Central Region Road Race Championships 2019 inc. Central, Eastern & South East Women's Championships

Road , Woodcote – Sunday, 02 Jun 2019

Event Summary

Event Overview

Abingdon Race Team are proud to be hosting the 2019 Central Region Road Race Championships using the Horton-***-Studley circuit in Oxfordshire.

Over recent years we've hosted over 40 races at Dalton Barracks and Arncott and we are really excited to get the opportunity to host our biggest one yet!!

Hot and cold food, drinks and other amenities are available at Millenium Hall which will be HQ for both the Mens & Womens races. Working with our sponsors we hope to have a number of prizes to be awarded on the day. 

Full information will be available on our Facebook page as well as being sent out to riders in advance.

We can't wait to get this one started and look forward to welcoming both familiar and new faces to our road race.

Event Details

Event URN:

442921

Start Date:

Sun, 2nd Jun 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Woodcote Village Hall, Reading Road, Woodcote, Oxfordshire, RG8 0QY

View map

Entry close date

Sun, 26th May 2019

Event Organiser:

Nathan Franks
abingdonraceteam@hotmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 Women - Results
1.  Holly MacMahon Bianchi Dama Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ruth Shier Brother UK Fusion RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Helen Ralston Team LDN Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alicia Speake Team LDN Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Olivia Bentley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kerry Middleton Team LDN Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rosamund Bradbury Sigma Sports x Threo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joanneke Jansen Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Charlotte Colclough Bianchi Dama Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Francesca Cutts Team LDN Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Karla Boddy Les Filles Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Michelle Arthurs-Brennan 1904 RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Hannah Graveney Liv Awol Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Rebecca Johnson Brother UK Fusion RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Lauren Higham Liv Awol Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Megan Panton Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Keira McVitty Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Helen Keay Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Amy Marks Team LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Elizabeth Danckert Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Jonna de Vries Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Julia Chatterton Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Harriet Hernando Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Rebecca Kearney Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Victoria Strila TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Charlie Quarterman Zappi Racing Team Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Michael Mottram Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Callum Macleod Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished 2nd 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Hale WORX Factory Racing Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Frazier Carr Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ashley Cox Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Lawrence Carpenter Team Wiggins Le Col Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Daniel Shoobridge Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Ross Mallen Royal Air Force CA Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Richard Gildea Didcot Phoenix CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Paul Elcock ZeroBC Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Thomas Nightingale Didcot Phoenix CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Henry Latimer Didcot Phoenix CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Joe Harris ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  George Clark Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

HQ - Millenium Hall, Horton-***-Studley, Oxfordshire

HQ Open - 0800

Womens E1234 Road Race (114km) - 0930 Start

Mens E123 Road Race (138km) - 1400 Start

Feed Station & Neutral Service available for all riders.

Strava link - https://www.strava.com/segments/8184638

The Races

E/1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/06/19 09:30 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 114km / 71 miles
Entry: Postal: (£27.00), On Day: (£30.00)
Sun 02/06/19 – 09:30
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
114km / 71 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/06/19 13:30 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 138km / 86 miles
Entry: Postal: (£30.00), On Day: (£35.00)
Sun 02/06/19 – 13:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
138km / 86 miles

Event Summary

Event Overview

Abingdon Race Team are proud to be hosting the 2019 Central Region Road Race Championships using the Horton-***-Studley circuit in Oxfordshire.

Over recent years we've hosted over 40 races at Dalton Barracks and Arncott and we are really excited to get the opportunity to host our biggest one yet!!

Hot and cold food, drinks and other amenities are available at Millenium Hall which will be HQ for both the Mens & Womens races. Working with our sponsors we hope to have a number of prizes to be awarded on the day. 

Full information will be available on our Facebook page as well as being sent out to riders in advance.

We can't wait to get this one started and look forward to welcoming both familiar and new faces to our road race.

Event Details

Event URN:

442921

Start Date:

Sun, 2nd Jun 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Woodcote Village Hall, Reading Road, Woodcote, Oxfordshire, RG8 0QY

View map

Entry close date

Sun, 26th May 2019

Event Organiser:

Nathan Franks
abingdonraceteam@hotmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 Women - Results
1.  Holly MacMahon Bianchi Dama Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ruth Shier Brother UK Fusion RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Helen Ralston Team LDN Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alicia Speake Team LDN Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Olivia Bentley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kerry Middleton Team LDN Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rosamund Bradbury Sigma Sports x Threo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joanneke Jansen Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Charlotte Colclough Bianchi Dama Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Francesca Cutts Team LDN Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Karla Boddy Les Filles Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Michelle Arthurs-Brennan 1904 RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Hannah Graveney Liv Awol Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Rebecca Johnson Brother UK Fusion RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Lauren Higham Liv Awol Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Megan Panton Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Keira McVitty Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Helen Keay Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Amy Marks Team LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Elizabeth Danckert Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Jonna de Vries Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Julia Chatterton Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Harriet Hernando Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Rebecca Kearney Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Victoria Strila TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Charlie Quarterman Zappi Racing Team Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Michael Mottram Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Callum Macleod Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished 2nd 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Hale WORX Factory Racing Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Frazier Carr Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ashley Cox Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Lawrence Carpenter Team Wiggins Le Col Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Daniel Shoobridge Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Ross Mallen Royal Air Force CA Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Richard Gildea Didcot Phoenix CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Paul Elcock ZeroBC Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Thomas Nightingale Didcot Phoenix CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Henry Latimer Didcot Phoenix CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Joe Harris ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  George Clark Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

HQ - Millenium Hall, Horton-***-Studley, Oxfordshire

HQ Open - 0800

Womens E1234 Road Race (114km) - 0930 Start

Mens E123 Road Race (138km) - 1400 Start

Feed Station & Neutral Service available for all riders.

Strava link - https://www.strava.com/segments/8184638

The Races

E/1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/06/19 09:30 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 114km / 71 miles
Entry: Postal: (£27.00), On Day: (£30.00)
Sun 02/06/19 – 09:30
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
114km / 71 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/06/19 13:30 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 138km / 86 miles
Entry: Postal: (£30.00), On Day: (£35.00)
Sun 02/06/19 – 13:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
138km / 86 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk