Calshot Winter Track League 2018/19 #12

Track League , Southampton – Sunday, 27 Jan 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

435460

Start Date:

Sun, 27th Jan 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A/B 28 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 28 Lap Scratch Race - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dan Byrne Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Unknown Distance - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dan Byrne Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dan Byrne Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Scratch Race - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets / Womens Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens Unknown Distance - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dan Byrne Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/14 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/14 Warm-up - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/14 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/14 1k Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/14 Points Race - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/14 Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Warm-up - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Points Race - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Warm-up - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 1k Scratch Race - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Points Race - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Handicap - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm-up - Results
1.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points Race - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch Race - Results
1.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm-up - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 1k Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £15, Others £25

signon starts 1230~ Racing starts 1300 ~ session ends 1600

SUNDAYS  4th NOVEMBER 2018 to 3rd FEBRUARY 2019

 (NOT 23 Dec)

Entry Fees:  Youth - £8, Others £15

 

Please note there are parking charges at this venue

The Races

Senior A/B 28 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Senior A/B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Junior / Vets / Womens Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
U16/14 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16/14 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16/14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16/14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Boys Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Boys 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Girls 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U10 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U10 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U10 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C Youth ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, Youth
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U10 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U8 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 27/01/19 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 27/01/19 – 13:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

435460

Start Date:

Sun, 27th Jan 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A/B 28 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 28 Lap Scratch Race - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dan Byrne Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Unknown Distance - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dan Byrne Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dan Byrne Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Scratch Race - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets / Womens Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens Unknown Distance - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dan Byrne Black Line Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16/14 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/14 Warm-up - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/14 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/14 1k Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16/14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/14 Points Race - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16/14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/14 Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Warm-up - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Points Race - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Warm-up - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 1k Scratch Race - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Points Race - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Handicap - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm-up - Results
1.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points Race - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch Race - Results
1.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U10 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm-up - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 1k Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £15, Others £25

signon starts 1230~ Racing starts 1300 ~ session ends 1600

SUNDAYS  4th NOVEMBER 2018 to 3rd FEBRUARY 2019

 (NOT 23 Dec)

Entry Fees:  Youth - £8, Others £15

 

Please note there are parking charges at this venue

The Races

Senior A/B 28 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Senior A/B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Junior / Vets / Womens Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
U16/14 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16/14 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16/14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16/14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Boys Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Boys 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U12 Girls 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U10 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U10 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U10 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C Youth ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, Youth
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U10 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U8 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 27/01/19 – 01:00
Regional C, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 27/01/19 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/01/19 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 27/01/19 – 13:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk