SIS Criterium League 8

Closed Circuit , Preston – Thursday, 28 May 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

457/EN/003/2009

Start Date:

Thu, 28th May 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sam Hollingworth Red Rose Olympic CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Lewis Hartley Kibosh Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  David Gigli Blackpool Youth Cycle Associat... Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Robert Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Adam Hartley Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  George Jacques Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Ashley Clitheroe Cotswold Veldrijden Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Zoe Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Waters RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lucas Tilston Sportcity Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  James Claydon Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Galland RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Stephen Swift Cleveleys RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Jared Minnican Lakes RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Grant Brotherton Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andrew Crawshaw Hewitt Racing Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jason Tonge Lancashire RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jason Tonge Lancashire RC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jason Tonge Lancashire RC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Stephen Baillie FP Mailing Cycle Team Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Baillie FP Mailing Cycle Team Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Stephen Baillie FP Mailing Cycle Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Christopher Waters RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
6.  Kevin Taylor VCUK Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Martin Phillips Southport CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Christopher Latham Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
9.  Simon Hayes SKCC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  John Sherriffs Teamwallis Racing Team Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Carl Pawson Team Swift Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Michael Wylie Honister '92 Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Paul Ray Harry Middleton Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Harry McNally St Helens CRC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Mark Bolton Preston Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Neil Hamilton Storm Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Geoff Burgess Stockport Clarion CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Hamish Fletcher-Cooney Gill Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Daniel McParland Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Tom Sheehan Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Peter Boast Clayton Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Matt Cronshaw JLT Condor Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Richard Hepworth Arctic Tacx RT Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Richard Bott Team Aspire Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Conan Mayman Rhyl Cycling Club Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Robert Watson The Racers Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Joel Davison Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Laurie Brooking Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Eldon Garnett Teamwallis Racing Team Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Paul Summers Crosstrax Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Andrew Coupe Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Iain Armstrong Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Duncan McLaren Stockport Clarion CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Graham Payne R Whitfield Heating & Plumbing... Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
17.  Chris Sherriffs Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  David Clarke Pendragon Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
19.  Adam Wood Horwich CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Mark Murgatroyd V.C. Bradford / Pennine cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Christopher Siepen SKCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Gary Spencely Lakes RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
25.  Nick Shaughnessy Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  Mike Rudling JLT Condor Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations are completed on the night of the event, no pre-entry for registrations. No pre-entry for races, every race is EOL. E/1/2 riders will be placed in Group A and 3/4/W riders will be placed in Group B

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth --- various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
various
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 19:15 Regional B Band 5 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/05/09 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
1 hour
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 19:15 National B Band 3 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/05/09 – 19:15
National B, Band 3
1 hour

Event Summary

Event Details

Event URN:

457/EN/003/2009

Start Date:

Thu, 28th May 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Sam Hollingworth Red Rose Olympic CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Lewis Hartley Kibosh Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  David Gigli Blackpool Youth Cycle Associat... Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Robert Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Adam Hartley Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  George Jacques Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Ashley Clitheroe Cotswold Veldrijden Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Zoe Armstrong RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Waters RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lucas Tilston Sportcity Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  James Claydon Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Galland RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Stephen Swift Cleveleys RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Jared Minnican Lakes RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Grant Brotherton Red Rose Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andrew Crawshaw Hewitt Racing Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jason Tonge Lancashire RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Jason Tonge Lancashire RC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jason Tonge Lancashire RC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Stephen Baillie FP Mailing Cycle Team Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Baillie FP Mailing Cycle Team Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Stephen Baillie FP Mailing Cycle Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Christopher Waters RibbleValley Juniors Cycling C... Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
6.  Kevin Taylor VCUK Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Martin Phillips Southport CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Christopher Latham Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
9.  Simon Hayes SKCC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  John Sherriffs Teamwallis Racing Team Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Carl Pawson Team Swift Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Michael Wylie Honister '92 Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Paul Ray Harry Middleton Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Harry McNally St Helens CRC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Mark Bolton Preston Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Neil Hamilton Storm Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Geoff Burgess Stockport Clarion CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Hamish Fletcher-Cooney Gill Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Daniel McParland Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Tom Sheehan Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Peter Boast Clayton Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Matt Cronshaw JLT Condor Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Richard Hepworth Arctic Tacx RT Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Richard Bott Team Aspire Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Conan Mayman Rhyl Cycling Club Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Robert Watson The Racers Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Joel Davison Glendene CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Laurie Brooking Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Eldon Garnett Teamwallis Racing Team Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Paul Summers Crosstrax Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Andrew Coupe Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Iain Armstrong Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Duncan McLaren Stockport Clarion CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Graham Payne R Whitfield Heating & Plumbing... Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
17.  Chris Sherriffs Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  David Clarke Pendragon Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
19.  Adam Wood Horwich CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Mark Murgatroyd V.C. Bradford / Pennine cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Christopher Siepen SKCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Gary Spencely Lakes RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
25.  Nick Shaughnessy Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  Mike Rudling JLT Condor Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations are completed on the night of the event, no pre-entry for registrations. No pre-entry for races, every race is EOL. E/1/2 riders will be placed in Group A and 3/4/W riders will be placed in Group B

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth --- various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
various
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/05/09 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 19:15 Regional B Band 5 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/05/09 – 19:15

3/4

Regional B, Band 5
1 hour
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/05/09 19:15 National B Band 3 --- 1 hour
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/05/09 – 19:15
National B, Band 3
1 hour

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk