Western League Round 10

Cyclo-Cross , Cheltenham – Sunday, 25 Nov 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

433776

Start Date:

Sun, 25th Nov 2018

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Denfurlong Farm, Chedworth, Cheltenham, GL54 4NQ

View map

Series:

Western League

Event Organiser:

Gordon Smillie
07952 985459
cx@cheltenhamandcounty.cc

Results

Confirmed Results

Youth Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Under 16 Boys - Results
1.  Jenson Harris Avid Sport Finished Youth U16 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Lewis Baldwin Sulis Scorpions YCA Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Louis Britton Severn RC Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Nathaniel Powys Wyre Forest CRC Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Under 16 Girls - Results
1.  Laura Curle Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Under 14 Boys - Results
1.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Dylan Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Thomas Cracknell Pedalon.co.uk Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Alex Dalton Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Alex Taylor Oxonian CC Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Benjamin Pearcey Sulis Scorpions YCA Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Jonathan Claridge Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Charlie Cooper Finished 0

8. Charlie Cooper -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Under 14 Girls - Results
1.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Melissa Cooper Spokes BPC Racing Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Ellen Phillips Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Lucy Phillips Chapel Tri-Stars Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Kim Greening Wyre Forest CRC Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Chloe Shephard CTWYCC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Anna Patterson Banjo Cycles Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Sam Budd CTWYCC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Luca Mascia Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Felix Forrester Wyre Forest CRC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Toby Powys Wyre Forest CRC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Oliver Patterson Finished 0

7. Oliver Patterson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Guy Rorke Finished 0

8. Guy Rorke -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Oliver Agombar CTWYCC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Daisy Claridge Finished 0

10. Daisy Claridge -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Toby Ashwell Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Conor Warwick Finished 0

12. Conor Warwick -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Balia Atkins Finished 0

13. Balia Atkins -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Aimee Taylor Oxonian CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Fergus Rorke Finished 0

15. Fergus Rorke -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Isaac Pearcey Sulis Scorpions YCA Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

About the Event

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 13:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 25/11/18 – 13:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 5 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 5
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 12:00 Category B CX Band 3 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 25/11/18 – 12:00
Category B, CX Band 3
Veteran Men 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 3 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 3
Veteran Men 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 12:00 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 25/11/18 – 12:00
Category B, CX Band 3
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 3 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 3
Veteran Women 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Veteran Women 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Veteran Women 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 3 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 3
Youth Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 11:00 Category B CX Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 25/11/18 – 11:00
Category B, CX Band 5
30 mins
Youth Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 11:00 Category B CX Band 6 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 25/11/18 – 11:00
Category B, CX Band 6
30 mins
Youth Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 11:00 Category B CX Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 25/11/18 – 11:00
Category B, CX Band 5
30 mins
Youth Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 11:00 Category B CX Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 25/11/18 – 11:00
Category B, CX Band 5
30 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 10:30 Under 12 None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Sun 25/11/18 – 10:30

U12

Under 12, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

433776

Start Date:

Sun, 25th Nov 2018

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Denfurlong Farm, Chedworth, Cheltenham, GL54 4NQ

View map

Series:

Western League

Event Organiser:

Gordon Smillie
07952 985459
cx@cheltenhamandcounty.cc

Results

Confirmed Results

Youth Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Under 16 Boys - Results
1.  Jenson Harris Avid Sport Finished Youth U16 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Lewis Baldwin Sulis Scorpions YCA Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Louis Britton Severn RC Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Nathaniel Powys Wyre Forest CRC Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Under 16 Girls - Results
1.  Laura Curle Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Under 14 Boys - Results
1.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Dylan Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Thomas Cracknell Pedalon.co.uk Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Alex Dalton Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Alex Taylor Oxonian CC Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Benjamin Pearcey Sulis Scorpions YCA Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Jonathan Claridge Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Charlie Cooper Finished 0

8. Charlie Cooper -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Under 14 Girls - Results
1.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Melissa Cooper Spokes BPC Racing Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Ellen Phillips Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Lucy Phillips Chapel Tri-Stars Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Kim Greening Wyre Forest CRC Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Chloe Shephard CTWYCC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Anna Patterson Banjo Cycles Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Sam Budd CTWYCC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Luca Mascia Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Felix Forrester Wyre Forest CRC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Toby Powys Wyre Forest CRC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Oliver Patterson Finished 0

7. Oliver Patterson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Guy Rorke Finished 0

8. Guy Rorke -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Oliver Agombar CTWYCC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Daisy Claridge Finished 0

10. Daisy Claridge -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Toby Ashwell Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Conor Warwick Finished 0

12. Conor Warwick -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Balia Atkins Finished 0

13. Balia Atkins -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Aimee Taylor Oxonian CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Fergus Rorke Finished 0

15. Fergus Rorke -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Isaac Pearcey Sulis Scorpions YCA Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

About the Event

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 13:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 25/11/18 – 13:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 5 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 5
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 12:00 Category B CX Band 3 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 25/11/18 – 12:00
Category B, CX Band 3
Veteran Men 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 3 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 3
Veteran Men 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 12:00 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 25/11/18 – 12:00
Category B, CX Band 3
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 3 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 3
Veteran Women 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Veteran Women 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Veteran Women 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 01:00 Category B CX Band 3 ---
Entry:
Sun 25/11/18 – 01:00
Category B, CX Band 3
Youth Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 11:00 Category B CX Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 25/11/18 – 11:00
Category B, CX Band 5
30 mins
Youth Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 11:00 Category B CX Band 6 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 25/11/18 – 11:00
Category B, CX Band 6
30 mins
Youth Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 11:00 Category B CX Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 25/11/18 – 11:00
Category B, CX Band 5
30 mins
Youth Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 11:00 Category B CX Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 25/11/18 – 11:00
Category B, CX Band 5
30 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/11/18 10:30 Under 12 None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Sun 25/11/18 – 10:30

U12

Under 12, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk