Hillingdon Slipstreamers Youth Winter Series #3

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 19 Jan 2019

Event Summary

Event Overview

A series of 6 youth races - with the first 5 races counting for series points.
C/D/E race will be first, followed by A/B races. 

Females over 16 are welcome to race against Under 16 Boys

Event Details

Event URN:

442128

Start Date:

Sat, 19th Jan 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Entry close date

Thu, 17th Jan 2019

Event Organiser:

David George

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Paling VC Meudon Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Tappin Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ewan Grady Team Milton Keynes Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Freddie Weller Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matthew Britton Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Sebastian Egan Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Owen Abery Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Bo Mayer VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Bruno Cabrelli Hemel Hempstead CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Daniel Goodwin Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Ewan Leitch London Dynamo Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Benjamin Bisson WORX Factory Racing Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Alexander Rabaiotti Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Owain Williams Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Joseph Sharkey Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Alex Taylor Oxonian CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophie Quay-Clark Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tabitha Ward WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Barclay Icknield Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Home Finished 0

2. Edward Home -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ollie Bodley-Scott London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aimee Taylor Oxonian CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Otto Allison Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Hemans Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Theo Quay-Clark Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Samuel Evans Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ethan Dynes Hitchin Nomads CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Xavier Knott Welwyn Wheelers CC Disqualified D 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Jemima Ward WORX Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

The classroom will be open from 11:00 for sign-on, with first race starting at 12:00 sharp. The direction will be clockwise, so please pin numbers on the right hand side.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:35 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:35
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:35 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:35
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins

Event Summary

Event Overview

A series of 6 youth races - with the first 5 races counting for series points.
C/D/E race will be first, followed by A/B races. 

Females over 16 are welcome to race against Under 16 Boys

Event Details

Event URN:

442128

Start Date:

Sat, 19th Jan 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Entry close date

Thu, 17th Jan 2019

Event Organiser:

David George

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Paling VC Meudon Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Tappin Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ewan Grady Team Milton Keynes Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Freddie Weller Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matthew Britton Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Sebastian Egan Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Owen Abery Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Bo Mayer VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Bruno Cabrelli Hemel Hempstead CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Daniel Goodwin Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Ewan Leitch London Dynamo Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Benjamin Bisson WORX Factory Racing Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Alexander Rabaiotti Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Owain Williams Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Joseph Sharkey Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Alex Taylor Oxonian CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophie Quay-Clark Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tabitha Ward WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Barclay Icknield Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Home Finished 0

2. Edward Home -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ollie Bodley-Scott London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aimee Taylor Oxonian CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Otto Allison Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Hemans Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Theo Quay-Clark Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Samuel Evans Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ethan Dynes Hitchin Nomads CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Xavier Knott Welwyn Wheelers CC Disqualified D 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Jemima Ward WORX Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

The classroom will be open from 11:00 for sign-on, with first race starting at 12:00 sharp. The direction will be clockwise, so please pin numbers on the right hand side.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:35 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:35
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:35 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:35
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/01/19 12:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/01/19 – 12:00
Youth Only, None
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk