished N/A 00:22:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:23:000
3.  Jamie Hall Edinburgh RC Finished N/A 00:22:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:25:000
4.  Ethan Williams Finished N/A 00:22:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:46:000
5.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished N/A 00:22:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:52:000
6.  Euan Murray Finished 00:23:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:04:000
7.  Cole McCann Royal Albert CC Finished N/A 00:24:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:38:000
8.  Cameron Annable Derwentside CC Finished N/A 00:25:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:18:000
9.  Zac Batey Derwentside CC Finished N/A 00:25:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:26:000
10.  Zach Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished N/A 00:25:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:54:000
11.  Jamie Duncan Edinburgh RC Finished N/A 00:27:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:21:000
12.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished N/A 00:28:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:24:000
13.  Brandyn Bowie Meedies Bike Club Finished N/A 00:29:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:39:000
14.  Rory Youngman SteppingStanes Youth Cycling C... Finished N/A 00:29:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:40:000
15.  Ollie Hamilton Annan Youth Cycling Club Finished N/A 00:29:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:41:000
16.  Ben Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished 00:31:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:31:14:000
17.  Joe Barnes Glasgow Riderz Finished N/A 00:34:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:58:000
18.  Reece Cook Finished 00:37:59:000 0

18.  Reece Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:37:59:000
19.  Rhys Young Finished --- 0

19.  Rhys Young -

Points: 0 | Status: Finished

Elite / Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite / Expert Female - Results
1.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 00:36:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:36:17:000
2.  Joanne Thom Ronde Works Racing Finished Elite 00:43:53:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:43:53:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Sofia Christiansen Finished Veteran 01:01:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:22:000
2.  Amy Hickman Finished 01:07:18:000 0

2.  Amy Hickman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:07:18:000
3.  Rebecca Bryson Finished 01:09:38:000 0

3.  Rebecca Bryson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:38:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished Veteran 01:14:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:07:000
2.  Janet Tait dooleys cycles Finished Veteran 01:15:04:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:04:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Mieke Kalmijn Glasgow Riderz Finished Junior 01:18:37:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:37:000
2.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Junior 01:26:56:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:26:56:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Elena McGorum Peebles CC Finished Youth 00:54:38:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:38:000
2.  Roisin Lally Cycling Performance Squad Finished Youth 01:03:52:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:52:000
3.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:04:58:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:58:000
4.  Amelia Shuttleworth Glasgow Riderz Finished Youth 01:08:41:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:41:000
5.  Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished Youth 01:09:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:57:000
6.  Sophie Paterson Glasgow Riderz Finished Youth 01:10:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:01:000
7.  Erin Wood Forres CC Finished Youth 01:15:42:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:42:000
8.  Grace McCabe Royal Albert CC Finished Youth --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Juvenile 00:35:47:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:47:000
2.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished Juvenile 00:37:50:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:50:000
3.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Juvenile 00:40:20:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:20:000
4.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished Juvenile 00:41:35:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:35:000
5.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished Juvenile 00:41:49:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:49:000
6.  Eva Newby Furness Flyers Finished Juvenile 00:42:31:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:31:000
7.  Ruby-Soho Smith Peebles CC Finished Juvenile 00:42:53:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:53:000
8.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Juvenile 00:42:53:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:53:000
9.  Katie Galloway Edinburgh RC Finished Juvenile 00:43:56:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:56:000
10.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 00:45:19:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:19:000
11.  Martha Cooper Edinburgh RC Finished Juvenile --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished Juvenile --- 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile
13.  Isla Bryson Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile

Taster Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Taster Female - Results
1.  Sarah Hall Kinross CC Finished 00:28:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:28:12:000
2.  Nicola Ozturk RC Cumbernauld & Kilsyth Finished N/A 00:28:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:45:000
3.  Helen Ryall Peebles CC Finished 00:28:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:28:53:000
4.  Cate Blyth Finished 00:33:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:33:32:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth 01:01:54:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:54:000
2.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Youth 01:07:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:05:000
3.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Youth 01:07:11:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:11:000
4.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Youth 01:08:22:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:22:000
5.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Youth 01:12:09:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:09:000
6.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth 01:12:43:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:43:000
7.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:13:28:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:28:000
8.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:14:43:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:43:000
9.  Mark Shaw Royal Albert CC Finished Youth 01:16:35:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:35:000
10.  Christopher Boyd Finished Youth 01:18:51:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:51:000
11.  Sam Marshall West Lothian Clarion CC Finished Youth --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Lewis Phillips Finished --- 0

12.  Lewis Phillips -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Aodhan Finnegan Hebridean Cycle Club Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished Youth --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
--- Adam Bent Nutcracker Racing Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Alex Best Derwentside CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Miller Crombie West Lothian Clarion CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Michael Tait Derwentside CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Juvenile 00:54:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:00:000
2.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished Juvenile 00:54:02:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:02:000
3.  Matthew Mackenzie Edinburgh RC Finished Juvenile 00:55:23:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:23:000
4.  Scott Murray Finished Juvenile 00:56:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:00:000
5.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:56:17:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:17:000
6.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:56:51:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:51:000
7.  Kayden Davidson www.Hardie-Bikes.com Finished Juvenile 00:58:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:24:000
8.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished Juvenile 00:59:12:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:12:000
9.  Will Roberts Derwentside CC Finished N/A 00:59:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:32:000
10.  Finlay Cooper Edinburgh RC Finished Juvenile 01:00:49:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:49:000
11.  Logan Williams Finished Juvenile 01:01:34:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:34:000
12.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished Juvenile 01:01:54:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:54:000
13.  Ben Allan Peebles CC Finished Juvenile 01:02:46:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:46:000
14.  Rory Ogilvie West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 01:03:51:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:51:000
15.  James Nixon KICC Finished Juvenile 01:08:25:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:25:000
16.  Evan McKenzie West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 01:08:53:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:53:000
17.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished Juvenile 01:10:23:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:10:23:000
18.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 01:11:09:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:11:09:000
19.  Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club Finished Juvenile 01:11:13:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:11:13:000
20.  Gavin Gronkowski Mukyriderz Cycling Club Finished Juvenile 01:15:20:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:15:20:000
21.  Declan Sangster Grampian Tigers Finished Juvenile 01:25:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:25:32:000
22.  Geoff Vera Glasgow Riderz Finished Juvenile --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Juvenile
23.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished Juvenile --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile
24.  Andrew Brewer Glasgow Riderz Finished Juvenile --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile
25.  Oliver Bernard Discovery Junior Cycling Club Finished Juvenile --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile
26.  Ruan Vorster West Lothian Clarion CC Finished Juvenile --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- William Best Derwentside CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Nicholas Fawbert Royal Albert CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Max Ryall Did not finish --- 0

Max Ryall -

Points: 0 | Status: Did not finish

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Michael Nally Dunfermline CC Finished G/Vet 01:11:16:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:11:16:000
2.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished G/Vet 01:11:54:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:11:54:000
3.  Gary Beall Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:12:53:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:12:53:000
4.  Mark Barnett Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:14:10:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:10:000
5.  James Moore Peebles CC Finished G/Vet 01:14:11:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:11:000
6.  Willie Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:15:24:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:24:000
7.  Stephen Crawford Dunfermline CC Finished G/Vet 01:16:01:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:01:000
8.  Adrian Wallis Ronde Works Racing Finished G/Vet 01:17:06:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:06:000
9.  Simon Phillips Finished 01:20:19:000 0

9.  Simon Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:19:000
10.  Fraser Tait Ayr Roads Cycling Club Finished G/Vet 01:22:14:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:14:000
11.  Bruce Stirling RC Cumbernauld & Kilsyth Finished G/Vet 01:23:36:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:36:000
12.  Mark Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished N/A 01:24:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:30:000
13.  Neil Stables Deeside Thistle CC Finished N/A 01:28:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:01:000
14.  Gary Johnstone Mukyriderz Cycling Club Finished N/A 01:29:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:14:000
15.  Jim Foulis Dundee Wheelers CC Finished G/Vet --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet
16.  Jason Hill Finished --- 0

16.  Jason Hill -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Robert Hume Finished --- 0

17.  Robert Hume -

Points: 0 | Status: Finished

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Brendan Roe Dunfermline CC Finished S/Vet 00:57:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:57:53:000
2.  John Shirley West Highland Wheelers Finished S/Vet 01:03:34:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:03:34:000
3.  Colin Murley Derwentside CC Finished N/A 01:04:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:26:000
4.  David McLean Hetton Hawks Cycling Club Finished S/Vet 01:23:20:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:23:20:000
5.  Christopher White Scottish Veterans T.T.A. Finished S/Vet 01:18:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:18:57:000
--- John Gemmell Ayr Roads Cycling Club Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet

Taster Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Taster Male - Results
1.  Lewis Hart Finished 00:38:15:000 0

1.  Lewis Hart -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:15:000
2.  Neil Little Finished 00:38:45:000 0

2.  Neil Little -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:45:000
3.  Ben Hill Finished 00:42:28:000 0

3.  Ben Hill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:42:28:000
4.  jonathan dale Finished 00:44:34:000 0

4.  jonathan dale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:34:000
5.  Mark Robinson Finished --- 0

5.  Mark Robinson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Colin Waitt Hoddom Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Richard Cleathero North Racing Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Elite / Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite / Expert Male - Results
1.  Grant Ferguson Hope Factory Racing Finished Elite 01:30:15:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:15:000
2.  Olli Dawson Polaris Bikewear Finished Elite 01:31:14:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:14:000
3.  David Duggan Finished Elite 01:31:59:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:59:000
4.  Craig Owen Finished Elite 01:38:15:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:15:000
5.  Barry Wilson Billy Bilsland Cycles Finished Expert 01:43:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:55:000
6.  Lewis Martin Studio Velo Finished Sport 01:44:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:44:02:000
7.  Bradley Cowan Finished Expert 01:44:46:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:46:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  David Houston Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Keith Buchan Finished 0

2.  Keith Buchan -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jordan Doig Wheelbase CabTech Castelli Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Ben White Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Ewan Gronkowski Mukyriderz Cycling Club Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Graeme Warren Hors catégorie (HC) Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Iain Rae Finished Sport 28

7.  Iain Rae -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Zacharias Robson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Alan Wixon Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  James Donoghue Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Stuart Dun Hors catégorie (HC) Finished Sport 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Conner Johnstone Mukyriderz Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Daniel Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
14.  German Rodriguez Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Isaac King Finished 0

15.  Isaac King -

Points: 0 | Status: Finished
16.  David Taggart Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Peter Hall Kinross CC Finished Sport 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport
18.  Paul Mitchell Finished Sport 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Barry McTeir Finished Sport 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Kyle Cartmell RT 23 Finished Junior 01:22:20:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:20:000
2.  Fergus Booth Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 01:29:43:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:29:43:000
3.  Robbie Hearns Synergy Cycles Finished Junior 01:30:58:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:30:58:000
4.  Duncan Crawford Dunfermline CC Finished Junior 01:35:30:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:35:30:000
5.  Angus Bryson Royal Albert CC Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Findlay Webster Edinburgh RC Finished Junior --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Newnham Finished Veteran 01:18:24:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:24:000
2.  Chris Buchan Finished Veteran 01:20:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:21:000
3.  James Fraser-Moodie Glasgow Nightingale CC Finished Veteran 01:21:43:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:43:000
4.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:23:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:00:000
5.  Greig Walker Finished Veteran 01:24:55:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:55:000
6.  Richard Greenwood Ronde Works Racing Finished Veteran 01:28:05:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:05:000
7.  Neil Glendinning Finished Veteran 01:28:15:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:15:000
8.  Simon Johnston Finished N/A 01:28:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:28:000
9.  Jody Hall Velocita Coaching Race Team Finished Veteran 01:28:30:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:30:000
10.  Duncan Forbes Haddington Cycle Club Finished Veteran 01:30:31:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:31:000
11.  Roddy Fawbert Finished N/A 01:30:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:32:000
12.  Chris Annable Allen Valley Velo Finished Veteran 01:30:41:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:41:000
13.  Neil Pearson Dumfries CC Finished N/A 01:32:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:47:000
14.  Chris Stewart dooleys cycles Finished Veteran 01:33:12:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:12:000
15.  Bryan Dawson Finished 01:33:44:000 0

15.  Bryan Dawson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:44:000
16.  Murray Kirk Finished Veteran 01:34:28:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:28:000
17.  Jock Armstrong Finished 01:34:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:56:000
18.  Ronnie Batey Cycleways Finished Veteran 01:35:21:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:21:000
19.  John Woodrow Ronde Works Racing Finished Veteran 01:35:22:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:22:000
20.  Ross Mcculloch Finished N/A 01:35:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:28:000
21.  Richard Tait Derwentside CC Finished N/A 01:35:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:46:000
22.  David Stewart Deeside Thistle CC Finished Veteran 01:36:22:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:22:000
23.  David Lewis Finished Veteran 01:36:42:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:42:000
24.  Jonathan Herbert VC Glasgow South Finished Veteran 01:36:56:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:56:000
25.  John McRobert Finished N/A 01:38:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:25:000
26.  Ricardo Parreirinha Ronde Works Racing Finished Veteran 01:20:30:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:30:000
27.  Andy Bain Finished Veteran --- 4

27.  Andy Bain -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Cleone Macdo EH Star Cycling Finished Veteran --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran
29.  Fraser Waters Hors catégorie (HC) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Ross Allan Finished --- 0

30.  Ross Allan -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Steven Jones Finished --- 0

31.  Steven Jones -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Gary Hughes Deeside Thistle CC Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
33.  Mark Shaw Royal Albert CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Christer McNulty Mukyriderz Cycling Club Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

About the Event

Info for Riders

Junior Female? Grand Veteran (v50) Male? Elite/Expert Female? You don't have to get up quite so early on race day this season, as your race is moving to the afternoon slot. We've listened to feedback and we're trying this out hopefully to give everyone a better race experience, with more fast riders on course.

The Races

Under 12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 10:30 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 31/03/19 – 10:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 12s Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 10:30 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 31/03/19 – 10:30
Non-Ranking, None | N/A
Elite / Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A Senior, Sport
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Senior, Sport
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet, V...
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet, V...
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile, S/Vet
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile, S/Vet
Taster Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 10:35 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 31/03/19 – 10:35
Non-Ranking, None | N/A
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
Taster Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 31/03/19 – 11:15
Non-Ranking, None | N/A
Under 8s Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/03/19 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8s Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/03/19 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/03/19 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10s Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/03/19 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Elite / Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran

Event Summary

Event Overview

An early season trip to the south west this year for a round at one of Scotland's best XC forests with a definite old-school feel. Rocks, roots, tough climbs, flying descents – Dalbeattie has it all and more. Come and see why Dumfries and Galloway is one of Scotland's foremost MTB destinations!

More information on timings etc to follow. Watch this space, Facebook and the SXC website. A rider pack with full event details will be sent out by email in the week leading up to the event.

Event Details

Event URN:

443159

Start Date:

Sun, 31st Mar 2019

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Dalbeattie Forest, Trailhead, Richorn Car Park, Dalbeattie, Dumfries-shire, DG5 4QT

View map

Series:

Scottish XC Series

Event Organiser:

Jason Barnes
info@sxc.org.uk

Results

Confirmed Results

Under 12 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Female - Results
1.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished N/A 00:25:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:32:000
2.  Anna Mackenzie Edinburgh RC Finished N/A 00:25:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:35:000
3.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished N/A 00:25:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:36:000
4.  Daisy Wilkinson Peebles CC Finished N/A 00:26:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:12:000
5.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished N/A 00:27:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:18:000
6.  Freya Gibson KICC Finished N/A 00:28:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:15:000
7.  Isla Queen Glasgow Riderz Finished N/A 00:29:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:06:000
8.  Katy Nixon KICC Finished N/A 00:29:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:08:000
9.  Zoe Blyth Edinburgh RC Finished N/A 00:30:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:25:000
10.  Katie Buchan Edinburgh RC Finished N/A 00:33:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:33:000
--- Sophie Mcrobert Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 12s Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12s Male - Results
1.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished N/A 00:20:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:57:000
2.  Martin Cunnane Edinburgh RC Finished N/A 00:22:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:23:000
3.  Jamie Hall Edinburgh RC Finished N/A 00:22:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:25:000
4.  Ethan Williams Finished N/A 00:22:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:46:000
5.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished N/A 00:22:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:52:000
6.  Euan Murray Finished 00:23:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:04:000
7.  Cole McCann Royal Albert CC Finished N/A 00:24:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:38:000
8.  Cameron Annable Derwentside CC Finished N/A 00:25:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:18:000
9.  Zac Batey Derwentside CC Finished N/A 00:25:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:26:000
10.  Zach Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished N/A 00:25:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:54:000
11.  Jamie Duncan Edinburgh RC Finished N/A 00:27:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:21:000
12.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished N/A 00:28:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:24:000
13.  Brandyn Bowie Meedies Bike Club Finished N/A 00:29:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:39:000
14.  Rory Youngman SteppingStanes Youth Cycling C... Finished N/A 00:29:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:40:000
15.  Ollie Hamilton Annan Youth Cycling Club Finished N/A 00:29:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:41:000
16.  Ben Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished 00:31:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:31:14:000
17.  Joe Barnes Glasgow Riderz Finished N/A 00:34:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:58:000
18.  Reece Cook Finished 00:37:59:000 0

18.  Reece Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:37:59:000
19.  Rhys Young Finished --- 0

19.  Rhys Young -

Points: 0 | Status: Finished

Elite / Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite / Expert Female - Results
1.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 00:36:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:36:17:000
2.  Joanne Thom Ronde Works Racing Finished Elite 00:43:53:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:43:53:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Sofia Christiansen Finished Veteran 01:01:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:22:000
2.  Amy Hickman Finished 01:07:18:000 0

2.  Amy Hickman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:07:18:000
3.  Rebecca Bryson Finished 01:09:38:000 0

3.  Rebecca Bryson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:38:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished Veteran 01:14:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:07:000
2.  Janet Tait dooleys cycles Finished Veteran 01:15:04:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:04:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Mieke Kalmijn Glasgow Riderz Finished Junior 01:18:37:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:37:000
2.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Junior 01:26:56:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:26:56:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Elena McGorum Peebles CC Finished Youth 00:54:38:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:38:000
2.  Roisin Lally Cycling Performance Squad Finished Youth 01:03:52:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:52:000
3.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:04:58:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:58:000
4.  Amelia Shuttleworth Glasgow Riderz Finished Youth 01:08:41:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:41:000
5.  Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished Youth 01:09:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:57:000
6.  Sophie Paterson Glasgow Riderz Finished Youth 01:10:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:01:000
7.  Erin Wood Forres CC Finished Youth 01:15:42:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:15:42:000
8.  Grace McCabe Royal Albert CC Finished Youth --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Juvenile 00:35:47:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:47:000
2.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished Juvenile 00:37:50:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:50:000
3.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Juvenile 00:40:20:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:20:000
4.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished Juvenile 00:41:35:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:35:000
5.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished Juvenile 00:41:49:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:49:000
6.  Eva Newby Furness Flyers Finished Juvenile 00:42:31:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:31:000
7.  Ruby-Soho Smith Peebles CC Finished Juvenile 00:42:53:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:53:000
8.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Juvenile 00:42:53:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:53:000
9.  Katie Galloway Edinburgh RC Finished Juvenile 00:43:56:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:56:000
10.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 00:45:19:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:19:000
11.  Martha Cooper Edinburgh RC Finished Juvenile --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished Juvenile --- 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile
13.  Isla Bryson Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile

Taster Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Taster Female - Results
1.  Sarah Hall Kinross CC Finished 00:28:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:28:12:000
2.  Nicola Ozturk RC Cumbernauld & Kilsyth Finished N/A 00:28:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:45:000
3.  Helen Ryall Peebles CC Finished 00:28:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:28:53:000
4.  Cate Blyth Finished 00:33:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:33:32:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth 01:01:54:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:54:000
2.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Youth 01:07:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:05:000
3.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Youth 01:07:11:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:11:000
4.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Youth 01:08:22:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:22:000
5.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Youth 01:12:09:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:09:000
6.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth 01:12:43:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:43:000
7.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:13:28:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:28:000
8.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:14:43:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:43:000
9.  Mark Shaw Royal Albert CC Finished Youth 01:16:35:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:35:000
10.  Christopher Boyd Finished Youth 01:18:51:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:51:000
11.  Sam Marshall West Lothian Clarion CC Finished Youth --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Lewis Phillips Finished --- 0

12.  Lewis Phillips -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Aodhan Finnegan Hebridean Cycle Club Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished Youth --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
--- Adam Bent Nutcracker Racing Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Alex Best Derwentside CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Miller Crombie West Lothian Clarion CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Michael Tait Derwentside CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Juvenile 00:54:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:00:000
2.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished Juvenile 00:54:02:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:02:000
3.  Matthew Mackenzie Edinburgh RC Finished Juvenile 00:55:23:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:23:000
4.  Scott Murray Finished Juvenile 00:56:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:00:000
5.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:56:17:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:17:000
6.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:56:51:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:51:000
7.  Kayden Davidson www.Hardie-Bikes.com Finished Juvenile 00:58:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:24:000
8.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished Juvenile 00:59:12:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:12:000
9.  Will Roberts Derwentside CC Finished N/A 00:59:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:32:000
10.  Finlay Cooper Edinburgh RC Finished Juvenile 01:00:49:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:49:000
11.  Logan Williams Finished Juvenile 01:01:34:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:34:000
12.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished Juvenile 01:01:54:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:54:000
13.  Ben Allan Peebles CC Finished Juvenile 01:02:46:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:46:000
14.  Rory Ogilvie West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 01:03:51:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:51:000
15.  James Nixon KICC Finished Juvenile 01:08:25:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:25:000
16.  Evan McKenzie West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 01:08:53:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:53:000
17.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished Juvenile 01:10:23:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:10:23:000
18.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 01:11:09:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:11:09:000
19.  Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club Finished Juvenile 01:11:13:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:11:13:000
20.  Gavin Gronkowski Mukyriderz Cycling Club Finished Juvenile 01:15:20:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:15:20:000
21.  Declan Sangster Grampian Tigers Finished Juvenile 01:25:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:25:32:000
22.  Geoff Vera Glasgow Riderz Finished Juvenile --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Juvenile
23.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished Juvenile --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile
24.  Andrew Brewer Glasgow Riderz Finished Juvenile --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile
25.  Oliver Bernard Discovery Junior Cycling Club Finished Juvenile --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile
26.  Ruan Vorster West Lothian Clarion CC Finished Juvenile --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- William Best Derwentside CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Nicholas Fawbert Royal Albert CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Max Ryall Did not finish --- 0

Max Ryall -

Points: 0 | Status: Did not finish

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Michael Nally Dunfermline CC Finished G/Vet 01:11:16:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:11:16:000
2.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished G/Vet 01:11:54:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:11:54:000
3.  Gary Beall Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:12:53:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:12:53:000
4.  Mark Barnett Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:14:10:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:10:000
5.  James Moore Peebles CC Finished G/Vet 01:14:11:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:11:000
6.  Willie Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:15:24:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:24:000
7.  Stephen Crawford Dunfermline CC Finished G/Vet 01:16:01:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:01:000
8.  Adrian Wallis Ronde Works Racing Finished G/Vet 01:17:06:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:06:000
9.  Simon Phillips Finished 01:20:19:000 0

9.  Simon Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:19:000
10.  Fraser Tait Ayr Roads Cycling Club Finished G/Vet 01:22:14:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:14:000
11.  Bruce Stirling RC Cumbernauld & Kilsyth Finished G/Vet 01:23:36:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:36:000
12.  Mark Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished N/A 01:24:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:30:000
13.  Neil Stables Deeside Thistle CC Finished N/A 01:28:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:01:000
14.  Gary Johnstone Mukyriderz Cycling Club Finished N/A 01:29:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:14:000
15.  Jim Foulis Dundee Wheelers CC Finished G/Vet --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet
16.  Jason Hill Finished --- 0

16.  Jason Hill -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Robert Hume Finished --- 0

17.  Robert Hume -

Points: 0 | Status: Finished

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Brendan Roe Dunfermline CC Finished S/Vet 00:57:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:57:53:000
2.  John Shirley West Highland Wheelers Finished S/Vet 01:03:34:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:03:34:000
3.  Colin Murley Derwentside CC Finished N/A 01:04:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:26:000
4.  David McLean Hetton Hawks Cycling Club Finished S/Vet 01:23:20:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:23:20:000
5.  Christopher White Scottish Veterans T.T.A. Finished S/Vet 01:18:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:18:57:000
--- John Gemmell Ayr Roads Cycling Club Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet

Taster Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Taster Male - Results
1.  Lewis Hart Finished 00:38:15:000 0

1.  Lewis Hart -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:15:000
2.  Neil Little Finished 00:38:45:000 0

2.  Neil Little -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:45:000
3.  Ben Hill Finished 00:42:28:000 0

3.  Ben Hill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:42:28:000
4.  jonathan dale Finished 00:44:34:000 0

4.  jonathan dale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:34:000
5.  Mark Robinson Finished --- 0

5.  Mark Robinson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Colin Waitt Hoddom Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Richard Cleathero North Racing Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Elite / Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite / Expert Male - Results
1.  Grant Ferguson Hope Factory Racing Finished Elite 01:30:15:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:15:000
2.  Olli Dawson Polaris Bikewear Finished Elite 01:31:14:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:14:000
3.  David Duggan Finished Elite 01:31:59:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:59:000
4.  Craig Owen Finished Elite 01:38:15:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:15:000
5.  Barry Wilson Billy Bilsland Cycles Finished Expert 01:43:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:55:000
6.  Lewis Martin Studio Velo Finished Sport 01:44:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:44:02:000
7.  Bradley Cowan Finished Expert 01:44:46:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:46:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  David Houston Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Keith Buchan Finished 0

2.  Keith Buchan -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jordan Doig Wheelbase CabTech Castelli Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Ben White Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Ewan Gronkowski Mukyriderz Cycling Club Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Graeme Warren Hors catégorie (HC) Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Iain Rae Finished Sport 28

7.  Iain Rae -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Zacharias Robson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Alan Wixon Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  James Donoghue Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Stuart Dun Hors catégorie (HC) Finished Sport 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Conner Johnstone Mukyriderz Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Daniel Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
14.  German Rodriguez Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Isaac King Finished 0

15.  Isaac King -

Points: 0 | Status: Finished
16.  David Taggart Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Peter Hall Kinross CC Finished Sport 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport
18.  Paul Mitchell Finished Sport 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Barry McTeir Finished Sport 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Kyle Cartmell RT 23 Finished Junior 01:22:20:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:20:000
2.  Fergus Booth Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 01:29:43:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:29:43:000
3.  Robbie Hearns Synergy Cycles Finished Junior 01:30:58:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:30:58:000
4.  Duncan Crawford Dunfermline CC Finished Junior 01:35:30:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:35:30:000
5.  Angus Bryson Royal Albert CC Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Findlay Webster Edinburgh RC Finished Junior --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Newnham Finished Veteran 01:18:24:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:24:000
2.  Chris Buchan Finished Veteran 01:20:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:21:000
3.  James Fraser-Moodie Glasgow Nightingale CC Finished Veteran 01:21:43:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:43:000
4.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:23:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:00:000
5.  Greig Walker Finished Veteran 01:24:55:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:55:000
6.  Richard Greenwood Ronde Works Racing Finished Veteran 01:28:05:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:05:000
7.  Neil Glendinning Finished Veteran 01:28:15:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:15:000
8.  Simon Johnston Finished N/A 01:28:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:28:000
9.  Jody Hall Velocita Coaching Race Team Finished Veteran 01:28:30:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:30:000
10.  Duncan Forbes Haddington Cycle Club Finished Veteran 01:30:31:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:31:000
11.  Roddy Fawbert Finished N/A 01:30:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:32:000
12.  Chris Annable Allen Valley Velo Finished Veteran 01:30:41:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:41:000
13.  Neil Pearson Dumfries CC Finished N/A 01:32:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:47:000
14.  Chris Stewart dooleys cycles Finished Veteran 01:33:12:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:12:000
15.  Bryan Dawson Finished 01:33:44:000 0

15.  Bryan Dawson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:44:000
16.  Murray Kirk Finished Veteran 01:34:28:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:28:000
17.  Jock Armstrong Finished 01:34:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:56:000
18.  Ronnie Batey Cycleways Finished Veteran 01:35:21:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:21:000
19.  John Woodrow Ronde Works Racing Finished Veteran 01:35:22:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:22:000
20.  Ross Mcculloch Finished N/A 01:35:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:28:000
21.  Richard Tait Derwentside CC Finished N/A 01:35:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:46:000
22.  David Stewart Deeside Thistle CC Finished Veteran 01:36:22:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:22:000
23.  David Lewis Finished Veteran 01:36:42:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:42:000
24.  Jonathan Herbert VC Glasgow South Finished Veteran 01:36:56:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:56:000
25.  John McRobert Finished N/A 01:38:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:25:000
26.  Ricardo Parreirinha Ronde Works Racing Finished Veteran 01:20:30:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:30:000
27.  Andy Bain Finished Veteran --- 4

27.  Andy Bain -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Cleone Macdo EH Star Cycling Finished Veteran --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran
29.  Fraser Waters Hors catégorie (HC) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Ross Allan Finished --- 0

30.  Ross Allan -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Steven Jones Finished --- 0

31.  Steven Jones -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Gary Hughes Deeside Thistle CC Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
33.  Mark Shaw Royal Albert CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Christer McNulty Mukyriderz Cycling Club Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

About the Event

Info for Riders

Junior Female? Grand Veteran (v50) Male? Elite/Expert Female? You don't have to get up quite so early on race day this season, as your race is moving to the afternoon slot. We've listened to feedback and we're trying this out hopefully to give everyone a better race experience, with more fast riders on course.

The Races

Under 12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 10:30 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 31/03/19 – 10:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 12s Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 10:30 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 31/03/19 – 10:30
Non-Ranking, None | N/A
Elite / Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A Senior, Sport
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Senior, Sport
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet, V...
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet, V...
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile, S/Vet
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile, S/Vet
Taster Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 10:35 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 31/03/19 – 10:35
Non-Ranking, None | N/A
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry:
Sun 31/03/19 – 11:15
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
Taster Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 11:15 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 31/03/19 – 11:15
Non-Ranking, None | N/A
Under 8s Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/03/19 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8s Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/03/19 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/03/19 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10s Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 31/03/19 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Elite / Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/03/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry:
Sun 31/03/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk