Alan Rosner Memorial & LVYCC East London Series

Closed Circuit , Ilford – Friday, 19 Apr 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

440504

Start Date:

Fri, 19th Apr 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Sun, 14th Apr 2019

Event Organiser:

Bob Griffiths
07596 797844
robertgriffiths42@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Freddy Augsburger Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joe Tysoe Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Liam Conway St Ives CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Milo Hack-lazzari Cycling Club Hackney Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Zoe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ciara Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Emma Harding Finished D 0

6. Emma Harding -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Rianna Mahoney Limited Edition Cycling Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finlay Hawker VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Piers Higginson Team Darenth Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alasdair Mildred Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Serafino Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Frederick Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Mac Carter Finished 0

23. Mac Carter -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Raphael Boulton VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Cavan Burrows Southend Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  James Wicks Essex Roads CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- William Bancroft VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- James Robinson Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Lucy Wollaston VC Londres Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Millie Coleman Welwyn Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Esme Wiley VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Aoife Bakovic WXC World Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Caitlin Harvey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Lotty Dawson Team Milton Keynes Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ella Coleman Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Amber Brameld Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Penelope de Brett Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Domini Fatuga VC Londres Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Sam Clarfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joseph Smith Iceni Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  William Deely Rockingham Forest Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ewan Grady Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Nathan Hardy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Cameron Still VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Matthew Brown 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Alex Cooper West Suffolk Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Thomas Buckley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Brooker VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lance Childs VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Billy Gilbey VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Oliver Griggs Hub Vélo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Angus Lawrence St Ives CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Malone RST/Cycle Division Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Anthony Morris VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Andy Lyons API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charles Bailey Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Barningham ViCiOUS VELO Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kevin Nelson Crawley Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Wood Strada-Sport Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Smith Look Mum No Hands! Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Black London Dynamo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  George Olive Finchley Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  James Street Team LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Thomas Fairley CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  James Dent Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Sam Southall Finished 3rd 0

16. Sam Southall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Adam Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Rowan Brackston London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Sean Meager Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Ashley Harvey Stayer Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Gregory Smith Finsbury Park CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Samuel Bardill Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Adam Parkes RMNC Finished 2nd 0

24. Adam Parkes - RMNC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Timothy Holmes OCTAVE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Joshua Lawless Elitecycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Ross Hallard Team LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Samuel Thienel Momentum Cycles RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Thomas Barningham ViCiOUS VELO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Alistair Williams Stayer Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Paul McGrath Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Nick Martin Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Jake Towler Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  James Webb Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Leighton Oxley-Crisp Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Sam Humpheson Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Ray Wilson London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Darren Barclay Finished 0

41. Darren Barclay -

Points: 0 | Status: Finished
42.  Nick Symes VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Tim Mason Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Andy Whale Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Philip Hersey Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Calvert Churchill Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Russell Hampton MG Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Kouros Driscoll Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Leighton Dalley 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Diego Bernacchia Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Luke Boyton Finished 4th 0

51. Luke Boyton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  Paul Russell Finished 0

52. Paul Russell -

Points: 0 | Status: Finished
53.  Daniel Smith Stratford CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
54.  Edward Birdsall University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
55.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Charlie Botterill Team Vision Innovative Leisure Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Peter Gregg Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Soeren Hansen Lea Valley CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mark Harris Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alfie Kennard Cambridge CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Klaidas Lazickas Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jacek Nowosielski London Dynamo Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Daniel Pugh Southend Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Zak Seddon Barking & Dagenham CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- George Sloan VC Londres Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Lukasz Szeloch Redbridge CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gary Wearmouth Picarsso - Pulman Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Rhys Howells Richardsons-Trek RT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Timothy Torrie Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Eliot Ward Finished 1st 21

3. Eliot Ward -

Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jonathan Gales Kibosh Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Freddy Pett DAP Cycling Club Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Thomas Denwood Harrogate Nova CC Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Charlie Wright Strada-Sport Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 6

10. Rhys Clegg - PMR

Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Thomas Arkell East London Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Thomas Perren Paceline RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Tom Wiley Team LDN Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Tom Elwood Team LDN Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Colin Peck Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Neil Phillips Kibosh Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Colin Ward Essex Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Andy Whale Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Jordan Calcutt Islington Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Henry Lee Islington Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Louis Bilyard Zappi Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Alex Blomeley The 5th Floor Cycle Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sam Christy London Dynamo Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Parry Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Callum Riley Team Wiggins Le Col Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ray Wilson London Dynamo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Wimborne Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 Women - Results
1.  Francesca Cutts Team LDN Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jennifer George Torelli-Assure-Madison Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Imogen Chastell Liv Awol Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lauren Higham Liv Awol Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alicia Speake Team LDN Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Charlotte Colclough Bianchi Dama Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Sarah King Bianchi Dama Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Helen Ralston Team LDN Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Michelle Arthurs-Brennan 1904 RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Phoebe Martin RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Honor Elliott Finsbury Park CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Clover Murray Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Rebecca Hair Magspeed Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Harley Pell Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Hannah Graveney Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Deena Blacking Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Claire Hammond TW1 Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Isabella Torrie Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Katie-Ann Elliston Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Abigail Coles North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Polly Burge Abellio - SFA Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Elizabeth Hughes Team LDN Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ellen Inglis Team JRC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Karina Kaufmann CC London Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Elizabeth Marvelly Liv Awol Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Megan Panton Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 09:10 Youth Only None --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 09:10
Youth Only, None
45 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 09:10 Youth Only None --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 09:10
Youth Only, None
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 09:45 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 09:45
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 10:35 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 10:35
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 10:35 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 10:35
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 11:25 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 11:25
Youth Only, Band 5
01 hr
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 12:30 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 19/04/19 – 12:30
Regional A, Band 4
01 hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 13:45 National B Band 3 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Fri 19/04/19 – 13:45
National B, Band 3
01 hr 15 mins
E/1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 13:45 Women Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 19/04/19 – 13:45
Women Only, Band 4
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

440504

Start Date:

Fri, 19th Apr 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Sun, 14th Apr 2019

Event Organiser:

Bob Griffiths
07596 797844
robertgriffiths42@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Freddy Augsburger Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joe Tysoe Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Liam Conway St Ives CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Milo Hack-lazzari Cycling Club Hackney Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Zoe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ciara Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Emma Harding Finished D 0

6. Emma Harding -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Rianna Mahoney Limited Edition Cycling Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finlay Hawker VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Piers Higginson Team Darenth Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alasdair Mildred Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Stanley Kent London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Serafino Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Frederick Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Mac Carter Finished 0

23. Mac Carter -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Raphael Boulton VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Cavan Burrows Southend Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  James Wicks Essex Roads CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- William Bancroft VC Londres Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- James Robinson Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Lucy Wollaston VC Londres Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Millie Coleman Welwyn Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Esme Wiley VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Aoife Bakovic WXC World Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Caitlin Harvey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Lotty Dawson Team Milton Keynes Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ella Coleman Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Amber Brameld Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Penelope de Brett Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Domini Fatuga VC Londres Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Sam Clarfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joseph Smith Iceni Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  William Deely Rockingham Forest Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ewan Grady Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Nathan Hardy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Cameron Still VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Matthew Brown 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Alex Cooper West Suffolk Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Thomas Buckley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Brooker VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lance Childs VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Billy Gilbey VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Oliver Griggs Hub Vélo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Angus Lawrence St Ives CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Malone RST/Cycle Division Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Anthony Morris VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Andy Lyons API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charles Bailey Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Barningham ViCiOUS VELO Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kevin Nelson Crawley Wheelers Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Wood Strada-Sport Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Smith Look Mum No Hands! Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Black London Dynamo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  George Olive Finchley Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  James Street Team LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Thomas Fairley CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  James Dent Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Sam Southall Finished 3rd 0

16. Sam Southall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Adam Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Rowan Brackston London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Sean Meager Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Ashley Harvey Stayer Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Gregory Smith Finsbury Park CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Samuel Bardill Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Adam Parkes RMNC Finished 2nd 0

24. Adam Parkes - RMNC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Timothy Holmes OCTAVE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Joshua Lawless Elitecycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Ross Hallard Team LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Samuel Thienel Momentum Cycles RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Thomas Barningham ViCiOUS VELO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Alistair Williams Stayer Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Paul McGrath Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Nick Martin Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Jake Towler Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  James Webb Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Leighton Oxley-Crisp Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Sam Humpheson Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Ray Wilson London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Darren Barclay Finished 0

41. Darren Barclay -

Points: 0 | Status: Finished
42.  Nick Symes VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Tim Mason Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Andy Whale Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Philip Hersey Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Calvert Churchill Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Russell Hampton MG Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Kouros Driscoll Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Leighton Dalley 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Diego Bernacchia Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Luke Boyton Finished 4th 0

51. Luke Boyton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  Paul Russell Finished 0

52. Paul Russell -

Points: 0 | Status: Finished
53.  Daniel Smith Stratford CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
54.  Edward Birdsall University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
55.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Charlie Botterill Team Vision Innovative Leisure Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Peter Gregg Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Soeren Hansen Lea Valley CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mark Harris Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alfie Kennard Cambridge CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Klaidas Lazickas Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jacek Nowosielski London Dynamo Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Daniel Pugh Southend Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Zak Seddon Barking & Dagenham CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- George Sloan VC Londres Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Lukasz Szeloch Redbridge CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gary Wearmouth Picarsso - Pulman Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Rhys Howells Richardsons-Trek RT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Timothy Torrie Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Eliot Ward Finished 1st 21

3. Eliot Ward -

Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jonathan Gales Kibosh Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Freddy Pett DAP Cycling Club Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Thomas Denwood Harrogate Nova CC Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Charlie Wright Strada-Sport Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 6

10. Rhys Clegg - PMR

Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Thomas Arkell East London Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Thomas Perren Paceline RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Tom Wiley Team LDN Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Tom Elwood Team LDN Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Colin Peck Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Neil Phillips Kibosh Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Colin Ward Essex Roads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Andy Whale Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Jordan Calcutt Islington Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Henry Lee Islington Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Louis Bilyard Zappi Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Alex Blomeley The 5th Floor Cycle Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sam Christy London Dynamo Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Parry Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Callum Riley Team Wiggins Le Col Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ray Wilson London Dynamo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Wimborne Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 Women - Results
1.  Francesca Cutts Team LDN Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jennifer George Torelli-Assure-Madison Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Imogen Chastell Liv Awol Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lauren Higham Liv Awol Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alicia Speake Team LDN Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Charlotte Colclough Bianchi Dama Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Sarah King Bianchi Dama Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Helen Ralston Team LDN Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Michelle Arthurs-Brennan 1904 RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Phoebe Martin RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Honor Elliott Finsbury Park CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Clover Murray Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Rebecca Hair Magspeed Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Harley Pell Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Hannah Graveney Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Deena Blacking Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Claire Hammond TW1 Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Isabella Torrie Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Katie-Ann Elliston Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Abigail Coles North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Polly Burge Abellio - SFA Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Elizabeth Hughes Team LDN Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ellen Inglis Team JRC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Karina Kaufmann CC London Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Elizabeth Marvelly Liv Awol Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Megan Panton Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 09:10 Youth Only None --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 09:10
Youth Only, None
45 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 09:10 Youth Only None --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 09:10
Youth Only, None
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 09:45 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 09:45
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 10:35 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 10:35
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 10:35 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 10:35
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 11:25 Youth Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/04/19 – 11:25
Youth Only, Band 5
01 hr
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 12:30 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 19/04/19 – 12:30
Regional A, Band 4
01 hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 13:45 National B Band 3 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Fri 19/04/19 – 13:45
National B, Band 3
01 hr 15 mins
E/1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/04/19 13:45 Women Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 19/04/19 – 13:45
Women Only, Band 4
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk