Full Gas Winter Track League 2018-2019 #32

Track League , London – Thursday, 28 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

Full Gas Cycling returns to the Velodrome at Lee Valley VeloPark for the fifth Winter Track League series from 2nd October 2018. 

We will have weekly races on Tuesday nights and fortnightly races on Thursday nights (7pm – 10pm).  The format has changed for this year, with specific races for Women Only and Sprinters on the Thursday nights.  In addition, women will be able to ride in the B and C groups, which are now mixed.

Tuesday = A, B, C groups
Thursday = B, C, Women/Sprinters (alternating weeks)

League Membership is compulsory for our endurance league.

For all league events, a fully completed Indoor Track Accreditation (for Newport, Glasgow, Derby, Manchester or Lee Valley) is required and this should be listed on your racing licence.  

Previous track racing experience is required, or a minimum of 10 hours of relevant race training or SQTs needs to be completed prior to entering races. 

These are COMPETITIVE events ridden at speed.

Entries open ONE MONTH before each event and will be accepted on a first come, first served basis.   To avoid duplication please check your dashboard calendar before you submit and pay for an entry.

Riders may not submit an entry for a different group if their own is full.

Event Details

Event URN:

436216

Start Date:

Thu, 28th Mar 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB

View map

Event Organiser:

Pippa Leith
pippa@fullgascycling.co.uk

Results

Confirmed Results

B Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Jones Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sophie Lewis Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jason Fitchew Ford Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Elimination - Results
1.  Anthony Gibb Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sophie Lewis Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Chris Jones Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Smith East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Neil Pearson Gemini BC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sophie Lewis Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Anthony Gibb Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Chris Jones Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  George Kemp Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Spencer Wilson PERSONAL BIKEFIT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Kemp Pretorius Bikes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ratef Choudhury PERSONAL BIKEFIT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Andrew Sinclair Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Keerthi Angammana Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Elimination - Results
1.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Sinclair Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ashley Burrows Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Kemp Pretorius Bikes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  George Kemp Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Spencer Wilson PERSONAL BIKEFIT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  George Kemp Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Julian Boulter Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ashley Burrows Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ratef Choudhury PERSONAL BIKEFIT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Please read all event information and Terms & Conditions on our website before completing your race entries.

Silver or Gold British Cycling Membership is required and riders must have a FULL RACING LICENCE, valid for the current year.  We do not accept Provisional or Day Licences.  

Sign-on will be open from 5.30pm and will CLOSE at 6.40pm.  Racing starts at 7pm and finishes at 10pm, with a rider briefing taking place in the track centre at 6.50pm.

The Races

A Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Thu 28/03/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
A Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
Regional C, None
A Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
Regional C, None
A Group 50 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
Regional C, None
B Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Thu 28/03/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
B Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
B Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
B Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
C Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Thu 28/03/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
C Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
C Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Thu 28/03/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr

Event Summary

Event Overview

Full Gas Cycling returns to the Velodrome at Lee Valley VeloPark for the fifth Winter Track League series from 2nd October 2018. 

We will have weekly races on Tuesday nights and fortnightly races on Thursday nights (7pm – 10pm).  The format has changed for this year, with specific races for Women Only and Sprinters on the Thursday nights.  In addition, women will be able to ride in the B and C groups, which are now mixed.

Tuesday = A, B, C groups
Thursday = B, C, Women/Sprinters (alternating weeks)

League Membership is compulsory for our endurance league.

For all league events, a fully completed Indoor Track Accreditation (for Newport, Glasgow, Derby, Manchester or Lee Valley) is required and this should be listed on your racing licence.  

Previous track racing experience is required, or a minimum of 10 hours of relevant race training or SQTs needs to be completed prior to entering races. 

These are COMPETITIVE events ridden at speed.

Entries open ONE MONTH before each event and will be accepted on a first come, first served basis.   To avoid duplication please check your dashboard calendar before you submit and pay for an entry.

Riders may not submit an entry for a different group if their own is full.

Event Details

Event URN:

436216

Start Date:

Thu, 28th Mar 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB

View map

Event Organiser:

Pippa Leith
pippa@fullgascycling.co.uk

Results

Confirmed Results

B Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Jones Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Sophie Lewis Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jason Fitchew Ford Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adrian Ward Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Elimination - Results
1.  Anthony Gibb Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sophie Lewis Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Chris Jones Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Wayne Tunnah Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Smith East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Neil Pearson Gemini BC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sophie Lewis Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Anthony Gibb Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Chris Jones Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Derek Mayne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  George Kemp Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Spencer Wilson PERSONAL BIKEFIT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Kemp Pretorius Bikes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ratef Choudhury PERSONAL BIKEFIT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Andrew Sinclair Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Keerthi Angammana Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Elimination - Results
1.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Sinclair Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ashley Burrows Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Kemp Pretorius Bikes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  George Kemp Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Andrew Jewell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Perks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Spencer Wilson PERSONAL BIKEFIT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  George Kemp Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Julian Boulter Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ashley Burrows Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ratef Choudhury PERSONAL BIKEFIT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Please read all event information and Terms & Conditions on our website before completing your race entries.

Silver or Gold British Cycling Membership is required and riders must have a FULL RACING LICENCE, valid for the current year.  We do not accept Provisional or Day Licences.  

Sign-on will be open from 5.30pm and will CLOSE at 6.40pm.  Racing starts at 7pm and finishes at 10pm, with a rider briefing taking place in the track centre at 6.50pm.

The Races

A Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Thu 28/03/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
A Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
Regional C, None
A Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
Regional C, None
A Group 50 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
Regional C, None
B Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Thu 28/03/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
B Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
B Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
B Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
C Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Thu 28/03/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
C Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
C Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/03/19 – 01:00
Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/03/19 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Thu 28/03/19 – 19:00
Regional C, None
03 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk