CC Hackney - Primavera #4 & East London Youth Circuit Series #9

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 13 Jul 2019

Event Summary

Event Overview

Cycling Club Hackney and  and Lea Valley Youth CC present round 9 /10 of the East London Youth Circuit Series and Primavera 4 circuit races.

Important Notice for Youth ABC riders only - this event is a two stage race with the first stage in the morning and the second in the afternoon.

The youth races this year forrm part of the new East London Youth Circuit Series organised by CC Hackney and Lee Valley Youth CC- this is the final of ten events being run at Lee Valley Velopark and at Redbridge Cycling Centre.

There will be competitive racing for all youth categories with points being awarded over the series. Each rider's final placing will be based on their best results form eight out of the ten events - with prizes being awarded at the final event.


Event Details

Event URN:

441058

Start Date:

Sat, 13th Jul 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Fri, 5th Jul 2019

Event Organiser:

Neil Irons
07751495853
cch@neilirons.co.uk

Results

Confirmed Results

Seniors 2/3/4 -Primavera 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors 2/3/4 -Primavera 4 - Results
1.  Colin Ward Essex Roads CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Haben Gebrehiwet Cycling Club Hackney Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Zak Buttle Islington Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James O'Connell Regents Park Rouleurs Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Newbigging Cycling Club Hackney Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Calvin Cheung Hub Vélo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hugh Smith Gemini BC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Somerfield Hub Vélo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Robert Purcell NVCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jake Towler Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Timothy Holmes OCTAVE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jacob Nicholson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Charles Salt Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ross Pirie Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Simon Weppe Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Enrico Guizzardi Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Kai Watts Team Type 1 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Dave Phillips Cotswold Veldrijden Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Samuel Bardill Cycle Team OnForm Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Colin Peck Chelmer CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Emanuel Bujdei Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Barnaby Smith Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  William Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Cally Little Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah Smith Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  David Bujdei Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Harris McGrandle Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Billy Tomlinson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  William Hughes Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Arthur Steer Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Tommy Chilvers Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Overall - Results
1.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jasper Simpson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Freddy Augsburger Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aaron Harris Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Phillips Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Jake Lunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Milo Hack-lazzari Cycling Club Hackney Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Michael Marriott Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Milo Wills VC Londres Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Overall - Results
1.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sophie Potter Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Mya Little Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Overall - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Owen Prenelle VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Dan Levine Redhill Raiders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Serafino Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  William Munday 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Frederick Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- William Bancroft VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Raphael Boulton VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Alexander Norman Beds Road Race Team Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Overall - Results
1.  Carys Lloyd VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Skye Willis Panagua CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
--- Naomi Perry Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Overall - Results
1.  Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlie Johnson Fast Test Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Callum Laborde Iceni Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Nathan Hardy Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joseph Smith Iceni Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Harry Ives Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Buckley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Cameron Still VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Edward Bowyer Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matthew Brown 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jake Evans Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Griggs Hub Vélo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Bo Mayer VC Londres Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Marco Overbeeke Panagua CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Luke Prenelle VC Londres Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Overall - Results
1.  Amber Brameld VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Mollie Bilner Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U12 Boys ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jasper Simpson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Freddy Augsburger Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Phillips Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Aaron Harris Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Milo Hack-lazzari Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Milo Wills VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Jake Lunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Michael Marriott Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sophie Potter Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Mya Little Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Boys ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel Lloyd VC Londres Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Owen Prenelle VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  William Bancroft VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dan Levine Redhill Raiders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Serafino Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Frederick Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  William Munday 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Raphael Boulton VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Alexander Norman Beds Road Race Team Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Carys Lloyd VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Skye Willis Panagua CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Naomi Perry Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Boys ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Nathan Hardy Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlie Johnson Fast Test Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Callum Laborde Iceni Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joseph Smith Iceni Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Harry Ives Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Buckley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Luke Prenelle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Cameron Still VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Bo Mayer VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Edward Bowyer Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Matthew Brown 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jake Evans Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Marco Overbeeke Panagua CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Gils ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Gils ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Amber Brameld VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Mollie Bilner Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U12 Boys ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aaron Harris Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Freddy Augsburger Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Daniel Phillips Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jasper Simpson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Jake Lunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Milo Hack-lazzari Cycling Club Hackney Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Michael Marriott Lee Valley Youth Cycling Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Milo Wills VC Londres Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Mya Little Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sophie Potter Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Prenelle VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Lloyd VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  William Munday 4T+ Cyclopark Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Dan Levine Redhill Raiders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Serafino Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Frederick Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Alexander Norman Beds Road Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- William Bancroft VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Raphael Boulton VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Carys Lloyd VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Skye Willis Panagua CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Naomi Perry Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Boys ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Callum Laborde Iceni Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Charlie Johnson Fast Test Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Ives Woolwich CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joseph Smith Iceni Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Nathan Hardy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Thomas Buckley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Edward Bowyer Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Cameron Still VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Matthew Brown 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jake Evans Cycling Club Hackney Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Griggs Hub Vélo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Bo Mayer VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Marco Overbeeke Panagua CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Luke Prenelle VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

U16 Gils ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Gils ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amber Brameld VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Mollie Bilner Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

About the Event

Info for Riders

Prizes and ranking points on offer - priority will be given to those entering online in advance but entries will still be accepted on day if field numbers allow. Riders must be up to date BC members. Helmets must be worn. Race smart.

The Races

Seniors 2/3/4 -Primavera 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 12:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 12:00
Regional C+, Band 5
01 hr
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 11:15 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 13/07/19 – 11:15
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 11:15 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 13/07/19 – 11:15
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 11:15 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 13/07/19 – 11:15
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 11:15 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 13/07/19 – 11:15
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only None --- 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, None
01 hr 20 mins
U12 Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only None --- 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, None
01 hr 20 mins
U14 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only Band 5 --- 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, Band 5
01 hr 20 mins
U16 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 10:05 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 10:05
Youth Only, Band 5
01 hr
U16 Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 10:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 02 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 10:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
02 hr
U12 Boys ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only None --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, None
40 mins
U12 Girls ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only None --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, None
40 mins
U14 Boys ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Boys ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 10:05 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry:
Sat 13/07/19 – 10:05
Youth Only, Band 5
01 hr
U16 Gils ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 10:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Entry:
Sat 13/07/19 – 10:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
U12 Boys ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:15 Youth Only None --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 13:15
Youth Only, None
40 mins
U12 Girls ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:15 Youth Only None --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 13:15
Youth Only, None
40 mins
U14 Boys ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 13:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 13:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Boys ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 14:05 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry:
Sat 13/07/19 – 14:05
Youth Only, Band 5
01 hr
U16 Gils ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 14:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Entry:
Sat 13/07/19 – 14:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr

Event Summary

Event Overview

Cycling Club Hackney and  and Lea Valley Youth CC present round 9 /10 of the East London Youth Circuit Series and Primavera 4 circuit races.

Important Notice for Youth ABC riders only - this event is a two stage race with the first stage in the morning and the second in the afternoon.

The youth races this year forrm part of the new East London Youth Circuit Series organised by CC Hackney and Lee Valley Youth CC- this is the final of ten events being run at Lee Valley Velopark and at Redbridge Cycling Centre.

There will be competitive racing for all youth categories with points being awarded over the series. Each rider's final placing will be based on their best results form eight out of the ten events - with prizes being awarded at the final event.


Event Details

Event URN:

441058

Start Date:

Sat, 13th Jul 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Fri, 5th Jul 2019

Event Organiser:

Neil Irons
07751495853
cch@neilirons.co.uk

Results

Confirmed Results

Seniors 2/3/4 -Primavera 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Seniors 2/3/4 -Primavera 4 - Results
1.  Colin Ward Essex Roads CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Haben Gebrehiwet Cycling Club Hackney Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Zak Buttle Islington Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James O'Connell Regents Park Rouleurs Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Newbigging Cycling Club Hackney Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Calvin Cheung Hub Vélo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hugh Smith Gemini BC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Somerfield Hub Vélo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Robert Purcell NVCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jake Towler Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Timothy Holmes OCTAVE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jacob Nicholson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Charles Salt Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ross Pirie Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Simon Weppe Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Enrico Guizzardi Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Kai Watts Team Type 1 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Dave Phillips Cotswold Veldrijden Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Samuel Bardill Cycle Team OnForm Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Colin Peck Chelmer CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Emanuel Bujdei Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Barnaby Smith Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  William Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Cally Little Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah Smith Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  David Bujdei Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Harris McGrandle Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Billy Tomlinson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  William Hughes Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Arthur Steer Cycling Club Hackney Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Tommy Chilvers Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Overall - Results
1.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jasper Simpson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Freddy Augsburger Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aaron Harris Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Phillips Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Jake Lunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Milo Hack-lazzari Cycling Club Hackney Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Michael Marriott Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Milo Wills VC Londres Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Overall - Results
1.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sophie Potter Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Mya Little Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Overall - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Owen Prenelle VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Dan Levine Redhill Raiders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Serafino Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  William Munday 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Frederick Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- William Bancroft VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Raphael Boulton VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Alexander Norman Beds Road Race Team Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Overall - Results
1.  Carys Lloyd VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Skye Willis Panagua CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
--- Naomi Perry Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Overall - Results
1.  Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlie Johnson Fast Test Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Callum Laborde Iceni Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Nathan Hardy Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joseph Smith Iceni Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Harry Ives Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Buckley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Cameron Still VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Edward Bowyer Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matthew Brown 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jake Evans Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Griggs Hub Vélo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Bo Mayer VC Londres Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Marco Overbeeke Panagua CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Luke Prenelle VC Londres Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Overall - Results
1.  Amber Brameld VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Mollie Bilner Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U12 Boys ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jasper Simpson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Freddy Augsburger Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Phillips Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Aaron Harris Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Milo Hack-lazzari Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Milo Wills VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Jake Lunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Michael Marriott Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sophie Potter Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Mya Little Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Boys ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel Lloyd VC Londres Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Owen Prenelle VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  William Bancroft VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dan Levine Redhill Raiders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Serafino Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Frederick Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  William Munday 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Raphael Boulton VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Alexander Norman Beds Road Race Team Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Carys Lloyd VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Skye Willis Panagua CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Naomi Perry Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Boys ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Nathan Hardy Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlie Johnson Fast Test Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Callum Laborde Iceni Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joseph Smith Iceni Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Harry Ives Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Buckley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Luke Prenelle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Cameron Still VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Bo Mayer VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Edward Bowyer Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Matthew Brown 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jake Evans Cycling Club Hackney Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Marco Overbeeke Panagua CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Gils ELYCS 9 - Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Gils ELYCS 9 - Stage 1 - Results
1.  Amber Brameld VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Mollie Bilner Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U12 Boys ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aaron Harris Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Freddy Augsburger Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Daniel Phillips Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jasper Simpson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Jake Lunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Milo Hack-lazzari Cycling Club Hackney Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Michael Marriott Lee Valley Youth Cycling Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Milo Wills VC Londres Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Mya Little Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sophie Potter Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Prenelle VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Lloyd VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  William Munday 4T+ Cyclopark Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Dan Levine Redhill Raiders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Serafino Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Frederick Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Alexander Norman Beds Road Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- William Bancroft VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Raphael Boulton VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Carys Lloyd VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Skye Willis Panagua CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Naomi Perry Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Boys ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Callum Laborde Iceni Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Charlie Johnson Fast Test Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Ives Woolwich CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joseph Smith Iceni Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Nathan Hardy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Thomas Buckley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Edward Bowyer Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Cameron Still VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Matthew Brown 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jake Evans Cycling Club Hackney Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Oliver Griggs Hub Vélo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Bo Mayer VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Marco Overbeeke Panagua CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Luke Prenelle VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

U16 Gils ELYCS 9 - Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Gils ELYCS 9 - Stage 2 - Results
1.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amber Brameld VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Mollie Bilner Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

About the Event

Info for Riders

Prizes and ranking points on offer - priority will be given to those entering online in advance but entries will still be accepted on day if field numbers allow. Riders must be up to date BC members. Helmets must be worn. Race smart.

The Races

Seniors 2/3/4 -Primavera 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 12:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 12:00
Regional C+, Band 5
01 hr
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 11:15 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 13/07/19 – 11:15
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 11:15 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 13/07/19 – 11:15
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 11:15 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 13/07/19 – 11:15
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 11:15 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 13/07/19 – 11:15
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only None --- 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, None
01 hr 20 mins
U12 Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only None --- 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, None
01 hr 20 mins
U14 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only Band 5 --- 01 hr 20 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, Band 5
01 hr 20 mins
U16 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 10:05 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 10:05
Youth Only, Band 5
01 hr
U16 Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 10:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 02 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 13/07/19 – 10:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
02 hr
U12 Boys ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only None --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, None
40 mins
U12 Girls ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only None --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, None
40 mins
U14 Boys ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 09:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 09:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Boys ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 10:05 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry:
Sat 13/07/19 – 10:05
Youth Only, Band 5
01 hr
U16 Gils ELYCS 9 - Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 10:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Entry:
Sat 13/07/19 – 10:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
U12 Boys ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:15 Youth Only None --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 13:15
Youth Only, None
40 mins
U12 Girls ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:15 Youth Only None --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 13:15
Youth Only, None
40 mins
U14 Boys ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 13:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 13:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry:
Sat 13/07/19 – 13:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Boys ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 14:05 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry:
Sat 13/07/19 – 14:05
Youth Only, Band 5
01 hr
U16 Gils ELYCS 9 - Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/07/19 14:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Entry:
Sat 13/07/19 – 14:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk