March Hare Classic 2019

Closed Circuit , London – Saturday, 16 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

ENTRIES FOR THIS EVENT ARE NOW CLOSED.

We can't respond to individual enquiries about entry on the day - please check the information on our website to find out about sign on times and spaces.

The 2019 edition of the MARCH HARE CLASSIC will be held on the Road Circuit at Lee Valley VeloPark on Saturday 16th March.

With a prize fund of over £1,000, this year’s programme includes races for Youth A/B/C/D, Junior and Senior 3rd/4th Cat (Regional B), 40+ Masters (Regional C+) and E123 (National B). All races will be open to men and women, with entries available to riders with a Full Racing Licence and valid British Cycling membership.

Entries will open on 5th January 2019 and will remain open until 2nd March IF SPACES ARE STILL AVAILABLE.

Pre-entry is essential for all Junior & Senior category races as we can’t guarantee that entry on the day will be available.

(Youth Races will remain open until 9th March if spaces are available)

Draft Programme (timings may change):-

10.00am - Youth B (35 mins)
10.40am - Youth A (45 mins)
11.40am - Youth C/D (20 mins)
12.45pm – Masters 40+ (25 laps)
2.00pm – 3rd/4th Cat Regional B (25 laps)
3.15pm – E123 National B (40 laps)

Please read all of the event information before submitting an entry. Once accepted, entry and administration fees are non-refundable.

Event Details

Event URN:

435784

Start Date:

Sat, 16th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sat, 2nd Mar 2019

Event Organiser:

Pippa Leith
pippa@fullgascycling.co.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
2.  Lewis Bulley Richardsons-Trek RT Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Joseph Sutton Richardsons-Trek RT Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Louis Bilyard Zappi Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Theo Modell Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Matthew Clements Richardsons-Trek RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Ryan Visser TAAP Cervelo Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Michael Krukov Team LDN Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Roman Piotrowski Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Matthew Nowell Saint Piran Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Michael Burke Welland Valley CC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 0

22. Rhys Clegg - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Aaron Freeman Cycling Performance Squad Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Kieran Blay TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Matthew Clarke Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Will Auty 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Luke Nolan Nopinz Symec Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Anthony Morris TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Gabriel Fowden Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Gary Freeman Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Sean Purser St Ives CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Timothy Lynch Finished 2nd 0

34. Timothy Lynch -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Luke Craddock TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Kevin Argent Finished 2nd 0

36. Kevin Argent -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Alex Blomeley The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  James Jenkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
39.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Matthew Webster TAAP Cervelo Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
41.  Oliver Wollaston VC Londres Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
42.  Paul Miller Maldon & District CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Edward Hales London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
46.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
48.  Martin Smith London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Lewis Atkins TAAP Cervelo Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
50.  Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Thomas Bass Nopinz Symec Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Joshua Aiken Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
54.  Ben Mewes Moonglu CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
56.  Chris Burns Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Sam Christy Did not finish Elite 0

56. Sam Christy -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Joseph Donohue VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rhys Howells Richardsons-Trek RT Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Richard Mardle Nuun-Sigma Sports-London RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel Mcquillan Nopinz Symec Race Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Robin Mould Foran CCC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alex Pantelides Cambridge University CC Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Christopher Richmond Rapha Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dean Shannon API-Metrow/Bodyby JR Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Charlie Wright Strada-Sport Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Tomas Wylie VC Londres Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

40+ Masters

Position Name Club name Rider status Category Points
40+ Masters - Results
1.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  John McClelland Bloodwise QSW Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Stephen Gibson 4T+ Cyclopark Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Justin McKie TORQ Performance Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andy Lyons API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sam Humpheson Look Mum No Hands! Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matt Steel Shaftesbury CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Daryl Maffey CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ian Perry Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ashley Harvey Stayer Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Alan Newman Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Trevor Ormes Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Brian Fleming Rose Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Mark Oldfield 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ian Dawson Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Stewart McMahon Gemini BC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Ivan Carr The Pedal Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  John Armstrong Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Jess Harding Finished 3rd 0

23. Jess Harding -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Lee Messenger Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Olly Kan Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Chris Cook 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Nicholas Esser DAP Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tim Gentry Ciclos Uno Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Anthony Gibb Full Gas Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alan Groves VC Revolution Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Matthew Hardcastle Cycling Club Hackney Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Simon King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Luke Stone Cycle Team OnForm Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jason Taylor Did not finish 4th 0

30. Jason Taylor -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

3rd/4th Cat

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd/4th Cat - Results
1.  Dimitri Demishev NLTCBMBC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jonas Rooze Team LDN Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Ewing Foran CCC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris McKnight Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jacob Chambers Essex Roads CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jake Neale Paria CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robyn Llewellyn Spartans Velo Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Middleton Foran CCC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joel Millard Paria CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Wallis Paria CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Harry Macfarlane Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Benjamin Tappenden trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kiam Bowerbank-Robinson Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stephen Byrne Dirty Wknd Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Samuel Bardill Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Tarquin Robbins G!RO Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Joren Brook Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Joseph Gokmen London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Bruno Santos G!RO Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Charlie Marshall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mark Heffernan Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Cliff Steele Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Rob Graham Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Benjamin May Paria CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ross Courtnell Essex Roads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Thomas Stegeman Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Jack Lear Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Alistair Piggott Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Simon Hooper Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Sebastian Ellis G!RO Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  George Pittock Thanet RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Enrico Guizzardi Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Guillermo Castro Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Greg Durant Finished 3rd 0

36. Greg Durant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Edward Cabot Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  David Bavin Finished 3rd 0

39. David Bavin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
41.  Christian Neal Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Ellen Inglis Team JRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Anthony Aken 6AM Cycling Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Stefan Atanasov VC Colets Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tom Atkins DRAKON Group Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tom Coles G!RO Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Andrew Graham Did not finish 4th 0

42. Andrew Graham -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Josie Griffin Cycle Team OnForm Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Louis Lord VC Londres Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alex Pantelides Cambridge University CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Matthew Pilgrim Paria CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ross Pirie Cycling Club Hackney Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alastair Roberts Verulam - reallymoving.com Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ollie Smith Did not start 3rd 0

42. Ollie Smith -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Peter Smith Cowley Road Condors Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alexander Wilson Islington Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Anthony Morris VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Hickman I-Team Cyclists' Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Lance Childs VC Londres Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Nathan Hardy Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Ives Woolwich CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Stanley Platts VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Luke Prenelle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Edward Bowley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Bo Mayer VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Angus Lawrence St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Alessandro Sella Hub Vélo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Buckley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ollie Maynard St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Billy Gilbey VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Marco Overbeeke Panagua CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Leo Whyton 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Nicholas Brewster Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Sam Clarfield Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Will Dennis Club Cyclopark Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Edward Lowe Black Line Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Bethany Barnett Liv Awol Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Iona Moir Welwyn Wheelers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Flora Perkins VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ella Coleman Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Abigail Old Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sasha Blendis Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eva Callinan Liv Awol Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Domini Fatuga VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Bisson VC Londres Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Owen Prenelle VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Bancroft VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Benjamin Neal Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Serafino Sella Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Piers Higginson Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  William Munday 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Patrick Lear Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Raphael Boulton VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Frederick Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Oscar Karta-Smith Suffolk Youth Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Finlay Hawker VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Dan Levine Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Robin Steer Cycling Club Hackney Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Lucy Wollaston VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Skye Willis Panagua CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Esme Wiley VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Beth Bennett Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Florence Barnett Kings Lynn CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leon Atkins Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Freddy Augsburger Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  William Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Nicholas Munday Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Stefan Bujdei Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lucy Edwards Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  David Bujdei Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Aaron Pittson Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jack Barden-Beatty Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Alarik Knox Verulam - reallymoving.com Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Hadjer Marmouze Barking & Dagenham CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tallulah Saunders Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

All venue Terms & Conditions (including car parking) must be adhered to at all times.

Our events are run under British Cycling Technical Regulations and overseen by a team of British Cycling commissaires.

With the exception of Youth A/B/C/D riders, ALL participants are required to have a FULL RACING LICENCE and gold/silver British Cycling membership. Provisional and/or Day Licences will not be accepted. Licences must be valid until 31st December 2019 and need to include photo ID on the front and your signature and emergency contact details on the back. Failure to provide proof of a valid licence may void your entry.

Riders compete at their own risk. These are competitive events ridden at high speed and are not suitable for beginners. We expect our Junior and Senior riders to have sufficient previous experience prior to entering – either from other races or through race-specific skills training sessions.

All equipment – including clothing – must be fully compliant with current British Cycling Technical Regulations and riders are solely responsible for the condition and set-up of their bikes and all associated items. Use of hire bikes is NOT permitted.

Numbers and transponders (if used) must be returned as soon as possible at the end of your race.

Use of on-board video or photographic recording equipment of any kind is prohibited during competitive events. There are no exceptions to this.

Please note that NO DOGS are permitted.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 15:15 National B Band 3 --- 01 hr 30 mins / plus 40 laps / 64km / 40 miles
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 16/03/19 – 15:15
National B, Band 3
01 hr 30 mins / plus 40 laps / 64km / 40 miles
40+ Masters Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 12:45 Regional Masters C+ Band 5 --- 01 hr / plus 25 laps / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 16/03/19 – 12:45
Regional Masters C+, Band 5
01 hr / plus 25 laps / 40km / 25 miles
3rd/4th Cat Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:00 Regional B Band 5 --- 01 hr / plus 25 laps / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 16/03/19 – 14:00
Regional B, Band 5
01 hr / plus 25 laps / 40km / 25 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 10:40 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 10:40
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 10:40 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 10:40
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 10:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 10:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 10:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 10:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 11:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 16/03/19 – 11:40
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 11:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 16/03/19 – 11:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 11:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 16/03/19 – 11:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 11:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 16/03/19 – 11:40
Youth Only, None
20 mins

Event Summary

Event Overview

ENTRIES FOR THIS EVENT ARE NOW CLOSED.

We can't respond to individual enquiries about entry on the day - please check the information on our website to find out about sign on times and spaces.

The 2019 edition of the MARCH HARE CLASSIC will be held on the Road Circuit at Lee Valley VeloPark on Saturday 16th March.

With a prize fund of over £1,000, this year’s programme includes races for Youth A/B/C/D, Junior and Senior 3rd/4th Cat (Regional B), 40+ Masters (Regional C+) and E123 (National B). All races will be open to men and women, with entries available to riders with a Full Racing Licence and valid British Cycling membership.

Entries will open on 5th January 2019 and will remain open until 2nd March IF SPACES ARE STILL AVAILABLE.

Pre-entry is essential for all Junior & Senior category races as we can’t guarantee that entry on the day will be available.

(Youth Races will remain open until 9th March if spaces are available)

Draft Programme (timings may change):-

10.00am - Youth B (35 mins)
10.40am - Youth A (45 mins)
11.40am - Youth C/D (20 mins)
12.45pm – Masters 40+ (25 laps)
2.00pm – 3rd/4th Cat Regional B (25 laps)
3.15pm – E123 National B (40 laps)

Please read all of the event information before submitting an entry. Once accepted, entry and administration fees are non-refundable.

Event Details

Event URN:

435784

Start Date:

Sat, 16th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB

View map

Entry close date

Sat, 2nd Mar 2019

Event Organiser:

Pippa Leith
pippa@fullgascycling.co.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
2.  Lewis Bulley Richardsons-Trek RT Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Joseph Sutton Richardsons-Trek RT Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Louis Bilyard Zappi Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Theo Modell Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Matthew Clements Richardsons-Trek RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Ryan Visser TAAP Cervelo Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Michael Krukov Team LDN Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Roman Piotrowski Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  James Ambrose-Parish BIKESTRONG-KTM Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Matthew Nowell Saint Piran Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Michael Burke Welland Valley CC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Tom Rowson Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Rhys Clegg PMR Finished 1st 0

22. Rhys Clegg - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Aaron Freeman Cycling Performance Squad Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Kieran Blay TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Matthew Clarke Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Will Auty 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Luke Nolan Nopinz Symec Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Anthony Morris TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Gabriel Fowden Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Gary Freeman Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Sean Purser St Ives CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Timothy Lynch Finished 2nd 0

34. Timothy Lynch -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Luke Craddock TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Kevin Argent Finished 2nd 0

36. Kevin Argent -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Alex Blomeley The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  James Jenkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
39.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Matthew Webster TAAP Cervelo Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
41.  Oliver Wollaston VC Londres Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
42.  Paul Miller Maldon & District CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Edward Hales London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
46.  Aaron Stone Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
48.  Martin Smith London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Lewis Atkins TAAP Cervelo Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
50.  Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Thomas Bass Nopinz Symec Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Joshua Aiken Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
54.  Ben Mewes Moonglu CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
56.  Chris Burns Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Sam Christy Did not finish Elite 0

56. Sam Christy -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Joseph Donohue VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rhys Howells Richardsons-Trek RT Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Thomas King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Richard Mardle Nuun-Sigma Sports-London RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel Mcquillan Nopinz Symec Race Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Robin Mould Foran CCC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alex Pantelides Cambridge University CC Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Christopher Richmond Rapha Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dean Shannon API-Metrow/Bodyby JR Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Charlie Wright Strada-Sport Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Tomas Wylie VC Londres Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

40+ Masters

Position Name Club name Rider status Category Points
40+ Masters - Results
1.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  John McClelland Bloodwise QSW Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  David Mitchinson Contour Cycles Racing Team Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Stephen Gibson 4T+ Cyclopark Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Justin McKie TORQ Performance Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andy Lyons API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sam Humpheson Look Mum No Hands! Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matt Steel Shaftesbury CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Daryl Maffey CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ian Perry Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ashley Harvey Stayer Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Alan Newman Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Trevor Ormes Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Brian Fleming Rose Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Paul Stewart Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Mark Oldfield 4T+ Cyclopark Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ian Dawson Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Stewart McMahon Gemini BC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Ivan Carr The Pedal Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  John Armstrong Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Jess Harding Finished 3rd 0

23. Jess Harding -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Lee Messenger Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Olly Kan Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Chris Cook 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Nicholas Esser DAP Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tim Gentry Ciclos Uno Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Anthony Gibb Full Gas Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alan Groves VC Revolution Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Matthew Hardcastle Cycling Club Hackney Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Simon King Cycle Club Ashwell (CCA) Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Luke Stone Cycle Team OnForm Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jason Taylor Did not finish 4th 0

30. Jason Taylor -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

3rd/4th Cat

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd/4th Cat - Results
1.  Dimitri Demishev NLTCBMBC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jonas Rooze Team LDN Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Ewing Foran CCC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris McKnight Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jacob Chambers Essex Roads CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jake Neale Paria CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robyn Llewellyn Spartans Velo Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Middleton Foran CCC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joel Millard Paria CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Wallis Paria CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Harry Macfarlane Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Benjamin Tappenden trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kiam Bowerbank-Robinson Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stephen Byrne Dirty Wknd Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Samuel Bardill Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Tarquin Robbins G!RO Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Joren Brook Barking & Dagenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Joseph Gokmen London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Bruno Santos G!RO Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Charlie Marshall Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mark Heffernan Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Cliff Steele Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Rob Graham Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Benjamin May Paria CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ross Courtnell Essex Roads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Thomas Stegeman Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Jack Lear Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Alistair Piggott Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Simon Hooper Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Sebastian Ellis G!RO Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  George Pittock Thanet RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Enrico Guizzardi Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Guillermo Castro Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Greg Durant Finished 3rd 0

36. Greg Durant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Edward Cabot Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  David Bavin Finished 3rd 0

39. David Bavin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Joanna Smith Thanet RC Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
41.  Christian Neal Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Ellen Inglis Team JRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Anthony Aken 6AM Cycling Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Stefan Atanasov VC Colets Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tom Atkins DRAKON Group Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tom Coles G!RO Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Andrew Graham Did not finish 4th 0

42. Andrew Graham -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Josie Griffin Cycle Team OnForm Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Louis Lord VC Londres Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alex Pantelides Cambridge University CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Matthew Pilgrim Paria CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ross Pirie Cycling Club Hackney Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alastair Roberts Verulam - reallymoving.com Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ollie Smith Did not start 3rd 0

42. Ollie Smith -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Peter Smith Cowley Road Condors Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alexander Wilson Islington Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Anthony Morris VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Hickman I-Team Cyclists' Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Lance Childs VC Londres Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Nathan Hardy Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Ives Woolwich CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Stanley Platts VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Luke Prenelle VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Edward Bowley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Bo Mayer VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Angus Lawrence St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Alessandro Sella Hub Vélo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Buckley VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ollie Maynard St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Ovidiu Tataru Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Billy Gilbey VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Marco Overbeeke Panagua CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Leo Whyton 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Nicholas Brewster Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Sam Clarfield Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Will Dennis Club Cyclopark Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Edward Lowe Black Line Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Bethany Barnett Liv Awol Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Anoushka Minale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Iona Moir Welwyn Wheelers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Flora Perkins VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ella Coleman Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Abigail Old Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sasha Blendis Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eva Callinan Liv Awol Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Domini Fatuga VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Bisson VC Londres Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Owen Prenelle VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Edward Charles Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Bancroft VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Benjamin Neal Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Serafino Sella Hub Vélo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Piers Higginson Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  William Munday 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  William Jones Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Patrick Lear Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Raphael Boulton VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Frederick Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Oscar Karta-Smith Suffolk Youth Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Finlay Hawker VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Dan Levine Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Samuel Quiggin Welwyn Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Robin Steer Cycling Club Hackney Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Lucy Wollaston VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Skye Willis Panagua CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Esme Wiley VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Beth Bennett Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Florence Barnett Kings Lynn CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leon Atkins Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Freddy Augsburger Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  William Barlow Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Nicholas Munday Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Stefan Bujdei Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lucy Edwards Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  David Bujdei Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Aaron Pittson Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jack Barden-Beatty Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Alarik Knox Verulam - reallymoving.com Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Hadjer Marmouze Barking & Dagenham CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tallulah Saunders Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

All venue Terms & Conditions (including car parking) must be adhered to at all times.

Our events are run under British Cycling Technical Regulations and overseen by a team of British Cycling commissaires.

With the exception of Youth A/B/C/D riders, ALL participants are required to have a FULL RACING LICENCE and gold/silver British Cycling membership. Provisional and/or Day Licences will not be accepted. Licences must be valid until 31st December 2019 and need to include photo ID on the front and your signature and emergency contact details on the back. Failure to provide proof of a valid licence may void your entry.

Riders compete at their own risk. These are competitive events ridden at high speed and are not suitable for beginners. We expect our Junior and Senior riders to have sufficient previous experience prior to entering – either from other races or through race-specific skills training sessions.

All equipment – including clothing – must be fully compliant with current British Cycling Technical Regulations and riders are solely responsible for the condition and set-up of their bikes and all associated items. Use of hire bikes is NOT permitted.

Numbers and transponders (if used) must be returned as soon as possible at the end of your race.

Use of on-board video or photographic recording equipment of any kind is prohibited during competitive events. There are no exceptions to this.

Please note that NO DOGS are permitted.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 15:15 National B Band 3 --- 01 hr 30 mins / plus 40 laps / 64km / 40 miles
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 16/03/19 – 15:15
National B, Band 3
01 hr 30 mins / plus 40 laps / 64km / 40 miles
40+ Masters Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 12:45 Regional Masters C+ Band 5 --- 01 hr / plus 25 laps / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 16/03/19 – 12:45
Regional Masters C+, Band 5
01 hr / plus 25 laps / 40km / 25 miles
3rd/4th Cat Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 14:00 Regional B Band 5 --- 01 hr / plus 25 laps / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 16/03/19 – 14:00
Regional B, Band 5
01 hr / plus 25 laps / 40km / 25 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 10:40 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 10:40
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 10:40 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 10:40
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 10:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 10:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 10:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 16/03/19 – 10:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 11:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 16/03/19 – 11:40
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 11:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 16/03/19 – 11:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 11:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 16/03/19 – 11:40
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/03/19 11:40 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 16/03/19 – 11:40
Youth Only, None
20 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk