Sint-Martinusprijs Kontich (UCI/2.1) Junior Men

Road – Friday, 06 Jul 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

434442

Start Date:

Fri, 6th Jul 2018

Finish date:

Mon, 9th Jul 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Country:
Belgium

Results

Confirmed Results

Stage 1 (TTT)

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 (TTT) - Results
7.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Burke Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Morgan Bown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Oliver Murray Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Results
19.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
46.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
70.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
84.  Matthew Burke Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
86.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
87.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
95.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
96.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
107.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
113.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
114.  Oliver Murray Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
118.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
119.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
121.  Morgan Bown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
122.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
133.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 3a (ITT)

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3a (ITT) - Results
19.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Matthew Burke Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
84.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
85.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
117.  Oliver Murray Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
126.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
132.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
133.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
142.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
145.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Stage 3b

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3b - Results
15.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
62.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
86.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
95.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
97.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
103.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
111.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
112.  Colin Murray Finished 4th 0

112. Colin Murray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
126.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4 - Results
16.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
41.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
65.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
76.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
83.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
88.  Oliver Murray Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
109.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
122.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
General Classification - Results
12.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
59.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
77.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
95.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
107.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
109.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
110.  Oliver Murray Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
115.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
116.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
119.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

Stage 1 (TTT) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Fri 06/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/07/18 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Sat 07/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 3a (ITT) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Sun 08/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 3b Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Sun 08/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/18 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Mon 09/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/18 01:00 Foreign National Band 2 1st, 2nd, 3rd, ...
Mon 09/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...

Event Summary

Event Details

Event URN:

434442

Start Date:

Fri, 6th Jul 2018

Finish date:

Mon, 9th Jul 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Country:
Belgium

Results

Confirmed Results

Stage 1 (TTT)

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 (TTT) - Results
7.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Burke Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Morgan Bown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Oliver Murray Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Results
19.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
46.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
70.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
84.  Matthew Burke Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
86.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
87.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
95.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
96.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
107.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
113.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
114.  Oliver Murray Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
118.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
119.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
121.  Morgan Bown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
122.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
133.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 3a (ITT)

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3a (ITT) - Results
19.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Matthew Burke Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
84.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
85.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
117.  Oliver Murray Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
126.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
132.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
133.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
142.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
145.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Stage 3b

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3b - Results
15.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
62.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
86.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
95.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
97.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
103.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
111.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
112.  Colin Murray Finished 4th 0

112. Colin Murray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
126.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4 - Results
16.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
41.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
65.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
76.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
83.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
88.  Oliver Murray Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
109.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
122.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

General Classification

Position Name Club name Rider status Category Points
General Classification - Results
12.  Oscar Mingay PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Ben Barlow Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
59.  Leo Hayter W.V. Zeeuws Vlaanderen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
77.  Matthew Shaw Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
95.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
107.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
109.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
110.  Oliver Murray Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
115.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
116.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
119.  Tom Dussek Giant Halifax Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

Stage 1 (TTT) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Fri 06/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/07/18 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Sat 07/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 3a (ITT) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Sun 08/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 3b Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Sun 08/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
Stage 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/18 01:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ...
Mon 09/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/18 01:00 Foreign National Band 2 1st, 2nd, 3rd, ...
Mon 09/07/18 – 01:00
Foreign National, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk