Milton Keynes Bowl March Circuit Series 2019 Round 2 (Team Milton Keynes)

Closed Circuit , Milton Keynes – Saturday, 09 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

Circuit and carparks open from 8am 

Registration opens at 8:30am 

Cat 3/4 Race 09:30 

Womens 2/3/4 10:55

Mens E/1/2/3    12:20

There will be entry on the day if there is space.

Adult Spring Circuit races. (Youth races on same day but under a different event)

Run as part of a series of 5 races every weekend in March.

THERE IS NO SERIES REGISTRATION FEE!

Series Winner prizes to the Spring King and Queen of the Bowl on the 30th.

Event Details

Event URN:

439299

Start Date:

Sat, 9th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Series:

MK Bowl March Circuit Series

Entry close date

Thu, 7th Mar 2019

Event Organiser:

William Shirley
youth@teammk.com

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Toby Hunt Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Holtom Warwick Lanterne Rouge CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stuart Alford Warwick Lanterne Rouge CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Peter Shaw VC Revolution Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Osborne Vector Cycling Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Stuart Kimberley Warwick Lanterne Rouge CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Daniel Marron Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Lloyd Oxonian CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Thomas Abbott Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Alex Garner VéloElite RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  David Hird Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Caolan Stowe UEA Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Nicholas Darvell Ashmei Musette Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Simon Gill Ashmei Musette Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Christy Tabrett Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Martin Adams Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Adam Chambers Verulam CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Tim Webster Finished 4th 0

21. Tim Webster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Robert Flynn Verulam - reallymoving.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Stuart Elvins Ashmei Musette Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Michael Robson Vector Cycling Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Robert Tottle Warwick Lanterne Rouge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Campbell Noon Spiritbikes cycling club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Toby Franks Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Scott Phillips Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Skip Snelson Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Thomas Payne UEA Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Kieran Smith The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Nicholas Esser DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Freddie Paling Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Christopher Brabrook Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Andy Vickers Finished 0

35. Andy Vickers -

Points: 0 | Status: Finished
36.  Rizwan Hameed LWV de Friesche Leeuw Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Katie Scott Cycle Team OnForm Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth Marvelly Liv Awol Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Keira McVitty Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joanneke Jansen Oxford University Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Charlotte Redden Team Boompods Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Leah Ball TW1 Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Elena Spanou Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sian Botteley Cycle Team OnForm Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Rebecca Richardson Brother UK Fusion RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Holly Hoy Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Lauren Humphreys Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Amelie Wayte Cycling Performance Squad Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Louise Scupham Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Lauren Higham Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Maxine Filby Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Megan Panton Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jennie Tillott Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Emily Conn Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Connie Hayes Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Sean Purser St Ives CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Angus Hawkins Zappi Racing Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Roman Piotrowski Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Buckle Ashmei Musette Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Aaron McCaffrey Milton Keynes Road Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Nathan Blackmore Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ash Mahoney Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ian Knight Milton Keynes Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Enrico Cacciatori QN Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Sean Dines Milton Keynes Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
25.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 0

25. Joe Baker - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Please arrive in pleanty of time and park where instructed using the Watling Street entrance.

Proceed to registration which will be in the Pavilion, where changing rooms are available.

Please pin numbers low on the back as instructed at registration.

Registration will close 15 minutes before each race.

The circuit will be open for warm up prior to the first race and then for a short period between races. 

There will be a catering van available on the day which will provide hot food and drink.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/03/19 09:30 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 09/03/19 – 09:30

3/4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/03/19 10:55 Women Only Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 09/03/19 – 10:55
Women Only, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/03/19 12:20 National B Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 09/03/19 – 12:20
National B, Band 3
40km / 25 miles

Event Summary

Event Overview

Circuit and carparks open from 8am 

Registration opens at 8:30am 

Cat 3/4 Race 09:30 

Womens 2/3/4 10:55

Mens E/1/2/3    12:20

There will be entry on the day if there is space.

Adult Spring Circuit races. (Youth races on same day but under a different event)

Run as part of a series of 5 races every weekend in March.

THERE IS NO SERIES REGISTRATION FEE!

Series Winner prizes to the Spring King and Queen of the Bowl on the 30th.

Event Details

Event URN:

439299

Start Date:

Sat, 9th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Series:

MK Bowl March Circuit Series

Entry close date

Thu, 7th Mar 2019

Event Organiser:

William Shirley
youth@teammk.com

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Toby Hunt Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Holtom Warwick Lanterne Rouge CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stuart Alford Warwick Lanterne Rouge CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Peter Shaw VC Revolution Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Osborne Vector Cycling Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Stuart Kimberley Warwick Lanterne Rouge CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Daniel Marron Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Lloyd Oxonian CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Thomas Abbott Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Alex Garner VéloElite RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  David Hird Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Caolan Stowe UEA Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Nicholas Darvell Ashmei Musette Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Simon Gill Ashmei Musette Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Christy Tabrett Beds Road Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Martin Adams Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Adam Chambers Verulam CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Tim Webster Finished 4th 0

21. Tim Webster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Robert Flynn Verulam - reallymoving.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Stuart Elvins Ashmei Musette Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Michael Robson Vector Cycling Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Robert Tottle Warwick Lanterne Rouge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Campbell Noon Spiritbikes cycling club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Toby Franks Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Scott Phillips Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Skip Snelson Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Thomas Payne UEA Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Kieran Smith The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Nicholas Esser DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Freddie Paling Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Christopher Brabrook Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Andy Vickers Finished 0

35. Andy Vickers -

Points: 0 | Status: Finished
36.  Rizwan Hameed LWV de Friesche Leeuw Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Katie Scott Cycle Team OnForm Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth Marvelly Liv Awol Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Keira McVitty Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joanneke Jansen Oxford University Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Charlotte Redden Team Boompods Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Leah Ball TW1 Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Elena Spanou Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sian Botteley Cycle Team OnForm Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Rebecca Richardson Brother UK Fusion RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Holly Hoy Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Lauren Humphreys Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Amelie Wayte Cycling Performance Squad Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Louise Scupham Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Lauren Higham Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Maxine Filby Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Megan Panton Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jennie Tillott Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Emily Conn Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Connie Hayes Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Oliver W Bates Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Sean Purser St Ives CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Angus Hawkins Zappi Racing Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Roman Piotrowski Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Buckle Ashmei Musette Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Aaron McCaffrey Milton Keynes Road Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Nathan Blackmore Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ash Mahoney Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ian Knight Milton Keynes Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Enrico Cacciatori QN Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Sean Dines Milton Keynes Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
25.  Joe Baker ZeroBC Finished 2nd 0

25. Joe Baker - ZeroBC

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Please arrive in pleanty of time and park where instructed using the Watling Street entrance.

Proceed to registration which will be in the Pavilion, where changing rooms are available.

Please pin numbers low on the back as instructed at registration.

Registration will close 15 minutes before each race.

The circuit will be open for warm up prior to the first race and then for a short period between races. 

There will be a catering van available on the day which will provide hot food and drink.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/03/19 09:30 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 09/03/19 – 09:30

3/4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/03/19 10:55 Women Only Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 09/03/19 – 10:55
Women Only, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/03/19 12:20 National B Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 09/03/19 – 12:20
National B, Band 3
40km / 25 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk