Pembrey Closed Road Circuit - Tour of Britain Weekend

Closed Circuit , Llanelli – Saturday, 01 Sep 2018

Event Summary

Event Overview

Day one of two of races before and after the Grand Depart of The Tour of Britain from Pembrey Country Park

Youth riders will have two races each 

Camping is available in the Country Park www.pembreycountrypark.wales

Discover Carmarthenshire has accommodation and tourist  information www.discovercarmarthenshire.com

Vehicle entry to Permbrey Country Park is £5 after 9am or £2 before 9am

Event Details

Event URN:

435601

Start Date:

Sat, 1st Sep 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Entry close date

Thu, 30th Aug 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Edward Laverack JLT Condor Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Hefin Evans Bynea CC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Steven Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Owram Cardiff Ajax CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Steve Dunn Verulam CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Kyle Dovey Ely Race Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Wayne Reeks Ely Race Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ben Granger Kendal Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Iwan Evans The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Carl Rose Ely Race Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Owram Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Chamberlain Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Guy Rees Bynea CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Caer Timothy Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jonathan Hopkins Bynea CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lawrence James Cotswold Veldrijden Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Matthew Page A Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Carl Rose Ely Race Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Wayne Thomas Finished 0

11.  Wayne Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
12.  James Dyke Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Glenn Forrest Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Wayne Reeks Ely Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Eluned King Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Brett Smith Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tom Arnold Team Bottrill Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Clare Evans Ely Race Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rachel Dunn Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Iwan Evans The Bulls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Evan Richards 1st Chard Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Billy Norton Ely Race Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ethan Browne The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Cian Roberts Towy Riders Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Cole Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Iago Williams Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Sacha White WORX Factory Racing Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Michael Wright Abergavenny Road Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Evans The Bulls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Cian Evans The Bulls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luke Davies Finished 0

4.  Luke Davies -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elliw Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Holly Pitt Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Solomon Silverstone Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ioan Thomas-Watkins Bynea CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Robert Lewis Finished 0

4.  Robert Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Morgan Jones Finished 0

5.  Morgan Jones -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Imogen Mcadie Finished 0

1.  Imogen Mcadie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Carey Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Cari Butler-Jenkins Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ffion Williams Finished 0

5.  Ffion Williams -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Max Hayman Finished 0

1.  Max Hayman -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Isaac Mcadie Finished 0

2.  Isaac Mcadie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Osian Mills Milford Tritons Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Steffan Morton Finished 0

4.  Steffan Morton -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jake Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Efan Lewis Finished 0

6.  Efan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Guy Hayman Finished 0

7.  Guy Hayman -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Noah Mcqueen Finished 0

8.  Noah Mcqueen -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Hari Jermin-jones Finished 0

9.  Hari Jermin-jones -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Theo Silverstone Finished 0

10.  Theo Silverstone -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Dafydd Morton Finished 0

11.  Dafydd Morton -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Tomos Richards Finished 0

12.  Tomos Richards -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Osian Brodrick Finished 0

13.  Osian Brodrick -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Rose Hayman Finished 0

1.  Rose Hayman -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Go-Race - Results
1.  Matthew Page A Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gair McAdie Gower Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Darryl Williams Finished 0

4.  Darryl Williams -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Alex Hopkins Finished 0

5.  Alex Hopkins -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Glenn Forrest Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Wayne Evans Finished 0

7.  Wayne Evans -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Brad Davies Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Nigel Pitt Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ben Chapman Finished 0

10.  Ben Chapman -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Simon Williams Finished 0

11.  Simon Williams -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Jeffrey Arnold Milford Tritons Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Butler-jenkins William Finished 0

13.  Butler-jenkins William -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Kristoff Domniak Finished 0

14.  Kristoff Domniak -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Paul Davies Finished 0

15.  Paul Davies -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Wayne Jones Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Paul Kingdon Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Andrew Anthony CMC Cycling Club Llandeilo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Women's Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Go-Race - Results
1.  Emily Slavin IRIS Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jenny McAdie Gower Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Claire Williams Finished 0

3.  Claire Williams -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Mel Best Bynea CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Mandy Lane Finished 0

5.  Mandy Lane -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Nicola Mills Milford Tritons Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Trish Butchers Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

There are two circuits a flat one of 0.8 miles and a 1.1 mile circuit with a short climb and descent.

On the second day the race will be in the other direction 

Under 8 and 10 races will be on the flat circuit. The other races will be on the circuit with the hill  

Riders will be given the opportunity before their race to ride the circuit to familiarise themselves with the circuit 

Licences are not needed for Go-Race or Go-Ride (Under 8, 10 & 12)

Licences are needed for all other races.  Day licences can be bought on the day

If one race does not go ahead as planned later events may be started earlier than scheduled to avoid delays.  If this does happen information will be posted in the signing on area 

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 16:55 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 01/09/18 – 16:55
Regional C+, Band 5
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 14:55 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 01/09/18 – 14:55

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 15:55 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 01/09/18 – 15:55
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sat 01/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sat 01/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sat 01/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sat 01/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:20 Go-Ride Racing None --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:20
Go-Ride Racing, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:20 Go-Ride Racing None --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:20
Go-Ride Racing, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:00
Go-Ride Racing, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:00
Go-Ride Racing, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:00
Go-Ride Racing, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:00
Go-Ride Racing, None
15 mins
Men's Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 13:45 Go-Race None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 01/09/18 – 13:45
Go-Race, None
20 mins
Women's Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 14:20 Go-Race None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 01/09/18 – 14:20
Go-Race, None
20 mins
Paracycling Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 13:00 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 01/09/18 – 13:00
Go-Race, None
30 mins

Event Summary

Event Overview

Day one of two of races before and after the Grand Depart of The Tour of Britain from Pembrey Country Park

Youth riders will have two races each 

Camping is available in the Country Park www.pembreycountrypark.wales

Discover Carmarthenshire has accommodation and tourist  information www.discovercarmarthenshire.com

Vehicle entry to Permbrey Country Park is £5 after 9am or £2 before 9am

Event Details

Event URN:

435601

Start Date:

Sat, 1st Sep 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Entry close date

Thu, 30th Aug 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Edward Laverack JLT Condor Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Hefin Evans Bynea CC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Steven Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Owram Cardiff Ajax CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Steve Dunn Verulam CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Kyle Dovey Ely Race Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Wayne Reeks Ely Race Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ben Granger Kendal Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Iwan Evans The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Carl Rose Ely Race Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Owram Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Chamberlain Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Guy Rees Bynea CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Caer Timothy Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jonathan Hopkins Bynea CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lawrence James Cotswold Veldrijden Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Matthew Page A Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Carl Rose Ely Race Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Wayne Thomas Finished 0

11.  Wayne Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
12.  James Dyke Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Glenn Forrest Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Wayne Reeks Ely Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Eluned King Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Brett Smith Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tom Arnold Team Bottrill Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Clare Evans Ely Race Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rachel Dunn Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Iwan Evans The Bulls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Evan Richards 1st Chard Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Billy Norton Ely Race Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ethan Browne The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Cian Roberts Towy Riders Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Cole Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Iago Williams Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Sacha White WORX Factory Racing Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Michael Wright Abergavenny Road Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Evans The Bulls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Cian Evans The Bulls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luke Davies Finished 0

4.  Luke Davies -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elliw Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Holly Pitt Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Solomon Silverstone Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ioan Thomas-Watkins Bynea CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Robert Lewis Finished 0

4.  Robert Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Morgan Jones Finished 0

5.  Morgan Jones -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Imogen Mcadie Finished 0

1.  Imogen Mcadie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Carey Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Cari Butler-Jenkins Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ffion Williams Finished 0

5.  Ffion Williams -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Max Hayman Finished 0

1.  Max Hayman -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Isaac Mcadie Finished 0

2.  Isaac Mcadie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Osian Mills Milford Tritons Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Steffan Morton Finished 0

4.  Steffan Morton -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jake Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Efan Lewis Finished 0

6.  Efan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Guy Hayman Finished 0

7.  Guy Hayman -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Noah Mcqueen Finished 0

8.  Noah Mcqueen -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Hari Jermin-jones Finished 0

9.  Hari Jermin-jones -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Theo Silverstone Finished 0

10.  Theo Silverstone -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Dafydd Morton Finished 0

11.  Dafydd Morton -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Tomos Richards Finished 0

12.  Tomos Richards -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Osian Brodrick Finished 0

13.  Osian Brodrick -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Rose Hayman Finished 0

1.  Rose Hayman -

Points: 0 | Status: Finished

Men's Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Go-Race - Results
1.  Matthew Page A Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gair McAdie Gower Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Darryl Williams Finished 0

4.  Darryl Williams -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Alex Hopkins Finished 0

5.  Alex Hopkins -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Glenn Forrest Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Wayne Evans Finished 0

7.  Wayne Evans -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Brad Davies Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Nigel Pitt Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ben Chapman Finished 0

10.  Ben Chapman -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Simon Williams Finished 0

11.  Simon Williams -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Jeffrey Arnold Milford Tritons Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Butler-jenkins William Finished 0

13.  Butler-jenkins William -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Kristoff Domniak Finished 0

14.  Kristoff Domniak -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Paul Davies Finished 0

15.  Paul Davies -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Wayne Jones Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Paul Kingdon Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Andrew Anthony CMC Cycling Club Llandeilo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Women's Go-Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Go-Race - Results
1.  Emily Slavin IRIS Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jenny McAdie Gower Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Claire Williams Finished 0

3.  Claire Williams -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Mel Best Bynea CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Mandy Lane Finished 0

5.  Mandy Lane -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Nicola Mills Milford Tritons Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Trish Butchers Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

There are two circuits a flat one of 0.8 miles and a 1.1 mile circuit with a short climb and descent.

On the second day the race will be in the other direction 

Under 8 and 10 races will be on the flat circuit. The other races will be on the circuit with the hill  

Riders will be given the opportunity before their race to ride the circuit to familiarise themselves with the circuit 

Licences are not needed for Go-Race or Go-Ride (Under 8, 10 & 12)

Licences are needed for all other races.  Day licences can be bought on the day

If one race does not go ahead as planned later events may be started earlier than scheduled to avoid delays.  If this does happen information will be posted in the signing on area 

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 16:55 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 01/09/18 – 16:55
Regional C+, Band 5
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 14:55 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 01/09/18 – 14:55

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 15:55 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 01/09/18 – 15:55
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sat 01/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sat 01/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sat 01/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sat 01/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:20 Go-Ride Racing None --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:20
Go-Ride Racing, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:20 Go-Ride Racing None --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:20
Go-Ride Racing, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:00
Go-Ride Racing, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:00
Go-Ride Racing, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:00
Go-Ride Racing, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sat 01/09/18 – 10:00
Go-Ride Racing, None
15 mins
Men's Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 13:45 Go-Race None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 01/09/18 – 13:45
Go-Race, None
20 mins
Women's Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 14:20 Go-Race None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 01/09/18 – 14:20
Go-Race, None
20 mins
Paracycling Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 13:00 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 01/09/18 – 13:00
Go-Race, None
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk