Brooks Cycles Track League 2019

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 08 Aug 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

439245

Start Date:

Thu, 8th Aug 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eddie Townsend Finished 0

3.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Eddie Townsend Finished 0

1.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
2.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eddie Townsend Finished 0

3.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie Townsend Finished 0

2.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Carys Blowers Finished 0

1.  Carys Blowers -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Meredith Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Graham Peel Crewe Clarion Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Scratch - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Phil Powell Finished 0

3.  Phil Powell -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Carys Blowers Finished 0

1.  Carys Blowers -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thea Lee Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Unknown Distance - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Iain Davidson Finished 0

3.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Unknown Distance - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Reuban Blakeman Finished 0

3.  Reuban Blakeman -

Points: 0 | Status: Finished

C Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Course de Primes - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Phil Powell Finished 0

3.  Phil Powell -

Points: 0 | Status: Finished

Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thomas Bullock Finished 0

3.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Thomas White DIMASCIO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Hyde Finished 0

2.  Thomas Hyde -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Elimination - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Iain Davidson Finished 0

2.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Elimination - Results
1.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Graham Peel Crewe Clarion Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Stephen Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Elimination - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Karl Meredith Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Unknown Distance - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Hyde Finished 0

2.  Thomas Hyde -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Carys Blowers Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Graham Peel Finished 0

3.  Graham Peel -

Points: 0 | Status: Finished

C Class

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phil Powell Finished 0

3.  Phil Powell -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 08/08/19 – 19:15
Regional C, None
Juniors/Students Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£7.50)
Thu 08/08/19 – 19:15
Regional C, None
U16 Fixed Wheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 08/08/19 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 08/08/19 – 18:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 League Affiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 08/08/19 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

439245

Start Date:

Thu, 8th Aug 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eddie Townsend Finished 0

3.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Eddie Townsend Finished 0

1.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
2.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eddie Townsend Finished 0

3.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie Townsend Finished 0

2.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Carys Blowers Finished 0

1.  Carys Blowers -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Meredith Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Graham Peel Crewe Clarion Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Scratch - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Phil Powell Finished 0

3.  Phil Powell -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Carys Blowers Finished 0

1.  Carys Blowers -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thea Lee Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Unknown Distance - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Iain Davidson Finished 0

3.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Unknown Distance - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Reuban Blakeman Finished 0

3.  Reuban Blakeman -

Points: 0 | Status: Finished

C Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Course de Primes - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Phil Powell Finished 0

3.  Phil Powell -

Points: 0 | Status: Finished

Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thomas Bullock Finished 0

3.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Thomas White DIMASCIO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Hyde Finished 0

2.  Thomas Hyde -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Elimination - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Iain Davidson Finished 0

2.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Elimination - Results
1.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Graham Peel Crewe Clarion Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Stephen Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Elimination - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Karl Meredith Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Unknown Distance - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Hyde Finished 0

2.  Thomas Hyde -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Carys Blowers Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Graham Peel Finished 0

3.  Graham Peel -

Points: 0 | Status: Finished

C Class

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phil Powell Finished 0

3.  Phil Powell -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 08/08/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 08/08/19 – 19:15
Regional C, None
Juniors/Students Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£7.50)
Thu 08/08/19 – 19:15
Regional C, None
U16 Fixed Wheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 08/08/19 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 08/08/19 – 18:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 League Affiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/08/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 08/08/19 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk