Susie's Ruby Circuits

Closed Circuit , Portsmouth – Saturday, 19 Oct 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

439687

Start Date:

Sat, 19th Oct 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Entry close date

Wed, 16th Oct 2019

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lorenzo Scarponi Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Giulio Scarponi Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ingrid Clayson-Ward North Cotswold CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Skye Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Anna Clayson-Ward North Cotswold CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rosie Wingate Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jonathon Cook North Cotswold CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Allen North Cotswold CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Katie Charlton North Cotswold CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Connor Carey Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Hayden Moore North Cotswold CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Christopher Ramanauskas London Dynamo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ben George Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Merritt Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rod O'Hara Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Dan Martin Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Joseph Chant Southampton University Road Cl... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Steven Green Thames Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Joseph Wynne Sotonia CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Kouros Driscoll Sotonia CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Davies Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luke Gilder Ben Thomas Coaching Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Gardiner Sotonia CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Hubbard Hargroves Cycles CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Nolan Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gareth Fiford Portsmouth North End CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mark Sims DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Matthew Webster TAAP Cervelo Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Oscar Hutchings Team Tor 2000 Kalas Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ed Slot Sotonia CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joe Staunton Paceline RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jamie Pullen 1904 RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will Page Primera-TeamJobs Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Downie TAAP Cervelo Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Paul Hopkins BIKESTRONG-KTM Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Cameron Foster TBW23 Stuart Hall Cycling Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Dexter Fox Army Cycling Union Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Jason Gault Primera-TeamJobs Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Nicholas Hale Primera-TeamJobs Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Red Walters Vitus Pro Cycling p/b Brother... Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Please be aware that senior riders will need a comprehensive race history to be considered for these events.  Novice 4th Category riders WILL NOT be considered.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
10 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
30 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 10:10 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 19/10/19 – 10:10
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins / plus 3 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 11:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 19/10/19 – 11:00
Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 12:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 19/10/19 – 12:00
Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

439687

Start Date:

Sat, 19th Oct 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Entry close date

Wed, 16th Oct 2019

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lorenzo Scarponi Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Giulio Scarponi Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ingrid Clayson-Ward North Cotswold CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Skye Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Anna Clayson-Ward North Cotswold CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rosie Wingate Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jonathon Cook North Cotswold CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Allen North Cotswold CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Katie Charlton North Cotswold CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Connor Carey Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Hayden Moore North Cotswold CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Christopher Ramanauskas London Dynamo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ben George Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Merritt Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rod O'Hara Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Dan Martin Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Joseph Chant Southampton University Road Cl... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Steven Green Thames Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Joseph Wynne Sotonia CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Kouros Driscoll Sotonia CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Davies Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luke Gilder Ben Thomas Coaching Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Gardiner Sotonia CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Hubbard Hargroves Cycles CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Nolan Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gareth Fiford Portsmouth North End CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mark Sims DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Matthew Webster TAAP Cervelo Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Oscar Hutchings Team Tor 2000 Kalas Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ed Slot Sotonia CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joe Staunton Paceline RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jamie Pullen 1904 RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will Page Primera-TeamJobs Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Downie TAAP Cervelo Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Paul Hopkins BIKESTRONG-KTM Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Cameron Foster TBW23 Stuart Hall Cycling Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Dexter Fox Army Cycling Union Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Jason Gault Primera-TeamJobs Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Nicholas Hale Primera-TeamJobs Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Red Walters Vitus Pro Cycling p/b Brother... Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Please be aware that senior riders will need a comprehensive race history to be considered for these events.  Novice 4th Category riders WILL NOT be considered.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
10 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 09:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 19/10/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
30 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 10:10 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 19/10/19 – 10:10
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins / plus 3 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 11:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 19/10/19 – 11:00
Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/10/19 12:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 19/10/19 – 12:00
Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk