Calshot Winter Track League 2018/19 #1

Track League , Southampton – Sunday, 04 Nov 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

435449

Start Date:

Sun, 4th Nov 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A/B 28 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 28 Lap Scratch Race - Results
1.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Points Race - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A B Sprint - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A/B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Unknown Distance - Results
1.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Scratch Race - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Junior / Vets / Womens Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens Unknown Distance - Results
1.  James Robertson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Dan Byrne Black Line Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Jodie Taylor Team Terminator Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Warm-up - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 1k Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Points Race - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Race - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Warm-up - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 1k Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Points Race - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Handicap - Results
1.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch Race - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm-up - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1k Scratch Race - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points Race - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Electra Morris Charlotteville CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch Race - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm-up - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 1k Scratch Race - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch Race - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £15, Others £25

signon starts 1230~ Racing starts 1300 ~ session ends 1600

SUNDAYS  4th NOVEMBER 2018 to 3rd FEBRUARY 2019

 (NOT 23 Dec)

Entry Fees:  Youth - £8, Others £15

 

Please note there are parking charges at this venue

The Races

Senior A/B 28 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Senior A/B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Junior / Vets / Womens Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
U16 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C Youth ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, Youth
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 04/11/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 04/11/18 – 13:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

435449

Start Date:

Sun, 4th Nov 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Calshot Velodrome, Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR

View map

Results

Confirmed Results

Senior A/B 28 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 28 Lap Scratch Race - Results
1.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Points Race - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A B Sprint - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A/B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Unknown Distance - Results
1.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A/B Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Scratch Race - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race - Results
1.  Dan Byrne Black Line Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Junior / Vets / Womens Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior / Vets / Womens Unknown Distance - Results
1.  James Robertson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Harry Johnson The Hub Cycleworks Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Dan Byrne Black Line Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Jodie Taylor Team Terminator Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Tobias Bunyan Eastbourne Rovers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Paul Hendy Bike Jockey CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Antonio Silano MB Cyclery Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Warm-up - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 1k Scratch Race - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Points Race - Results
1.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Handicap - Results
1.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch Race - Results
1.  Jodie Taylor Team Terminator Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Arthur Purbrick Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Warm-up - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 1k Scratch Race - Results
1.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Points Race - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Handicap - Results
1.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch Race - Results
1.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alfred Bunyan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Warm-up - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1k Scratch Race - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Points Race - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Handicap - Results
1.  Electra Morris Charlotteville CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch Race - Results
1.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Gregory Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Warm-up

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Warm-up - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 1k Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 1k Scratch Race - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Points Race - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Handicap - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Sprint - Results
1.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch Race - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Track League Affiliation Fees - Youth - £15, Others £25

signon starts 1230~ Racing starts 1300 ~ session ends 1600

SUNDAYS  4th NOVEMBER 2018 to 3rd FEBRUARY 2019

 (NOT 23 Dec)

Entry Fees:  Youth - £8, Others £15

 

Please note there are parking charges at this venue

The Races

Senior A/B 28 Lap Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Senior A/B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A/B Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
Junior / Vets / Womens 2k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Junior / Vets / Womens Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
U16 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U16 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U12 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Warm-up Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 1k Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C Youth ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, Youth
U10 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
U10 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 04/11/18 – 01:00
Regional C, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 13:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 04/11/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/11/18 13:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 04/11/18 – 13:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk