Pembrey Closed Road Circuit - Tour of Britain Grand Depart

Closed Circuit , Llanelli – Sunday, 02 Sep 2018

Event Summary

Event Overview

Second day of racing straight after the Grand Depart of The Tour of Britain on the same circuit used by the Tour in Pembrey Country Park

Lots of positive comments from the riders after last weekend's first races about the quality of the circuit that allowed aggresive racing

Camping is available in the Country Park www.pembreycountrypark.wales

Discover Carmarthenshire has accommodation and tourist  information www.discovercarmarthenshire.com

Vehicle entry to Permbrey Country Park is £5 after 9am or £2 before 9am

Event Details

Event URN:

435752

Start Date:

Sun, 2nd Sep 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Entry close date

Thu, 30th Aug 2018

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Talan Jones Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ryder Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Laurence Denney Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Aidan Sadler Finished 0

5.  Aidan Sadler -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Elliot Butler-Jenkins Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Isaac Mcadie Finished 0

7.  Isaac Mcadie -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Osian Mills Milford Tritons Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Wilfred Tovey Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Emrys Evans Finished 0

11.  Emrys Evans -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Hari Jermin-jones Finished 0

12.  Hari Jermin-jones -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Jake Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Gwilym Evans Finished 0

14.  Gwilym Evans -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Theo Silverstone Finished 0

15.  Theo Silverstone -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Morgan Jermin Finished 0

16.  Morgan Jermin -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Osian Brodrick Finished 0

17.  Osian Brodrick -

Points: 0 | Status: Finished
--- Andre Hall Did not finish 0

Andre Hall -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Finley Phillips Did not finish 0

Finley Phillips -

Points: 0 | Status: Did not finish

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Evans Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Seren Bowen Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Mia Gleeson Finished 0

3.  Mia Gleeson -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  George Price Finished 0

1.  George Price -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Solomon Silverstone Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ioan Thomas-watkins Finished 0

3.  Ioan Thomas-watkins -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Taylor Richardson Finished 0

4.  Taylor Richardson -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Robert Lewis Finished 0

5.  Robert Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Theo Hall Finished 0

6.  Theo Hall -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Dylan Wright West Wales Cycle Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Imogen Mcadie Finished 0

2.  Imogen Mcadie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Cari Butler-Jenkins Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Anes Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Llinos Davies Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Carey Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Florence Tovey Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Megan Thomas Did not finish 0

Megan Thomas -

Points: 0 | Status: Did not finish

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Morgan Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ifan Bowen Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ioan Tilke Cardiff JIF Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Matthew Cleves Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ben Power Finished 0

7.  Ben Power -

Points: 0 | Status: Finished
--- Finn Best Towy Riders Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Aled Davies Gower Riders Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Jack Gleeson Hillingdon Slipstreamers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Imogen Morris Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Molly Thomas Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Elliw Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Cycling Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Emyr Truelove Abergavenny Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Rhys Thomas Gower Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Daniel Blue Towy Riders Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Robert Brown West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Evan Richards 1st Chard Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Isaac Nowell Bynea CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Dafydd Brown West Wales Cycle Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Llyr Tiplady Bynea CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Ianto Davies West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Men's Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Go-Race - Results
1.  Adrian Jones Finished 0

1.  Adrian Jones -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Glenn Forrest Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Ackermann Milford Tritons Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Mark Robinson Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Thomas Finished 0

5.  David Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Brad Davies Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  David Wright West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Dafydd Brown West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  William Butler-Jenkins TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women's Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Go-Race - Results
1.  Carys Jeffreys Finished 0

1.  Carys Jeffreys -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Claire Williams Finished 0

2.  Claire Williams -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Mel Best Bynea CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Jenny Mcadie Finished 0

4.  Jenny Mcadie -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Evie Williams-ford Finished 0

5.  Evie Williams-ford -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Mandy Lane Finished 0

6.  Mandy Lane -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Nicola Mills Milford Tritons Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Charlotte Jennings Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Trish Butchers Finished 0

9.  Trish Butchers -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Katherine Rands Finished 0

10.  Katherine Rands -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Sonia Sanghani Finished 0

11.  Sonia Sanghani -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Harry Chamberlain Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Guy Rees Bynea CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Arwel Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Luke Protheroe Cardiff Ajax CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ben Oliver-Lewis The Bulls Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Dyke Cardiff Ajax CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lawrence James Cotswold Veldrijden Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew Lockwood Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Mark Robinson Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Glenn Forrest Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Emily Slavin IRIS Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emma Chambers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Edward Laverack JLT Condor Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Dion Thomas Bynea CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Byron Hooper Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hefin Evans Bynea CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ben Oliver-Lewis The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Protheroe Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Iwan Jones Jeremy Rees Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

There are two circuits a flat one of 0.8 miles and a 1.1 mile circuit with a short climb and descent.

On the second day the race will be in the other direction 

Under 8 and 10 races will be on the flat circuit. The other races will be on the circuit with the hill  

Riders will be given the opportunity before their race to ride the circuit to familiarise themselves with the circuit 

Licences are not needed for Go-Race or Go-Ride (Under 8, 10 & 12)

Licences are needed for all other races.  Day licences can be bought on the day

If one race does not go ahead as planned later events may be started earlier than scheduled to avoid delays.  If this does happen information will be posted in the signing on area 

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 12:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 12:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 12:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 12:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 12:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 12:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 12:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 12:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:05 Go-Ride Racing None --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 13:05
Go-Ride Racing, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:05 Go-Ride Racing None --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 13:05
Go-Ride Racing, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:40 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 02/09/18 – 13:40
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 02/09/18 – 13:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:40 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 02/09/18 – 13:40
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:40 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 02/09/18 – 13:40
Youth Only, Band 5
30 mins
Paracycling Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 14:25 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 02/09/18 – 14:25
Go-Race, None
30 mins
Men's Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 15:10 Go-Race None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 02/09/18 – 15:10
Go-Race, None
20 mins
Women's Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 15:45 Go-Race None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 02/09/18 – 15:45
Go-Race, None
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 16:10 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 02/09/18 – 16:10

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 17:10 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 02/09/18 – 17:10
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 18:10 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 02/09/18 – 18:10
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Event Summary

Event Overview

Second day of racing straight after the Grand Depart of The Tour of Britain on the same circuit used by the Tour in Pembrey Country Park

Lots of positive comments from the riders after last weekend's first races about the quality of the circuit that allowed aggresive racing

Camping is available in the Country Park www.pembreycountrypark.wales

Discover Carmarthenshire has accommodation and tourist  information www.discovercarmarthenshire.com

Vehicle entry to Permbrey Country Park is £5 after 9am or £2 before 9am

Event Details

Event URN:

435752

Start Date:

Sun, 2nd Sep 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Entry close date

Thu, 30th Aug 2018

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Talan Jones Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ryder Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Laurence Denney Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Aidan Sadler Finished 0

5.  Aidan Sadler -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Elliot Butler-Jenkins Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Isaac Mcadie Finished 0

7.  Isaac Mcadie -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Osian Mills Milford Tritons Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Wilfred Tovey Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Emrys Evans Finished 0

11.  Emrys Evans -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Hari Jermin-jones Finished 0

12.  Hari Jermin-jones -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Jake Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Gwilym Evans Finished 0

14.  Gwilym Evans -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Theo Silverstone Finished 0

15.  Theo Silverstone -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Morgan Jermin Finished 0

16.  Morgan Jermin -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Osian Brodrick Finished 0

17.  Osian Brodrick -

Points: 0 | Status: Finished
--- Andre Hall Did not finish 0

Andre Hall -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Finley Phillips Did not finish 0

Finley Phillips -

Points: 0 | Status: Did not finish

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Evans Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Seren Bowen Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Mia Gleeson Finished 0

3.  Mia Gleeson -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  George Price Finished 0

1.  George Price -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Solomon Silverstone Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ioan Thomas-watkins Finished 0

3.  Ioan Thomas-watkins -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Taylor Richardson Finished 0

4.  Taylor Richardson -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Robert Lewis Finished 0

5.  Robert Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Theo Hall Finished 0

6.  Theo Hall -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Dylan Wright West Wales Cycle Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Imogen Mcadie Finished 0

2.  Imogen Mcadie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Cari Butler-Jenkins Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Anes Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Llinos Davies Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Carey Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Florence Tovey Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Megan Thomas Did not finish 0

Megan Thomas -

Points: 0 | Status: Did not finish

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Morgan Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ifan Bowen Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ioan Tilke Cardiff JIF Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Matthew Cleves Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ben Power Finished 0

7.  Ben Power -

Points: 0 | Status: Finished
--- Finn Best Towy Riders Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Aled Davies Gower Riders Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Jack Gleeson Hillingdon Slipstreamers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Imogen Morris Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Molly Thomas Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Elliw Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Cycling Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Emyr Truelove Abergavenny Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Rhys Thomas Gower Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Daniel Blue Towy Riders Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Robert Brown West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Evan Richards 1st Chard Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Isaac Nowell Bynea CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Dafydd Brown West Wales Cycle Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Llyr Tiplady Bynea CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Ianto Davies West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Men's Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Go-Race - Results
1.  Adrian Jones Finished 0

1.  Adrian Jones -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Glenn Forrest Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Ackermann Milford Tritons Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Mark Robinson Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Thomas Finished 0

5.  David Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Brad Davies Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  David Wright West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Dafydd Brown West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  William Butler-Jenkins TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women's Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Go-Race - Results
1.  Carys Jeffreys Finished 0

1.  Carys Jeffreys -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Claire Williams Finished 0

2.  Claire Williams -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Mel Best Bynea CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Jenny Mcadie Finished 0

4.  Jenny Mcadie -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Evie Williams-ford Finished 0

5.  Evie Williams-ford -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Mandy Lane Finished 0

6.  Mandy Lane -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Nicola Mills Milford Tritons Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Charlotte Jennings Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Trish Butchers Finished 0

9.  Trish Butchers -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Katherine Rands Finished 0

10.  Katherine Rands -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Sonia Sanghani Finished 0

11.  Sonia Sanghani -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Harry Chamberlain Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Guy Rees Bynea CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Arwel Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Luke Protheroe Cardiff Ajax CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ben Oliver-Lewis The Bulls Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Dyke Cardiff Ajax CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lawrence James Cotswold Veldrijden Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew Lockwood Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Mark Robinson Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Glenn Forrest Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Emily Slavin IRIS Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emma Chambers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Edward Laverack JLT Condor Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Dion Thomas Bynea CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Byron Hooper Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hefin Evans Bynea CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ben Oliver-Lewis The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Protheroe Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Iwan Jones Jeremy Rees Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

There are two circuits a flat one of 0.8 miles and a 1.1 mile circuit with a short climb and descent.

On the second day the race will be in the other direction 

Under 8 and 10 races will be on the flat circuit. The other races will be on the circuit with the hill  

Riders will be given the opportunity before their race to ride the circuit to familiarise themselves with the circuit 

Licences are not needed for Go-Race or Go-Ride (Under 8, 10 & 12)

Licences are needed for all other races.  Day licences can be bought on the day

If one race does not go ahead as planned later events may be started earlier than scheduled to avoid delays.  If this does happen information will be posted in the signing on area 

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 12:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 12:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 12:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 12:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 12:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 12:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 12:45 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 12:45
Go-Ride Racing, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:05 Go-Ride Racing None --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 13:05
Go-Ride Racing, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:05 Go-Ride Racing None --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 02/09/18 – 13:05
Go-Ride Racing, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:40 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 02/09/18 – 13:40
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 02/09/18 – 13:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:40 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 02/09/18 – 13:40
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:40 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 02/09/18 – 13:40
Youth Only, Band 5
30 mins
Paracycling Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 14:25 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 02/09/18 – 14:25
Go-Race, None
30 mins
Men's Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 15:10 Go-Race None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 02/09/18 – 15:10
Go-Race, None
20 mins
Women's Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 15:45 Go-Race None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 02/09/18 – 15:45
Go-Race, None
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 16:10 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 02/09/18 – 16:10

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 17:10 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 02/09/18 – 17:10
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 18:10 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 02/09/18 – 18:10
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk