Manchester Regional Track League First Division 2019 #9

Track League , Manchester – Friday, 29 Mar 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

436087

Start Date:

Fri, 29th Mar 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 22nd Mar 2019

Event Organiser:

Carole Leigh
15 Glenhaven Avenue, Urmston, Manchester, Lancashire, M41 5BN
07989883378
caroleleigh62@googlemail.com

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Bernard Foex Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Chris Bishop Southgate Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nick Rosenthal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Adam Aylwin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Darcey Ellis Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Paul McHugh Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jules Chadderton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

EEvent 1d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
EEvent 1d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  James Meakin BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Aaron Dodd Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Bernard Foex Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Rosenthal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Darcey Ellis Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Eddie McHugh Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Paul McHugh Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Adam Harris Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jules Chadderton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Harry Jordan Element Cycling Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Bernard Foex Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Nick Rosenthal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Lawless Finished N/A 0

4. Ian Lawless -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Aylwin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Darcey Ellis Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Paul McHugh Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Fairway Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lee Watson Team Sportslab Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Meakin BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) - Results
1.  Bernard Foex Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Rachael Rose Manilla Presca Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ian Lawless Finished N/A 0

4. Ian Lawless -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Taylor Finished 4th 0

4. Mark Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Oliver Fairway Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jules Chadderton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Harris Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - 20 Lap Course Des Primes (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 20 Lap Course Des Primes (Group 4) - Results
1.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Bernard Foex Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Lawless Finished N/A 0

4. Ian Lawless -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Adam Aylwin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Oliver Fairway Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Adam Harris Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul McHugh Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aaron Dodd Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:00 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:04 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:04
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:05 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:05
EEvent 1d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:06 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:06
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:07 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:07
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:08 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:08
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:09 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:09
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:10 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:10
Event 6 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:11 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:11
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:12 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:12
Event 8 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:13 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:13
Event 9 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:14 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:14
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:15 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:15
Event 11 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:19 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:19
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 01:00 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 01:00
Event 13 - 20 Lap Course Des Primes (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 01:00 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 01:00
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:16 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:17 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:17
Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:18 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:18
Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:20 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:20
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Regional C, None
1/2/3/4/W (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Regional C, None
1/2/3/4/W (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Regional C, None
U16/U14(Min 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
U16/U14(Min 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
U16/U14(Min 14) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

436087

Start Date:

Fri, 29th Mar 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Entry close date

Fri, 22nd Mar 2019

Event Organiser:

Carole Leigh
15 Glenhaven Avenue, Urmston, Manchester, Lancashire, M41 5BN
07989883378
caroleleigh62@googlemail.com

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Bernard Foex Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Chris Bishop Southgate Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nick Rosenthal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Adam Aylwin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Darcey Ellis Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Paul McHugh Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jules Chadderton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

EEvent 1d - 1km Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
EEvent 1d - 1km Scratch Race (Group 4) - Results
1.  James Meakin BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Aaron Dodd Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) - Results
1.  Bernard Foex Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Rosenthal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) - Results
1.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Darcey Ellis Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Eddie McHugh Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) - Results
1.  Paul McHugh Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Adam Harris Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jules Chadderton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Harry Jordan Element Cycling Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - Elimination Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Elimination Race (Group 1) - Results
1.  Bernard Foex Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Nick Rosenthal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Lawless Finished N/A 0

4. Ian Lawless -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Aylwin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Darcey Ellis Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - Elimination Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Elimination Race (Group 3) - Results
1.  Paul McHugh Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Fairway Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lee Watson Team Sportslab Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Elimination Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Elimination Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Meakin BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) - Results
1.  Bernard Foex Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Rachael Rose Manilla Presca Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ian Lawless Finished N/A 0

4. Ian Lawless -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 11 - Elimination Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Elimination Race (Group 2) - Results
1.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mark Taylor Finished 4th 0

4. Mark Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) - Results
1.  Oliver Fairway Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jules Chadderton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Harris Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - 20 Lap Course Des Primes (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - 20 Lap Course Des Primes (Group 4) - Results
1.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) - Results
1.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Bernard Foex Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Lawless Finished N/A 0

4. Ian Lawless -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) - Results
1.  Adam Aylwin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 3)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 3) - Results
1.  Oliver Fairway Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Adam Harris Abergavenny Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul McHugh Team Terminator Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) - Results
1.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aaron Dodd Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries close 7 days before each round. [Old Thier Ref: ]

The Races

Event 1a - 1km Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:00 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:00
Event 1b - 1km Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:04 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:04
Event 1c - 1km Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:05 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:05
EEvent 1d - 1km Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:06 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:06
Event 2 - 16 Lap Scratch Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:07 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:07
Event 3 - 25 Lap Points Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:08 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:08
Event 4 - Unknown Distance Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:09 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:09
Event 5 - 30 Lap Points Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:10 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:10
Event 6 - Elimination Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:11 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:11
Event 7 - 20 Lap Scratch Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:12 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:12
Event 8 - Elimination Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:13 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:13
Event 9 - Elimination Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:14 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:14
Event 10 - Unknown Distance Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:15 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:15
Event 11 - Elimination Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:19 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:19
Event 12 - 30 Lap Points Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 01:00 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 01:00
Event 13 - 20 Lap Course Des Primes (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 01:00 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 01:00
Event 14 - 20 Lap Points Race (Group 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:16 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:16
Event 15 - Unknown Distance Race (Group 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:17 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:17
Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:18 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:18
Event 16 - 40 Lap Scratch Race (Group 4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:20 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:20
1/2/3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Regional C, None
1/2/3/4/W (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Regional C, None
1/2/3/4/W (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Regional C None ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Regional C, None
U16/U14(Min 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
U16/U14(Min 14) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
U16/U14(Min 14) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/03/19 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 29/03/19 – 19:30
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk