Holtcycleracing Pembrey Criteriums #1

Closed Circuit , Llanelli – Wednesday, 08 Aug 2018

Event Summary

Event Overview

Road / Freewheel bikes only.

6.30pm

Youth D Boys

Youth D Girls

Youth E Boys

Youth E Girls


7.05pm

Youth C Girls

Youth C Boys

Youth B Girls

Youth B Boys

Youth A Girls

Youth A Boys

7.50pm

2nd, 3rd & 4th Cats.


7.50pm

Women
 

Sign on closes 20 mins before each race.
 Registration/Entry.

There is no pre-entry - entries are only accepted on the night

British Cycling membership & racing licence required on the night.

Membership and day licence available on the night.





Event Details

Event URN:

434816

Start Date:

Wed, 8th Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Hefin Evans Bynea CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Phil Tucker Finished 0

3.  Phil Tucker -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Steven Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Ellis BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Neil Richards Finished 0

10.  Neil Richards -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Huw Bendall Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  John Holt County Cycles Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Iwan Jones Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Glenn Forrest Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Paul Evans Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  David Kerr Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Mark Robinson Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Harry Chamberlain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Marcus Williamson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Steffan James Ystwyth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  James Morgan Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Wayne Elias Gower Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 Women - Results
1.  Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gaynor Hughes Bynea CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ethan Browne The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rhian Hamm Maindy Flyers Youth CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Cycling Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kieron Heuberger Gower Riders Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Morgan Lloyd Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Scott Fisher Barrow Central Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Awen Roberts Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Backstedt Backstedt Cycling Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Efa Oliver Sosban Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Brian Thomas Finished 0

2.  Brian Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Aiden Sadler Finished 0

3.  Aiden Sadler -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Carey Thomas Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Cari Butler-Jenkins Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kellan Heuberger Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elliot Butler-Jenkins Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Evans Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lara Elias Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only:

Youth - £6

Adult - £8


Youth A (With dispensation to ride senior race) - £6 - OR ride the Youth race and senior race for £10 total.


To park on the field just outside the entrance you will need to drive to the main gate (£2 in the evening) then follow the road round to the left adjacent to the descent of the circuit. Please allow time to arrive, park as close as possible and make your way to sign on inside the circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:50 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 08/08/18 – 19:50
Regional C+, Band 5
45 mins
1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:50 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 08/08/18 – 19:50
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 18:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 18:30
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 18:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 18:30
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 18:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 18:30
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 18:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 18:30
Youth Only, None
20 mins

Event Summary

Event Overview

Road / Freewheel bikes only.

6.30pm

Youth D Boys

Youth D Girls

Youth E Boys

Youth E Girls


7.05pm

Youth C Girls

Youth C Boys

Youth B Girls

Youth B Boys

Youth A Girls

Youth A Boys

7.50pm

2nd, 3rd & 4th Cats.


7.50pm

Women
 

Sign on closes 20 mins before each race.
 Registration/Entry.

There is no pre-entry - entries are only accepted on the night

British Cycling membership & racing licence required on the night.

Membership and day licence available on the night.





Event Details

Event URN:

434816

Start Date:

Wed, 8th Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Hefin Evans Bynea CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Phil Tucker Finished 0

3.  Phil Tucker -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Steven Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Ellis BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Neil Richards Finished 0

10.  Neil Richards -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Huw Bendall Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  John Holt County Cycles Racing Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Iwan Jones Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Glenn Forrest Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Paul Evans Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jamie Best Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  David Kerr Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Mark Robinson Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Harry Chamberlain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Marcus Williamson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Steffan James Ystwyth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  James Morgan Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Wayne Elias Gower Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 Women - Results
1.  Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gaynor Hughes Bynea CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ethan Browne The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rhian Hamm Maindy Flyers Youth CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Cycling Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kieron Heuberger Gower Riders Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Morgan Lloyd Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Scott Fisher Barrow Central Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Awen Roberts Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Backstedt Backstedt Cycling Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Efa Oliver Sosban Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Brian Thomas Finished 0

2.  Brian Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Aiden Sadler Finished 0

3.  Aiden Sadler -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Carey Thomas Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Cari Butler-Jenkins Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kellan Heuberger Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elliot Butler-Jenkins Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Evans Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lara Elias Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only:

Youth - £6

Adult - £8


Youth A (With dispensation to ride senior race) - £6 - OR ride the Youth race and senior race for £10 total.


To park on the field just outside the entrance you will need to drive to the main gate (£2 in the evening) then follow the road round to the left adjacent to the descent of the circuit. Please allow time to arrive, park as close as possible and make your way to sign on inside the circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:50 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 08/08/18 – 19:50
Regional C+, Band 5
45 mins
1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:50 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 08/08/18 – 19:50
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 19:05 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 19:05
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 18:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 18:30
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 18:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 18:30
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 18:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 18:30
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 08/08/18 18:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 08/08/18 – 18:30
Youth Only, None
20 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk