Fenwick's Junior Tour of Mendip

Road , Nr Bristol – Saturday, 13 Apr 2019

Event Summary

Event Overview

This is an event in the National Junior Road Race series.

It is a 3 stage race, all taking place on or near the Mendip Hills (South of Bristol).

Saturday 13th April:  

Stage 1 - Prologue TT (3.2 kms / 2 mls) on flat roads near Chew Valley Lake. (Start 10am). In the prologue TT (Stage1) all riders competing must use a bike and wheels that conform to what is stated in the British Cycling Technical Regulations governing a road race and not a time trial . In summary the same bike and equipment that riders will use for all 3 stages.

Stage 2 - Road stage with one significant climb and then 7 laps of a route on the top of the Mendip Hills with rolling roads - total distance 105.5 kms/66 mls. (Start 2pm)

Sunday14th April:

Stage 3 - Road stage with three significant climbs - total distance 81kms. (Start 10am)

There will be both Sprints and KoM competitions.

Race HQ for both days will be Chew Valley Leisure Centre, Chew Stoke. BS40 8QB 

Junior gear restrictions will apply to all stages.

Check our website and social media feeds for more information in the build up to the event.

#JuniorMendips

Event Details

Event URN:

440469

Start Date:

Sat, 13th Apr 2019

Finish date:

Sun, 14th Apr 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Chew Valley Leisure Centre, Chew Lane, Chew Stoke, Nr Bristol, BS40 8QB

View map

Series:

2019 British Cycling Junior Men's Road Series

Entry close date

Sun, 24th Mar 2019

Event Organiser:

Stephen Marshall
Stephenjmarshall@msn.com

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Leo Hayter VC Londres Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Rees HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tosh Teare Manx Viking Wheelers CC Finished 2nd 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kevin Mccambridge Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Oliver Stockwell Team Ribble Finished 2nd 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Logan Maclean Spokes Racing Team Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Robert Donaldson Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished 3rd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Max Walker Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Joseph Bennett Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Matthew Kingston RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Iwan Evans The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jamie Crump Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Dylan Westley HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Oscar Onley Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 0

31. Joe Baker - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Angus Hawkins Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Will Corkill Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Cian Roberts The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Bryn Davies The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Jamieson Blain Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Will Ryan Finished 0

42. Will Ryan -

Points: 0 | Status: Finished
43.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Adam Mitchell Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Thomas Lowther Thanet RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Euan Taylor Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Oliver Wollaston VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Aaron King Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Samuel Painter ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Aaron Wade Finished 0

52. Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished
53.  William Foster Cyclesense Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
56.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  James Codd Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Finn Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 1 - Prologue TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 1 - Prologue TT - Results
1.  Leo Hayter VC Londres Finished 1st 00:04:01:675 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:01:675
2.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 2nd 00:04:07:146 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:07:146
3.  Oliver Rees HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 00:04:10:917 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:10:917
4.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 00:04:12:355 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:12:355
5.  Tosh Teare Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 00:04:12:812 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:12:812
6.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 00:04:14:793 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:14:793
7.  Max Walker Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 00:04:16:240 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:16:240
8.  Kevin Mccambridge Finished 00:04:16:944 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:16:944
9.  Oscar Onley Spokes Racing Team Finished 2nd 00:04:17:101 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:17:101
10.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 2nd 00:04:17:919 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:17:919
11.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished 2nd 00:04:18:269 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:18:269
12.  Oliver Stockwell Team Ribble Finished 2nd 00:04:18:790 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:18:790
13.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 00:04:18:847 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:18:847
14.  Jenson Young HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 00:04:18:887 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:18:887
15.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 00:04:19:274 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:19:274
16.  Logan Maclean Spokes Racing Team Finished 2nd 00:04:19:942 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:19:942
17.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 00:04:20:377 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:20:377
18.  Aaron King Spokes Racing Team Finished 2nd 00:04:20:440 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:20:440
19.  Matthew Kingston RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 00:04:20:552 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:20:552
20.  Adam Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 00:04:20:583 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:20:583
21.  Aaron Wade Finished 00:04:22:334 0

21. Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:22:334
22.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 00:04:22:631 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:22:631
23.  Robert Donaldson Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 00:04:23:440 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:23:440
24.  Bryn Davies The Bulls Finished 2nd 00:04:23:483 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:23:483
25.  Jamie Crump Zappi Racing Team Finished 1st 00:04:23:743 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:23:743
26.  William Foster Cyclesense Finished 2nd 00:04:23:811 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:23:811
27.  Angus Hawkins Zappi Racing Team Finished 2nd 00:04:24:858 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:24:858
28.  Thomas Arkell East London Velo Finished 2nd 00:04:25:202 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:25:202
29.  Dylan Westley HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 00:04:25:631 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:25:631
30.  Samuel Painter ZeroBC Finished 2nd 00:04:26:725 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:26:725
31.  Will Ryan Finished 00:04:28:147 0

31. Will Ryan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:28:147
32.  Matti Dobbins RT 23 Finished 2nd 00:04:28:263 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:28:263
33.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 00:04:28:374 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:28:374
34.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 00:04:28:375 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:28:375
35.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 00:04:28:468 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:28:468
36.  Jamieson Blain Zappi Racing Team Finished 1st 00:04:30:279 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:30:279
37.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 00:04:30:322 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:30:322
38.  Joseph Bennett Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 00:04:30:406 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:30:406
39.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished 2nd 00:04:30:481 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:30:481
40.  Will Corkill Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 00:04:30:735 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:30:735
41.  Vaughan Marris Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 00:04:30:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:30:850
42.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 00:04:31:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:31:900
43.  Finn Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 00:04:31:902 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:31:902
44.  Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 00:04:32:313 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:313
45.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 00:04:32:451 0

45. Joe Baker - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:451
46.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 00:04:32:618 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:618
47.  Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 00:04:32:686 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:686
48.  Oliver Wollaston VC Londres Finished 3rd 00:04:32:736 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:32:736
49.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 00:04:32:776 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:776
50.  Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Finished 2nd 00:04:32:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:800
51.  Iwan Evans The Bulls Finished 2nd 00:04:32:889 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:889
52.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished 2nd 00:04:33:158 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:33:158
53.  James Codd Backstedt Cycling Finished 2nd 00:04:33:188 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:33:188
54.  Adam Mitchell Spokes Racing Team Finished 3rd 00:04:33:427 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:33:427
55.  Thomas Lowther Thanet RC Finished 2nd 00:04:34:270 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:34:270
56.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 2nd 00:04:34:314 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:34:314
57.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 00:04:34:682 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:34:682
58.  Cian Roberts The Bulls Finished 3rd 00:04:35:026 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:35:026
59.  Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Finished 2nd 00:04:35:577 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:35:577
60.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 00:04:36:452 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:36:452
61.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 3rd 00:04:37:322 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:37:322
62.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 00:04:38:233 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:38:233
63.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 00:04:38:751 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:38:751
64.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished 2nd 00:04:39:008 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:39:008
65.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 00:04:40:056 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:40:056
66.  Euan Taylor Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:04:40:679 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:40:679
67.  Luke Protheroe Abergavenny Road Club Finished 2nd 00:04:41:289 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:41:289
68.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished 2nd 00:04:41:308 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:41:308
69.  Henry James Team SB Hub Finished 2nd 00:04:41:482 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:41:482
70.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 2nd 00:04:42:034 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:42:034
71.  Matthew Ansell Nopinz Symec Development Team Finished 2nd 00:04:43:522 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:43:522
72.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 00:04:44:587 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:44:587
73.  Dylan Traynor Finished 00:04:48:903 0

73. Dylan Traynor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:48:903
74.  George Pittock Thanet RC Finished 3rd 00:04:49:895 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:49:895
75.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 00:04:50:796 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:50:796
76.  Euan Macleod Willebrord Wil Vooruit Finished 2nd 00:04:52:288 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:52:288
77.  Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 00:04:52:315 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:52:315
78.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 00:04:56:482 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:56:482
79.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 00:05:09:201 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:05:09:201
80.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 00:05:12:338 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:05:12:338

Stage 2: Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2: Road - Results
1.  Robert Donaldson Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tosh Teare Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Max Walker Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Leo Hayter VC Londres Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Oliver Stockwell Team Ribble Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Kingston RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Oliver Rees HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Iwan Evans The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Logan Maclean Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Jamie Crump Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Will Ryan Finished 0

21. Will Ryan -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Kevin Mccambridge Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
26.  Oliver Wollaston VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Euan Taylor Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Adam Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Thomas Lowther Thanet RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Oscar Onley Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Joseph Bennett Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Jamieson Blain Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 0

37. Joe Baker - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Dylan Westley HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Will Corkill Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Jenson Young HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Angus Hawkins Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Cian Roberts The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Aaron King Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Bryn Davies The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  James Codd Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  William Foster Cyclesense Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Finn Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Adam Mitchell Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Dylan Traynor Finished 0

55. Dylan Traynor -

Points: 0 | Status: Finished
56.  Aaron Wade Finished 0

56. Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished
57.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Samuel Painter ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Luke Protheroe Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
65.  Matti Dobbins RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
67.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Matthew Ansell Nopinz Symec Development Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Arkell East London Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rowan Ellis 1st Chard Whls Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Harrington Abergavenny Road Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Henry James Team SB Hub Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Euan Macleod Willebrord Wil Vooruit Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Vaughan Marris Jam Cycling RT coached by BPC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- George Pittock Thanet RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Aaron Stone Cycle Team OnForm Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Stage 3: Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3: Road - Results
1.  Leo Hayter VC Londres Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Rees HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Stockwell Team Ribble Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kevin Mccambridge Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Adam Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Logan Maclean Spokes Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
10.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph Bennett Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Tosh Teare Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Max Walker Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Matti Dobbins RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Matthew Kingston RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Robert Donaldson Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Iwan Evans The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Jamie Crump Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Adam Mitchell Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Dylan Westley HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 0

32. Joe Baker - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Angus Hawkins Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Oscar Onley Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Will Corkill Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Cian Roberts The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Bryn Davies The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Jamieson Blain Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
47.  Will Ryan Finished 0

47. Will Ryan -

Points: 0 | Status: Finished
48.  Samuel Painter ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Thomas Lowther Thanet RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Euan Taylor Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Oliver Wollaston VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Aaron Wade Finished 0

53. Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished
54.  William Foster Cyclesense Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Aaron King Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Finn Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  James Codd Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Farley Barber Pro Vision Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Luke Protheroe Abergavenny Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dylan Traynor Did not finish 0

60. Dylan Traynor -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Jenson Young HMT Hospitals Giant Cycling Te... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Please ensure that your email address and other contact details recorded on the BC membership database are up to date.

Also please ensure that the credit / debit card you are using to pay the entry fee will be valid on 30 March when the rider selection is made.

The field will be confirmed by 30 March 2019.

As the race permit limits the field size to 80 riders, the maximum team size will be limited to 4 riders.

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/04/19 10:00 National Junior Only Band 2 1st, 2nd, 3rd
Sat 13/04/19 – 10:00
National Junior Only, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd
Stage 1 - Prologue TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/04/19 10:00 National Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd 05 mins / 3km / 2 miles
Sat 13/04/19 – 10:00
National Junior Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd
05 mins / 3km / 2 miles
Stage 2: Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/04/19 14:00 National Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd 02 hr 35 mins / 106km / 66 miles
Sat 13/04/19 – 14:00
National Junior Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd
02 hr 35 mins / 106km / 66 miles
Stage 3: Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/04/19 10:00 National Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd 81km / 50 miles
Sun 14/04/19 – 10:00
National Junior Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd
81km / 50 miles

Event Summary

Event Overview

This is an event in the National Junior Road Race series.

It is a 3 stage race, all taking place on or near the Mendip Hills (South of Bristol).

Saturday 13th April:  

Stage 1 - Prologue TT (3.2 kms / 2 mls) on flat roads near Chew Valley Lake. (Start 10am). In the prologue TT (Stage1) all riders competing must use a bike and wheels that conform to what is stated in the British Cycling Technical Regulations governing a road race and not a time trial . In summary the same bike and equipment that riders will use for all 3 stages.

Stage 2 - Road stage with one significant climb and then 7 laps of a route on the top of the Mendip Hills with rolling roads - total distance 105.5 kms/66 mls. (Start 2pm)

Sunday14th April:

Stage 3 - Road stage with three significant climbs - total distance 81kms. (Start 10am)

There will be both Sprints and KoM competitions.

Race HQ for both days will be Chew Valley Leisure Centre, Chew Stoke. BS40 8QB 

Junior gear restrictions will apply to all stages.

Check our website and social media feeds for more information in the build up to the event.

#JuniorMendips

Event Details

Event URN:

440469

Start Date:

Sat, 13th Apr 2019

Finish date:

Sun, 14th Apr 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Chew Valley Leisure Centre, Chew Lane, Chew Stoke, Nr Bristol, BS40 8QB

View map

Series:

2019 British Cycling Junior Men's Road Series

Entry close date

Sun, 24th Mar 2019

Event Organiser:

Stephen Marshall
Stephenjmarshall@msn.com

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Leo Hayter VC Londres Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Rees HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Tosh Teare Manx Viking Wheelers CC Finished 2nd 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kevin Mccambridge Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Oliver Stockwell Team Ribble Finished 2nd 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Logan Maclean Spokes Racing Team Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Robert Donaldson Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished 3rd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Max Walker Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Joseph Bennett Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Matthew Kingston RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Iwan Evans The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jamie Crump Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Dylan Westley HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Oscar Onley Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 0

31. Joe Baker - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Angus Hawkins Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Will Corkill Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Cian Roberts The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Bryn Davies The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Jamieson Blain Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Will Ryan Finished 0

42. Will Ryan -

Points: 0 | Status: Finished
43.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Adam Mitchell Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Thomas Lowther Thanet RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Euan Taylor Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Oliver Wollaston VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Aaron King Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Samuel Painter ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Aaron Wade Finished 0

52. Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished
53.  William Foster Cyclesense Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
56.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  James Codd Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Finn Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 1 - Prologue TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 1 - Prologue TT - Results
1.  Leo Hayter VC Londres Finished 1st 00:04:01:675 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:01:675
2.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 2nd 00:04:07:146 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:07:146
3.  Oliver Rees HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 00:04:10:917 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:10:917
4.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 00:04:12:355 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:12:355
5.  Tosh Teare Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 00:04:12:812 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:12:812
6.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 00:04:14:793 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:14:793
7.  Max Walker Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 00:04:16:240 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:16:240
8.  Kevin Mccambridge Finished 00:04:16:944 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:16:944
9.  Oscar Onley Spokes Racing Team Finished 2nd 00:04:17:101 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:17:101
10.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 2nd 00:04:17:919 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:17:919
11.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished 2nd 00:04:18:269 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:18:269
12.  Oliver Stockwell Team Ribble Finished 2nd 00:04:18:790 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:18:790
13.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 00:04:18:847 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:18:847
14.  Jenson Young HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 00:04:18:887 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:18:887
15.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 00:04:19:274 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:19:274
16.  Logan Maclean Spokes Racing Team Finished 2nd 00:04:19:942 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:19:942
17.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 00:04:20:377 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:20:377
18.  Aaron King Spokes Racing Team Finished 2nd 00:04:20:440 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:20:440
19.  Matthew Kingston RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 00:04:20:552 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:20:552
20.  Adam Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 00:04:20:583 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:20:583
21.  Aaron Wade Finished 00:04:22:334 0

21. Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:22:334
22.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 00:04:22:631 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:22:631
23.  Robert Donaldson Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 00:04:23:440 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:23:440
24.  Bryn Davies The Bulls Finished 2nd 00:04:23:483 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:23:483
25.  Jamie Crump Zappi Racing Team Finished 1st 00:04:23:743 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:23:743
26.  William Foster Cyclesense Finished 2nd 00:04:23:811 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:23:811
27.  Angus Hawkins Zappi Racing Team Finished 2nd 00:04:24:858 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:24:858
28.  Thomas Arkell East London Velo Finished 2nd 00:04:25:202 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:25:202
29.  Dylan Westley HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 00:04:25:631 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:25:631
30.  Samuel Painter ZeroBC Finished 2nd 00:04:26:725 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:26:725
31.  Will Ryan Finished 00:04:28:147 0

31. Will Ryan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:28:147
32.  Matti Dobbins RT 23 Finished 2nd 00:04:28:263 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:28:263
33.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 00:04:28:374 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:28:374
34.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 00:04:28:375 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:28:375
35.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 00:04:28:468 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:28:468
36.  Jamieson Blain Zappi Racing Team Finished 1st 00:04:30:279 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:30:279
37.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 00:04:30:322 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:30:322
38.  Joseph Bennett Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 00:04:30:406 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:30:406
39.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished 2nd 00:04:30:481 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:30:481
40.  Will Corkill Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 00:04:30:735 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:30:735
41.  Vaughan Marris Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 00:04:30:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:30:850
42.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 00:04:31:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:31:900
43.  Finn Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 00:04:31:902 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:31:902
44.  Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 00:04:32:313 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:313
45.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 00:04:32:451 0

45. Joe Baker - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:451
46.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 00:04:32:618 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:618
47.  Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 00:04:32:686 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:686
48.  Oliver Wollaston VC Londres Finished 3rd 00:04:32:736 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:32:736
49.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 00:04:32:776 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:776
50.  Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Finished 2nd 00:04:32:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:800
51.  Iwan Evans The Bulls Finished 2nd 00:04:32:889 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:32:889
52.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished 2nd 00:04:33:158 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:33:158
53.  James Codd Backstedt Cycling Finished 2nd 00:04:33:188 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:33:188
54.  Adam Mitchell Spokes Racing Team Finished 3rd 00:04:33:427 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:33:427
55.  Thomas Lowther Thanet RC Finished 2nd 00:04:34:270 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:34:270
56.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 2nd 00:04:34:314 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:34:314
57.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 00:04:34:682 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:34:682
58.  Cian Roberts The Bulls Finished 3rd 00:04:35:026 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:35:026
59.  Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Finished 2nd 00:04:35:577 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:35:577
60.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 00:04:36:452 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:36:452
61.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 3rd 00:04:37:322 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:37:322
62.  Thomas Harrington Abergavenny Road Club Finished 2nd 00:04:38:233 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:38:233
63.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 00:04:38:751 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:38:751
64.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished 2nd 00:04:39:008 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:39:008
65.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 00:04:40:056 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:40:056
66.  Euan Taylor Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:04:40:679 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:40:679
67.  Luke Protheroe Abergavenny Road Club Finished 2nd 00:04:41:289 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:41:289
68.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished 2nd 00:04:41:308 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:41:308
69.  Henry James Team SB Hub Finished 2nd 00:04:41:482 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:41:482
70.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 2nd 00:04:42:034 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:42:034
71.  Matthew Ansell Nopinz Symec Development Team Finished 2nd 00:04:43:522 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:43:522
72.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 00:04:44:587 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:44:587
73.  Dylan Traynor Finished 00:04:48:903 0

73. Dylan Traynor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:04:48:903
74.  George Pittock Thanet RC Finished 3rd 00:04:49:895 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:49:895
75.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 00:04:50:796 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:50:796
76.  Euan Macleod Willebrord Wil Vooruit Finished 2nd 00:04:52:288 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:52:288
77.  Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 00:04:52:315 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:52:315
78.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 00:04:56:482 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:56:482
79.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 00:05:09:201 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:05:09:201
80.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 00:05:12:338 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:05:12:338

Stage 2: Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2: Road - Results
1.  Robert Donaldson Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tosh Teare Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Max Walker Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Leo Hayter VC Londres Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Oliver Stockwell Team Ribble Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Kingston RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Oliver Rees HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Iwan Evans The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Logan Maclean Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Jamie Crump Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Will Ryan Finished 0

21. Will Ryan -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Kevin Mccambridge Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
26.  Oliver Wollaston VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Euan Taylor Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Adam Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Thomas Lowther Thanet RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Oscar Onley Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Joseph Bennett Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Jamieson Blain Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 0

37. Joe Baker - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Dylan Westley HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Will Corkill Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Jenson Young HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Angus Hawkins Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Cian Roberts The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Aaron King Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Bryn Davies The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  James Codd Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  William Foster Cyclesense Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Finn Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Adam Mitchell Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Dylan Traynor Finished 0

55. Dylan Traynor -

Points: 0 | Status: Finished
56.  Aaron Wade Finished 0

56. Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished
57.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Samuel Painter ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Luke Protheroe Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
65.  Matti Dobbins RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
67.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Matthew Ansell Nopinz Symec Development Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Arkell East London Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rowan Ellis 1st Chard Whls Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Harrington Abergavenny Road Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Henry James Team SB Hub Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Euan Macleod Willebrord Wil Vooruit Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Vaughan Marris Jam Cycling RT coached by BPC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- George Pittock Thanet RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Aaron Stone Cycle Team OnForm Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Stage 3: Road

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3: Road - Results
1.  Leo Hayter VC Londres Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Oliver Rees HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Stockwell Team Ribble Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kevin Mccambridge Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Adam Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Logan Maclean Spokes Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
10.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph Bennett Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Tosh Teare Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Max Walker Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Matti Dobbins RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Matthew Kingston RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Robert Donaldson Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Iwan Evans The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Jamie Crump Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Adam Mitchell Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Dylan Westley HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 0

32. Joe Baker - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Joe Wilson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Angus Hawkins Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Oscar Onley Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Thomas Day Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Will Corkill Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Cian Roberts The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Pedro Clem Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Bryn Davies The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Jamieson Blain Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
47.  Will Ryan Finished 0

47. Will Ryan -

Points: 0 | Status: Finished
48.  Samuel Painter ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Thomas Lowther Thanet RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Euan Taylor Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Oliver Wollaston VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Sam Rowell Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Aaron Wade Finished 0

53. Aaron Wade -

Points: 0 | Status: Finished
54.  William Foster Cyclesense Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Aaron King Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Finn Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  James Codd Backstedt Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Farley Barber Pro Vision Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Luke Protheroe Abergavenny Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dylan Traynor Did not finish 0

60. Dylan Traynor -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Jenson Young HMT Hospitals Giant Cycling Te... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Please ensure that your email address and other contact details recorded on the BC membership database are up to date.

Also please ensure that the credit / debit card you are using to pay the entry fee will be valid on 30 March when the rider selection is made.

The field will be confirmed by 30 March 2019.

As the race permit limits the field size to 80 riders, the maximum team size will be limited to 4 riders.

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/04/19 10:00 National Junior Only Band 2 1st, 2nd, 3rd
Sat 13/04/19 – 10:00
National Junior Only, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd
Stage 1 - Prologue TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/04/19 10:00 National Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd 05 mins / 3km / 2 miles
Sat 13/04/19 – 10:00
National Junior Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd
05 mins / 3km / 2 miles
Stage 2: Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/04/19 14:00 National Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd 02 hr 35 mins / 106km / 66 miles
Sat 13/04/19 – 14:00
National Junior Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd
02 hr 35 mins / 106km / 66 miles
Stage 3: Road Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/04/19 10:00 National Junior Only Band 4 1st, 2nd, 3rd 81km / 50 miles
Sun 14/04/19 – 10:00
National Junior Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd
81km / 50 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk