Sussex Cycle Racing League Closed Circuit Week 1

Closed Circuit , Brighton – Sunday, 24 Feb 2019

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 45 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

441493

Start Date:

Sun, 24th Feb 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Fri, 22nd Feb 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Jon Woolrich Velo Sport Jersey Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Hope Rapha Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Michael Coyle Brighton Mitre CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Roman Piotrowski Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Benjamin Irving TAAP Cervelo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Przemek Jersz Southborough & District Whls Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Mapley Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Adam Churchill Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jonathan Deutsch Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Gilmore Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  George Sloan VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Sam Murphy DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Gabriel Edgar Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Nathan Bond Finished 3rd 0

18. Nathan Bond -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Paul Atkinson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Marek Shafer Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Daniel Selmes Hastings & St Leonards CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Nicholas Buck New Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Francis Schofield Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Christian Bright VC Londres Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Di Rico Sussex Revolution Velo Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Moult Brighton Mitre CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Tindell Brighton Excelsior CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Benjamin Ventham Celer RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Watkin N+1 - Lindfield Coffee Works Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Alex Knight Brighton Mitre CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sebastian Hensel ACME Racing Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Giles Ruffer Brighton Mitre CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joshua Foster LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Stephen Parnwell Velosport Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rory Knapp Brighton Mitre CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Edleston Eastbourne Rovers CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Bradley Burke Horsham Cycling Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joe Gowdridge Islington Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Luke Burgess Horsham Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Charles Dennison Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Mark Runchman trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gavin Richards Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Simon McLeod Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mark Sims DHCyclesport Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Women 3/4 incl. eligible Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 incl. eligible Juniors - Results
1.  Harriet Dodd Team Boompods Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Katie Love Beachy Head Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Laura Senior VCGH Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gemma Hobson URDT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ellie Taylor URDT Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Wendy Harman Brighton Mitre CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Janet Clapton Brighton Mitre CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Katie Simmonds Horsham Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nicola Le Brocq URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Anouska Greenaway Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Anne Loh TEAMSPY Finished 4th 0

14. Anne Loh - TEAMSPY

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Clare Johnson Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Claire Buckley Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Amanda Harman Finished 4th 0

18. Amanda Harman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Victoria Pegna Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Edgington Solent Pirates Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bill Balding Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Scott Randall Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 10:50 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 24/02/19 – 10:50

2/3

Regional C+, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:50 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 24/02/19 – 09:50
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 3/4 incl. eligible Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:00 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 24/02/19 – 09:00
Women Only, Band 5
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/02/19 – 09:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/02/19 – 09:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/02/19 – 09:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/02/19 – 09:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - 3rd/4th Category including eligible Juniors - 35 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 45 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including eligible Juniors - 50 mins plus 5 laps 

Event Details

Event URN:

441493

Start Date:

Sun, 24th Feb 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Fri, 22nd Feb 2019

Event Organiser:

Tim Hill
promoter@scrl.co.uk

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Jon Woolrich Velo Sport Jersey Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Hope Rapha Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Michael Coyle Brighton Mitre CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Roman Piotrowski Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Benjamin Irving TAAP Cervelo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Przemek Jersz Southborough & District Whls Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Mapley Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Adam Churchill Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jonathan Deutsch Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Gilmore Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  George Sloan VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Sam Murphy DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Gabriel Edgar Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Nathan Bond Finished 3rd 0

18. Nathan Bond -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Paul Atkinson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Marek Shafer Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Daniel Selmes Hastings & St Leonards CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Nicholas Buck New Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Francis Schofield Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Christian Bright VC Londres Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Di Rico Sussex Revolution Velo Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Moult Brighton Mitre CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Tindell Brighton Excelsior CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Benjamin Ventham Celer RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Watkin N+1 - Lindfield Coffee Works Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Alex Knight Brighton Mitre CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sebastian Hensel ACME Racing Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Giles Ruffer Brighton Mitre CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joshua Foster LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Stephen Parnwell Velosport Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rory Knapp Brighton Mitre CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Edleston Eastbourne Rovers CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Bradley Burke Horsham Cycling Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joe Gowdridge Islington Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Luke Burgess Horsham Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Joshua Beattie Sussex Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Mark Fisher trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Charles Dennison Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Mark Runchman trainSharp Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gavin Richards Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Simon McLeod Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mark Sims DHCyclesport Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Women 3/4 incl. eligible Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 incl. eligible Juniors - Results
1.  Harriet Dodd Team Boompods Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Katie Love Beachy Head Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Laura Senior VCGH Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gemma Hobson URDT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ellie Taylor URDT Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Wendy Harman Brighton Mitre CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Janet Clapton Brighton Mitre CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Katie Simmonds Horsham Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Charlotte Jackson URDT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nicola Le Brocq URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Isobel Beattie Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Anouska Greenaway Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Anne Loh TEAMSPY Finished 4th 0

14. Anne Loh - TEAMSPY

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Clare Johnson Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Claire Buckley Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Amanda Harman Finished 4th 0

18. Amanda Harman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Victoria Pegna Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Edgington Solent Pirates Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bill Balding Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Scott Randall Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

Please ensure that you have the appropriate licence for your race; check the BC and SCRL websites.   

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 10:50 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 24/02/19 – 10:50

2/3

Regional C+, Band 5
55 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:50 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 24/02/19 – 09:50
Regional C+, Band 5
45 mins
Women 3/4 incl. eligible Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:00 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 24/02/19 – 09:00
Women Only, Band 5
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/02/19 – 09:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/02/19 – 09:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/02/19 – 09:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/02/19 09:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 24/02/19 – 09:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk