HSBC UK National Downhill Championships 2019

MTB DH , Oswestry – Saturday, 20 Jul 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

441176

Start Date:

Sat, 20th Jul 2019

Finish date:

Sun, 21st Jul 2019

Event Type:

MTB DH (Competitive)

Venue:

Revolution Bike Park, Llangynog, Oswestry, SY10 0HJ

View map

Payment instructions

On-Line Entries Only

Entry close date

Sun, 7th Jul 2019

Event Organiser:

Michael Marsden
07921 453033
borderlinemike@gmail.com

Results

Confirmed Results

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Dom Platt Finished Juvenile 00:02:49:059 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:49:059
2.  William Savery Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:02:51:078 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:51:078
3.  Kenzie Nevard Finished Juvenile 00:02:58:011 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:58:011
4.  Lucas Craik Gosport BMX Club Finished Juvenile 00:02:59:614 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:59:614
5.  Joshua Lancett-Edwards Pearce Cycles RT Finished Juvenile 00:03:02:199 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:02:199
6.  Alfie Heming Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:03:05:062 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:05:062
7.  Jordi Hart Indy Racing Finished Juvenile 00:03:05:454 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:05:454
8.  Billy Anderson Finished Juvenile 00:03:06:648 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:06:648
9.  Luca Thurlow Indy Racing Finished Juvenile 00:03:07:441 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:07:441
10.  Angus Dawson Finished Juvenile 00:03:07:844 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:07:844
11.  Owen Rick Finished Juvenile 00:03:09:035 100

11.  Owen Rick -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:09:035
12.  Ben Tyas Finished Juvenile 00:03:09:664 94

12.  Ben Tyas -

Points: 94 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:09:664
13.  Dylan Smith Finished Juvenile 00:03:09:680 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:09:680
14.  Conrad Mathar Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:03:10:105 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:10:105
15.  Luke Madley Finished Juvenile 00:03:11:137 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:11:137
16.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished Juvenile 00:03:13:961 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:13:961
17.  Sam Brady Finished Juvenile 00:03:14:734 68

17.  Sam Brady -

Points: 68 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:14:734
18.  Tom Brookes Finished Juvenile 00:03:15:735 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:15:735
19.  Will Holbeche Finished Juvenile 00:03:16:926 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:16:926
20.  Archie Townsend Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:03:19:387 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:19:387
21.  Finnley New Finished Juvenile 00:03:19:398 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:19:398
22.  Samuel Algar Finished Juvenile 00:03:26:387 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:26:387
23.  Charlie Earley Finished Juvenile 00:03:30:204 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:30:204
24.  Thomas Youe Finished Juvenile 00:03:32:070 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:32:070
25.  Daniel Nadin Finished 00:03:33:215 0

25.  Daniel Nadin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:33:215
26.  Jack Earley Finished Juvenile 00:03:39:625 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:39:625
27.  Finn Cooper Nottingham Outlaws BMX Club Finished Juvenile 00:03:45:215 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:45:215

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Dennis Luffman Transition/Muc-Off Factory Rac... Finished Youth 00:02:37:367 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:37:367
2.  Jordan Williams Madison Saracen Development Te... Finished Youth 00:02:38:438 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:38:438
3.  Connor Smith Finished Youth 00:02:40:961 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:40:961
4.  Boyd Martin Finished Youth 00:02:43:289 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:43:289
5.  Daniel Cope Finished Youth 00:02:44:094 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:44:094
6.  James Wilson Finished Youth 00:02:45:379 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:45:379
7.  Ethan Craik Indy Racing Finished Youth 00:02:45:644 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:45:644
8.  Logan Wilcox Finished Youth 00:02:46:535 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:46:535
9.  Joshua Bennett Finished Youth 00:02:46:734 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:46:734
10.  William Brodie Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:02:46:769 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:46:769
11.  Henry Crease Tiverton BMX Club Finished Youth 00:02:46:883 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:46:883
12.  Alvaro Boswell-Hidalgo Gravity Racing Finished Youth 00:02:48:043 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:48:043
13.  Preston Williams Finished Youth 00:02:48:254 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:48:254
14.  Toby Driscoll MB Cyclery Finished Youth 00:02:49:578 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:49:578
15.  Archie Gilmour 2 Wheel Care Finished Youth 00:02:51:805 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:51:805
16.  Thomas Shakespeare Finished Youth 00:02:53:063 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:53:063
17.  Josh Whittle Finished Youth 00:02:53:129 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:53:129
18.  Jacey Harris Finished Youth 00:02:57:211 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:57:211
19.  Travis Hopkins Finished Youth 00:02:58:672 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:58:672
20.  Joel Pickford Finished Youth 00:03:00:043 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:00:043
21.  Joe Willoughby Finished Youth 00:03:00:484 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:00:484
22.  Harry Patrickson Finished Youth 00:03:01:035 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:01:035
23.  Louie Partridge Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:03:02:633 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:02:633
24.  Tyler Hughes Finished 00:03:03:098 0

24.  Tyler Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:03:098
25.  Tomas Elsmore Finished Youth 00:03:03:356 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:03:356
26.  Finn Clark Finished Youth 00:03:05:059 32

26.  Finn Clark -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:05:059
27.  Jasper Johnson Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:03:05:379 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:05:379
28.  Liam Ross Finished Youth 00:03:06:238 24

28.  Liam Ross -

Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:06:238
29.  Alfie Lloyd Finished Youth 00:03:07:414 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:07:414
30.  Louie Smith Finished Youth 00:03:09:254 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:09:254
31.  Tyler Partridge Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:03:09:277 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:09:277
32.  Jake Cartlidge Finished Youth 00:03:09:293 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:09:293
33.  Nathan Robertson Stirling Bike Club Finished Youth 00:03:09:332 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:09:332
34.  Sam Johnston Twelve50 Bikes Finished Youth 00:03:14:023 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:14:023
35.  James Cargill Finished Youth 00:03:17:836 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:17:836
36.  Alonso Barbour Finished Youth 00:03:19:946 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:19:946
37.  Ameya Eddison-Stephens Finished Youth 00:03:20:231 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:20:231
38.  Callum Hard Finished Youth 00:03:22:269 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:22:269
39.  Jack Strutt Finished Youth 00:03:25:465 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:25:465
40.  Ryan Brannen Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:03:32:547 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:32:547
41.  Owen Jones Finished Youth 00:03:46:937 2

41.  Owen Jones -

Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:46:937

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Phoebe Gale Finished Youth 00:03:30:067 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:30:067
2.  Jenna Fellows Finished Youth 00:03:36:859 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:36:859

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Luke Williamson Propain Factory Racing Finished Junior 00:02:31:715 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:31:715
2.  James Elliott Finished Junior 00:02:36:536 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:36:536
3.  Luke Mumford Finished Junior 00:02:37:493 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:37:493
4.  Dan Slack Finished Junior 00:02:39:914 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:39:914
5.  Declan Willicombe Finished Junior 00:02:40:446 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:40:446
6.  Jim Monro Finished Junior 00:02:41:661 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:41:661
7.  Jake Ebdon Finished Junior 00:02:41:758 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:41:758
8.  Harry Barrett Finished Junior 00:02:43:070 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:43:070
9.  Morgan Tyrrell Intense Racing UK Finished Junior 00:02:43:680 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:43:680
10.  William Fuell Finished Junior 00:02:47:109 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:47:109
11.  Lewis Brown Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Junior 00:02:47:262 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:47:262
12.  Connor Ogg Finished Junior 00:02:51:891 94

12.  Connor Ogg -

Points: 94 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:51:891
13.  Huey Walker Finished Junior 00:02:52:426 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:52:426
14.  Rhys Barter Finished Junior 00:02:53:782 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:53:782
15.  Owen Mapleson Manchester BMX Club Finished Junior 00:02:54:472 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:54:472
16.  Luke Woodhouse Finished Junior 00:02:55:527 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:55:527
17.  Torin Moffat OrangeFox Bikes Finished Junior 00:02:55:570 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:55:570
18.  Matthew Foster Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Junior 00:02:57:004 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:57:004
19.  Lewis Perks Finished Junior 00:02:58:168 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:58:168
20.  Callum Beaton OrangeFox Bikes Finished Junior 00:02:59:055 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:59:055
21.  James Withey Finished Junior 00:03:01:851 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:01:851
22.  Ronan White Finished Junior 00:03:02:016 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:02:016
23.  Michael Maiden Finished Junior 00:03:05:062 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:05:062
24.  Alexander Gray Milton Keynes BMX Racing Club Finished Junior 00:03:07:715 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:07:715
25.  Thomas Boucher Finished Junior 00:03:19:277 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:19:277
26.  Luke Cheyne Finished Junior 00:03:23:969 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:23:969
27.  Finlay Gray Stratford CC Finished Junior 00:03:31:339 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:31:339
28.  Thomas Heap Finished Junior 00:03:55:855 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:55:855

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Rosy Monaghan One Giant Leap Finished Junior 00:03:21:211 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:21:211
2.  Tea Jensen Finished Junior 00:03:28:387 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:28:387
3.  Megan Nevard Hayes Hawks BMX Club Finished Junior 00:03:30:785 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:30:785

Master 30-34 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master 30-34 Men - Results
1.  John Holbrook Finished Master 00:02:46:610 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:46:610
2.  Stuart Jones Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished Master 00:02:48:422 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:48:422
3.  Michael Vickers Finished Master 00:02:50:859 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:50:859
4.  Ben Deakin Finished Master 00:02:52:164 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:52:164
5.  Jake Hancock Finished Master 00:02:56:672 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:56:672
6.  Ben Caldwell Finished Master 00:02:56:883 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:56:883
7.  Ben Horne Finished Master 00:02:59:571 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:59:571
8.  Andy Weames Finished Master 00:03:10:766 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:10:766
9.  Justin Towle Finished 00:03:21:278 0

9.  Justin Towle -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:21:278
10.  Jonathan Newnham Finished Master 00:03:25:731 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:25:731
11.  Bradley Shields Finished Master 00:03:29:945 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:29:945
12.  Tom Deacon Finished Master 00:05:19:555 94

12.  Tom Deacon -

Points: 94 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:05:19:555

Master 35-39 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master 35-39 Men - Results
1.  Scott Edgworth Finished Master 00:02:47:098 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:47:098
2.  Mike Taylor Finished Master 00:02:47:418 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:47:418
3.  James Heal Army Cycling Union Finished Master 00:03:04:519 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:04:519
4.  James Weames Finished Master 00:03:05:422 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:05:422
5.  Ben Day Finished Master 00:03:10:457 180

5.  Ben Day -

Points: 180 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:10:457
6.  Adam Fowkes J's Cycle Shack Finished Master 00:03:21:121 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:21:121
7.  Matthew Mair Finished Master 00:03:32:277 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:32:277

Master 30-39 Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master 30-39 Women - Results
1.  Ami Grindley Finished Master 00:03:28:750 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:28:750
2.  Brittany Littlewood Finished Master 00:03:34:976 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:34:976
3.  Emily Beckett Finished Master 00:03:42:300 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:42:300
4.  Rebecca Smith Finished Master 00:03:50:258 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:50:258
5.  Maria Bryceland Finished Master 00:04:10:879 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:04:10:879
6.  Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Master 00:04:11:176 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:04:11:176

Veteran 40-44 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 40-44 Men - Results
1.  James Hughes Finished Veteran 00:02:42:527 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:42:527
2.  Stuart Hughes Finished Veteran 00:02:47:536 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:47:536
3.  Neil White Finished Veteran 00:02:47:895 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:47:895
4.  David List Finished Veteran 00:02:48:086 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:48:086
5.  Mark Neal Finished Veteran 00:02:50:051 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:50:051
6.  Nathan Cavalier Finished Veteran 00:02:57:176 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:57:176
7.  Kris Lord Finished Veteran 00:03:04:023 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:04:023
8.  Matthew Davies Malverns Classic Finished Veteran 00:03:06:661 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:06:661
9.  Jordan Gartland Finished Veteran 00:03:09:551 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:09:551
10.  Mark Croxall Finished Veteran 00:03:09:632 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:09:632
11.  Steve Jones Finished Veteran 00:03:13:621 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:13:621
12.  Neville Duggan Finished Veteran 00:03:18:504 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:18:504
13.  Barry Fenton Royal Air Force CA Finished Veteran 00:03:24:493 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:24:493
14.  James Greaves Finished Veteran 00:03:28:340 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:28:340
15.  Craig Brooker Finished Veteran 00:03:29:449 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:29:449
16.  Nick Masters Finished Veteran 00:03:47:910 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:47:910

Veteran 45-49 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 45-49 Men - Results
1.  Tim Ponting Finished Veteran 00:02:50:157 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:50:157
2.  Will Longden Madison Saracen Factory Team Finished Veteran 00:02:52:730 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:52:730
3.  Mark Weightman Leisure Lakes Bikes.com Finished Veteran 00:02:56:996 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:56:996
4.  Justin Barratt Finished Veteran 00:03:13:645 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:13:645
5.  Philip Gray Malverns Classic Finished Veteran 00:03:18:582 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:18:582
6.  Lee Pettitt Finished Veteran 00:03:28:645 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:28:645
7.  George Thompson Finished Veteran 00:03:42:437 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:42:437

Grand Veteran 50+ Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran 50+ Men - Results
1.  Peter Little Finished G/Vet 00:02:56:356 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:56:356
2.  John Cobb Finished G/Vet 00:03:00:883 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:00:883
3.  Matt Patrickson Finished G/Vet 00:03:06:680 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:06:680
4.  Paul Le Maitre Finished G/Vet 00:03:11:402 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:11:402
5.  Trevor Harvey Finished G/Vet 00:03:19:472 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:19:472
6.  Richard Binns Finished G/Vet 00:03:27:028 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:27:028
7.  Michael Whyte Racer's Guild Of Cannock Chase Finished G/Vet 00:03:31:770 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:31:770
8.  Shaun Tandy Finished G/Vet 00:03:39:945 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:39:945
9.  Joe Killner Finished G/Vet 00:03:44:418 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:44:418
10.  John Jones Finished G/Vet 00:03:56:528 110

10.  John Jones -

Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:56:528
11.  Tony Andrews Finished G/Vet 00:03:59:449 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:59:449

Veteran 40+ Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran 40+ Women - Results
1.  Jane Page Finished Veteran 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Veteran

Elite/Expert Men Senior 19+ Championships

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Men Senior 19+ Championships - Results
1.  Danny Hart Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:02:25:758 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:25:758
2.  Charlie Hatton Atherton Bikes Finished Elite 00:02:26:754 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:26:754
3.  Joe Breeden Intense Racing UK Finished Elite 00:02:27:895 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:27:895
4.  Joseph Smith Propain Factory Racing Finished Elite 00:02:27:961 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:27:961
5.  Gee Atherton Atherton Bikes Finished Elite 00:02:27:980 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:27:980
6.  Matt Walker Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:02:28:141 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:28:141
7.  Adam Brayton Hope Factory Racing Finished Elite 00:02:29:770 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:29:770
8.  Jack Reading Finished Elite 00:02:31:660 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:31:660
9.  Riley Scott Finished Elite 00:02:33:540 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:33:540
10.  Will Hart Finished Elite 00:02:35:074 110

10.  Will Hart -

Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:35:074
11.  Jay Williamson Finished Elite 00:02:36:539 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:36:539
12.  Oliver Morris Intense Racing UK Finished Elite 00:02:36:879 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:36:879
13.  Louis Joseph-Meade North Tyneside Riders Finished Senior 00:02:38:481 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:38:481
14.  Harry Heath Finished Expert 00:02:38:953 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:38:953
15.  Nils Williams Finished Elite 00:02:39:437 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:39:437
16.  Josh Lowe Finished Elite 00:02:39:610 82

16.  Josh Lowe -

Points: 82 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:39:610
17.  Ryan Tunnell Gawton Gravity Hub Finished Expert 00:02:40:527 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:40:527
18.  Ciaran King Finished Elite 00:02:40:625 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:40:625
19.  Robert Smith Finished Elite 00:02:42:149 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:42:149
20.  Laurie Greenland Finished Elite 00:02:42:571 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:42:571
21.  Kyle Farrow Finished Expert 00:02:44:203 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:44:203
22.  James Anderson Finished Elite 00:02:44:398 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:44:398
23.  Joseph Mallen Finished Elite 00:02:44:843 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:44:843
24.  Seth Barrett Finished Elite 00:02:44:879 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:44:879
25.  Jono Jones Finished Elite 00:02:47:003 52

25.  Jono Jones -

Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:47:003
26.  Taylor Vernon Finished Elite 00:02:47:059 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:47:059
27.  William Organ Finished Expert 00:02:48:535 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:48:535
28.  Sam Herd Finished Elite 00:02:48:813 44

28.  Sam Herd -

Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:48:813
29.  David Smith Finished Expert 00:02:49:297 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:49:297
30.  Peter Robinson Finished Expert 00:02:49:426 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:49:426
31.  Edward Smith Finished Expert 00:02:49:602 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:49:602
32.  Billy Matthews Finished Expert 00:02:50:195 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:50:195
33.  Eric Harvey-Fishenden Finished Expert 00:02:50:953 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:50:953
34.  James Bourne Finished Expert 00:02:51:301 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:51:301
35.  Nathan Foster Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Expert 00:02:51:520 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:51:520
36.  Alex Florian Finished Expert 00:02:52:352 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:52:352
37.  Calum Mcbain Finished Elite 00:02:52:398 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:52:398
38.  Ryan Dunn Gravity Racing Finished Expert 00:02:52:789 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:52:789
39.  Euan Thomson Finished Expert 00:02:52:898 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:52:898
40.  Joshua Mead Finished Expert 00:02:53:910 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:53:910
41.  Oscar Home Finished Expert 00:02:54:094 72

41.  Oscar Home -

Points: 72 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:54:094
42.  Carl Newbigging Finished Expert 00:02:58:324 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:58:324
43.  James Corbett Finished Expert 00:03:03:410 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:03:03:410
44.  Adam Lock Finished Expert 00:03:03:516 60

44.  Adam Lock -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:03:03:516
45.  Danny Wenmoth Gawton Gravity Hub Finished Expert 00:03:04:238 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:03:04:238
46.  Kieran Davies Finished Elite 00:03:18:468 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:18:468
47.  Matthew Rushton Hope Factory Racing Finished Elite 00:04:48:137 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:04:48:137
48.  Jason Gillespie Finished Expert 00:05:31:277 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:05:31:277

Elite Women Senior 19+ Championships

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women Senior 19+ Championships - Results
1.  Stacey Fisher Finished Senior 00:03:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:04:000
2.  Chloe Taylor Finished Elite 00:03:04:848 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:04:848
3.  Becci Skelton Finished Elite 00:03:10:071 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:10:071
4.  Megan Whyte Finished Elite 00:03:14:902 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:14:902
5.  Corinna Brisbourne Finished Senior 00:03:19:789 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:19:789
6.  Maya Atkinson Gawton Gravity Hub Finished Elite 00:03:20:410 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:20:410
7.  Sumayyah Green Finished Elite 00:03:41:586 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:41:586

Senior Non Championship Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Non Championship Male - Results
1.  Ben Gillett Finished Senior 00:02:40:735 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:40:735
2.  Harry Barrett Finished Senior 00:02:43:426 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:43:426
3.  Todd Kearney Finished Senior 00:02:44:758 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:44:758
4.  Harry Snow Finished Senior 00:02:48:234 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:48:234
5.  Vinicio Crighton-Poli Finished Senior 00:02:52:790 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:52:790
6.  Lewis Bateman Finished Senior 00:02:53:731 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:53:731
7.  John Riddell Finished Senior 00:02:54:609 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:54:609
8.  Ben Phillips Finished Senior 00:02:55:359 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:55:359
9.  Chris Spinks Finished Senior 00:02:59:406 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:59:406
10.  Gareth Northam TQ3 Riders Finished Senior 00:03:05:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:05:000
11.  Mitch Brooks Finished Senior 00:03:09:414 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:09:414
12.  Matthew Monaghan Finished Senior 00:03:10:773 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:10:773
13.  Remy Mills Finished Senior 00:03:15:074 88

13.  Remy Mills -

Points: 88 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:15:074
14.  Alex Magee Royal Air Force CA Finished Senior 00:03:32:879 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:32:879
15.  Zak Aaron Finished Senior 00:03:49:344 76

15.  Zak Aaron -

Points: 76 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:49:344
16.  Gareth Wood Finished 00:03:54:489 0

16.  Gareth Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:54:489
17.  robbie white Finished 00:05:12:743 0

17.  robbie white -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:05:12:743

Senior Non Championship Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Non Championship Women - Results
1.  Obi Eichhorn Andover BMX Club Finished N/A 00:02:50:899 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:50:899
2.  Antony Lumia Finished 00:02:53:399 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:53:399
3.  Peter Crookes Finished Master 00:03:03:723 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:03:723
4.  Daniel Fitton Finished 00:03:04:684 0

4.  Daniel Fitton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:04:684
5.  Brad Hale Finished 00:03:12:398 0

5.  Brad Hale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:12:398
6.  Rich Moore Finished 00:03:17:168 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:17:168
7.  James Wagner Finished 00:03:17:750 0

7.  James Wagner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:17:750
8.  Lee Rann Finished 00:03:22:597 0

8.  Lee Rann -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:22:597
9.  Matthew Turner Finished 00:03:22:863 0

9.  Matthew Turner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:22:863
10.  Chris Biven Finished N/A 00:03:26:692 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:26:692
11.  Vaughan Evans Finished 00:03:27:535 0

11.  Vaughan Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:27:535
12.  Joseph Boswell Finished Master 00:03:29:469 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:29:469
13.  Gareth Johnson Finished N/A 00:03:36:938 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:36:938
14.  Shaun Stowell Finished 00:03:38:133 0

14.  Shaun Stowell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:38:133
15.  Damien White Finished N/A 00:03:44:141 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:44:141
16.  Steven Scott Blackpool Clarion Cycling Club Finished 00:03:46:805 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:46:805
17.  Danny Appleton Finished 00:03:48:555 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:48:555

U19 Open Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U19 Open Men - Results
1.  Bill Mottram Finished N/A 00:03:03:551 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:03:551
2.  Mikey Lea-hacking Finished 00:03:45:199 0

2.  Mikey Lea-hacking -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:45:199
3.  Ben Orman Finished 00:03:54:183 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:54:183
4.  Siven Sivinov Finished Juvenile 00:04:10:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:04:10:250

About the Event

Info for Riders

A minimum of 3 riders are required for a class to run. 

The Races

Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Juvenile
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 08:00 MTB National A MTB DH National A Juvenile
Sat 20/07/19 – 08:00
MTB National A, MTB DH National A | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Youth
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Youth
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Youth
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Junior
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Junior
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Junior
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Junior
Master 30-34 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Master
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Master
Master 35-39 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Master
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Master
Master 30-39 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 08:00 MTB National A MTB DH National A Master
Sat 20/07/19 – 08:00
MTB National A, MTB DH National A | Master
Veteran 40-44 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Veteran
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Veteran
Veteran 45-49 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Veteran
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Veteran
Grand Veteran 50+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A G/Vet
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | G/Vet
Veteran 40+ Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Veteran
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Veteran
Elite/Expert Men Senior 19+ Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Elite, Expert
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Elite, Expert
Elite Women Senior 19+ Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Elite
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Elite
Senior Non Championship Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Senior
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Senior
Senior Non Championship Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Senior
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Senior
Open Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 Non-Ranking None Elite, Expert, ...
Sat 20/07/19 – 09:00
Non-Ranking, None | Elite, Expert, ...
Open Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 Non-Ranking None Elite, Expert, ...
Sat 20/07/19 – 09:00
Non-Ranking, None | Elite, Expert, ...
U19 Open Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 01:00 Non-Ranking None N/A
Sat 20/07/19 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A

Event Summary

Event Details

Event URN:

441176

Start Date:

Sat, 20th Jul 2019

Finish date:

Sun, 21st Jul 2019

Event Type:

MTB DH (Competitive)

Venue:

Revolution Bike Park, Llangynog, Oswestry, SY10 0HJ

View map

Payment instructions

On-Line Entries Only

Entry close date

Sun, 7th Jul 2019

Event Organiser:

Michael Marsden
07921 453033
borderlinemike@gmail.com

Results

Confirmed Results

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Dom Platt Finished Juvenile 00:02:49:059 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:49:059
2.  William Savery Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:02:51:078 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:51:078
3.  Kenzie Nevard Finished Juvenile 00:02:58:011 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:58:011
4.  Lucas Craik Gosport BMX Club Finished Juvenile 00:02:59:614 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:59:614
5.  Joshua Lancett-Edwards Pearce Cycles RT Finished Juvenile 00:03:02:199 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:02:199
6.  Alfie Heming Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:03:05:062 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:05:062
7.  Jordi Hart Indy Racing Finished Juvenile 00:03:05:454 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:05:454
8.  Billy Anderson Finished Juvenile 00:03:06:648 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:06:648
9.  Luca Thurlow Indy Racing Finished Juvenile 00:03:07:441 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:07:441
10.  Angus Dawson Finished Juvenile 00:03:07:844 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:07:844
11.  Owen Rick Finished Juvenile 00:03:09:035 100

11.  Owen Rick -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:09:035
12.  Ben Tyas Finished Juvenile 00:03:09:664 94

12.  Ben Tyas -

Points: 94 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:09:664
13.  Dylan Smith Finished Juvenile 00:03:09:680 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:09:680
14.  Conrad Mathar Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:03:10:105 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:10:105
15.  Luke Madley Finished Juvenile 00:03:11:137 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:11:137
16.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished Juvenile 00:03:13:961 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:13:961
17.  Sam Brady Finished Juvenile 00:03:14:734 68

17.  Sam Brady -

Points: 68 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:14:734
18.  Tom Brookes Finished Juvenile 00:03:15:735 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:15:735
19.  Will Holbeche Finished Juvenile 00:03:16:926 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:16:926
20.  Archie Townsend Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:03:19:387 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:19:387
21.  Finnley New Finished Juvenile 00:03:19:398 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:19:398
22.  Samuel Algar Finished Juvenile 00:03:26:387 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:26:387
23.  Charlie Earley Finished Juvenile 00:03:30:204 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:30:204
24.  Thomas Youe Finished Juvenile 00:03:32:070 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:32:070
25.  Daniel Nadin Finished 00:03:33:215 0

25.  Daniel Nadin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:33:215
26.  Jack Earley Finished Juvenile 00:03:39:625 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:39:625
27.  Finn Cooper Nottingham Outlaws BMX Club Finished Juvenile 00:03:45:215 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:03:45:215

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Dennis Luffman Transition/Muc-Off Factory Rac... Finished Youth 00:02:37:367 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:37:367
2.  Jordan Williams Madison Saracen Development Te... Finished Youth 00:02:38:438 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:38:438
3.  Connor Smith Finished Youth 00:02:40:961 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:40:961
4.  Boyd Martin Finished Youth 00:02:43:289 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:43:289
5.  Daniel Cope Finished Youth 00:02:44:094 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:44:094
6.  James Wilson Finished Youth 00:02:45:379 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:45:379
7.  Ethan Craik Indy Racing Finished Youth 00:02:45:644 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:45:644
8.  Logan Wilcox Finished Youth 00:02:46:535 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:46:535
9.  Joshua Bennett Finished Youth 00:02:46:734 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:46:734
10.  William Brodie Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:02:46:769 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:46:769
11.  Henry Crease Tiverton BMX Club Finished Youth 00:02:46:883 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:46:883
12.  Alvaro Boswell-Hidalgo Gravity Racing Finished Youth 00:02:48:043 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:48:043
13.  Preston Williams Finished Youth 00:02:48:254 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:48:254
14.  Toby Driscoll MB Cyclery Finished Youth 00:02:49:578 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:49:578
15.  Archie Gilmour 2 Wheel Care Finished Youth 00:02:51:805 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:51:805
16.  Thomas Shakespeare Finished Youth 00:02:53:063 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:53:063
17.  Josh Whittle Finished Youth 00:02:53:129 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:53:129
18.  Jacey Harris Finished Youth 00:02:57:211 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:57:211
19.  Travis Hopkins Finished Youth 00:02:58:672 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:58:672
20.  Joel Pickford Finished Youth 00:03:00:043 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:00:043
21.  Joe Willoughby Finished Youth 00:03:00:484 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:00:484
22.  Harry Patrickson Finished Youth 00:03:01:035 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:01:035
23.  Louie Partridge Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:03:02:633 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:02:633
24.  Tyler Hughes Finished 00:03:03:098 0

24.  Tyler Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:03:098
25.  Tomas Elsmore Finished Youth 00:03:03:356 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:03:356
26.  Finn Clark Finished Youth 00:03:05:059 32

26.  Finn Clark -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:05:059
27.  Jasper Johnson Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:03:05:379 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:05:379
28.  Liam Ross Finished Youth 00:03:06:238 24

28.  Liam Ross -

Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:06:238
29.  Alfie Lloyd Finished Youth 00:03:07:414 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:07:414
30.  Louie Smith Finished Youth 00:03:09:254 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:09:254
31.  Tyler Partridge Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:03:09:277 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:09:277
32.  Jake Cartlidge Finished Youth 00:03:09:293 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:09:293
33.  Nathan Robertson Stirling Bike Club Finished Youth 00:03:09:332 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:09:332
34.  Sam Johnston Twelve50 Bikes Finished Youth 00:03:14:023 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:14:023
35.  James Cargill Finished Youth 00:03:17:836 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:17:836
36.  Alonso Barbour Finished Youth 00:03:19:946 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:19:946
37.  Ameya Eddison-Stephens Finished Youth 00:03:20:231 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:20:231
38.  Callum Hard Finished Youth 00:03:22:269 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:22:269
39.  Jack Strutt Finished Youth 00:03:25:465 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:25:465
40.  Ryan Brannen Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:03:32:547 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:32:547
41.  Owen Jones Finished Youth 00:03:46:937 2

41.  Owen Jones -

Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:46:937

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Phoebe Gale Finished Youth 00:03:30:067 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:30:067
2.  Jenna Fellows Finished Youth 00:03:36:859 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:03:36:859

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Luke Williamson Propain Factory Racing Finished Junior 00:02:31:715 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:31:715
2.  James Elliott Finished Junior 00:02:36:536 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:36:536
3.  Luke Mumford Finished Junior 00:02:37:493 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:37:493
4.  Dan Slack Finished Junior 00:02:39:914 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:39:914
5.  Declan Willicombe Finished Junior 00:02:40:446 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:40:446
6.  Jim Monro Finished Junior 00:02:41:661 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:41:661
7.  Jake Ebdon Finished Junior 00:02:41:758 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:41:758
8.  Harry Barrett Finished Junior 00:02:43:070 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:43:070
9.  Morgan Tyrrell Intense Racing UK Finished Junior 00:02:43:680 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:43:680
10.  William Fuell Finished Junior 00:02:47:109 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:47:109
11.  Lewis Brown Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Junior 00:02:47:262 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:47:262
12.  Connor Ogg Finished Junior 00:02:51:891 94

12.  Connor Ogg -

Points: 94 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:51:891
13.  Huey Walker Finished Junior 00:02:52:426 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:52:426
14.  Rhys Barter Finished Junior 00:02:53:782 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:53:782
15.  Owen Mapleson Manchester BMX Club Finished Junior 00:02:54:472 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:54:472
16.  Luke Woodhouse Finished Junior 00:02:55:527 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:55:527
17.  Torin Moffat OrangeFox Bikes Finished Junior 00:02:55:570 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:55:570
18.  Matthew Foster Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Junior 00:02:57:004 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:57:004
19.  Lewis Perks Finished Junior 00:02:58:168 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:58:168
20.  Callum Beaton OrangeFox Bikes Finished Junior 00:02:59:055 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:59:055
21.  James Withey Finished Junior 00:03:01:851 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:01:851
22.  Ronan White Finished Junior 00:03:02:016 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:02:016
23.  Michael Maiden Finished Junior 00:03:05:062 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:05:062
24.  Alexander Gray Milton Keynes BMX Racing Club Finished Junior 00:03:07:715 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:07:715
25.  Thomas Boucher Finished Junior 00:03:19:277 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:19:277
26.  Luke Cheyne Finished Junior 00:03:23:969 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:23:969
27.  Finlay Gray Stratford CC Finished Junior 00:03:31:339 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:31:339
28.  Thomas Heap Finished Junior 00:03:55:855 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:55:855

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Rosy Monaghan One Giant Leap Finished Junior 00:03:21:211 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:21:211
2.  Tea Jensen Finished Junior 00:03:28:387 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:28:387
3.  Megan Nevard Hayes Hawks BMX Club Finished Junior 00:03:30:785 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:03:30:785

Master 30-34 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master 30-34 Men - Results
1.  John Holbrook Finished Master 00:02:46:610 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:46:610
2.  Stuart Jones Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished Master 00:02:48:422 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:48:422
3.  Michael Vickers Finished Master 00:02:50:859 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:50:859
4.  Ben Deakin Finished Master 00:02:52:164 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:52:164
5.  Jake Hancock Finished Master 00:02:56:672 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:56:672
6.  Ben Caldwell Finished Master 00:02:56:883 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:56:883
7.  Ben Horne Finished Master 00:02:59:571 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:59:571
8.  Andy Weames Finished Master 00:03:10:766 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:10:766
9.  Justin Towle Finished 00:03:21:278 0

9.  Justin Towle -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:21:278
10.  Jonathan Newnham Finished Master 00:03:25:731 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:25:731
11.  Bradley Shields Finished Master 00:03:29:945 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:29:945
12.  Tom Deacon Finished Master 00:05:19:555 94

12.  Tom Deacon -

Points: 94 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:05:19:555

Master 35-39 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master 35-39 Men - Results
1.  Scott Edgworth Finished Master 00:02:47:098 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:47:098
2.  Mike Taylor Finished Master 00:02:47:418 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:47:418
3.  James Heal Army Cycling Union Finished Master 00:03:04:519 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:04:519
4.  James Weames Finished Master 00:03:05:422 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:05:422
5.  Ben Day Finished Master 00:03:10:457 180

5.  Ben Day -

Points: 180 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:10:457
6.  Adam Fowkes J's Cycle Shack Finished Master 00:03:21:121 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:21:121
7.  Matthew Mair Finished Master 00:03:32:277 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:32:277

Master 30-39 Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master 30-39 Women - Results
1.  Ami Grindley Finished Master 00:03:28:750 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:28:750
2.  Brittany Littlewood Finished Master 00:03:34:976 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:34:976
3.  Emily Beckett Finished Master 00:03:42:300 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:42:300
4.  Rebecca Smith Finished Master 00:03:50:258 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:50:258
5.  Maria Bryceland Finished Master 00:04:10:879 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:04:10:879
6.  Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Master 00:04:11:176 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:04:11:176

Veteran 40-44 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 40-44 Men - Results
1.  James Hughes Finished Veteran 00:02:42:527 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:42:527
2.  Stuart Hughes Finished Veteran 00:02:47:536 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:47:536
3.  Neil White Finished Veteran 00:02:47:895 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:47:895
4.  David List Finished Veteran 00:02:48:086 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:48:086
5.  Mark Neal Finished Veteran 00:02:50:051 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:50:051
6.  Nathan Cavalier Finished Veteran 00:02:57:176 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:57:176
7.  Kris Lord Finished Veteran 00:03:04:023 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:04:023
8.  Matthew Davies Malverns Classic Finished Veteran 00:03:06:661 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:06:661
9.  Jordan Gartland Finished Veteran 00:03:09:551 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:09:551
10.  Mark Croxall Finished Veteran 00:03:09:632 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:09:632
11.  Steve Jones Finished Veteran 00:03:13:621 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:13:621
12.  Neville Duggan Finished Veteran 00:03:18:504 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:18:504
13.  Barry Fenton Royal Air Force CA Finished Veteran 00:03:24:493 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:24:493
14.  James Greaves Finished Veteran 00:03:28:340 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:28:340
15.  Craig Brooker Finished Veteran 00:03:29:449 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:29:449
16.  Nick Masters Finished Veteran 00:03:47:910 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:47:910

Veteran 45-49 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran 45-49 Men - Results
1.  Tim Ponting Finished Veteran 00:02:50:157 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:50:157
2.  Will Longden Madison Saracen Factory Team Finished Veteran 00:02:52:730 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:52:730
3.  Mark Weightman Leisure Lakes Bikes.com Finished Veteran 00:02:56:996 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:56:996
4.  Justin Barratt Finished Veteran 00:03:13:645 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:13:645
5.  Philip Gray Malverns Classic Finished Veteran 00:03:18:582 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:18:582
6.  Lee Pettitt Finished Veteran 00:03:28:645 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:28:645
7.  George Thompson Finished Veteran 00:03:42:437 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:03:42:437

Grand Veteran 50+ Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran 50+ Men - Results
1.  Peter Little Finished G/Vet 00:02:56:356 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:56:356
2.  John Cobb Finished G/Vet 00:03:00:883 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:00:883
3.  Matt Patrickson Finished G/Vet 00:03:06:680 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:06:680
4.  Paul Le Maitre Finished G/Vet 00:03:11:402 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:11:402
5.  Trevor Harvey Finished G/Vet 00:03:19:472 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:19:472
6.  Richard Binns Finished G/Vet 00:03:27:028 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:27:028
7.  Michael Whyte Racer's Guild Of Cannock Chase Finished G/Vet 00:03:31:770 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:31:770
8.  Shaun Tandy Finished G/Vet 00:03:39:945 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:39:945
9.  Joe Killner Finished G/Vet 00:03:44:418 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:44:418
10.  John Jones Finished G/Vet 00:03:56:528 110

10.  John Jones -

Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:56:528
11.  Tony Andrews Finished G/Vet 00:03:59:449 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:03:59:449

Veteran 40+ Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran 40+ Women - Results
1.  Jane Page Finished Veteran 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Veteran

Elite/Expert Men Senior 19+ Championships

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Men Senior 19+ Championships - Results
1.  Danny Hart Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:02:25:758 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:25:758
2.  Charlie Hatton Atherton Bikes Finished Elite 00:02:26:754 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:26:754
3.  Joe Breeden Intense Racing UK Finished Elite 00:02:27:895 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:27:895
4.  Joseph Smith Propain Factory Racing Finished Elite 00:02:27:961 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:27:961
5.  Gee Atherton Atherton Bikes Finished Elite 00:02:27:980 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:27:980
6.  Matt Walker Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:02:28:141 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:28:141
7.  Adam Brayton Hope Factory Racing Finished Elite 00:02:29:770 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:29:770
8.  Jack Reading Finished Elite 00:02:31:660 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:31:660
9.  Riley Scott Finished Elite 00:02:33:540 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:33:540
10.  Will Hart Finished Elite 00:02:35:074 110

10.  Will Hart -

Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:35:074
11.  Jay Williamson Finished Elite 00:02:36:539 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:36:539
12.  Oliver Morris Intense Racing UK Finished Elite 00:02:36:879 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:36:879
13.  Louis Joseph-Meade North Tyneside Riders Finished Senior 00:02:38:481 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:38:481
14.  Harry Heath Finished Expert 00:02:38:953 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:38:953
15.  Nils Williams Finished Elite 00:02:39:437 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:39:437
16.  Josh Lowe Finished Elite 00:02:39:610 82

16.  Josh Lowe -

Points: 82 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:39:610
17.  Ryan Tunnell Gawton Gravity Hub Finished Expert 00:02:40:527 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:40:527
18.  Ciaran King Finished Elite 00:02:40:625 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:40:625
19.  Robert Smith Finished Elite 00:02:42:149 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:42:149
20.  Laurie Greenland Finished Elite 00:02:42:571 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:42:571
21.  Kyle Farrow Finished Expert 00:02:44:203 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:44:203
22.  James Anderson Finished Elite 00:02:44:398 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:44:398
23.  Joseph Mallen Finished Elite 00:02:44:843 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:44:843
24.  Seth Barrett Finished Elite 00:02:44:879 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:44:879
25.  Jono Jones Finished Elite 00:02:47:003 52

25.  Jono Jones -

Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:47:003
26.  Taylor Vernon Finished Elite 00:02:47:059 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:47:059
27.  William Organ Finished Expert 00:02:48:535 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:48:535
28.  Sam Herd Finished Elite 00:02:48:813 44

28.  Sam Herd -

Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:48:813
29.  David Smith Finished Expert 00:02:49:297 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:49:297
30.  Peter Robinson Finished Expert 00:02:49:426 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:49:426
31.  Edward Smith Finished Expert 00:02:49:602 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:49:602
32.  Billy Matthews Finished Expert 00:02:50:195 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:50:195
33.  Eric Harvey-Fishenden Finished Expert 00:02:50:953 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:50:953
34.  James Bourne Finished Expert 00:02:51:301 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:51:301
35.  Nathan Foster Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Expert 00:02:51:520 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:51:520
36.  Alex Florian Finished Expert 00:02:52:352 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:52:352
37.  Calum Mcbain Finished Elite 00:02:52:398 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:52:398
38.  Ryan Dunn Gravity Racing Finished Expert 00:02:52:789 88
Points: 88 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:52:789
39.  Euan Thomson Finished Expert 00:02:52:898 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:52:898
40.  Joshua Mead Finished Expert 00:02:53:910 76
Points: 76 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:53:910
41.  Oscar Home Finished Expert 00:02:54:094 72

41.  Oscar Home -

Points: 72 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:54:094
42.  Carl Newbigging Finished Expert 00:02:58:324 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:02:58:324
43.  James Corbett Finished Expert 00:03:03:410 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:03:03:410
44.  Adam Lock Finished Expert 00:03:03:516 60

44.  Adam Lock -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:03:03:516
45.  Danny Wenmoth Gawton Gravity Hub Finished Expert 00:03:04:238 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:03:04:238
46.  Kieran Davies Finished Elite 00:03:18:468 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:18:468
47.  Matthew Rushton Hope Factory Racing Finished Elite 00:04:48:137 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:04:48:137
48.  Jason Gillespie Finished Expert 00:05:31:277 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 00:05:31:277

Elite Women Senior 19+ Championships

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women Senior 19+ Championships - Results
1.  Stacey Fisher Finished Senior 00:03:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:04:000
2.  Chloe Taylor Finished Elite 00:03:04:848 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:04:848
3.  Becci Skelton Finished Elite 00:03:10:071 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:10:071
4.  Megan Whyte Finished Elite 00:03:14:902 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:14:902
5.  Corinna Brisbourne Finished Senior 00:03:19:789 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:19:789
6.  Maya Atkinson Gawton Gravity Hub Finished Elite 00:03:20:410 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:20:410
7.  Sumayyah Green Finished Elite 00:03:41:586 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:41:586

Senior Non Championship Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Non Championship Male - Results
1.  Ben Gillett Finished Senior 00:02:40:735 300
Points: 300 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:40:735
2.  Harry Barrett Finished Senior 00:02:43:426 250
Points: 250 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:43:426
3.  Todd Kearney Finished Senior 00:02:44:758 220
Points: 220 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:44:758
4.  Harry Snow Finished Senior 00:02:48:234 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:48:234
5.  Vinicio Crighton-Poli Finished Senior 00:02:52:790 180
Points: 180 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:52:790
6.  Lewis Bateman Finished Senior 00:02:53:731 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:53:731
7.  John Riddell Finished Senior 00:02:54:609 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:54:609
8.  Ben Phillips Finished Senior 00:02:55:359 130
Points: 130 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:55:359
9.  Chris Spinks Finished Senior 00:02:59:406 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:59:406
10.  Gareth Northam TQ3 Riders Finished Senior 00:03:05:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:05:000
11.  Mitch Brooks Finished Senior 00:03:09:414 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:09:414
12.  Matthew Monaghan Finished Senior 00:03:10:773 94
Points: 94 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:10:773
13.  Remy Mills Finished Senior 00:03:15:074 88

13.  Remy Mills -

Points: 88 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:15:074
14.  Alex Magee Royal Air Force CA Finished Senior 00:03:32:879 82
Points: 82 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:32:879
15.  Zak Aaron Finished Senior 00:03:49:344 76

15.  Zak Aaron -

Points: 76 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:03:49:344
16.  Gareth Wood Finished 00:03:54:489 0

16.  Gareth Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:54:489
17.  robbie white Finished 00:05:12:743 0

17.  robbie white -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:05:12:743

Senior Non Championship Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Non Championship Women - Results
1.  Obi Eichhorn Andover BMX Club Finished N/A 00:02:50:899 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:50:899
2.  Antony Lumia Finished 00:02:53:399 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:53:399
3.  Peter Crookes Finished Master 00:03:03:723 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:03:723
4.  Daniel Fitton Finished 00:03:04:684 0

4.  Daniel Fitton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:04:684
5.  Brad Hale Finished 00:03:12:398 0

5.  Brad Hale -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:12:398
6.  Rich Moore Finished 00:03:17:168 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:17:168
7.  James Wagner Finished 00:03:17:750 0

7.  James Wagner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:17:750
8.  Lee Rann Finished 00:03:22:597 0

8.  Lee Rann -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:22:597
9.  Matthew Turner Finished 00:03:22:863 0

9.  Matthew Turner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:22:863
10.  Chris Biven Finished N/A 00:03:26:692 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:26:692
11.  Vaughan Evans Finished 00:03:27:535 0

11.  Vaughan Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:27:535
12.  Joseph Boswell Finished Master 00:03:29:469 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:03:29:469
13.  Gareth Johnson Finished N/A 00:03:36:938 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:36:938
14.  Shaun Stowell Finished 00:03:38:133 0

14.  Shaun Stowell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:38:133
15.  Damien White Finished N/A 00:03:44:141 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:44:141
16.  Steven Scott Blackpool Clarion Cycling Club Finished 00:03:46:805 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:46:805
17.  Danny Appleton Finished 00:03:48:555 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:48:555

U19 Open Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U19 Open Men - Results
1.  Bill Mottram Finished N/A 00:03:03:551 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:03:551
2.  Mikey Lea-hacking Finished 00:03:45:199 0

2.  Mikey Lea-hacking -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:45:199
3.  Ben Orman Finished 00:03:54:183 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:54:183
4.  Siven Sivinov Finished Juvenile 00:04:10:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:04:10:250

About the Event

Info for Riders

A minimum of 3 riders are required for a class to run. 

The Races

Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Juvenile
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 08:00 MTB National A MTB DH National A Juvenile
Sat 20/07/19 – 08:00
MTB National A, MTB DH National A | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Youth
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Youth
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Youth
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Junior
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Junior
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Junior
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Junior
Master 30-34 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Master
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Master
Master 35-39 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Master
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Master
Master 30-39 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 08:00 MTB National A MTB DH National A Master
Sat 20/07/19 – 08:00
MTB National A, MTB DH National A | Master
Veteran 40-44 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Veteran
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Veteran
Veteran 45-49 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Veteran
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Veteran
Grand Veteran 50+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A G/Vet
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | G/Vet
Veteran 40+ Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Veteran
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Veteran
Elite/Expert Men Senior 19+ Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Elite, Expert
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Elite, Expert
Elite Women Senior 19+ Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Elite
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Elite
Senior Non Championship Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Senior
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Senior
Senior Non Championship Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 MTB National A MTB DH National A Senior
Sat 20/07/19 – 09:00
MTB National A, MTB DH National A | Senior
Open Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 Non-Ranking None Elite, Expert, ...
Sat 20/07/19 – 09:00
Non-Ranking, None | Elite, Expert, ...
Open Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 09:00 Non-Ranking None Elite, Expert, ...
Sat 20/07/19 – 09:00
Non-Ranking, None | Elite, Expert, ...
U19 Open Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/07/19 01:00 Non-Ranking None N/A
Sat 20/07/19 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk