HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series Round 6

Cyclo-Cross , Shrewsbury – Saturday, 05 Jan 2019

Event Summary

Event Overview


Event Details

Event URN:

432920

Start Date:

Sat, 5th Jan 2019

Finish date:

Sun, 6th Jan 2019

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Shrewsbury Sports Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ

View map

Series:

HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series

Entry close date

Tue, 25th Dec 2018

Results

Confirmed Results

Senior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's Trophy - Results
1.  Gosse Van Der Meer Finished 01:02:34:000 0

1.  Gosse Van Der Meer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:34:000
2.  Ian Field Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 01:02:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:54:000
3.  Cameron Mason Endura - Pedal Power Finished Senior 01:04:00:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:00:000
4.  Daniel Tulett TP Racing (UCI CX Team) Finished Senior 01:04:30:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:30:000
5.  Matthew Taylor Albion Cycling Co Finished Senior 01:04:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:51:000
6.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:05:10:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:10:000
7.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 01:05:17:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:05:17:000
8.  Grant Ferguson CST American Eagle Finished Senior 01:05:25:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:25:000
9.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:05:31:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:31:000
10.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Senior 01:05:59:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:59:000
11.  Yorben Van Tichelt Finished 01:06:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:20:000
12.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 01:06:31:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:06:31:000
13.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:06:42:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:06:42:000
14.  Jacob Scott One Pro Cycling Finished Senior 01:07:47:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:47:000
15.  Lee Williams Orbea Racing Team Finished Senior 01:07:54:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:54:000
16.  Tom Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:08:33:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:33:000
17.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished Senior 01:08:42:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:42:000
18.  Isaac Mundy Madison Genesis Finished Senior 01:08:44:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:44:000
19.  Giles Drake Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:08:59:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:59:000
20.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior 01:09:00:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:00:000
21.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 01:09:06:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:06:000
22.  Stephen Lee Derwentside CC Finished Senior 01:09:43:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:43:000
23.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Senior 01:10:05:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:05:000
24.  Bruce Dalton Finished Senior 01:10:31:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:31:000
25.  Scott Chalmers Magspeed Racing Finished Senior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Scot Easter Magspeed Racing Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Chris Metcalfe Fabric Cycling Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Leon Mazzone Spirit Tifosi Racing Team Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Pete Matthews Leicestershire Road Club Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
30.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Joshua Jones ZeroBC Finished Senior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Joe Howcroft Otley CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Samuel Morris Revolutions Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  David Beachill Geared Up & CN Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Tyla Loftus Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Jimmy Smith Specialized Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Claude Binchet Solihull CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Dan Clark HuntBikeWheels.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Gary Price RST/Cycle Division Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Stanimir Bolyarov HuntBikeWheels.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Daniel Brough Pro Vision Race Team Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Michael Butler GLP RT Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Jack Clarkson Hope Factory Racing Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Niall Davis Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Max Gibbons Orbea Racing Team Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Callum Macleod Pedalon.co.uk Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Christopher Rothwell BW Cycling Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Lewis Askey Zannata Ride Coventry XGear Finished Junior 00:38:57:050 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:57:050
2.  Harry Birchill Mid Devon CC Finished Junior 00:39:42:850 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:42:850
3.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Junior 00:39:47:750 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:47:750
4.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Junior 00:39:53:300 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:53:300
5.  Jenson Young Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:40:02:950 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:02:950
6.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:40:45:750 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:45:750
7.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:40:47:200 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:47:200
8.  Alec Gregory 8point8 Group Finished Junior 00:40:57:500 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:57:500
9.  Barney Clacy Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:41:26:050 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:26:050
10.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:41:32:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:32:400
11.  Joe Coukham Shibden Cycling Club Finished Junior 00:41:33:450 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:33:450
12.  Oliver Howson Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:41:34:150 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:34:150
13.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished Junior 00:41:51:450 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:51:450
14.  Sam Freeman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:41:57:850 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:57:850
15.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished Junior 00:42:00:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:00:000
16.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 00:42:16:200 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:16:200
17.  Adam Mcgarr Finished 00:42:38:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:42:38:700
18.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished Junior 00:42:43:750 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:43:750
19.  Sam Smith Magspeed Racing Finished Junior 00:42:48:750 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:48:750
20.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished Junior 00:42:51:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:51:050
21.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished Junior 00:43:04:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:04:050
22.  Euan Macleod Willebrord Wil Vooruit Finished Junior 00:43:11:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:11:800
23.  Joseph Law Green Jersey RT Finished Junior 00:43:14:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:14:050
24.  David Hird Halesowen A & CC Finished Junior 00:43:31:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:31:050
25.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Junior 00:43:36:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:36:550
26.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Junior 00:43:38:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:38:950
27.  Ethan Whiteside East Bradford Race Team Finished Junior 00:43:56:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:56:200
28.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 00:43:58:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:58:350
29.  Sam Murray SCOTT Racing Finished Junior 00:44:06:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:06:950
30.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Junior 00:44:31:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:31:650
31.  Joel Hawkins Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:45:16:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:16:550
32.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Junior 00:45:19:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:19:250
33.  Louis Evans Innovation Racing Finished Junior 00:45:31:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:31:800
34.  Archie Lewis Joe's Bikes Finished Junior 00:45:36:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:36:650
35.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:45:37:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:37:450
36.  Henry Johnson Team Striking Bikes Finished Junior 00:45:40:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:40:550
37.  Christian Boon The MI Racing Academy Finished Junior 00:45:41:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:41:100
38.  Sam Ryland The Bulls Finished Junior 00:46:04:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:04:950
39.  Duncan Pritchard Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior 00:46:42:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:42:350
40.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Junior 00:47:21:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:21:400
41.  Thomas Clarke Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior 00:48:28:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:28:150
42.  Arthur Boulton Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior 00:48:29:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:29:900
43.  Sean Nolan Finished Junior --- 0

43.  Sean Nolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
45.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
46.  Matthew Day Solent Pirates Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
47.  Nathan Young Clifton CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
48.  Lewis Page Mid Shropshire Wheelers Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- George Ball Furness Flyers Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Matthew Coulson Palmer Park Velo RT Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Lucien Cuming East Bradford CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Harry Dridge Hargroves-Montezuma's Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Adam Lightfoot Welwyn Wheelers CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:38:05:450 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:05:450
2.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:38:09:850 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:09:850
3.  Stephen Gibson 4T+ Cyclopark Finished Vet 40-49 00:39:49:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:49:300
4.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:40:09:750 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:09:750
5.  Alexander Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:40:18:350 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:18:350
6.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:40:50:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:50:700
7.  Benjamin Lewis Forest Side Riders Finished Vet 40-49 00:41:03:050 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:03:050
8.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:41:08:600 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:08:600
9.  James Moore Welland Valley CC Finished Vet 40-49 00:41:28:350 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:28:350
10.  James Thompson Magspeed Racing Finished Vet 40-49 00:41:33:050 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:33:050
11.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 40-49 00:41:38:350 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:38:350
12.  Jacek Nowak Finished Vet 40-49 00:41:51:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:51:100
13.  Adam Betts www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:42:00:950 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:00:950
14.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:42:06:400 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:06:400
15.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 00:42:09:900 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:09:900
16.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:42:13:750 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:13:750
17.  Mark Perry ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:42:20:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:20:800
18.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:42:37:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:37:500
19.  Steve Wood Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 00:42:44:100 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:44:100
20.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:42:52:350 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:52:350
21.  Anthony Turner Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:43:00:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:00:800
22.  Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:43:01:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:01:600
23.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:43:22:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:22:100
24.  Andrew Brindle Finished Vet 40-49 00:43:37:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:37:150
25.  Roger Prior Cowley Road Condors Finished Vet 40-49 00:43:42:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:42:900
26.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:43:49:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:49:100
27.  Brian Stanley Finished Vet 40-49 00:43:54:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:54:350
28.  Arwel Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 00:44:10:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:10:350
29.  Stuart McGhee Evans Cycles Race Team Finished Vet 40-49 00:44:23:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:23:350
30.  Simon Loose Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 00:44:38:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:38:150
31.  Jason Marriott Army Cycling Union Finished Vet 40-49 00:44:51:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:51:350
32.  Hans van Nierop Welland Valley CC Finished Vet 40-49 00:45:02:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:02:350
33.  Tim Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:45:31:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:31:850
34.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 00:46:18:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:18:750
35.  Nigel Dilks Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:46:22:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:22:550
36.  Steve Hayward FISHFACE CYCLES RT Finished Vet 40-49 00:46:29:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:29:550
37.  Andy Jones Clee Cycles Finished Vet 40-49 00:46:41:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:41:950
38.  Peter Kimber Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:46:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:44:000
39.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:46:44:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:44:500
40.  Ross Litherland Rapha Cycling Club Finished Vet 40-49 00:46:46:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:46:150
41.  Craig Tabiner Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:46:47:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:47:200
42.  Jason Hurt Team Ribble Finished Vet 40-49 00:47:01:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:01:050
43.  Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Finished Vet 40-49 00:47:35:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:35:950
44.  Christian Roberts Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:47:49:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:49:250
45.  Stuart Jackson Nova Raiders Cycling Club Finished Vet 40-49 00:48:20:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:20:750
46.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Dave Phillips Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
51.  Jason Hawkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Richard Bennett Newbury RC Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ben Biggs Lee Valley Velo Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Owen Davies Abergavenny Road Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Tony Fawcett Bergamont UK Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- James Griffiths Clee Cycles Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Kieren Jarratt Royal Air Force CA Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Simon Snowden 73Degrees CC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ian Taylor C and N Cycles RT Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Andrew Taylor C and N Cycles RT Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Andrew Watson-Smith Stayer Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50-59 Trophy - Results
1.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:40:25:100 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:25:100
2.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:40:46:050 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:46:050
3.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 50-59 00:40:52:550 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:52:550
4.  Mark James Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 50-59 00:41:10:600 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:10:600
5.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 50-59 00:41:29:050 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:29:050
6.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:41:32:050 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:32:050
7.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50-59 00:41:35:250 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:35:250
8.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:41:47:250 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:47:250
9.  Nigel Gregory 8point8 Group Finished Vet 50-59 00:41:49:750 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:49:750
10.  Stephen Knight Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 50-59 00:42:54:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:54:300
11.  Richard Muchmore Renvale RT Finished Vet 50-59 00:42:59:150 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:59:150
12.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Vet 50-59 00:43:08:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:08:100
13.  Michael Burdon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 50-59 00:43:08:200 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:08:200
14.  Mick Style Manchester Wheelers Club Finished Vet 50-59 00:43:08:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:08:300
15.  Grant Johnson Finished Vet 50-59 00:43:23:550 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:23:550
16.  Glenn Coltman Pedal Power Loughborough Finished Vet 50-59 00:43:37:650 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:37:650
17.  Harvey Levann Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 50-59 00:43:40:950 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:40:950
18.  Stephen Whitehouse Stourbridge CC Finished Vet 50-59 00:43:42:050 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:42:050
19.  Michael Bowen Transition Race Team Finished Vet 50-59 00:43:59:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:59:200
20.  Mark Mullender CC Giro Finished Vet 50-59 00:44:32:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:32:050
21.  Graeme Gow Team Andrew Allan Architecture Finished Vet 50-59 00:44:35:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:35:450
22.  Charles Warren Harrogate Nova CC Finished Vet 50-59 00:44:38:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:38:350
23.  Rob Watson SKCC Finished Vet 50-59 00:44:43:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:43:400
24.  Thomas Bardgett Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50-59 00:44:59:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:59:600
25.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:45:23:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:23:900
26.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 50-59 00:45:27:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:27:150
27.  Gary Strickland VC Long Eaton Finished Vet 50-59 00:45:32:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:32:300
28.  Jan Kardasz Fibrax Wrexham Roads Club Finished Vet 50-59 00:45:38:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:38:550
29.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished Vet 50-59 00:45:54:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:54:500
30.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 50-59 00:45:59:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:59:350
31.  Martin Eadon Zannata Ride Coventry XGear Finished Vet 50-59 00:46:03:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:03:350
32.  Neil Taylor Coalville Wheelers CC Finished Vet 50-59 00:46:14:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:14:900
33.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50-59 00:46:28:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:28:700
34.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50-59 00:46:33:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:33:350
35.  Peter Bromwich Finished Vet 50-59 00:46:44:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:44:650
36.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:46:52:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:52:050
37.  Stephen Bottomley Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:48:42:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:42:450
38.  Steven Jenkyn Pedal Power Loughborough Finished Vet 50-59 00:48:49:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:49:300
39.  Alan Parsons Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50-59 00:48:58:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:58:500
40.  Robert Allen Leisure Lakes Bikes.com Finished Vet 50-59 00:49:08:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:08:150
41.  Adam Platts VC Londres Finished Vet 50-59 00:49:17:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:17:550
42.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Vet 50-59 00:49:33:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:33:300
43.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished Vet 50-59 00:49:38:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:38:350
44.  Peter Goy Louth Cycle Centre Finished Vet 50-59 00:49:53:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:53:050
45.  Michael Scott Holmfirth Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
46.  Allan Maclean VC Glasgow South Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
47.  Mike Bazeley Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- David Allen Bridgnorth Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Andrew Cracknell Pedalon.co.uk Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Alistair Dow Edinburgh RC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Leon Field CC Giro Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Mark Garrett Ride Coventry Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Tim Gill Shibden Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Alan Green Bristol South CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Ian Jeremiah Cardiff JIF Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Stuart Pickering http://www.giant-helston.co.uk Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Keith Sheridan Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Mark Sutton Port Sunlight Whls CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Veteran Men 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 60+ Trophy - Results
1.  Roy Hunt Team Kinesis UK Finished Vet 60+ 00:43:03:950 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:03:950
2.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 60+ 00:43:16:500 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:16:500
3.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 60+ 00:43:19:550 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:19:550
4.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 60+ 00:44:01:050 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:44:01:050
5.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 60+ 00:44:06:450 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:44:06:450
6.  Peter Golding West Suffolk Wheelers Finished Vet 60+ 00:45:39:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:45:39:700
7.  Andrew Roberts GS Vecchi Finished Vet 60+ 00:46:09:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:46:09:500
8.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 60+ 00:47:29:750 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:47:29:750
9.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 60+ 00:48:05:350 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:48:05:350
10.  Clive Powell Finished Vet 60+ 00:48:09:100 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:48:09:100
11.  Joseph Rowe Bush Healthcare CRT Finished Vet 60+ 00:48:32:150 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:48:32:150
12.  Michael Speirs Mountain Goat Coaching Finished Vet 60+ 00:48:46:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:48:46:200
13.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 60+ 00:49:54:250 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:49:54:250
14.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 60+ 00:50:22:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:50:22:300
15.  Andy Jones Wolverhampton Whls Finished Vet 60+ 00:52:05:900 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:52:05:900
16.  Roger Mitchell Sleaford Whls CC Finished Vet 60+ --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 60+
17.  Peter Ward Solihull CC Finished Vet 60+ --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 60+
18.  Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 60+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+
19.  Michael Smith Cycle-Tec Finished Vet 60+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
--- Raymond Cochrane Cambridge CC Did not finish Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 60+
--- Clifford Featherstone MTS Cycle Sport Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Andy Firman Cycle-Tec Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Peter Payton Secret-Training.cc Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Gary Rowing-Parker Solihull CC Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Philip Stokes Team Jewson-M.I.Racing Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+

Senior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Women's Trophy - Results
1.  Ffion James Storey Racing Finished Senior 00:43:35:700 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:35:700
2.  Anna Kay Storey Racing Finished Senior 00:44:09:500 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:09:500
3.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:44:27:650 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:27:650
4.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished Senior 00:44:54:050 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:54:050
5.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Junior 00:45:01:600 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:01:600
6.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:45:02:050 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:02:050
7.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Junior 00:45:10:800 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:10:800
8.  Sophie Thackray PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:46:18:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:18:400
9.  Emily Wadsworth TP Racing (UCI CX Team) Finished Senior 00:46:47:100 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:47:100
10.  Rebecca Preece Hope Factory Racing Finished Senior 00:46:59:500 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:59:500
11.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:48:03:950 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:03:950
12.  Fiona Turnbull YRDP Finished Senior 00:48:04:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:04:600
13.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:48:22:950 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:22:950
14.  Marie Lynn Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished Senior 00:48:34:950 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:34:950
15.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:48:47:450 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:47:450
16.  Christina Wiejak Barrow Central Wheelers Finished Senior 00:48:57:450 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:57:450
17.  Louise Heywood-Mahé Les Filles Racing Team Finished Senior 00:49:06:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:06:900
18.  Abbie Manley Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:49:35:850 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:35:850
19.  Ruby Miller Hargroves-Montezuma's Finished Senior 00:49:48:900 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:48:900
20.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Junior 00:50:28:250 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:28:250
21.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:50:44:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:44:800
22.  Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:50:53:050 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:53:050
23.  Madeleine Gammons Liv Awol Finished Senior 00:51:41:350 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:41:350
24.  Poppy Wildman SF Racing Finished Junior 00:52:24:750 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:24:750
25.  Melissa Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:52:58:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:58:100
26.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:53:33:150 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:33:150
27.  Jessica Cobbe Leicestershire Road Club Finished Senior 00:53:56:900 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:56:900
28.  Emma Collier Twelve50 Bikes Finished Senior 00:54:27:350 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:27:350
29.  Emily Conn Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior 00:54:43:450 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:43:450
30.  Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:55:45:850 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:45:850
31.  Phoebe Sneddon Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Connie Hayes Liv Awol Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Ellie Dilks Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
34.  Stephanie Roche Finished Junior --- 0

34.  Stephanie Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
35.  Kate Taylor The Racing Chance Foundation Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Lily Greenhalgh PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Charlotte Heywood-Mahé Les Filles Racing Team Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Hannah Payton Team Kinesis UK Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Harley Pell Liv Awol Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Kara Perryman Hargroves-Montezuma's Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Katie Scott Hargroves-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Annabel Simpson Hope Factory Racing Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Elena Smith Fossa Racing Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women's Trophy - Results
1.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:44:27:650 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:27:650
2.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Junior 00:45:01:600 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:01:600
3.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:45:02:050 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:02:050
4.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Junior 00:45:10:800 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:10:800
5.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:48:03:950 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:03:950
6.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:48:47:450 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:47:450
7.  Abbie Manley Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:49:35:850 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:35:850
8.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Junior 00:50:28:250 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:28:250
9.  Lucy Hart Cycling Performance Squad Finished Junior 00:50:44:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:44:800
10.  Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:50:53:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:53:050
11.  Poppy Wildman SF Racing Finished Junior 00:52:24:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:24:750
12.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:53:33:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:33:150
13.  Emily Conn Team Vision Innovative Leisure Finished Junior 00:54:43:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:43:450
14.  Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:55:45:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:45:850
15.  Ellie Dilks Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
16.  Stephanie Roche Finished --- 0

16.  Stephanie Roche -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Kate Taylor The Racing Chance Foundation Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Harley Pell Liv Awol Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Katie Scott Hargroves-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Veteran Women's 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's 40-49 Trophy - Results
1.  Helen Pattinson Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:35:40:950 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:35:40:950
2.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 40-49 00:36:15:050 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:36:15:050
3.  Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:36:58:600 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:36:58:600
4.  Karen Heppenstall Sportstest RT Finished Vet 40-49 00:37:36:300 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:36:300
5.  Maryka Sennema Paceline RT Finished Vet 40-49 00:38:02:700 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:02:700
6.  Karen Summers Finished Vet 40-49 00:38:12:750 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:12:750
7.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:38:37:750 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:37:750
8.  Helen Dussek Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:38:38:350 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:38:350
9.  Caroline Harvey Edinburgh RC Finished Vet 40-49 00:39:27:250 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:27:250
10.  Amanda Whitehouse Stourbridge CC Finished Vet 40-49 00:40:10:950 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:10:950
11.  Zoe Codd Velo Club Flintham Finished Vet 40-49 00:41:02:700 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:02:700
12.  Julia Behnsen Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:41:39:650 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:39:650
13.  Alicia Lisle OVB Finished Vet 40-49 00:41:47:950 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:47:950
14.  Michelle Paget Rugby Velo Finished Vet 40-49 00:42:15:150 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:15:150
15.  Kristen Lovelock Cowley Road Condors Finished Vet 40-49 00:43:26:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:26:600
16.  Nicola Hartle PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:43:39:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:39:700
17.  Catherine Litherland Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 00:43:51:900 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:51:900
18.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Vet 40-49 00:44:16:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:16:550
19.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:44:57:750 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:57:750
20.  Sarah Grimshaw Twelve50 Bikes Finished Vet 40-49 00:45:48:300 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:48:300
21.  Claire Hughes Dynamic Rides CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Lucy Siddle Allen Valley Velo Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Women's 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's 50-59 Trophy - Results
1.  Miriam Whitehurst Somer Valley CC Finished Vet 50-59 00:37:45:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:37:45:550
2.  Tracey Fletcher Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:37:54:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:37:54:000
3.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Vet 50-59 00:37:54:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:37:54:000
4.  Alison Bagnall Stratford CC Finished Vet 50-59 00:46:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:11:100
--- Clare Hoskins Cardiff JIF Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Veteran Women's 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's 60+ Trophy - Results
1.  Nicola Davies www.cyclocrossrider.com Finished Vet 60+ 00:38:37:300 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:38:37:300
2.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ 00:43:29:600 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:29:600

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Zoe Backstedt Backstedt Cycling Finished Youth U16 00:26:13:850 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:13:850
2.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:26:42:800 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:42:800
3.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:28:26:600 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:26:600
4.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Youth U16 00:28:26:650 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:26:650
5.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:29:00:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:00:000
6.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:29:07:750 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:07:750
7.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished Youth U16 00:29:08:450 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:08:450
8.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:29:18:250 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:18:250
9.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U16 00:29:28:500 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:28:500
10.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:30:01:150 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:01:150
11.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:30:13:950 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:13:950
12.  Chloe Hinchliffe Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:30:21:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:21:500
13.  Emily Lines WXC World Racing Finished Youth U16 00:30:23:750 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:23:750
14.  Madeline Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished Youth U16 00:30:32:850 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:32:850
15.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:30:33:500 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:33:500
16.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:30:47:050 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:47:050
17.  Amelia Cox Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Youth U16 00:30:52:750 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:52:750
18.  Anoushka Minale Hub Vélo Finished Youth U16 00:31:11:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:11:500
19.  Amelie Prior Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Youth U16 00:31:13:150 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:13:150
20.  Amber Junker-Brameld Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:31:16:450 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:16:450
21.  Isla Mason Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U16 00:31:19:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:19:750
22.  Iona Moir Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:32:38:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:38:250
23.  Alexa Hawkins Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Youth U16 00:32:58:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:58:700
24.  Annie Roche Finished Youth U16 00:33:27:450 0

24.  Annie Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:27:450
25.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished Youth U16 00:34:14:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:14:150
26.  Lily Young Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U16 00:34:20:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:20:350
27.  Charlotte Fox Clifton CC Finished Youth U16 00:34:51:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:51:600
28.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:35:26:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:26:350
29.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:36:55:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:55:850
30.  Elena Day Solent Pirates Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U16 00:32:14:250 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:14:250
2.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished Youth U16 00:32:16:050 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:16:050
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:32:18:150 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:18:150
4.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:33:26:200 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:26:200
5.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:33:37:800 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:37:800
6.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:33:44:650 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:44:650
7.  Joshua Tarling Backstedt Cycling Finished Youth U16 00:33:45:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:45:500
8.  Ben Askey Lichfield City CC Finished Youth U16 00:33:50:700 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:50:700
9.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:34:03:300 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:03:300
10.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:34:05:050 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:05:050
11.  Ben Houlihan Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 00:34:31:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:31:000
12.  Aidan Lawrence Innovation Racing Finished Youth U16 00:34:43:750 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:43:750
13.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished Youth U16 00:34:47:100 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:47:100
14.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth U16 00:34:50:600 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:50:600
15.  Max Edgington Solent Pirates Finished Youth U16 00:35:08:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:08:100
16.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:35:13:600 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:13:600
17.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:35:18:300 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:18:300
18.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:35:19:800 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:19:800
19.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U16 00:35:29:050 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:29:050
20.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Youth U16 00:35:39:250 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:39:250
21.  Dexter Leeming-Sykes RaceScene Finished Youth U16 00:35:40:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:40:150
22.  Gareth Davies Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Youth U16 00:35:40:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:40:800
23.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U16 00:35:41:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:41:050
24.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished Youth U16 00:35:42:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:42:300
25.  Christopher Hilbert Velo Club Lincoln Finished Youth U16 00:35:49:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:49:050
26.  William Ryan Solihull CC Finished Youth U16 00:35:54:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:54:900
27.  Charlie Johnson Stowmarket & District CC Finished Youth U16 00:36:04:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:04:050
28.  Samuel McGhee Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:36:05:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:05:950
29.  Jenson Brown Finished Youth U16 00:36:08:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:08:550
30.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth U16 00:36:18:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:18:350
31.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished Youth U16 00:36:25:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:25:050
32.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Youth U16 00:36:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:30:000
33.  Ben Flanagan Derwentside CC Finished Youth U16 00:36:38:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:38:250
34.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U16 00:36:41:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:41:100
35.  Stanley Platts VC Londres Finished Youth U16 00:36:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:46:000
36.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished Youth U16 00:36:46:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:46:050
37.  Jude Chamberlain The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:36:47:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:47:450
38.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:36:57:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:57:750
39.  Angus Beggin Bicester Millennium CC Finished Youth U16 00:36:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:56:000
40.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:37:05:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:05:300
41.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U16 00:37:12:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:12:800
42.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Youth U16 00:37:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:15:000
43.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:37:15:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:15:400
44.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:37:16:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:16:150
45.  Alex Barker Backstedt Cycling Finished Youth U16 00:37:20:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:20:300
46.  Sam Holwill Hafren CC Finished Youth U16 00:37:21:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:21:100
47.  Jacob Jones Solihull CC Finished Youth U16 00:37:42:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:42:600
48.  Alfie Aldridge Verulam CC Finished Youth U16 00:37:50:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:50:550
49.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Youth U16 00:37:52:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:52:600
50.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 00:38:15:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:15:100
51.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 00:38:22:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:22:750
52.  Felix Clacy Solent Pirates Finished Youth U16 00:38:25:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:25:450
53.  Daniel Holmes Derwentside CC Finished Youth U16 00:38:47:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:47:050
54.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished Youth U16 00:38:54:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:54:300
55.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U16 00:38:58:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:58:750
56.  Finlay Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U16 00:39:09:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:09:700
57.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished Youth U16 00:39:11:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:11:250
58.  Jonathan Pearce Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:39:13:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:13:600
59.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:39:32:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:32:950
60.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:39:36:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:36:050
61.  Benjamin Kerry Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:39:42:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:42:350
62.  Joshua Brown Kettering CC Finished Youth U16 00:39:56:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:56:300
63.  Joe Homer Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 00:39:59:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:59:250
64.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:39:59:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:59:950
65.  Fred Meredith Hafren CC Finished Youth U16 00:40:15:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:15:800
66.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:40:21:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:21:150
67.  Thomas Charles Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:40:23:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:23:650
68.  Harry Owen Herne Hill Youth CC Finished Youth U16 00:40:32:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:32:250
69.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:40:50:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:50:950
70.  Oliver Tandy Solihull CC Finished Youth U16 00:40:55:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:55:400
71.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished Youth U16 00:41:01:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:01:250
72.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:41:51:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:51:400
73.  William Shield Summit MTB Club Finished Youth U16 00:42:01:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:01:100
74.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:42:49:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:49:050
75.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:43:07:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:07:100
76.  Jonathan Masters Stratford CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Sebastien Cuming East Bradford CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- William Farmer Wolverhampton Whls Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Daniel Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Lewis Holmes Matlock CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Conor Jones Solihull CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Harry Jordan Sportcity Velo Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Sam Nanopoulos Solent Pirates Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Finlay Pickering Vive Le Velo Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Nathan Smith Birkenhead North End CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:28:04:850 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:04:850
2.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U14 00:29:17:150 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:17:150
3.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Youth U14 00:29:48:100 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:48:100
4.  Ella Jamieson Clifton CC Finished Youth U14 00:29:55:300 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:55:300
5.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:29:59:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:59:000
6.  Lucy Glover Derwentside CC Finished Youth U14 00:29:59:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:59:000
7.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 00:30:07:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:07:500
8.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished Youth U14 00:30:12:050 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:12:050
9.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:30:18:850 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:18:850
10.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 00:30:32:650 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:32:650
11.  Florence Lissaman Newark Castle CC Finished Youth U14 00:30:44:800 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:44:800
12.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished Youth U14 00:31:18:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:18:500
13.  Harriet Limb Matlock CC Finished Youth U14 00:31:31:500 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:31:500
14.  Anna Reid Squadra Scozzese Finished Youth U14 00:31:33:350 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:33:350
15.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U14 00:31:42:500 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:42:500
16.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:31:46:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:46:700
17.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:31:58:750 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:58:750
18.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished Youth U14 00:32:10:850 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:10:850
19.  Amy Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:32:21:600 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:21:600
20.  Melissa Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished Youth U14 00:32:29:650 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:29:650
21.  Skye Willis Panagua CC Finished Youth U14 00:32:31:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:31:300
22.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 00:32:34:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:34:750
23.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Youth U14 00:32:42:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:42:150
24.  Millie Coleman Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:32:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:51:000
25.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:32:54:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:54:550
26.  Freya Whiteside East Bradford Race Team Finished Youth U14 00:32:57:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:57:500
27.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 00:33:31:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:31:400
28.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U14 00:33:32:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:32:600
29.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished Youth U14 00:34:00:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:00:300
30.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished Youth U14 00:34:32:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:32:250
31.  Ellen Phillips Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 00:34:34:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:34:800
32.  Imogen Morris Gower Riders Finished Youth U14 00:35:55:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:55:850
33.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Cerys Greaves Lichfield City CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Posie Forrester Wyre Forest CRC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Mari Porton Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Awen Roberts Towy Riders Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Phoebe Skinner Derwentside CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Anwen Nesham Cardiff JIF Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:34:59:550 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:59:550
2.  Max Greensill Rapid Racer Products Finished Youth U14 00:35:30:700 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:30:700
3.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Youth U14 00:35:49:050 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:49:050
4.  Callum Watson East Bradford CC Finished Youth U14 00:36:02:900 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:02:900
5.  Alfie Amey Team Darenth Finished Youth U14 00:36:19:550 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:19:550
6.  Scott Fisher Barrow Central Wheelers Finished Youth U14 00:36:30:900 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:30:900
7.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U14 00:37:14:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:14:800
8.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:37:18:600 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:18:600
9.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished Youth U14 00:37:19:800 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:19:800
10.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:37:20:850 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:20:850
11.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:37:25:850 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:25:850
12.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:37:26:250 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:26:250
13.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U14 00:37:37:350 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:37:350
14.  Finlay Beggin Zappi Racing Team Finished Youth U14 00:37:42:500 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:42:500
15.  Alfie Davies A Cycling Finished Youth U14 00:37:42:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:42:700
16.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:38:20:200 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:20:200
17.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:38:38:350 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:38:350
18.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:38:44:850 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:44:850
19.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:38:50:500 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:50:500
20.  Will Roberts Derwentside CC Finished Youth U14 00:38:58:850 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:58:850
21.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U14 00:39:16:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:16:900
22.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 00:39:17:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:17:350
23.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U14 00:39:18:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:18:700
24.  Benjamin Bisson WORX Factory Racing Finished Youth U14 00:39:22:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:22:750
25.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:39:28:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:28:450
26.  Arlo Carey Pedalon.co.uk Finished Youth U14 00:39:28:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:28:600
27.  Reuben Oakley Tay Titans Finished Youth U14 00:39:29:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:29:650
28.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished Youth U14 00:39:57:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:57:300
29.  Kieron Heuberger Gower Riders Finished Youth U14 00:40:27:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:27:750
30.  Callum Evans Sleaford Whls CC Finished Youth U14 00:40:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:34:000
31.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  William Best Derwentside CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Luke Harris RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Joel Hurt Team Ribble Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
42.  Thomas Taylor Avid Sport Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
43.  Sebastian Varley Derby Mercury RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
44.  Max Saunders Solihull CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
45.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
46.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
47.  Max Bufton Hafren CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
48.  Ben Lucas Wolverhampton Whls Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
49.  Akhil Kolnaty Solihull CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
50.  Ben Mellor Matlock CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
51.  Matthew Jordan Stratford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
52.  Ben Heap Finished Youth U14 --- 0

52.  Ben Heap -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
53.  Lewis Tinsley Stratford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
54.  Denholm Edwards Clifton CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Thomas Cracknell Pedalon.co.uk Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Noah Inman Lichfield City CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Billy Laight Halesowen A & CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Oliver Lyons Cycle Derby CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Ben Marsh Matlock CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- William Pearson-Inman 4 Life Triathlon Club Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Emyr Truelove Abergavenny Road Club Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Joshua Williams Matlock CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14

About the Event

Info for Riders

Event Organiser: Dave Mellor, direct e-mail: davemellor@me.com

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

NB: Places for this event will be by selection, with priority given to riders with 50 or more ranking points. It is unlikely that this will impact upon categories other than youth boys and veteran men, however the continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity for many events. Maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race. This will be subject to review as the season progresses. Please note that there will not be a reserve list. 

Parking - Camper Vans. You are welcome to stay overnight but please be aware that on Friday the site closes at 10pm and on Saturday 8pm. There are barriers to prevent access after those times. There are also large boulders to prevent access by large vehicles to the left hand car park which has been a camper favourite in past years. Please do not damage your campers trying to access this area.

The Races

Senior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 14:45 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 06/01/19 – 14:45
Category A, CX Band 2
01 hr
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 10:00 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 06/01/19 – 10:00
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 13:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 05/01/19 – 13:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 12:32 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 05/01/19 – 12:32
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 12:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 05/01/19 – 12:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 13:30 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 06/01/19 – 13:30
Category A, CX Band 2
40 mins
Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 01:00 Category A CX Band 4 ---
Sat 05/01/19 – 01:00
Category A, CX Band 4
Veteran Women's 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 11:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 05/01/19 – 11:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Women's 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 01:00 Category A CX Band 6 ---
Sat 05/01/19 – 01:00
Veteran Women's 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 01:00 Category A CX Band 6 ---
Sat 05/01/19 – 01:00
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 06/01/19 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 12:05 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 06/01/19 – 12:05
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 06/01/19 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 12:06 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 06/01/19 – 12:06
Category A, CX Band 3
30 mins
Veteran Women's 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 01:00 Category A CX Band 3 ---
Sat 05/01/19 – 01:00
Category A, CX Band 3

Event Summary

Event Overview


Event Details

Event URN:

432920

Start Date:

Sat, 5th Jan 2019

Finish date:

Sun, 6th Jan 2019

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Shrewsbury Sports Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ

View map

Series:

HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series

Entry close date

Tue, 25th Dec 2018

Results

Confirmed Results

Senior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's Trophy - Results
1.  Gosse Van Der Meer Finished 01:02:34:000 0

1.  Gosse Van Der Meer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:34:000
2.  Ian Field Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 01:02:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:54:000
3.  Cameron Mason Endura - Pedal Power Finished Senior 01:04:00:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:00:000
4.  Daniel Tulett TP Racing (UCI CX Team) Finished Senior 01:04:30:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:30:000
5.  Matthew Taylor Albion Cycling Co Finished Senior 01:04:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:51:000
6.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:05:10:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:10:000
7.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 01:05:17:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:05:17:000
8.  Grant Ferguson CST American Eagle Finished Senior 01:05:25:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:25:000
9.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:05:31:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:31:000
10.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Senior 01:05:59:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:59:000
11.  Yorben Van Tichelt Finished 01:06:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:20:000
12.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 01:06:31:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:06:31:000
13.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:06:42:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:06:42:000
14.  Jacob Scott One Pro Cycling Finished Senior 01:07:47:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:47:000
15.  Lee Williams Orbea Racing Team Finished Senior 01:07:54:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:54:000
16.  Tom Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:08:33:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:33:000
17.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished Senior 01:08:42:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:42:000
18.  Isaac Mundy Madison Genesis Finished Senior 01:08:44:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:44:000
19.  Giles Drake Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:08:59:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:59:000
20.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior 01:09:00:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:00:000
21.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 01:09:06:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:06:000
22.  Stephen Lee Derwentside CC Finished Senior 01:09:43:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:09:43:000
23.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Senior 01:10:05:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:05:000
24.  Bruce Dalton Finished Senior 01:10:31:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:10:31:000
25.  Scott Chalmers Magspeed Racing Finished Senior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Scot Easter Magspeed Racing Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Chris Metcalfe Fabric Cycling Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Leon Mazzone Spirit Tifosi Racing Team Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Pete Matthews Leicestershire Road Club Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
30.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Joshua Jones ZeroBC Finished Senior --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Joe Howcroft Otley CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Samuel Morris Revolutions Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  David Beachill Geared Up & CN Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Tyla Loftus Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Jimmy Smith Specialized Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Claude Binchet Solihull CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Dan Clark HuntBikeWheels.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Gary Price RST/Cycle Division Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Stanimir Bolyarov HuntBikeWheels.com Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Daniel Brough Pro Vision Race Team Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Michael Butler GLP RT Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Jack Clarkson Hope Factory Racing Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Niall Davis Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Max Gibbons Orbea Racing Team Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Callum Macleod Pedalon.co.uk Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Christopher Rothwell BW Cycling Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Lewis Askey Zannata Ride Coventry XGear Finished Junior 00:38:57:050 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:38:57:050
2.  Harry Birchill Mid Devon CC Finished Junior 00:39:42:850 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:42:850
3.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Junior 00:39:47:750 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:47:750
4.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Junior 00:39:53:300 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:39:53:300
5.  Jenson Young Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:40:02:950 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:02:950
6.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:40:45:750 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:45:750
7.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:40:47:200 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:47:200
8.  Alec Gregory 8point8 Group Finished Junior 00:40:57:500 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:57:500
9.  Barney Clacy Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:41:26:050 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:26:050
10.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:41:32:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:32:400
11.  Joe Coukham Shibden Cycling Club Finished Junior 00:41:33:450 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:33:450
12.  Oliver Howson Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:41:34:150 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:34:150
13.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished Junior 00:41:51:450 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:51:450
14.  Sam Freeman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:41:57:850 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:57:850
15.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished Junior 00:42:00:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:00:000
16.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 00:42:16:200 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:16:200
17.  Adam Mcgarr Finished 00:42:38:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:42:38:700
18.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished Junior 00:42:43:750 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:43:750
19.  Sam Smith Magspeed Racing Finished Junior 00:42:48:750 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:48:750
20.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished Junior 00:42:51:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:51:050
21.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished Junior 00:43:04:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:04:050
22.  Euan Macleod Willebrord Wil Vooruit Finished Junior 00:43:11:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:11:800
23.  Joseph Law Green Jersey RT Finished Junior 00:43:14:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:14:050
24.  David Hird Halesowen A & CC Finished Junior 00:43:31:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:31:050
25.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Junior 00:43:36:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:36:550
26.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Junior 00:43:38:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:38:950
27.  Ethan Whiteside East Bradford Race Team Finished Junior 00:43:56:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:56:200
28.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 00:43:58:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:58:350
29.  Sam Murray SCOTT Racing Finished Junior 00:44:06:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:06:950
30.  Sam Bishop Charlotteville CC Finished Junior 00:44:31:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:31:650
31.  Joel Hawkins Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:45:16:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:16:550
32.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Junior 00:45:19:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:19:250
33.  Louis Evans Innovation Racing Finished Junior 00:45:31:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:31:800
34.  Archie Lewis Joe's Bikes Finished Junior 00:45:36:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:36:650
35.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:45:37:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:37:450
36.  Henry Johnson Team Striking Bikes Finished Junior 00:45:40:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:40:550
37.  Christian Boon The MI Racing Academy Finished Junior 00:45:41:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:41:100
38.  Sam Ryland The Bulls Finished Junior 00:46:04:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:04:950
39.  Duncan Pritchard Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior 00:46:42:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:42:350
40.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Junior 00:47:21:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:21:400
41.  Thomas Clarke Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior 00:48:28:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:28:150
42.  Arthur Boulton Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior 00:48:29:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:29:900
43.  Sean Nolan Finished Junior --- 0

43.  Sean Nolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
45.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
46.  Matthew Day Solent Pirates Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
47.  Nathan Young Clifton CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
48.  Lewis Page Mid Shropshire Wheelers Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- George Ball Furness Flyers Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Matthew Coulson Palmer Park Velo RT Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Lucien Cuming East Bradford CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Harry Dridge Hargroves-Montezuma's Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Adam Lightfoot Welwyn Wheelers CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:38:05:450 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:05:450
2.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:38:09:850 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:09:850
3.  Stephen Gibson 4T+ Cyclopark Finished Vet 40-49 00:39:49:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:49:300
4.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:40:09:750 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:09:750
5.  Alexander Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:40:18:350 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:18:350
6.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:40:50:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:50:700
7.  Benjamin Lewis Forest Side Riders Finished Vet 40-49 00:41:03:050 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:03:050
8.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:41:08:600 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:08:600
9.  James Moore Welland Valley CC Finished Vet 40-49 00:41:28:350 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:28:350
10.  James Thompson Magspeed Racing Finished Vet 40-49 00:41:33:050 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:33:050
11.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 40-49 00:41:38:350 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:38:350
12.  Jacek Nowak Finished Vet 40-49 00:41:51:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:51:100
13.  Adam Betts www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:42:00:950 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:00:950
14.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:42:06:400 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:06:400
15.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 00:42:09:900 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:09:900
16.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:42:13:750 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:13:750
17.  Mark Perry ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:42:20:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:20:800
18.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:42:37:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:37:500
19.  Steve Wood Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 00:42:44:100 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:44:100
20.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:42:52:350 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:52:350
21.  Anthony Turner Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:43:00:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:00:800
22.  Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:43:01:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:01:600
23.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:43:22:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:22:100
24.  Andrew Brindle Finished Vet 40-49 00:43:37:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:37:150
25.  Roger Prior Cowley Road Condors Finished Vet 40-49 00:43:42:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:42:900
26.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:43:49:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:49:100
27.  Brian Stanley Finished Vet 40-49 00:43:54:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:54:350
28.  Arwel Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Vet 40-49 00:44:10:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:10:350
29.  Stuart McGhee Evans Cycles Race Team Finished Vet 40-49 00:44:23:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:23:350
30.  Simon Loose Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 00:44:38:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:38:150
31.  Jason Marriott Army Cycling Union Finished Vet 40-49 00:44:51:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:51:350
32.  Hans van Nierop Welland Valley CC Finished Vet 40-49 00:45:02:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:02:350
33.  Tim Berry Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:45:31:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:31:850
34.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 00:46:18:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:18:750
35.  Nigel Dilks Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:46:22:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:22:550
36.  Steve Hayward FISHFACE CYCLES RT Finished Vet 40-49 00:46:29:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:29:550
37.  Andy Jones Clee Cycles Finished Vet 40-49 00:46:41:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:41:950
38.  Peter Kimber Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:46:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:44:000
39.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:46:44:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:44:500
40.  Ross Litherland Rapha Cycling Club Finished Vet 40-49 00:46:46:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:46:150
41.  Craig Tabiner Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:46:47:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:47:200
42.  Jason Hurt Team Ribble Finished Vet 40-49 00:47:01:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:01:050
43.  Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Finished Vet 40-49 00:47:35:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:35:950
44.  Christian Roberts Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:47:49:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:49:250
45.  Stuart Jackson Nova Raiders Cycling Club Finished Vet 40-49 00:48:20:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:20:750
46.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Dave Phillips Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
51.  Jason Hawkins Ride Coventry Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Richard Bennett Newbury RC Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ben Biggs Lee Valley Velo Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Owen Davies Abergavenny Road Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Tony Fawcett Bergamont UK Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- James Griffiths Clee Cycles Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Kieren Jarratt Royal Air Force CA Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Simon Snowden 73Degrees CC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ian Taylor C and N Cycles RT Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Andrew Taylor C and N Cycles RT Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Andrew Watson-Smith Stayer Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50-59 Trophy - Results
1.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:40:25:100 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:25:100
2.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:40:46:050 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:46:050
3.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 50-59 00:40:52:550 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:52:550
4.  Mark James Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 50-59 00:41:10:600 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:10:600
5.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 50-59 00:41:29:050 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:29:050
6.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:41:32:050 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:32:050
7.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50-59 00:41:35:250 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:35:250
8.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:41:47:250 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:47:250
9.  Nigel Gregory 8point8 Group Finished Vet 50-59 00:41:49:750 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:49:750
10.  Stephen Knight Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 50-59 00:42:54:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:54:300
11.  Richard Muchmore Renvale RT Finished Vet 50-59 00:42:59:150 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:59:150
12.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Vet 50-59 00:43:08:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:08:100
13.  Michael Burdon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 50-59 00:43:08:200 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:08:200
14.  Mick Style Manchester Wheelers Club Finished Vet 50-59 00:43:08:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:08:300
15.  Grant Johnson Finished Vet 50-59 00:43:23:550 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:23:550
16.  Glenn Coltman Pedal Power Loughborough Finished Vet 50-59 00:43:37:650 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:37:650
17.  Harvey Levann Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 50-59 00:43:40:950 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:40:950
18.  Stephen Whitehouse Stourbridge CC Finished Vet 50-59 00:43:42:050 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:42:050
19.  Michael Bowen Transition Race Team Finished Vet 50-59 00:43:59:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:59:200
20.  Mark Mullender CC Giro Finished Vet 50-59 00:44:32:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:32:050
21.  Graeme Gow Team Andrew Allan Architecture Finished Vet 50-59 00:44:35:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:35:450
22.  Charles Warren Harrogate Nova CC Finished Vet 50-59 00:44:38:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:38:350
23.  Rob Watson SKCC Finished Vet 50-59 00:44:43:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:43:400
24.  Thomas Bardgett Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50-59 00:44:59:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:59:600
25.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:45:23:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:23:900
26.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 50-59 00:45:27:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:27:150
27.  Gary Strickland VC Long Eaton Finished Vet 50-59 00:45:32:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:32:300
28.  Jan Kardasz Fibrax Wrexham Roads Club Finished Vet 50-59 00:45:38:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:38:550
29.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished Vet 50-59 00:45:54:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:54:500
30.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 50-59 00:45:59:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:59:350
31.  Martin Eadon Zannata Ride Coventry XGear Finished Vet 50-59 00:46:03:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:03:350
32.  Neil Taylor Coalville Wheelers CC Finished Vet 50-59 00:46:14:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:14:900
33.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50-59 00:46:28:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:28:700
34.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50-59 00:46:33:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:33:350
35.  Peter Bromwich Finished Vet 50-59 00:46:44:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:44:650
36.  Julian Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:46:52:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:52:050
37.  Stephen Bottomley Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:48:42:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:42:450
38.  Steven Jenkyn Pedal Power Loughborough Finished Vet 50-59 00:48:49:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:49:300
39.  Alan Parsons Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50-59 00:48:58:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:58:500
40.  Robert Allen Leisure Lakes Bikes.com Finished Vet 50-59 00:49:08:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:08:150
41.  Adam Platts VC Londres Finished Vet 50-59 00:49:17:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:17:550
42.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Vet 50-59 00:49:33:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:33:300
43.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished Vet 50-59 00:49:38:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:38:350
44.  Peter Goy Louth Cycle Centre Finished Vet 50-59 00:49:53:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:53:050
45.  Michael Scott Holmfirth Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
46.  Allan Maclean VC Glasgow South Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
47.  Mike Bazeley Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- David Allen Bridgnorth Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Andrew Cracknell Pedalon.co.uk Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Alistair Dow Edinburgh RC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Leon Field CC Giro Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Mark Garrett Ride Coventry Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Tim Gill Shibden Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Alan Green Bristol South CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Ian Jeremiah Cardiff JIF Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Stuart Pickering http://www.giant-helston.co.uk Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Keith Sheridan Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Mark Sutton Port Sunlight Whls CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Veteran Men 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 60+ Trophy - Results
1.  Roy Hunt Team Kinesis UK Finished Vet 60+ 00:43:03:950 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:03:950
2.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 60+ 00:43:16:500 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:16:500
3.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 60+ 00:43:19:550 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:19:550
4.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 60+ 00:44:01:050 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:44:01:050
5.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 60+ 00:44:06:450 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:44:06:450
6.  Peter Golding West Suffolk Wheelers Finished Vet 60+ 00:45:39:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:45:39:700
7.  Andrew Roberts GS Vecchi Finished Vet 60+ 00:46:09:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:46:09:500
8.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 60+ 00:47:29:750 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:47:29:750
9.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 60+ 00:48:05:350 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:48:05:350
10.  Clive Powell Finished Vet 60+ 00:48:09:100 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:48:09:100
11.  Joseph Rowe Bush Healthcare CRT Finished Vet 60+ 00:48:32:150 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:48:32:150
12.  Michael Speirs Mountain Goat Coaching Finished Vet 60+ 00:48:46:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:48:46:200
13.  Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 60+ 00:49:54:250 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:49:54:250
14.  Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 60+ 00:50:22:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:50:22:300
15.  Andy Jones Wolverhampton Whls Finished Vet 60+ 00:52:05:900 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:52:05:900
16.  Roger Mitchell Sleaford Whls CC Finished Vet 60+ --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 60+
17.  Peter Ward Solihull CC Finished Vet 60+ --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 60+
18.  Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 60+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+
19.  Michael Smith Cycle-Tec Finished Vet 60+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
--- Raymond Cochrane Cambridge CC Did not finish Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 60+
--- Clifford Featherstone MTS Cycle Sport Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Andy Firman Cycle-Tec Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Peter Payton Secret-Training.cc Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Gary Rowing-Parker Solihull CC Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Philip Stokes Team Jewson-M.I.Racing Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+

Senior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Women's Trophy - Results
1.  Ffion James Storey Racing Finished Senior 00:43:35:700 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:35:700
2.  Anna Kay Storey Racing Finished Senior 00:44:09:500 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:09:500
3.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:44:27:650 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:27:650
4.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished Senior 00:44:54:050 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:54:050
5.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Junior 00:45:01:600 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:01:600
6.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:45:02:050 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:02:050
7.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Junior 00:45:10:800 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:10:800
8.  Sophie Thackray PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:46:18:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:18:400
9.  Emily Wadsworth TP Racing (UCI CX Team) Finished Senior 00:46:47:100 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:47:100
10.  Rebecca Preece Hope Factory Racing Finished Senior 00:46:59:500 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:59:500
11.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:48:03:950 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:03:950
12.  Fiona Turnbull YRDP Finished Senior 00:48:04:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:04:600
13.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:48:22:950 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:22:950
14.  Marie Lynn Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished Senior 00:48:34:950 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:34:950
15.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:48:47:450 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:47:450
16.  Christina Wiejak Barrow Central Wheelers Finished Senior 00:48:57:450 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:57:450
17.  Louise Heywood-Mahé Les Filles Racing Team Finished Senior 00:49:06:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:06:900
18.  Abbie Manley Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:49:35:850 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:35:850
19.  Ruby Miller Hargroves-Montezuma's Finished Senior 00:49:48:900 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:49:48:900
20.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Junior 00:50:28:250 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:28:250
21.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:50:44:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:44:800
22.  Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:50:53:050 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:53:050
23.  Madeleine Gammons Liv Awol Finished Senior 00:51:41:350 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:41:350
24.  Poppy Wildman SF Racing Finished Junior 00:52:24:750 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:24:750
25.  Melissa Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:52:58:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:58:100
26.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:53:33:150 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:33:150
27.  Jessica Cobbe Leicestershire Road Club Finished Senior 00:53:56:900 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:56:900
28.  Emma Collier Twelve50 Bikes Finished Senior 00:54:27:350 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:27:350
29.  Emily Conn Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior 00:54:43:450 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:43:450
30.  Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:55:45:850 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:45:850
31.  Phoebe Sneddon Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Connie Hayes Liv Awol Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Ellie Dilks Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
34.  Stephanie Roche Finished Junior --- 0

34.  Stephanie Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
35.  Kate Taylor The Racing Chance Foundation Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Lily Greenhalgh PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Charlotte Heywood-Mahé Les Filles Racing Team Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Hannah Payton Team Kinesis UK Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Harley Pell Liv Awol Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Kara Perryman Hargroves-Montezuma's Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Katie Scott Hargroves-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Annabel Simpson Hope Factory Racing Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Elena Smith Fossa Racing Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women's Trophy - Results
1.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:44:27:650 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:27:650
2.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Junior 00:45:01:600 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:01:600
3.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:45:02:050 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:02:050
4.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Junior 00:45:10:800 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:10:800
5.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:48:03:950 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:03:950
6.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior 00:48:47:450 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:47:450
7.  Abbie Manley Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:49:35:850 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:35:850
8.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Junior 00:50:28:250 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:28:250
9.  Lucy Hart Cycling Performance Squad Finished Junior 00:50:44:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:44:800
10.  Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:50:53:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:53:050
11.  Poppy Wildman SF Racing Finished Junior 00:52:24:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:24:750
12.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:53:33:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:33:150
13.  Emily Conn Team Vision Innovative Leisure Finished Junior 00:54:43:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:43:450
14.  Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:55:45:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:45:850
15.  Ellie Dilks Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
16.  Stephanie Roche Finished --- 0

16.  Stephanie Roche -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Kate Taylor The Racing Chance Foundation Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Harley Pell Liv Awol Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Katie Scott Hargroves-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Veteran Women's 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's 40-49 Trophy - Results
1.  Helen Pattinson Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:35:40:950 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:35:40:950
2.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 40-49 00:36:15:050 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:36:15:050
3.  Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:36:58:600 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:36:58:600
4.  Karen Heppenstall Sportstest RT Finished Vet 40-49 00:37:36:300 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:36:300
5.  Maryka Sennema Paceline RT Finished Vet 40-49 00:38:02:700 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:02:700
6.  Karen Summers Finished Vet 40-49 00:38:12:750 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:12:750
7.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:38:37:750 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:37:750
8.  Helen Dussek Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:38:38:350 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:38:350
9.  Caroline Harvey Edinburgh RC Finished Vet 40-49 00:39:27:250 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:27:250
10.  Amanda Whitehouse Stourbridge CC Finished Vet 40-49 00:40:10:950 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:10:950
11.  Zoe Codd Velo Club Flintham Finished Vet 40-49 00:41:02:700 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:02:700
12.  Julia Behnsen Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:41:39:650 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:39:650
13.  Alicia Lisle OVB Finished Vet 40-49 00:41:47:950 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:47:950
14.  Michelle Paget Rugby Velo Finished Vet 40-49 00:42:15:150 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:15:150
15.  Kristen Lovelock Cowley Road Condors Finished Vet 40-49 00:43:26:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:26:600
16.  Nicola Hartle PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:43:39:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:39:700
17.  Catherine Litherland Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 00:43:51:900 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:51:900
18.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Vet 40-49 00:44:16:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:16:550
19.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:44:57:750 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:57:750
20.  Sarah Grimshaw Twelve50 Bikes Finished Vet 40-49 00:45:48:300 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:48:300
21.  Claire Hughes Dynamic Rides CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Lucy Siddle Allen Valley Velo Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Women's 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's 50-59 Trophy - Results
1.  Miriam Whitehurst Somer Valley CC Finished Vet 50-59 00:37:45:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:37:45:550
2.  Tracey Fletcher Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:37:54:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:37:54:000
3.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Vet 50-59 00:37:54:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:37:54:000
4.  Alison Bagnall Stratford CC Finished Vet 50-59 00:46:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:11:100
--- Clare Hoskins Cardiff JIF Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Veteran Women's 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's 60+ Trophy - Results
1.  Nicola Davies www.cyclocrossrider.com Finished Vet 60+ 00:38:37:300 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:38:37:300
2.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ 00:43:29:600 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:29:600

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Zoe Backstedt Backstedt Cycling Finished Youth U16 00:26:13:850 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:13:850
2.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:26:42:800 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:42:800
3.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:28:26:600 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:26:600
4.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Youth U16 00:28:26:650 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:26:650
5.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:29:00:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:00:000
6.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:29:07:750 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:07:750
7.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished Youth U16 00:29:08:450 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:08:450
8.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:29:18:250 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:18:250
9.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U16 00:29:28:500 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:28:500
10.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:30:01:150 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:01:150
11.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:30:13:950 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:13:950
12.  Chloe Hinchliffe Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:30:21:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:21:500
13.  Emily Lines WXC World Racing Finished Youth U16 00:30:23:750 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:23:750
14.  Madeline Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished Youth U16 00:30:32:850 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:32:850
15.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:30:33:500 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:33:500
16.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:30:47:050 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:47:050
17.  Amelia Cox Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Youth U16 00:30:52:750 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:52:750
18.  Anoushka Minale Hub Vélo Finished Youth U16 00:31:11:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:11:500
19.  Amelie Prior Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Youth U16 00:31:13:150 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:13:150
20.  Amber Junker-Brameld Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:31:16:450 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:16:450
21.  Isla Mason Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Youth U16 00:31:19:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:19:750
22.  Iona Moir Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:32:38:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:38:250
23.  Alexa Hawkins Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Youth U16 00:32:58:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:58:700
24.  Annie Roche Finished Youth U16 00:33:27:450 0

24.  Annie Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:27:450
25.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished Youth U16 00:34:14:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:14:150
26.  Lily Young Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U16 00:34:20:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:20:350
27.  Charlotte Fox Clifton CC Finished Youth U16 00:34:51:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:51:600
28.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:35:26:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:26:350
29.  Isla Blain Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:36:55:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:55:850
30.  Elena Day Solent Pirates Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U16 00:32:14:250 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:14:250
2.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished Youth U16 00:32:16:050 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:16:050
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:32:18:150 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:18:150
4.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:33:26:200 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:26:200
5.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:33:37:800 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:37:800
6.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:33:44:650 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:44:650
7.  Joshua Tarling Backstedt Cycling Finished Youth U16 00:33:45:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:45:500
8.  Ben Askey Lichfield City CC Finished Youth U16 00:33:50:700 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:50:700
9.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:34:03:300 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:03:300
10.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:34:05:050 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:05:050
11.  Ben Houlihan Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 00:34:31:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:31:000
12.  Aidan Lawrence Innovation Racing Finished Youth U16 00:34:43:750 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:43:750
13.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished Youth U16 00:34:47:100 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:47:100
14.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth U16 00:34:50:600 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:50:600
15.  Max Edgington Solent Pirates Finished Youth U16 00:35:08:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:08:100
16.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished Youth U16 00:35:13:600 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:13:600
17.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:35:18:300 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:18:300
18.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:35:19:800 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:19:800
19.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U16 00:35:29:050 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:29:050
20.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Youth U16 00:35:39:250 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:39:250
21.  Dexter Leeming-Sykes RaceScene Finished Youth U16 00:35:40:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:40:150
22.  Gareth Davies Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Youth U16 00:35:40:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:40:800
23.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U16 00:35:41:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:41:050
24.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished Youth U16 00:35:42:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:42:300
25.  Christopher Hilbert Velo Club Lincoln Finished Youth U16 00:35:49:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:49:050
26.  William Ryan Solihull CC Finished Youth U16 00:35:54:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:54:900
27.  Charlie Johnson Stowmarket & District CC Finished Youth U16 00:36:04:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:04:050
28.  Samuel McGhee Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U16 00:36:05:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:05:950
29.  Jenson Brown Finished Youth U16 00:36:08:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:08:550
30.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth U16 00:36:18:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:18:350
31.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished Youth U16 00:36:25:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:25:050
32.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Youth U16 00:36:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:30:000
33.  Ben Flanagan Derwentside CC Finished Youth U16 00:36:38:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:38:250
34.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U16 00:36:41:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:41:100
35.  Stanley Platts VC Londres Finished Youth U16 00:36:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:46:000
36.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished Youth U16 00:36:46:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:46:050
37.  Jude Chamberlain The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:36:47:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:47:450
38.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:36:57:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:57:750
39.  Angus Beggin Bicester Millennium CC Finished Youth U16 00:36:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:56:000
40.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:37:05:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:05:300
41.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U16 00:37:12:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:12:800
42.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Youth U16 00:37:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:15:000
43.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:37:15:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:15:400
44.  Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:37:16:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:16:150
45.  Alex Barker Backstedt Cycling Finished Youth U16 00:37:20:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:20:300
46.  Sam Holwill Hafren CC Finished Youth U16 00:37:21:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:21:100
47.  Jacob Jones Solihull CC Finished Youth U16 00:37:42:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:42:600
48.  Alfie Aldridge Verulam CC Finished Youth U16 00:37:50:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:50:550
49.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Youth U16 00:37:52:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:52:600
50.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 00:38:15:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:15:100
51.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 00:38:22:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:22:750
52.  Felix Clacy Solent Pirates Finished Youth U16 00:38:25:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:25:450
53.  Daniel Holmes Derwentside CC Finished Youth U16 00:38:47:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:47:050
54.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished Youth U16 00:38:54:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:54:300
55.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U16 00:38:58:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:58:750
56.  Finlay Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U16 00:39:09:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:09:700
57.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished Youth U16 00:39:11:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:11:250
58.  Jonathan Pearce Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:39:13:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:13:600
59.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:39:32:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:32:950
60.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:39:36:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:36:050
61.  Benjamin Kerry Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 00:39:42:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:42:350
62.  Joshua Brown Kettering CC Finished Youth U16 00:39:56:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:56:300
63.  Joe Homer Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 00:39:59:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:59:250
64.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:39:59:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:59:950
65.  Fred Meredith Hafren CC Finished Youth U16 00:40:15:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:15:800
66.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U16 00:40:21:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:21:150
67.  Thomas Charles Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:40:23:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:23:650
68.  Harry Owen Herne Hill Youth CC Finished Youth U16 00:40:32:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:32:250
69.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:40:50:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:50:950
70.  Oliver Tandy Solihull CC Finished Youth U16 00:40:55:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:55:400
71.  Ryan Greaves Lichfield City CC Finished Youth U16 00:41:01:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:01:250
72.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:41:51:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:51:400
73.  William Shield Summit MTB Club Finished Youth U16 00:42:01:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:01:100
74.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:42:49:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:49:050
75.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:43:07:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:07:100
76.  Jonathan Masters Stratford CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Sebastien Cuming East Bradford CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- William Farmer Wolverhampton Whls Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Daniel Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Lewis Holmes Matlock CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Conor Jones Solihull CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Harry Jordan Sportcity Velo Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Sam Nanopoulos Solent Pirates Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Finlay Pickering Vive Le Velo Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Nathan Smith Birkenhead North End CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:28:04:850 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:04:850
2.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U14 00:29:17:150 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:17:150
3.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Youth U14 00:29:48:100 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:48:100
4.  Ella Jamieson Clifton CC Finished Youth U14 00:29:55:300 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:55:300
5.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:29:59:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:59:000
6.  Lucy Glover Derwentside CC Finished Youth U14 00:29:59:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:59:000
7.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 00:30:07:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:07:500
8.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished Youth U14 00:30:12:050 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:12:050
9.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:30:18:850 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:18:850
10.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 00:30:32:650 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:32:650
11.  Florence Lissaman Newark Castle CC Finished Youth U14 00:30:44:800 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:44:800
12.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished Youth U14 00:31:18:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:18:500
13.  Harriet Limb Matlock CC Finished Youth U14 00:31:31:500 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:31:500
14.  Anna Reid Squadra Scozzese Finished Youth U14 00:31:33:350 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:33:350
15.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U14 00:31:42:500 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:42:500
16.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:31:46:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:46:700
17.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:31:58:750 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:58:750
18.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished Youth U14 00:32:10:850 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:10:850
19.  Amy Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:32:21:600 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:21:600
20.  Melissa Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished Youth U14 00:32:29:650 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:29:650
21.  Skye Willis Panagua CC Finished Youth U14 00:32:31:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:31:300
22.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 00:32:34:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:34:750
23.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Youth U14 00:32:42:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:42:150
24.  Millie Coleman Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:32:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:51:000
25.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:32:54:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:54:550
26.  Freya Whiteside East Bradford Race Team Finished Youth U14 00:32:57:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:57:500
27.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 00:33:31:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:31:400
28.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U14 00:33:32:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:32:600
29.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished Youth U14 00:34:00:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:00:300
30.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished Youth U14 00:34:32:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:32:250
31.  Ellen Phillips Cotswold Veldrijden Finished Youth U14 00:34:34:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:34:800
32.  Imogen Morris Gower Riders Finished Youth U14 00:35:55:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:55:850
33.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Cerys Greaves Lichfield City CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Posie Forrester Wyre Forest CRC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  Mari Porton Redditch Road & Path CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Awen Roberts Towy Riders Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Phoebe Skinner Derwentside CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Anwen Nesham Cardiff JIF Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:34:59:550 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:59:550
2.  Max Greensill Rapid Racer Products Finished Youth U14 00:35:30:700 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:30:700
3.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Youth U14 00:35:49:050 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:49:050
4.  Callum Watson East Bradford CC Finished Youth U14 00:36:02:900 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:02:900
5.  Alfie Amey Team Darenth Finished Youth U14 00:36:19:550 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:19:550
6.  Scott Fisher Barrow Central Wheelers Finished Youth U14 00:36:30:900 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:30:900
7.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U14 00:37:14:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:14:800
8.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:37:18:600 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:18:600
9.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished Youth U14 00:37:19:800 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:19:800
10.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:37:20:850 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:20:850
11.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:37:25:850 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:25:850
12.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:37:26:250 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:26:250
13.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U14 00:37:37:350 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:37:350
14.  Finlay Beggin Zappi Racing Team Finished Youth U14 00:37:42:500 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:42:500
15.  Alfie Davies A Cycling Finished Youth U14 00:37:42:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:42:700
16.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:38:20:200 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:20:200
17.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:38:38:350 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:38:350
18.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:38:44:850 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:44:850
19.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:38:50:500 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:50:500
20.  Will Roberts Derwentside CC Finished Youth U14 00:38:58:850 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:58:850
21.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U14 00:39:16:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:16:900
22.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 00:39:17:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:17:350
23.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U14 00:39:18:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:18:700
24.  Benjamin Bisson WORX Factory Racing Finished Youth U14 00:39:22:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:22:750
25.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:39:28:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:28:450
26.  Arlo Carey Pedalon.co.uk Finished Youth U14 00:39:28:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:28:600
27.  Reuben Oakley Tay Titans Finished Youth U14 00:39:29:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:29:650
28.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished Youth U14 00:39:57:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:57:300
29.  Kieron Heuberger Gower Riders Finished Youth U14 00:40:27:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:27:750
30.  Callum Evans Sleaford Whls CC Finished Youth U14 00:40:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:34:000
31.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
36.  William Best Derwentside CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
37.  Luke Harris RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
38.  Joel Hurt Team Ribble Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
39.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
40.  Kai Buckley Cycle Derby CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Jasper Dilks Cycle Derby CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
42.  Thomas Taylor Avid Sport Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
43.  Sebastian Varley Derby Mercury RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
44.  Max Saunders Solihull CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
45.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
46.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
47.  Max Bufton Hafren CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
48.  Ben Lucas Wolverhampton Whls Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
49.  Akhil Kolnaty Solihull CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
50.  Ben Mellor Matlock CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
51.  Matthew Jordan Stratford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
52.  Ben Heap Finished Youth U14 --- 0

52.  Ben Heap -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
53.  Lewis Tinsley Stratford CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
54.  Denholm Edwards Clifton CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Thomas Cracknell Pedalon.co.uk Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Noah Inman Lichfield City CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Billy Laight Halesowen A & CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Oliver Lyons Cycle Derby CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Ben Marsh Matlock CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- William Pearson-Inman 4 Life Triathlon Club Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Emyr Truelove Abergavenny Road Club Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Joshua Williams Matlock CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14

About the Event

Info for Riders

Event Organiser: Dave Mellor, direct e-mail: davemellor@me.com

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

NB: Places for this event will be by selection, with priority given to riders with 50 or more ranking points. It is unlikely that this will impact upon categories other than youth boys and veteran men, however the continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity for many events. Maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race. This will be subject to review as the season progresses. Please note that there will not be a reserve list. 

Parking - Camper Vans. You are welcome to stay overnight but please be aware that on Friday the site closes at 10pm and on Saturday 8pm. There are barriers to prevent access after those times. There are also large boulders to prevent access by large vehicles to the left hand car park which has been a camper favourite in past years. Please do not damage your campers trying to access this area.

The Races

Senior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 14:45 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 06/01/19 – 14:45
Category A, CX Band 2
01 hr
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 10:00 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 06/01/19 – 10:00
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 13:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 05/01/19 – 13:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 12:32 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 05/01/19 – 12:32
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 12:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 05/01/19 – 12:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 13:30 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 06/01/19 – 13:30
Category A, CX Band 2
40 mins
Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 01:00 Category A CX Band 4 ---
Sat 05/01/19 – 01:00
Category A, CX Band 4
Veteran Women's 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 11:30 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 05/01/19 – 11:30
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Women's 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 01:00 Category A CX Band 6 ---
Sat 05/01/19 – 01:00
Veteran Women's 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 01:00 Category A CX Band 6 ---
Sat 05/01/19 – 01:00
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 06/01/19 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 12:05 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 06/01/19 – 12:05
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 06/01/19 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/01/19 12:06 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 06/01/19 – 12:06
Category A, CX Band 3
30 mins
Veteran Women's 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/19 01:00 Category A CX Band 3 ---
Sat 05/01/19 – 01:00
Category A, CX Band 3

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk