Milton Keynes Bowl March Youth Criterium Series #2

Closed Circuit , Milton Keynes – Saturday, 16 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

A series of 4 races at the National Bowl and a chance to start your season on the road or try circuit racing for the first time.

The races start after the Adult races finish at 2pm.

Entry online is prefered for all but the under 8s where it will be payment on the day only. In previous years some of the age categories have filled up. 

Registration will open at 1:15pm and will close 30 minutes before the final race at 3:10pm

Please be at the start 5 minutes before the published start time.

We will endevour to keep to the published timings but given the amount of racing this is not always possible, but we will not start races early.

The start and finish will be at the top of the Bowl circuit. Turn right as you enter the circuit and walk to the 

We have to ask that you remain off the circuit until you are called to the start line. It is not possible to ride the circuit between races to warm up.

If you have any question please contact the organisers on the email below before hand or ask any of the Volunteers who will be willing to help.

Event Details

Event URN:

442878

Start Date:

Sat, 16th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Series:

MK Bowl March Circuit Series

Entry close date

Thu, 14th Mar 2019

Event Organiser:

William Shirley
youth@teammk.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Brown Kettering CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Barker Backstedt Cycling Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ewan Grady Team Milton Keynes Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Anthony Morris WV Zeeuws Vlaanderen Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Max Falkner St Ives CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Luke Prenelle VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jack Pearson Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jude Chamberlain The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Alfie Aldridge Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Jarrett Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Willy Doelly Finished 0

17. Willy Doelly -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Joseph Dian Finished 0

18. Joseph Dian -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Daniel Roberts Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jonathan Lund Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Toby Brown Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Bruno Cabrelli Hemel Hempstead CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  George Gould Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Matthew Wilson Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Isla Blain Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ellen Fordham Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Millie Carey Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amelia Cebak Kettering CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Larissa Campbell Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Tabitha Ward WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Prenelle VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Finlay Hawker VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Zak Machin Mercia CC - Lloyds Cycles Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ryan Williams Peak Rides C.C Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Sacha White WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Josh Williams Finished 0

11. Josh Williams -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Matthew Jordan Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Michael Carter Rockingham Forest Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Thomas Wadsworth WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Oscar Heslop Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Huw Wilson Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Aron O'Connor St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Jake Manning Bedfordshire Road Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Charlie Brock Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Callum Prior Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Daniel Phillips Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hudson Hendry Kettering CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Campbell Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jake Bird Kettering CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Theo Wan Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  William Tate Finished 0

3. William Tate -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Merle Snelson Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Olivia Loriggio Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Olivia Orme Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Christopher Mutchell Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Archie Mutchell Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  William Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Alexa Gooch Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Lucia Mcvey Finished 0

3. Lucia Mcvey -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Please allow enough time to get to the start which is away from registration. 

If using rollers please be considerate to Organisors, Commissaires, other racers and spectators. 

DO NOT CROWD THE START LINE WHILE THE PREVIOUS RACE IS RUNNING!

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 16:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 16:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 15:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 15:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 15:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 15:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 15:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 15:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:35 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 14:35
Youth Only, None
9km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:35 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 14:35
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:15 Youth Only None --- 5 laps / 6km / 3 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 16/03/19 – 14:15
Youth Only, None
5 laps / 6km / 3 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 16/03/19 – 14:15
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:00 Youth Only None --- 3 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 16/03/19 – 14:00
Youth Only, None
3 laps / 3km / 2 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 16/03/19 – 14:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

A series of 4 races at the National Bowl and a chance to start your season on the road or try circuit racing for the first time.

The races start after the Adult races finish at 2pm.

Entry online is prefered for all but the under 8s where it will be payment on the day only. In previous years some of the age categories have filled up. 

Registration will open at 1:15pm and will close 30 minutes before the final race at 3:10pm

Please be at the start 5 minutes before the published start time.

We will endevour to keep to the published timings but given the amount of racing this is not always possible, but we will not start races early.

The start and finish will be at the top of the Bowl circuit. Turn right as you enter the circuit and walk to the 

We have to ask that you remain off the circuit until you are called to the start line. It is not possible to ride the circuit between races to warm up.

If you have any question please contact the organisers on the email below before hand or ask any of the Volunteers who will be willing to help.

Event Details

Event URN:

442878

Start Date:

Sat, 16th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Series:

MK Bowl March Circuit Series

Entry close date

Thu, 14th Mar 2019

Event Organiser:

William Shirley
youth@teammk.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Brown Kettering CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Barker Backstedt Cycling Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ewan Grady Team Milton Keynes Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Anthony Morris WV Zeeuws Vlaanderen Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Max Falkner St Ives CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Luke Prenelle VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jack Pearson Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jude Chamberlain The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Alfie Aldridge Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Jarrett Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Willy Doelly Finished 0

17. Willy Doelly -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Joseph Dian Finished 0

18. Joseph Dian -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Daniel Roberts Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jonathan Lund Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Toby Brown Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Bruno Cabrelli Hemel Hempstead CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  George Gould Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Matthew Wilson Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Isla Blain Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ellen Fordham Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Millie Carey Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amelia Cebak Kettering CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Larissa Campbell Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Tabitha Ward WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Prenelle VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Finlay Hawker VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Zak Machin Mercia CC - Lloyds Cycles Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ryan Williams Peak Rides C.C Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Sacha White WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Josh Williams Finished 0

11. Josh Williams -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Matthew Jordan Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Michael Carter Rockingham Forest Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Thomas Wadsworth WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Oscar Heslop Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Huw Wilson Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Aron O'Connor St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Jake Manning Bedfordshire Road Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Charlie Brock Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Callum Prior Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Daniel Phillips Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hudson Hendry Kettering CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Campbell Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jake Bird Kettering CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Theo Wan Fenland Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  William Tate Finished 0

3. William Tate -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Merle Snelson Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Olivia Loriggio Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Olivia Orme Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Christopher Mutchell Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Archie Mutchell Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  William Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Alexa Gooch Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Lucia Mcvey Finished 0

3. Lucia Mcvey -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Please allow enough time to get to the start which is away from registration. 

If using rollers please be considerate to Organisors, Commissaires, other racers and spectators. 

DO NOT CROWD THE START LINE WHILE THE PREVIOUS RACE IS RUNNING!

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 16:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 16:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 15:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 15:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 15:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 15:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 15:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 15:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:35 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 14:35
Youth Only, None
9km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:35 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 14:35
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:15 Youth Only None --- 5 laps / 6km / 3 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 16/03/19 – 14:15
Youth Only, None
5 laps / 6km / 3 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 16/03/19 – 14:15
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:00 Youth Only None --- 3 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 16/03/19 – 14:00
Youth Only, None
3 laps / 3km / 2 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 16/03/19 – 14:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk