Milton Keynes Bowl March Circuit Series 2019 Round 3 (North Bucks Road Club)

Closed Circuit , Milton Keynes – Saturday, 16 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

Circuit and carparks open from 8am 

Registration opens at 8:30am 

Cat 3/4 Race 09:30 

Womens E/1/2/3 10:55

Mens E/1/2/3    12:20

There will be entry on the day if there is space.

Adult Spring Circuit races. (Youth races on same day but under a different event)

Run as part of a series of 5 races every weekend in March.

THERE IS NO SERIES REGISTRATION FEE!

Series Winner prizes to the Spring King and Queen of the Bowl on the 30th.

Event Details

Event URN:

439300

Start Date:

Sat, 16th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Series:

Women's Team Series
MK Bowl March Circuit Series

Entry close date

Thu, 14th Mar 2019

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Ed Grandidge Mega Bike Race Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Stockdale Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Macfarlane UEA Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Cole Cycle Team OnForm Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adam Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Rendle Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Arthur Boulton Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Toby Hunt Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Fraser Ayears Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Thomas Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Luca D'Arcy Willett ZeroBC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women's Team Series (E/1/2/3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Series (E/1/2/3) - Results
1.  Jessica Finney Brother UK - Tifosi p/b OnForm Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Leah Dixon Brother UK - Tifosi p/b OnForm Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jo Tindley Campinense - Velo Performance Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Georgia Hilleard Cycle Team OnForm Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Holly Hoy Cycle Team OnForm Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jayati Hine University of Sheffield CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Keira McVitty Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Elena Spanou Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kate Wootton Cycle Team OnForm Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Maddie Wadsworth Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Harriet Dodd Team Boompods Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Beckie Storie Finished 0

14.  Beckie Storie -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Mathilde Pauls 1904 RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Greta Cowen EASY CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Sian Botteley Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Katie Scott Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Lauren Johnston Avid Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Connie Hayes Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Hannah Hewitt Finished 0

24.  Hannah Hewitt -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Michelle Brennan Finished 0

25.  Michelle Brennan -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Melissa Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Molly Hodges Avid Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Lauren Humphreys Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Melissa Greaves TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Lydia Watts Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Louise Scupham Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Jessica Woodworth Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Maxine Filby Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Laura Pittard Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Kess Claxton Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Olivia Bentley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Claire Hammond TW1 Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Victoria Strila TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Cyndi Goh Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Sacha Quine Team IOM Ladies Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Leah Ball TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Nicola Soden Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Rebecca Kearney Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Hermione Harrison Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Carrie Wernham Team IOM Ladies Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Savannah Hewson Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Emily Looker Team IOM Ladies Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Megan Panton Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Vivienne Tomlin 1904 RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Ellie Dilks Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Charlotte Redden Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Phoebe Martin RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Amy Marks Finished 2nd 0

54.  Amy Marks -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Connie Stephens Finished 0

56.  Connie Stephens -

Points: 0 | Status: Finished
57.  Sandra Mackay Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Mandy Bunn Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Isabella Johnson Finished 0

59.  Isabella Johnson -

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jordan Peacock Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Toby Barnes RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Josh Housley Team PB Performance Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Charles Walker Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  James Ireson Morvelo Basso Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alexander Welburn trainSharp Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  George Smith Nopinz Symec Race Team Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Freddy Pett DAP Cycling Club Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Marcel Six Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Clay Davies Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adam Strudwick Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Oliver Hennessy Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  James Bentley Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jamie Caldwell Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Matthew Higgins RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Thomas Wright Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Michael Parry Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Eliot Ward Finished 1st 0

23.  Eliot Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Jamie Wimborne Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Daniel Barnes RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matthew Humpage Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Please arrive in pleanty of time and park where instructed using the Watling Street entrance.

Proceed to registration which will be in the Pavilion, where changing rooms are available.

Please pin numbers low on the back as instructed at registration.

Registration will close 15 minutes before each race.

The circuit will be open for warm up prior to the first race and then for a short period between races. 

There will be a catering van available on the day which will provide hot food and drink.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 09:30 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 16/03/19 – 09:30

3/4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
Women's Team Series (E/1/2/3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 10:55 Women Only Band 5 --- 01 hr 05 mins / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 16/03/19 – 10:55
Women Only, Band 5
01 hr 05 mins / 40km / 25 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 12:20 National B Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 16/03/19 – 12:20
National B, Band 3
40km / 25 miles

Event Summary

Event Overview

Circuit and carparks open from 8am 

Registration opens at 8:30am 

Cat 3/4 Race 09:30 

Womens E/1/2/3 10:55

Mens E/1/2/3    12:20

There will be entry on the day if there is space.

Adult Spring Circuit races. (Youth races on same day but under a different event)

Run as part of a series of 5 races every weekend in March.

THERE IS NO SERIES REGISTRATION FEE!

Series Winner prizes to the Spring King and Queen of the Bowl on the 30th.

Event Details

Event URN:

439300

Start Date:

Sat, 16th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Series:

Women's Team Series
MK Bowl March Circuit Series

Entry close date

Thu, 14th Mar 2019

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Ed Grandidge Mega Bike Race Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Stockdale Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Macfarlane UEA Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Blaine Carpenter Shutt Ridley RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Cole Cycle Team OnForm Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adam Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Rendle Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Arthur Boulton Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Toby Hunt Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Fraser Ayears Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Thomas Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Luca D'Arcy Willett ZeroBC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women's Team Series (E/1/2/3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Series (E/1/2/3) - Results
1.  Jessica Finney Brother UK - Tifosi p/b OnForm Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Leah Dixon Brother UK - Tifosi p/b OnForm Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jo Tindley Campinense - Velo Performance Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Georgia Hilleard Cycle Team OnForm Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Holly Hoy Cycle Team OnForm Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jayati Hine University of Sheffield CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Keira McVitty Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Elena Spanou Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kate Wootton Cycle Team OnForm Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Maddie Wadsworth Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Harriet Dodd Team Boompods Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Beckie Storie Finished 0

14.  Beckie Storie -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Mathilde Pauls 1904 RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Greta Cowen EASY CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Sian Botteley Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Katie Scott Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Lauren Johnston Avid Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Connie Hayes Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Hannah Hewitt Finished 0

24.  Hannah Hewitt -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Michelle Brennan Finished 0

25.  Michelle Brennan -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Melissa Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Molly Hodges Avid Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Lauren Humphreys Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Melissa Greaves TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Lydia Watts Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Louise Scupham Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Jessica Woodworth Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Maxine Filby Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Laura Pittard Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Kess Claxton Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Olivia Bentley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Claire Hammond TW1 Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Victoria Strila TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Cyndi Goh Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Sacha Quine Team IOM Ladies Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Leah Ball TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Nicola Soden Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Rebecca Kearney Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Hermione Harrison Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Carrie Wernham Team IOM Ladies Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Savannah Hewson Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Emily Looker Team IOM Ladies Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Megan Panton Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Vivienne Tomlin 1904 RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Ellie Dilks Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Charlotte Redden Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Phoebe Martin RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Amy Marks Finished 2nd 0

54.  Amy Marks -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Connie Stephens Finished 0

56.  Connie Stephens -

Points: 0 | Status: Finished
57.  Sandra Mackay Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  Mandy Bunn Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Isabella Johnson Finished 0

59.  Isabella Johnson -

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jordan Peacock Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Toby Barnes RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Josh Housley Team PB Performance Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Charles Walker Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  James Ireson Morvelo Basso Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alexander Welburn trainSharp Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  George Smith Nopinz Symec Race Team Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Freddy Pett DAP Cycling Club Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Marcel Six Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Clay Davies Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adam Strudwick Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Oliver Hennessy Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  James Bentley Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jamie Caldwell Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Matthew Higgins RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Thomas Wright Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Michael Parry Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Eliot Ward Finished 1st 0

23.  Eliot Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Jamie Wimborne Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Daniel Barnes RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matthew Humpage Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Please arrive in pleanty of time and park where instructed using the Watling Street entrance.

Proceed to registration which will be in the Pavilion, where changing rooms are available.

Please pin numbers low on the back as instructed at registration.

Registration will close 15 minutes before each race.

The circuit will be open for warm up prior to the first race and then for a short period between races. 

There will be a catering van available on the day which will provide hot food and drink.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 09:30 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 16/03/19 – 09:30

3/4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
Women's Team Series (E/1/2/3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 10:55 Women Only Band 5 --- 01 hr 05 mins / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 16/03/19 – 10:55
Women Only, Band 5
01 hr 05 mins / 40km / 25 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 12:20 National B Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 16/03/19 – 12:20
National B, Band 3
40km / 25 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk