Brooks Cycles Track League 2019

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 29 Aug 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

439248

Start Date:

Thu, 29th Aug 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Eddie Townsend Finished 0

2.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Alissa Jamison Finished 0

2.  Alissa Jamison -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alissa Jamison Finished 0

2.  Alissa Jamison -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Eddie Townsend Finished 0

2.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Max Mckenzie Finished 0

1.  Max Mckenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Rory Shenton Finished 0

2.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Max Mckenzie Finished 0

2.  Max Mckenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Rory Shenton Finished 0

3.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Rory Shenton Finished 0

2.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Rory Shenton Finished 0

1.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap League - Results
1.  Hayden Norris Finished 0

1.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Ledingham-Horn Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Callum Evans JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Alcock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thea Lee Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Iain Davidson Finished 0

3.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Scratch - Results
1.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Scratch - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Phillip Powell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Karl Meredith Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Cerys Greaves Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Win and Out - Results
1.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Meredith Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Win and Out - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Win and Out - Results
1.  Karl Meredith Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Phillip Powell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dave Price Crewe Clarion Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination - Results
1.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Meredith Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Karl Meredith Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Powell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Hayden Norris Finished 0

1.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Ledingham-Horn Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points - Results
1.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Cerys Greaves Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class 20 laps scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 20 laps scratch - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Karl Meredith Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Class 20 laps scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 29/08/19 – 19:15
Regional C, None
Juniors/Students Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£7.50)
Thu 29/08/19 – 19:15
Regional C, None
U16 Fixed Wheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 29/08/19 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 29/08/19 – 18:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 League Affiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 29/08/19 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

439248

Start Date:

Thu, 29th Aug 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Eddie Townsend Finished 0

2.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Alissa Jamison Finished 0

2.  Alissa Jamison -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alissa Jamison Finished 0

2.  Alissa Jamison -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Eddie Townsend Finished 0

2.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Max Mckenzie Finished 0

1.  Max Mckenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Rory Shenton Finished 0

2.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Max Mckenzie Finished 0

2.  Max Mckenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Rory Shenton Finished 0

3.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Rory Shenton Finished 0

2.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Rory Shenton Finished 0

1.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap League - Results
1.  Hayden Norris Finished 0

1.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Ledingham-Horn Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Callum Evans JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Alcock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thea Lee Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Iain Davidson Finished 0

3.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Scratch - Results
1.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Scratch - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Phillip Powell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Karl Meredith Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Cerys Greaves Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Win and Out - Results
1.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Meredith Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Win and Out - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Win and Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Win and Out - Results
1.  Karl Meredith Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Phillip Powell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dave Price Crewe Clarion Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination - Results
1.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Meredith Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Karl Meredith Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Powell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Hayden Norris Finished 0

1.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Ledingham-Horn Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points - Results
1.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Cerys Greaves Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class 20 laps scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 20 laps scratch - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Karl Meredith Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Win and Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Class 20 laps scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 29/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 29/08/19 – 19:15
Regional C, None
Juniors/Students Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£7.50)
Thu 29/08/19 – 19:15
Regional C, None
U16 Fixed Wheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 29/08/19 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 29/08/19 – 18:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 League Affiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 29/08/19 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk