Derby Arena Youth Track League 2019 #1

Track League , Derby – Thursday, 24 Jan 2019

Event Summary

Event Overview

3 groups each with 4 endurance based events. A boys, B boys and A/B girls. If we get enough girls we will split into separate groups.

Riders must be members of the Derby Arena Youth track league. Online registration is open until 2nd Jan 2019 by clicking here, but manual additions can be made after that date by emailing jolifford@gmail.com with name, dob, bc number and club.

No disc or deep section wheels for A riders, max 50mm wheels. B riders subject to normal BC regs

If you enter but are unable to ride and notify us before closing date, we'll give you the option to transfer your entry to another nights racing, but we don't do refunds.

Event Details

Event URN:

442455

Start Date:

Thu, 24th Jan 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Series:

Derby Arena Youth Track League

Entry close date

Tue, 22nd Jan 2019

Event Organiser:

Mike Twelves
mike@x11s.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Points Race - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Annabel Parker Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Rose Price Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Alice Orgill Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lucy Bednall Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Reverse Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Reverse Win and Out - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alice Orgill Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rose Price Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Annabel Parker Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lucy Bednall Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Points Race - Results
1.  Harriet Limb Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Harvey RST/Cycle Division Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Reverse Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Reverse Win and Out - Results
1.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harriet Limb Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Caitlin Harvey RST/Cycle Division Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Elimination Race - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Bednall Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Annabel Parker Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Alice Orgill Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rose Price Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Points Race - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Annabel Parker Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Alice Orgill Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lucy Bednall Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Rose Price Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Elimination Race - Results
1.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harriet Limb Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Caitlin Harvey RST/Cycle Division Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Points Race - Results
1.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Harvey RST/Cycle Division Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Harriet Limb Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Points Race - Results
1.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Marsh WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ben Mellor Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Reverse Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Reverse Win and Out - Results
1.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Marsh WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ben Mellor Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Elimination Race - Results
1.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Marsh WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Ben Mellor Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jack Alexander Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Scratch Race - Results
1.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Marsh WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Thomas Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ben Mellor Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Alexander Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Points Race - Results
1.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Tandy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Lewis Holmes Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Seargent Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Reverse Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Reverse Win and Out - Results
1.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Elimination Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Oliver Tandy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jack Pearson Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Lewis Holmes Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Thomas Seargent Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  William Perkins Welland Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch Race - Results
1.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Pearson Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Oliver Tandy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Lewis Holmes Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  William Perkins Welland Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Seargent Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U16 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Girls Reverse Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Girls Reverse Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Boys Reverse Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Boys Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Boys Reverse Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Boys Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Boys (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Girls (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Boys (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Girls (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr

Event Summary

Event Overview

3 groups each with 4 endurance based events. A boys, B boys and A/B girls. If we get enough girls we will split into separate groups.

Riders must be members of the Derby Arena Youth track league. Online registration is open until 2nd Jan 2019 by clicking here, but manual additions can be made after that date by emailing jolifford@gmail.com with name, dob, bc number and club.

No disc or deep section wheels for A riders, max 50mm wheels. B riders subject to normal BC regs

If you enter but are unable to ride and notify us before closing date, we'll give you the option to transfer your entry to another nights racing, but we don't do refunds.

Event Details

Event URN:

442455

Start Date:

Thu, 24th Jan 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Series:

Derby Arena Youth Track League

Entry close date

Tue, 22nd Jan 2019

Event Organiser:

Mike Twelves
mike@x11s.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Points Race - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Annabel Parker Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Rose Price Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Alice Orgill Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lucy Bednall Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Reverse Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Reverse Win and Out - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alice Orgill Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rose Price Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Annabel Parker Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lucy Bednall Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Points Race - Results
1.  Harriet Limb Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Harvey RST/Cycle Division Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Reverse Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Reverse Win and Out - Results
1.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harriet Limb Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Caitlin Harvey RST/Cycle Division Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Elimination Race - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Bednall Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Annabel Parker Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Alice Orgill Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rose Price Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Points Race - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Annabel Parker Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Alice Orgill Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lucy Bednall Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Rose Price Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Elimination Race - Results
1.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harriet Limb Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Caitlin Harvey RST/Cycle Division Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Points Race - Results
1.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Caitlin Harvey RST/Cycle Division Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Harriet Limb Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Points Race - Results
1.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Marsh WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ben Mellor Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Reverse Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Reverse Win and Out - Results
1.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Marsh WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ben Mellor Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Elimination Race - Results
1.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Marsh WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Ben Mellor Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jack Alexander Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Scratch Race - Results
1.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Marsh WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Thomas Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ben Mellor Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Alexander Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Points Race - Results
1.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Tandy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Lewis Holmes Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Seargent Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Reverse Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Reverse Win and Out - Results
1.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Elimination Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Oliver Tandy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jack Pearson Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Lewis Holmes Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Thomas Seargent Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  William Perkins Welland Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch Race - Results
1.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Pearson Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Oliver Tandy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Lewis Holmes Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  William Perkins Welland Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Seargent Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U16 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Girls Reverse Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Girls Reverse Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Boys Reverse Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Boys Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U14 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Boys Reverse Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Boys Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
U16 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 01:00 Youth Only None ---
Thu 24/01/19 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Boys (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Girls (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Boys (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Girls (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/01/19 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 24/01/19 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk