Brooks Cycles Track League 2019

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 18 Jul 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

439242

Start Date:

Thu, 18th Jul 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Minnie McKenzie Finished 0

3.  Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Minnie McKenzie Finished 0

1.  Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Eddie Townsend Finished 0

1.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
2.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Minnie McKenzie Finished 0

2.  Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Rory Shenton Finished 0

1.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Max McKenzie Finished 0

1.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Rory Shenton Finished 0

3.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Rory Shenton Finished 0

2.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Rory Shenton Finished 0

1.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Lola Ellis Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Iain Davidson Finished 0

3.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Scratch - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Scratch - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Thomas Alcock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Eddie Arden Finished 0

1.  Eddie Arden -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Leo Allen Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Caspar Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Iain Davidson Finished 0

1.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Thomas Bullock Finished 0

2.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

C Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Course de Primes - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Final - Results
1.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Ledingham-Horn Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Eddie Ardern Finished 0

4.  Eddie Ardern -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Hayden Norris Finished 0

5.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lola Ellis Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Elimination - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Meredith Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Elimination - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Elimination - Results
1.  Phil Powell Finished 0

1.  Phil Powell -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Katherine Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Course De Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Course De Primes - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
20 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Course De Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 18/07/19 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

439242

Start Date:

Thu, 18th Jul 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Minnie McKenzie Finished 0

3.  Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Minnie McKenzie Finished 0

1.  Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Eddie Townsend Finished 0

1.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
2.  George Morton Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Minnie McKenzie Finished 0

2.  Minnie McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Rory Shenton Finished 0

1.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Max McKenzie Finished 0

1.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Rory Shenton Finished 0

3.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Rory Shenton Finished 0

2.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Rory Shenton Finished 0

1.  Rory Shenton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Lola Ellis Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Iain Davidson Finished 0

3.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Scratch - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Scratch - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Thomas Alcock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Eddie Arden Finished 0

1.  Eddie Arden -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Leo Allen Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Caspar Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Iain Davidson Finished 0

1.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Thomas Bullock Finished 0

2.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

C Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Course de Primes - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Final - Results
1.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Ledingham-Horn Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Eddie Ardern Finished 0

4.  Eddie Ardern -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Hayden Norris Finished 0

5.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Elimination - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Bufton Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lola Ellis Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Elimination - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Meredith Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Elimination - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Elimination - Results
1.  Phil Powell Finished 0

1.  Phil Powell -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Katherine Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Course De Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Course De Primes - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
20 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class - Results
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Gareth Croft Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Darren Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Course De Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/07/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/07/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 18/07/19 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk