Yorkshire Regional Road Race Championships

Road , Harrogate – Sunday, 19 Aug 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

434709

Start Date:

Sun, 19th Aug 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Norwood Community Hall, The Barn, Bland Hill, Norwood, Harrogate, North Yorkshire, HG3 1TB

View map

Results

Confirmed Results

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jack Ford Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Rees PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alex Ridehalgh Paceline Cycles North Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Matthew Taylor Albion Cycling Co Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Dylan Westley Giant Halifax Race Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  William Foster Cyclesense Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jenson Young Giant Halifax Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Joe Howcroft Otley CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  William Orrell-Turner Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph Law Green Jersey cc RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jonny Gill PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Harry Buxton Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Masters 40+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters 40+ - Results
1.  Glen Turnbull Patron Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Denwood Harrogate Nova CC Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jonathan Apaloo VC York Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Richard Moore Squadra RT Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Doug Hart Ilkley Cycling Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gordon Kemp Rockingham CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tristan Emptage Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andy Coward Harrogate Nova CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Lehan Harrogate Nova CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Duncan Johnson Albarosa Cycling Club Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Ged Millward Ilkley Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matthew Mannakee Prologue Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Charles Warren Harrogate Nova CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Hannah Larbalestier Team Boompods Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gabriella Shaw NJC - Biemme - Echelon Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mary Wilkinson Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Josie Cram Albarosa Cycling Club Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Melissa Greaves Valley Striders CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Linda Evans Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nicola Moore Squadra RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rebecca Longthorp Cliff Pratt Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Louise Scupham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Laura Tissiman York Cycleworks Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Lily Greenhalgh Weston Homes-Torelli-Assure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlotte Dalton Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alex Dalton Wheelbase CabTech Castelli Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  David Shackleton Team KTM UK Finished 1st 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Robert Scott Team Wiggins Le Col Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Peter Williams One Pro Cycling Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Joey Walker Team Wiggins Le Col Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Reece Wood Team Wiggins Le Col Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Daniel McDermott FTR Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Julian Varley Team KTM UK Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Jude Taylor Lifting Gear Prod/CyclesInMoti... Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Kieran Savage Cycling Sheffield Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Dean Watson Andy Moore Autocentres Racing Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Hayden Allen THRE Datawolves RT Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Billy Robinson Le Col Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Jake Womersley Holdsworth Pro Racing Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Glen Hale Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Eugene Cross Lifting Gear Prod/CyclesInMoti... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Toby Jarvis Team PB Performance Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Robert Mitchell Out Of The Saddle Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Matthew Armitage Cyclesense Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Thomas Potter All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

The Yorkshire Regional Road Race Championships will be held on Sunday 19th August on the Penny Pot circuit near Harrogate. The format will follow recent years with the Junior and Veteran Men tackling 5 laps (55 miles) running together starting at 10:00am followed 5 minutes later by the Junior and Senior women's race which will again run together and over 4 laps (45 miles). The men's Elite race will start at 2:00pm and will take in 6 laps totalling 78 miles.

Yorkshire Regional Road Race Championships, a race steeped in history that always produces a worthy winner. This years circuit combines exposed and quiet roads which invite the aggressive style of racing that has seen a long list of legendary victors.

Our first race of the day comprises of Yorkshires Junior riders racing the circuit with the Masters C+ Category riders. Yorkshires female riders are given a stand alone race which is open to all categories, from 4th category through to Elite.

The Men's Elite race sees some of the regions stalwarts lining up against pro riders and the next generation of emerging talent. Yorkshire has long held a reputation of producing world class cyclists and the strength in depth of each race is becoming stronger each year, so we can expect a day of exciting racing.

The event is online entry only and there will be no entries on day as it is a championship event. Riders must display the Yorkshire region on their Race Licence. There is no day licence facility for Regional Championships. If your entry doesn't fit this criteria, your entry will not be accepted.

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Regional Junior Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 89km / 55 miles
Sun 19/08/18 – 10:00
Regional Junior Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
89km / 55 miles
Masters 40+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Regional Masters C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 89km / 55 miles
Sun 19/08/18 – 10:00
Regional Masters C+, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
89km / 55 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:05 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 72km / 45 miles
Sun 19/08/18 – 10:05
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
72km / 45 miles
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:05 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) 1st, 2nd, 3rd, ... 72km / 45 miles
Sun 19/08/18 – 10:05
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants) | 1st, 2nd, 3rd, ...
72km / 45 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 14:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 126km / 78 miles
Sun 19/08/18 – 14:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
126km / 78 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

434709

Start Date:

Sun, 19th Aug 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Norwood Community Hall, The Barn, Bland Hill, Norwood, Harrogate, North Yorkshire, HG3 1TB

View map

Results

Confirmed Results

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jack Ford Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Rees PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alex Ridehalgh Paceline Cycles North Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Matthew Taylor Albion Cycling Co Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Dylan Westley Giant Halifax Race Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  William Foster Cyclesense Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jenson Young Giant Halifax Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Joe Howcroft Otley CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  William Orrell-Turner Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph Law Green Jersey cc RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jonny Gill PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Harry Buxton Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Masters 40+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters 40+ - Results
1.  Glen Turnbull Patron Finished 3rd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Denwood Harrogate Nova CC Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jonathan Apaloo VC York Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Richard Moore Squadra RT Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Doug Hart Ilkley Cycling Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gordon Kemp Rockingham CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tristan Emptage Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andy Coward Harrogate Nova CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Lehan Harrogate Nova CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Duncan Johnson Albarosa Cycling Club Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Ged Millward Ilkley Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matthew Mannakee Prologue Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Alan Davies Born to Bike Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Charles Warren Harrogate Nova CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Hannah Larbalestier Team Boompods Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gabriella Shaw NJC - Biemme - Echelon Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mary Wilkinson Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Josie Cram Albarosa Cycling Club Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Melissa Greaves Valley Striders CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Linda Evans Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nicola Moore Squadra RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rebecca Longthorp Cliff Pratt Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Louise Scupham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Laura Tissiman York Cycleworks Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Lily Greenhalgh Weston Homes-Torelli-Assure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charlotte Dalton Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alex Dalton Wheelbase CabTech Castelli Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  David Shackleton Team KTM UK Finished 1st 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Robert Scott Team Wiggins Le Col Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Peter Williams One Pro Cycling Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Joey Walker Team Wiggins Le Col Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Reece Wood Team Wiggins Le Col Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Daniel McDermott FTR Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Julian Varley Team KTM UK Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Jude Taylor Lifting Gear Prod/CyclesInMoti... Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Kieran Savage Cycling Sheffield Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Dean Watson Andy Moore Autocentres Racing Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Hayden Allen THRE Datawolves RT Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Billy Robinson Le Col Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Jake Womersley Holdsworth Pro Racing Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Glen Hale Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Eugene Cross Lifting Gear Prod/CyclesInMoti... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Toby Jarvis Team PB Performance Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Robert Mitchell Out Of The Saddle Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Matthew Armitage Cyclesense Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Thomas Potter All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

The Yorkshire Regional Road Race Championships will be held on Sunday 19th August on the Penny Pot circuit near Harrogate. The format will follow recent years with the Junior and Veteran Men tackling 5 laps (55 miles) running together starting at 10:00am followed 5 minutes later by the Junior and Senior women's race which will again run together and over 4 laps (45 miles). The men's Elite race will start at 2:00pm and will take in 6 laps totalling 78 miles.

Yorkshire Regional Road Race Championships, a race steeped in history that always produces a worthy winner. This years circuit combines exposed and quiet roads which invite the aggressive style of racing that has seen a long list of legendary victors.

Our first race of the day comprises of Yorkshires Junior riders racing the circuit with the Masters C+ Category riders. Yorkshires female riders are given a stand alone race which is open to all categories, from 4th category through to Elite.

The Men's Elite race sees some of the regions stalwarts lining up against pro riders and the next generation of emerging talent. Yorkshire has long held a reputation of producing world class cyclists and the strength in depth of each race is becoming stronger each year, so we can expect a day of exciting racing.

The event is online entry only and there will be no entries on day as it is a championship event. Riders must display the Yorkshire region on their Race Licence. There is no day licence facility for Regional Championships. If your entry doesn't fit this criteria, your entry will not be accepted.

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Regional Junior Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 89km / 55 miles
Sun 19/08/18 – 10:00
Regional Junior Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
89km / 55 miles
Masters 40+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Regional Masters C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 89km / 55 miles
Sun 19/08/18 – 10:00
Regional Masters C+, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
89km / 55 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:05 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 72km / 45 miles
Sun 19/08/18 – 10:05
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
72km / 45 miles
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:05 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) 1st, 2nd, 3rd, ... 72km / 45 miles
Sun 19/08/18 – 10:05
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants) | 1st, 2nd, 3rd, ...
72km / 45 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 14:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 126km / 78 miles
Sun 19/08/18 – 14:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
126km / 78 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk