Calshot Winter Track League 2018/19 #4

Track League , Southampton – Sunday, 25 Nov 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

435452

Start Date:

Sun, 25th Nov 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A/B 28 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 28 Lap Scratch Race - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior A/B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Points Race - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Unknown Distance - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Dan Byrne Black Line Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Jim Kent London Dynamo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Scratch Race - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets / Womens Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens Unknown Distance - Results
1.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Warm-up - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 1k Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Points Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Warm-up - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 1k Scratch Race - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Points Race - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Handicap - Results
1.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch Race - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm-up - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch Race - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1k Scratch Race - Results
1.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points Race - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm-up - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch Race - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £15, Others £25

signon starts 1230~ Racing starts 1300 ~ session ends 1600

SUNDAYS  4th NOVEMBER 2018 to 3rd FEBRUARY 2019

 (NOT 23 Dec)

Entry Fees:  Youth - £8, Others £15

 

Please note there are parking charges at this venue

The Races

Senior A/B 28 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Senior A/B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Junior / Vets / Womens Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
U16 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Girls Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C Youth ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, Youth
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 25/11/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
U8 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U8 Scratch Race (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U8 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U8 Scratch Race (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 25/11/18 – 13:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

435452

Start Date:

Sun, 25th Nov 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A/B 28 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 28 Lap Scratch Race - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior A/B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Points Race - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Unknown Distance - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Dan Byrne Black Line Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Jim Kent London Dynamo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Sprint - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Sprint - Results
1.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Scratch Race - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race - Results
1.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets / Womens Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens Unknown Distance - Results
1.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Pettifer Poole Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan McKee Liss Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Warm-up - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 1k Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Points Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Millie Chilcott Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Warm-up - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 1k Scratch Race - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Points Race - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Handicap - Results
1.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch Race - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm-up - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch Race - Results
1.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1k Scratch Race - Results
1.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points Race - Results
1.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm-up - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch Race - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £15, Others £25

signon starts 1230~ Racing starts 1300 ~ session ends 1600

SUNDAYS  4th NOVEMBER 2018 to 3rd FEBRUARY 2019

 (NOT 23 Dec)

Entry Fees:  Youth - £8, Others £15

 

Please note there are parking charges at this venue

The Races

Senior A/B 28 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Senior A/B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Junior / Vets / Womens Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
U16 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Girls Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C Youth ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, Youth
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 25/11/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
U8 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U8 Scratch Race (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U8 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U8 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U8 Scratch Race (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 25/11/18 – 13:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk