Rowe & King Series 2019 Round 16

Closed Circuit , Cardiff – Wednesday, 17 Jul 2019

Event Summary

Event Overview

Rowe & King Summer Series offers racing for Elite, 1st, 2nd, 3rd, 4th categry riders plus Vets and Women of all abilities. 

Event Details

Event URN:

442681

Start Date:

Wed, 17th Jul 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Maindy Cycle Track, Crown Way, Cardiff, Glamorgan, CF14 3AJ

View map

Entry close date

Sun, 14th Jul 2019

Event Organiser:

Sian Evans
07949257940

Results

Confirmed Results

Masters 40+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters 40+ - Results
1.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Cox DIMASCIO Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Courtney Rowe VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Stoyle Bath Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hayward Pontypool RCC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Steve Brown Finished 0

7.  Steve Brown -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Gary Sheppard Bath Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tim Rich VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Andrew Henderson Nopinz Symec Development Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Women (E/1/2/3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women (E/1/2/3/4) - Results
1.  Amy King Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Charlotte Mitchell Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Poppy Thompson Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sarah Scott Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Joseph Rees Wales Racing Academy Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Maclean-Howell VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Blagden Saint Piran Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Smith Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Luke Protheroe Abergavenny Road Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Middleton VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Thomas Bass Nopinz Symec Development Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ryan Baggs Nopinz Symec Development Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Adam Faux Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Joseph Rees Wales Racing Academy Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Williams Finished 0

2.  Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Andrew Turner SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Oliver Blagden Saint Piran Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Daniel Maclean-Howell VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Middleton VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Adam Faux Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Thomas Bass Nopinz Symec Development Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Luke Protheroe Abergavenny Road Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Rick Hawker VeloVitesse Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Baggs Nopinz Symec Development Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Dummer Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Henderson Nopinz Symec Development Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Stoyle Bath Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Hicks Nopinz Symec Development Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joseph Simmonds Cardiff Ajax CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sarah Scott Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Smith Thornbury Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jack Stanley Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
0.  Dean Williams Cardiff Ajax CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entry is on a first come first serve basis - with EOL available if there are spaces. 

Races are run in quick succession, so warming up is advised out on the road or on rollers / turbo - we can't guarantee the track is available every week. 

The Races

Masters 40+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 19:00 Regional Masters C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 19:00
Regional Masters C+, Band 5
25 mins
Women (E/1/2/3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 19:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 19:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 19:30 Regional C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 19:30
Regional C+, Band 5
25 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 20:00 Regional C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 20:00
Regional C+, Band 5
25 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 20:30 Regional C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 20:30

3/4

Regional C+, Band 5
25 mins

Event Summary

Event Overview

Rowe & King Summer Series offers racing for Elite, 1st, 2nd, 3rd, 4th categry riders plus Vets and Women of all abilities. 

Event Details

Event URN:

442681

Start Date:

Wed, 17th Jul 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Maindy Cycle Track, Crown Way, Cardiff, Glamorgan, CF14 3AJ

View map

Entry close date

Sun, 14th Jul 2019

Event Organiser:

Sian Evans
07949257940

Results

Confirmed Results

Masters 40+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters 40+ - Results
1.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Cox DIMASCIO Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Courtney Rowe VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jason Streather PDQ Cycle Coaching Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Stoyle Bath Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hayward Pontypool RCC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Steve Brown Finished 0

7.  Steve Brown -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Gary Sheppard Bath Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tim Rich VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Andrew Henderson Nopinz Symec Development Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Women (E/1/2/3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women (E/1/2/3/4) - Results
1.  Amy King Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Charlotte Mitchell Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Poppy Thompson Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sarah Scott Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Joseph Rees Wales Racing Academy Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Daniel Maclean-Howell VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Blagden Saint Piran Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Smith Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Luke Protheroe Abergavenny Road Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Middleton VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Thomas Bass Nopinz Symec Development Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ryan Baggs Nopinz Symec Development Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Adam Faux Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Joseph Rees Wales Racing Academy Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Williams Finished 0

2.  Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Andrew Turner SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Oliver Blagden Saint Piran Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Daniel Maclean-Howell VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Middleton VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Adam Faux Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Thomas Bass Nopinz Symec Development Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Luke Protheroe Abergavenny Road Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Rick Hawker VeloVitesse Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Baggs Nopinz Symec Development Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Dummer Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Henderson Nopinz Symec Development Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Stoyle Bath Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Hicks Nopinz Symec Development Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joseph Simmonds Cardiff Ajax CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sarah Scott Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Smith Thornbury Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jack Stanley Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
0.  Dean Williams Cardiff Ajax CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entry is on a first come first serve basis - with EOL available if there are spaces. 

Races are run in quick succession, so warming up is advised out on the road or on rollers / turbo - we can't guarantee the track is available every week. 

The Races

Masters 40+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 19:00 Regional Masters C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 19:00
Regional Masters C+, Band 5
25 mins
Women (E/1/2/3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 19:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 19:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 19:30 Regional C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 19:30
Regional C+, Band 5
25 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 20:00 Regional C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 20:00
Regional C+, Band 5
25 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 17/07/19 20:30 Regional C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 17/07/19 – 20:30

3/4

Regional C+, Band 5
25 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk