Welsh Track Championships

Track , Newport – Saturday, 24 May 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

500/WA/012/2008

Start Date:

Sat, 24th May 2008

Finish date:

Mon, 26th May 2008

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Harry Lock Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Taylor Preece Maindy Flyers Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Max Nethell Albarosa Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Nathan Llewellyn Maindy Flyers Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Rhys Doull Maindy Flyers Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Tristan Robbins Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Megan Barker Plymouth Corinthian CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Ffion Llewellyn Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Jessica Roberts Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Mererid Hunt Unknown D 0

5. Mererid Hunt -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Robbie Westwood Maindy Flyers Youth CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jack Llewellyn MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Joseph Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Louis Humphrey Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Owen Thomas Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Geraint Manley Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Owen James Towy Riders Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Samuel Leigh-Cattrall Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Elinor Barker MBE Kidney Wales For Escentual Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Amy Roberts Kidney Wales For Escentual Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Sarah Crowley Kidney Wales For Escentual Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Rebecca Hunt Unknown B 0

5. Rebecca Hunt -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch - Results
1.  Owain Doull MBE Cardiff Ajax CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sean Wheddon Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Sprint - Results
1.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jordan Howell-Christie CC Cardiff Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys TT - Results
1.  Samuel Harrison Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jordan Howell-Christie CC Cardiff Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Junior Men Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Points Race - Results
1.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Robert Peart Bristol Cycling Development Sq... Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Womens Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Womens Points Race - Results
1.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Points Race - Results
1.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stephen Barrett Geoff Thomas Foundation Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Simon Baynes Sodbury Cycle Sport Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Tristan Natoli AW Cycles Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Mark Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Steven Downs Bristol South CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Craig Standage Velo Club Venta Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Girls Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Pursuit - Results
1.  Hannah Manley Kidney Wales For Escentual Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Manon Morgans Kidney Wales For Escentual Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca Peart Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch - Results
1.  Hannah Manley Kidney Wales For Escentual Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Manon Morgans Kidney Wales For Escentual Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca Peart Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Sprint - Results
1.  Hannah Manley Kidney Wales For Escentual Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Manon Morgans Kidney Wales For Escentual Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca Peart Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Hannah Manley Kidney Wales For Escentual Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Manon Morgans Kidney Wales For Escentual Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca Peart Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

Womens Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Points Race - Results
1.  Jacqueline Garner Team Luciano Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Mens Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens Scratch Race - Results
1.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Robert Peart Bristol Cycling Development Sq... Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Womens Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Womens Scratch Race - Results
1.  Hannah Rich VC Londres Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Scratch Race - Results
1.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stephen Barrett Geoff Thomas Foundation Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Stephen Barrett Geoff Thomas Foundation Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Simon Baynes Sodbury Cycle Sport Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Blake Pond Taw Velo Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Liam Demery Bush Healthcare CRT Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Gareth Pugh Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Mark Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Craig Standage Cardiff JIF Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Womens Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Scratch Race - Results
1.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jacqueline Garner Team Luciano Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint - Results
1.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Gwyn Carless Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Womens Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Sprint - Results
1.  Jacqueline Garner Team Luciano Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Men Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Time Trial - Results
1.  Jordan Howell-Christie Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lewis Oliva Unknown A 0

2. Lewis Oliva -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Richard Forrest Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Time Trial - Results
1.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Gwyn Carless Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Thomas Collier Kidney Wales For Escentual Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Steven Downs Bristol South CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Simon Baynes Sodbury Cycle Sport Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  James Norman Unknown 2nd 0

7. James Norman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Stephen Thomas Abergavenny Road Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Faris Soliman Cardiff Ajax CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Mark Furse Newport Olympic Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Mark Williams Cardiff JIF Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Womens Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Time Trial - Results
1.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jacqueline Garner Team Luciano Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Pursuit - Results
1.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Robert Peart Bristol Cycling Development Sq... Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Owain Doull MBE Cardiff Ajax CC Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A

Senior Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Pursuit - Results
1.  Thomas Collier Kidney Wales For Escentual Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Stuart Dodd Kalas Racing Team Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Downs Bristol South CC Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Gareth Pugh Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Tristan Natoli AW Cycles Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Mark Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Stephen Barrett Geoff Thomas Foundation Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Paul Bailey Geoff Thomas Foundation Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Stephen Thomas Abergavenny Road Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Mark Furse Newport Olympic Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Craig Standage Cardiff JIF Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Dave Brace Unknown 0

13. Dave Brace -

Points: 0 | Status: Unknown
14.  Mark Williams Cardiff JIF Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Womens Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Pursuit - Results
1.  Jacqueline Garner Team Luciano Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

U12, U14 Omniums Sat Only

The Races

U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U16 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U16 Boys Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U16 Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
Junior Men Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Band 5
Junior Womens Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Band 5
Senior Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Online: (£30.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Band 5
U16 Girls Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£20.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Youth
Womens Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Band 5
Junior Mens Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 15:00
Regional C+, Band 5
Junior Womens Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 15:00
Regional C+, Band 5
Senior Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 15:00
Regional C+, Band 5
Womens Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 15:00
Regional C+, Band 5
Senior Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 16:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 16:00
Regional C+, MTB IA
Womens Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 16:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 16:00
Regional C+, MTB IA
Junior Men Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 17:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 17:00
Regional C+, MTB IA
Senior Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 17:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 17:00
Regional C+, MTB IA
Womens Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 17:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 17:00
Regional C+, MTB IA
Junior Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 18:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 24/05/08 – 18:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Senior Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 18:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 2 miles
Entry:
Sat 24/05/08 – 18:00
Regional C+, Band 5
4km / 2 miles
Womens Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 18:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 24/05/08 – 18:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

500/WA/012/2008

Start Date:

Sat, 24th May 2008

Finish date:

Mon, 26th May 2008

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Harry Lock Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Taylor Preece Maindy Flyers Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Max Nethell Albarosa Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Nathan Llewellyn Maindy Flyers Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Rhys Doull Maindy Flyers Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Tristan Robbins Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Megan Barker Plymouth Corinthian CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Ffion Llewellyn Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Jessica Roberts Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Mererid Hunt Unknown D 0

5. Mererid Hunt -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Robbie Westwood Maindy Flyers Youth CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Mathew Cross Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jack Llewellyn MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Joseph Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Louis Humphrey Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Owen Thomas Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Geraint Manley Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Owen James Towy Riders Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Samuel Leigh-Cattrall Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Elinor Barker MBE Kidney Wales For Escentual Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Amy Hill Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Amy Roberts Kidney Wales For Escentual Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Sarah Crowley Kidney Wales For Escentual Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Rebecca Hunt Unknown B 0

5. Rebecca Hunt -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch - Results
1.  Owain Doull MBE Cardiff Ajax CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sean Wheddon Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Sprint - Results
1.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jordan Howell-Christie CC Cardiff Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys TT - Results
1.  Samuel Harrison Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jordan Howell-Christie CC Cardiff Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Junior Men Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Points Race - Results
1.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Robert Peart Bristol Cycling Development Sq... Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Womens Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Womens Points Race - Results
1.  Hannah Rich Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Points Race - Results
1.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stephen Barrett Geoff Thomas Foundation Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Simon Baynes Sodbury Cycle Sport Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Tristan Natoli AW Cycles Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Mark Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Steven Downs Bristol South CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Craig Standage Velo Club Venta Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Girls Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Pursuit - Results
1.  Hannah Manley Kidney Wales For Escentual Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Manon Morgans Kidney Wales For Escentual Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca Peart Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch - Results
1.  Hannah Manley Kidney Wales For Escentual Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Manon Morgans Kidney Wales For Escentual Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca Peart Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Sprint - Results
1.  Hannah Manley Kidney Wales For Escentual Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Manon Morgans Kidney Wales For Escentual Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca Peart Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Hannah Manley Kidney Wales For Escentual Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Manon Morgans Kidney Wales For Escentual Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Rebecca Peart Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

Womens Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Points Race - Results
1.  Jacqueline Garner Team Luciano Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Mens Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens Scratch Race - Results
1.  Jonathan Mould Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Robert Peart Bristol Cycling Development Sq... Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Womens Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Womens Scratch Race - Results
1.  Hannah Rich VC Londres Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Scratch Race - Results
1.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stephen Barrett Geoff Thomas Foundation Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Stephen Barrett Geoff Thomas Foundation Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Simon Baynes Sodbury Cycle Sport Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Blake Pond Taw Velo Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Liam Demery Bush Healthcare CRT Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Gareth Pugh Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Mark Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Craig Standage Cardiff JIF Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Womens Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Scratch Race - Results
1.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jacqueline Garner Team Luciano Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Sprint - Results
1.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Gwyn Carless Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Womens Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Sprint - Results
1.  Jacqueline Garner Team Luciano Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Men Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Time Trial - Results
1.  Jordan Howell-Christie Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lewis Oliva Unknown A 0

2. Lewis Oliva -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Richard Forrest Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Time Trial - Results
1.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Gwyn Carless Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Thomas Collier Kidney Wales For Escentual Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Steven Downs Bristol South CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Simon Baynes Sodbury Cycle Sport Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  James Norman Unknown 2nd 0

7. James Norman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Stephen Thomas Abergavenny Road Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Faris Soliman Cardiff Ajax CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Mark Furse Newport Olympic Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Mark Williams Cardiff JIF Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Womens Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Time Trial - Results
1.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jacqueline Garner Team Luciano Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Pursuit - Results
1.  Samuel Harrison Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Robert Peart Bristol Cycling Development Sq... Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Owain Doull MBE Cardiff Ajax CC Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A

Senior Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Pursuit - Results
1.  Thomas Collier Kidney Wales For Escentual Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Stuart Dodd Kalas Racing Team Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Downs Bristol South CC Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Gareth Pugh Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Tristan Natoli AW Cycles Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Mark Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Stephen Barrett Geoff Thomas Foundation Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Paul Bailey Geoff Thomas Foundation Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Stephen Thomas Abergavenny Road Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Mark Furse Newport Olympic Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Craig Standage Cardiff JIF Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Dave Brace Unknown 0

13. Dave Brace -

Points: 0 | Status: Unknown
14.  Mark Williams Cardiff JIF Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Womens Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Pursuit - Results
1.  Jacqueline Garner Team Luciano Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

U12, U14 Omniums Sat Only

The Races

U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U16 Boys Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U16 Boys Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
U16 Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 09:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 09:30
Regional C+, Youth
Junior Men Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Band 5
Junior Womens Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Band 5
Senior Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Online: (£30.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Band 5
U16 Girls Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Youth ---
Entry: Online: (£20.00 + £0.60 Application fee)
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Youth
Womens Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 14:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 14:00
Regional C+, Band 5
Junior Mens Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 15:00
Regional C+, Band 5
Junior Womens Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 15:00
Regional C+, Band 5
Senior Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 15:00
Regional C+, Band 5
Womens Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 15:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 15:00
Regional C+, Band 5
Senior Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 16:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 16:00
Regional C+, MTB IA
Womens Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 16:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 16:00
Regional C+, MTB IA
Junior Men Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 17:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 17:00
Regional C+, MTB IA
Senior Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 17:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 17:00
Regional C+, MTB IA
Womens Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 17:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sat 24/05/08 – 17:00
Regional C+, MTB IA
Junior Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 18:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 24/05/08 – 18:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Senior Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 18:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 2 miles
Entry:
Sat 24/05/08 – 18:00
Regional C+, Band 5
4km / 2 miles
Womens Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/05/08 18:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 24/05/08 – 18:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk