HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series Round 2

Cyclo-Cross , Irvine – Saturday, 27 Oct 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

432916

Start Date:

Sat, 27th Oct 2018

Finish date:

Sun, 28th Oct 2018

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Irvine Beach Park, Irvine, KA12 8PP

View map

Series:

HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series

Entry close date

Tue, 16th Oct 2018

Event Organiser:

Scott Kerr
01612742024
cxentries@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Ian Field Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 01:01:11:250 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:11:250
2.  Yorben Van Tichelt Finished 01:01:13:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:13:200
3.  Callum Macleod Pedalon.co.uk Finished Senior 01:02:46:500 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:46:500
4.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Senior 01:02:47:850 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:47:850
5.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:00:200 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:00:200
6.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 01:03:01:250 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:03:01:250
7.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:03:28:050 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:28:050
8.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Senior 01:03:45:650 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:45:650
9.  Stephen Lee Derwentside CC Finished Senior 01:03:57:500 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:57:500
10.  Jake Womersley Holdsworth Pro Racing Finished Senior 01:04:03:300 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:03:300
11.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:04:05:950 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:04:05:950
12.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Senior --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior
13.  Giles Drake Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:04:32:300 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:32:300
14.  Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Finished Vet 40-49 01:04:38:300 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:04:38:300
15.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior 01:04:40:700 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:40:700
16.  David Duggan Finished Senior 01:04:41:800 16

16. David Duggan -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:41:800
17.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished Senior 01:04:58:400 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:58:400
18.  Max Gibbons Orbea Factory Team UK Finished Senior 01:05:36:200 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:36:200
19.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Senior 01:05:37:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:37:100
20.  Dave Powell Horwich CC Finished Senior 01:05:37:800 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:37:800
21.  Robert Wardell Finished Senior 01:05:38:500 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:38:500
22.  Tom Martin Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:05:44:800 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:44:800
23.  Pete Matthews Leicestershire Road Club Finished Senior 01:06:34:050 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:34:050
24.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior 01:06:34:100 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:34:100
25.  Gary MacDonald Nevis Cycles Racing Team Finished Senior 01:06:39:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:39:100
26.  Cedric Sachet Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Senior 01:06:41:500 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:41:500
27.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 01:06:42:250 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:42:250
28.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Senior 01:06:43:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:43:000
29.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished Vet 40-49 01:07:07:100 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:07:07:100
30.  Roddy Weir Muckle Cycle Club Finished Senior 01:08:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:00:000
31.  Matthew Lister Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Gavin McDougall Gamma Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Scott Chalmers Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Matthew Taylor Albion Cycling Co Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Richard McDonald Bioracer-Project GO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  John Mackenzie SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Morgan Bown Spokes Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Lewis Oliphant Veloclub Edinburgh Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Callum Riley Newdales Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Neil Henderson SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Chris Main Velocity 44 RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Sean Gordon East Kilbride Road Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Will Beresford SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Ewan Thorburn Nevis Cycles Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Craig Owen Hart's Cyclery Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Robbie Mitchell Auchencrow Thistle Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Chris Nicholson Hoddom Velo Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  Jim Cameron SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Bruce Dalton Did not start Senior --- 0

52. Bruce Dalton -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Scot Easter Magspeed Racing Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Alexander Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- George Fox Shibden Cycling Club Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- David Glover Sandy Wallace Cycles Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Robert Jebb Hope Factory Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Ewan Mulhern Glasgow United CC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Kevin Pugh Ayr Burners Cycling Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- David Ritchie Glasgow Green Cycle Club Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Callum Sharp Pedal Power RT Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Douglas Shaw Sandy Wallace Cycles Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Calum Simpson EH Star Cycling Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Neil Smith Ayr Burners Cycling Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Scott Smith Biggar Cycling Club Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Jenson Young Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:43:13:150 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:13:150
2.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:43:44:300 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:44:300
3.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:43:44:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:44:500
4.  Joe Coukham Shibden Cycling Club Finished Junior 00:43:44:900 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:44:900
5.  Oliver Howson Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:43:45:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:45:000
6.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:43:50:300 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:50:300
7.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:44:00:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:00:400
8.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Junior 00:44:12:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:12:900
9.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished Junior 00:44:42:350 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:42:350
10.  Sam Smith Magspeed Racing Finished Junior 00:44:50:850 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:50:850
11.  Lewis Askey Zannata Ride Coventry XGear Finished Junior 00:44:53:350 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:53:350
12.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished Junior 00:45:05:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:05:100
13.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished Junior 00:45:07:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:07:700
14.  Sam Freeman Solent Pirates Finished Junior 00:45:07:750 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:07:750
15.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished Junior 00:45:16:650 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:16:650
16.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Junior 00:45:43:550 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:43:550
17.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 00:45:49:100 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:49:100
18.  Barney Clacy Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:46:02:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:02:550
19.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Junior 00:46:03:250 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:03:250
20.  Joseph Law Green Jersey RT Finished Junior 00:46:05:800 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:05:800
21.  Adam Mcgarr Finished 00:46:17:200 0

21. Adam Mcgarr -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:17:200
22.  Matthew Coulson Palmer Park Velo RT Finished Junior 00:46:27:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:27:450
23.  Jonny Gill Paceline Cycles North Finished Junior 00:46:32:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:32:350
24.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished Junior 00:46:34:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:34:700
25.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 00:46:52:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:52:800
26.  David Hird Halesowen A & CC Finished Junior 00:47:05:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:05:350
27.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Junior 00:47:21:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:21:750
28.  Sean Nolan Finished Junior 00:47:26:050 0

28. Sean Nolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:26:050
29.  Jonte Willins Peebles CC Finished Junior 00:47:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:33:900
30.  Archie Lewis Joe's Bikes Finished Junior 00:47:50:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:50:700
31.  Harry Dridge Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:47:55:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:55:450
32.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Junior 00:47:58:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:58:900
33.  Harry McGarvie Ayr Burners Cycling Finished Junior 00:48:19:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:19:100
34.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Junior 00:48:37:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:37:500
35.  Ciaran Dixon Finished Junior 00:48:41:050 0

35. Ciaran Dixon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:41:050
36.  Alexander Harper The MI Racing Academy Finished Junior 00:49:05:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:05:850
37.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished Junior 00:49:09:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:09:250
38.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished Junior 00:49:09:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:09:300
39.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:49:10:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:10:100
40.  Alfred George Spokes Racing Team Finished Junior 00:49:36:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:36:100
41.  Will Thompson Shibden Cycling Club Finished Junior 00:49:45:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:45:950
42.  Henry Johnson Team Striking Bikes Finished Junior 00:49:56:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:56:750
43.  Joel Hawkins Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:02:000
44.  Kyle Cartmell RT 23 Finished Junior 00:50:31:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:31:700
45.  Donal Walsh Finished Junior 00:50:48:900 0

45. Donal Walsh -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:48:900
46.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:50:57:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:57:350
47.  Arthur Boulton Banjo Cycles Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
48.  Sam Ryland The Bulls Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
49.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
50.  Duncan Pritchard Banjo Cycles Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
51.  Duncan Crawford Carnegie Cyclones Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
52.  Jack Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Emile Alexander Lichfield City CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- George Ball Furness Flyers Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Angus Hawkins Banjo Cycles Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Christopher Hordon Edinburgh RC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Euan Macleod Pedalon.co.uk Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:37:34:600 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:34:600
2.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:37:42:700 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:42:700
3.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:38:54:050 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:54:050
4.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 00:39:10:150 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:10:150
5.  Tony Fawcett Bergamont UK Finished Vet 40-49 00:39:26:150 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:26:150
6.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished Vet 40-49 00:40:05:300 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:05:300
7.  Malcolm Bain Granite City RT Finished Vet 40-49 00:40:05:550 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:05:550
8.  Alexander Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:40:06:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:06:000
9.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:40:20:700 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:20:700
10.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:40:52:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:52:600
11.  Gary McCrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 40-49 00:41:00:350 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:00:350
12.  Chris Buchan Finished Vet 40-49 00:41:07:400 18

12. Chris Buchan -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:07:400
13.  Kieren Jarratt Royal Air Force CA Finished Vet 40-49 00:41:32:150 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:32:150
14.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:41:36:750 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:36:750
15.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:41:46:500 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:46:500
16.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 00:42:09:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:09:800
17.  Stephen Couper Glasgow United CC Finished Vet 40-49 00:42:18:150 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:18:150
18.  Malcolm Gray Reifen Racing Finished Vet 40-49 00:42:23:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:23:550
19.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:42:33:950 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:33:950
20.  Jason Marriott Army Cycling Union Finished Vet 40-49 00:42:45:900 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:45:900
21.  Simon Gibbs Reifen Racing Finished Vet 40-49 00:42:53:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:53:400
22.  Richard Skinner Blumilk.com Finished Vet 40-49 00:42:57:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:57:300
23.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 40-49 00:43:03:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:03:450
24.  James Thompson Rutland CC Finished Vet 40-49 00:43:10:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:10:200
25.  Graeme Cross SR Albannach Finished Vet 40-49 00:43:22:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:22:150
26.  Luke Bates EH Star Cycling Finished Vet 40-49 00:43:33:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:33:650
27.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Vet 40-49 00:43:38:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:38:050
28.  Lee Campbell Glasgow Nightingale CC Finished Vet 40-49 00:43:39:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:39:350
29.  Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Finished Vet 40-49 00:44:13:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:13:550
30.  Alan Horsburgh Inverness Cycle Club Finished Vet 40-49 00:44:17:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:17:800
31.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:44:22:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:22:700
32.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:44:23:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:23:650
33.  Malcolm Paterson Glasgow Nightingale CC Finished Vet 40-49 00:44:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:27:000
34.  Phil Mowbray Finished Vet 40-49 00:44:28:000 0

34. Phil Mowbray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:28:000
35.  Gordon Mackenzie Velo Club Moulin Finished Vet 40-49 00:44:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:29:000
36.  George Roberts Icarus Racing Finished Vet 40-49 00:45:05:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:05:850
37.  Steven Liddle Ben Wyvis Cycle Club Finished Vet 40-49 00:45:09:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:09:050
38.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:45:12:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:12:100
39.  Gareth Dridge Solent Pirates Finished Vet 40-49 00:45:13:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:13:300
40.  Chris Annable Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:45:21:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:21:100
41.  Marc Anderson Loudoun RC Finished Vet 40-49 00:45:21:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:21:650
42.  Keith Froude Edinburgh RC Finished Vet 40-49 00:45:28:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:28:150
43.  Neil Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:45:57:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:57:650
44.  Andrew Strathdee Nevis Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Jason Hurt Ribble Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Scott Anderson Royal Albert CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  John-Paul Baxter Ayr Burners Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  Chris Ross Fechan Flyers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Tim Kershaw Velo Club Moulin Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
51.  Paul Gibson Carrick Cycle Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
52.  Sam Long Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Marcus Shields Ayr Roads Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
55.  Craig Tabiner Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
56.  Andrew Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
57.  Gordon Chisholm Perth United Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
58.  James Moore Peebles CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
59.  Paul Anderson Spokes Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
60.  Christian Roberts Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
61.  Michael Thomson Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
62.  Keith Anderson Royal Albert CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
63.  Robert Marshall Team Andrew Allan Architecture Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
64.  Alastair Anderson Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
65.  Paul McQueen Hoddom Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
66.  Richard Gostick Reading CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
67.  Stuart Whitelaw Fruin Road Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
68.  Matthias Schwannauer Edinburgh RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
69.  Bryan Hutton Finished Vet 40-49 --- 0

69. Bryan Hutton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
70.  David Watson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Ian Anderson Walkers Cycling Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ronnie Batey Cycleways Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Robbie Brown Velocity 44 RT Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Crawford Carrick-Anderson Peebles CC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Paul Cooper Carnoustie Cycling Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Eric Easton Haddington Cycle Club Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Gareth Edwards Edinburgh RC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- James Edwards Ayr Burners Cycling Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Norman Gillan Did not start Vet 40-49 --- 0

70. Norman Gillan -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Robert Kelly Ayr Roads Cycling Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Paul Leavy Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Paul Lloyd Banjo Cycles Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Jacek Nowak Did not start Vet 40-49 --- 0

70. Jacek Nowak -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ed Vickers SCOTT Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50-59 Trophy - Results
1.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:41:30:650 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:30:650
2.  Murray Swanson Pedal Power RT Finished Vet 50-59 00:41:50:950 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:50:950
3.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 50-59 00:41:53:450 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:53:450
4.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:42:09:700 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:09:700
5.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:42:27:650 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:27:650
6.  Michael Burdon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 50-59 00:42:31:800 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:31:800
7.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Vet 50-59 00:42:45:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:45:800
8.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50-59 00:43:08:350 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:08:350
9.  Kevin Holloway GS Vecchi Finished Vet 50-59 00:43:11:450 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:11:450
10.  Ian Knights Prima Team Racing Finished Vet 50-59 00:43:11:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:11:600
11.  Keith Sheridan Finished Vet 50-59 00:43:35:400 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:35:400
12.  Paul Mashiter Barrow Central Wheelers Finished Vet 50-59 00:43:36:700 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:36:700
13.  Tim Gill Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:43:50:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:50:400
14.  Brendan Roe Dunfermline CC Finished Vet 50-59 00:43:58:200 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:58:200
15.  Glenn Coltman Pedal Power Loughborough Finished Vet 50-59 00:44:09:950 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:09:950
16.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:44:43:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:43:700
17.  Paul Masson Cairngorm Mountain Bikers Finished Vet 50-59 00:44:57:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:57:800
18.  Nigel Smith 8point8 Group Finished Vet 50-59 00:45:03:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:03:100
19.  Barry McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:45:04:900 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:04:900
20.  Neil Raitt Angus Bike Chain Finished Vet 50-59 00:45:09:350 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:09:350
21.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished Vet 50-59 00:45:17:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:17:300
22.  James Melville Glasgow United CC Finished Vet 50-59 00:45:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:22:000
23.  John McCaffery Pedal Power RT Finished Vet 50-59 00:45:33:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:33:800
24.  Franco Porco Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:45:37:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:37:800
25.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50-59 00:45:45:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:45:650
26.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50-59 00:45:49:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:49:200
27.  Michael Aspey Northumbria Police Cycling Clu... Finished Vet 50-59 00:46:03:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:03:950
28.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50-59 00:46:04:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:04:550
29.  Steve Nicholson Dunfermline CC Finished Vet 50-59 00:46:07:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:07:650
30.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished Vet 50-59 00:46:17:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:17:450
31.  Graeme Gow Team Andrew Allan Architecture Finished Vet 50-59 00:46:19:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:19:100
32.  Andrew Kitchin Edinburgh RC Finished Vet 50-59 00:46:24:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:24:800
33.  Thomas Bardgett Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50-59 00:47:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:17:000
34.  Mike Giles Ythan CC Finished Vet 50-59 00:47:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:18:000
35.  Roddy Yarr Glasgow Nightingale CC Finished Vet 50-59 00:47:26:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:26:700
36.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Vet 50-59 00:47:57:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:57:400
37.  Charles Warren Harrogate Nova CC Finished Vet 50-59 00:47:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:58:000
38.  Gary Beall Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:48:13:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:13:950
39.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50-59 00:48:31:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:31:800
40.  Calvin Price Dunfermline CC Finished Vet 50-59 00:48:39:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:39:850
41.  Colin Shearer Velo Club Moulin Finished Vet 50-59 00:48:47:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:47:500
42.  Alistair Dow Edinburgh RC Finished Vet 50-59 00:48:55:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:55:250
43.  Stephen Clayton RT 23 Finished Vet 50-59 00:49:00:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:00:300
44.  Julian Howell Kelso Wheelers Finished Vet 50-59 00:49:24:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:24:350
45.  Thomas Gordon Glasgow Nightingale CC Finished Vet 50-59 00:49:31:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:31:950
46.  Adam Platts VC Londres Finished Vet 50-59 00:50:03:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:03:150
47.  Alan Parsons Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50-59 00:50:10:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:10:650
48.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 00:50:27:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:27:900
49.  Brian Mccutcheon Walkers Cycling Club Finished Vet 50-59 00:50:30:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:30:700
50.  Konrad Manning www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
51.  Craig Donagher Fechan Flyers Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
52.  Fraser Tait Ayr Roads Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
53.  Tom Nicholson Classic Racing Team Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
54.  Willie Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
55.  Jeremy Toy Dundee Wheelers CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
56.  Andrew Riley Langdale Lightweights Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
57.  Craig MacWilliam RC Cumbernauld & Kilsyth Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
58.  Davie Graham Velo Club Moulin Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
59.  Howard Perkins Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
60.  Allan Maclean VC Glasgow South Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
61.  Steven Anderson Glasgow Nightingale CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
62.  David Anderson RC Cumbernauld & Kilsyth Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
63.  Neil Kininmonth Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
64.  Ian Hannah Finished Vet 50-59 --- 0

64. Ian Hannah -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
65.  Charles Martin Ayr Burners Cycling Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
66.  Paul Thornton Cleveland Wheelers CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
67.  Bruce Stirling RC Cumbernauld & Kilsyth Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
68.  Jim Foulis Dundee Wheelers CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
69.  John Lumley Walkers Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
70.  Russell Mowat Walkers Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
71.  Mark Snowden Finished Vet 50-59 --- 0

71. Mark Snowden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
72.  Willie Stephen Velo Club Vitesse Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
73.  Christopher White Scottish Veterans T.T.A. Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- Stephen Bottomley Shibden Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Stephen Crawford Dunfermline CC Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Brian Garriock Orkney Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Adrian Hill Wilsons Wheels Race Team Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Euan Ritchie Carnoustie Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Veteran Men 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 60+ Trophy - Results
1.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 60+ 00:43:57:100 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:57:100
2.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished Vet 60+ 00:44:31:850 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:44:31:850
3.  Chris Wreghitt Second Wind Finished Vet 60+ 00:45:21:550 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:45:21:550
4.  Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Vet 60+ 00:45:44:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:45:44:600
5.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 60+ 00:46:27:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:46:27:000
6.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 60+ 00:47:35:600 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:47:35:600
7.  Clifford Featherstone MTS Cycle Sport Finished Vet 60+ 00:47:36:200 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:47:36:200
8.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 60+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+
9.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 60+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
10.  Michael Speirs Mountain Goat Coaching Finished Vet 60+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 60+
11.  Graham Brown Stirling Bike Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
12.  Joseph Rowe Bush Healthcare CRT Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
13.  Michael Graham Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
14.  John Walker Walkers Cycling Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
15.  Roger Mitchell Sleaford Whls CC Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
16.  Stuart Green Finished N/A --- 0

16. Stuart Green -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Did not finish Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 60+
--- James Dickinson Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Ffion James Storey Racing Finished Senior 00:40:11:400 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:40:11:400
2.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished Senior 00:40:18:600 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:40:18:600
3.  Anna Kay Storey Racing Finished Senior 00:41:00:350 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:00:350
4.  Eileen Roe dooleys cycles Finished Senior 00:41:24:450 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:24:450
5.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:41:26:950 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:26:950
6.  Katie Scott Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:41:55:200 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:55:200
7.  Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 00:42:29:750 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:29:750
8.  Isla Short Habitat Mountain Bike Team Finished Senior 00:42:30:250 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:30:250
9.  Sophie Thackray PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:42:31:100 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:31:100
10.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:42:33:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:33:000
11.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Junior 00:42:41:500 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:41:500
12.  Kerry MacPhee Finished Senior 00:42:42:000 24

12. Kerry MacPhee -

Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:42:000
13.  Rebecca Preece Hope Factory Racing Finished Senior 00:43:04:650 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:04:650
14.  Lily Greenhalgh PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:43:04:750 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:04:750
15.  Fiona Turnbull YRDP Finished Senior 00:43:18:800 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:18:800
16.  Abbie Manley Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:43:20:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:20:000
17.  Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:43:23:050 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:23:050
18.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:43:35:300 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:35:300
19.  Christina Wiejak Barrow Central Wheelers Finished Senior 00:44:04:150 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:04:150
20.  Joanne Thom Sandy Wallace Cycles Finished Senior 00:44:25:100 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:25:100
21.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:44:53:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:53:400
22.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:44:55:150 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:55:150
23.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Junior 00:45:01:200 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:01:200
24.  Ruby Miller Hargroves-Montezuma's Finished Senior 00:45:16:550 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:16:550
25.  Adeline Moreau Sunday Echappée Finished Senior 00:45:33:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:33:100
26.  Ishbel Strathdee Edinburgh RC Finished Junior 00:45:35:950 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:35:950
27.  Marie Lynn Team Boompods Finished Senior 00:45:38:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:38:200
28.  Zara Mair Sandy Wallace Cycles Finished Senior 00:46:01:400 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:01:400
29.  Anna Shackley Team 22 Finished Junior 00:46:40:350 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:40:350
30.  Emma Knight Twelve50 Bikes Finished Senior 00:47:04:850 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:04:850
31.  Lucy O'donell Finished 00:47:12:050 0

31. Lucy O'donell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:12:050
32.  Jennifer Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 00:47:36:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:36:350
33.  Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:47:41:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:41:950
34.  Roslynn Newman Female Riders Race Team Finished Vet 40-49 00:48:41:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:41:150
35.  Emily Conn Banjo Cycles Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
36.  Katherine Simpson Rock And Road Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Estelle Fuller Edinburgh RC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
38.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
39.  Laura Cunningham Ronde Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Katie Turbitt Velo Club Moulin Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Helen Wall Dundee Wheelers CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Katy Simcock Team Corley Cycles Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Cheryl Walker Dundee Wheelers CC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Junior Women Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women Trophy - Results
1.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:41:26:950 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:26:950
2.  Katie Scott Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:41:55:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:55:200
3.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:42:33:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:33:000
4.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Junior 00:42:41:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:41:500
5.  Abbie Manley Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:43:20:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:20:000
6.  Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:43:23:050 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:23:050
7.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:44:53:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:53:400
8.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:44:55:150 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:55:150
9.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Junior 00:45:01:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:01:200
10.  Ishbel Strathdee Edinburgh RC Finished Junior 00:45:35:950 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:35:950
11.  Anna Shackley Team 22 Finished Junior 00:46:40:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:40:350
12.  Lucy O'donell Finished 00:47:12:050 0

12. Lucy O'donell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:12:050
13.  Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:47:41:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:41:950
14.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
15.  Estelle Fuller Edinburgh RC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
16.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
17.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Women 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 40-49 Trophy - Results
1.  Helen Pattinson Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:39:48:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:48:000
2.  Lucy Siddle Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:39:56:550 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:56:550
3.  Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:41:15:400 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:15:400
4.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 40-49 00:42:24:050 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:24:050
5.  Sian Tovey dooleys cycles Finished Vet 40-49 00:42:59:250 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:59:250
6.  Karen Poole Sportstest RT Finished Vet 40-49 00:43:21:350 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:21:350
7.  Caroline Harvey Edinburgh RC Finished Vet 40-49 00:43:50:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:50:100
8.  Jaime Nicholson Hoddom Velo Finished Vet 40-49 00:44:39:750 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:39:750
9.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:44:39:750 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:39:750
10.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:45:27:750 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:27:750
11.  Ailsa Curtis West Lothian Clarion CC Finished Vet 40-49 00:45:53:300 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:53:300
12.  Mandie James www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:46:08:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:08:200
13.  Zoe Codd Velo Club Flintham Finished Vet 40-49 00:46:22:950 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:22:950
14.  Lindsay Branston RC Cumbernauld & Kilsyth Finished Vet 40-49 00:46:29:350 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:29:350
15.  Nicola Hartle PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:48:31:950 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:31:950
16.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:49:05:150 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:05:150
17.  Sarah Grimshaw Twelve50 Bikes Finished Vet 40-49 00:50:06:250 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:06:250
18.  Aileen Fisher Ayr Roads Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
19.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Emma Payne Fossa Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Women 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 50-59 Trophy - Results
1.  Brenda Callander Stirling Bike Club Finished Vet 50-59 00:42:44:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:44:600
2.  Tracey Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50-59 00:42:59:750 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:59:750
3.  Sally Reid Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50-59 00:45:00:950 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:00:950
4.  Elizabeth Clayton RT 23 Finished Vet 50-59 00:45:08:600 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:08:600
5.  Anne Chisholm Perth United Cycling Club Finished Vet 50-59 00:46:56:100 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:56:100
6.  Alison Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 00:47:25:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:25:350
7.  Ruth Marshall North Tyneside Riders Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
8.  Catherine Logan Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59

Veteran Women 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 60+ Trophy - Results
1.  Nicola Davies www.cyclocrossrider.com Finished Vet 60+ 00:43:22:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:22:500
2.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ 00:50:23:750 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:50:23:750

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:27:13:030 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:13:030
2.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:28:05:075 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:05:075
3.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished Youth U16 00:28:45:035 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:45:035
4.  Hermione Pickering Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished Youth U16 00:29:03:060 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:03:060
5.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished Youth U16 00:29:06:070 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:06:070
6.  Elena McGorum Peebles CC Finished Youth U16 00:29:07:010 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:07:010
7.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:29:27:070 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:27:070
8.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:29:36:030 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:36:030
9.  Anoushka Minale Hub Vélo Finished Youth U16 00:29:37:005 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:37:005
10.  Iona Moir Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:29:50:065 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:50:065
11.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:30:08:010 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:08:010
12.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:30:21:085 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:21:085
13.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U16 00:30:25:050 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:25:050
14.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:30:41:065 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:41:065
15.  Amelia Cox Banjo Cycles Finished Youth U16 00:30:42:070 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:42:070
16.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U16 00:30:43:005 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:43:005
17.  Eva Young Pedal Power RT Finished Youth U16 00:31:06:045 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:06:045
18.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished Youth U16 00:31:15:085 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:15:085
19.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:31:21:030 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:21:030
20.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished Youth U16 00:32:26:095 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:26:095
21.  Lily Young Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U16 00:32:34:045 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:34:045
22.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:32:53:055 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:53:055
23.  Alexa Hawkins Banjo Cycles Finished Youth U16 00:33:13:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:13:050
24.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:33:26:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:26:050
25.  Ellie Littlejohn Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:34:35:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:35:070
26.  Charlotte Fox Clifton CC Finished Youth U16 00:35:37:095 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:37:095
27.  Mia Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U16 00:35:54:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:54:010
28.  Sophie Paterson Glasgow Riderz Finished Youth U16 00:36:06:030 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:06:030
--- Skye Donnelly Glasgow Riderz Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Kirsty Hay East Kilbride Road Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Emily Lines WXC World Racing Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished Youth U16 00:30:09:300 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:09:300
2.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished Youth U16 00:30:35:700 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:35:700
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:31:21:700 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:21:700
4.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U16 00:31:25:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:25:100
5.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:31:26:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:26:000
6.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth U16 00:31:43:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:43:400
7.  Joshua Tarling Team Backstedt/Hotchillee Finished Youth U16 00:31:52:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:52:100
8.  Ben Houlihan Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 00:32:10:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:10:200
9.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U16 00:32:17:700 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:17:700
10.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:32:22:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:22:000
11.  Darren Rafferty Finished Youth U16 00:32:22:900 0

11. Darren Rafferty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:22:900
12.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Youth U16 00:32:23:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:23:000
13.  Ben Flanagan Derwentside CC Finished Youth U16 00:32:29:200 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:29:200
14.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:32:41:600 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:41:600
15.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:32:54:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:54:100
16.  Callum Thornley Peebles CC Finished Youth U16 00:33:00:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:00:400
17.  Bjoern Koerdt All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Youth U16 00:33:15:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:15:400
18.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:33:23:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:23:500
19.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U16 00:33:25:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:25:800
20.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:33:27:700 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:27:700
21.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished Youth U16 00:33:28:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:28:500
22.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U16 00:33:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:29:000
23.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U16 00:33:30:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:30:700
24.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 00:33:31:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:31:100
25.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:33:41:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:41:200
26.  Angus Beggin Bicester Millennium CC Finished Youth U16 00:33:51:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:51:100
27.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:33:52:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:52:600
28.  Stanley Platts VC Londres Finished Youth U16 00:34:01:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:01:100
29.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Youth U16 00:34:02:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:02:400
30.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U16 00:34:03:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:03:200
31.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U16 00:34:03:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:03:900
32.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 00:34:04:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:04:400
33.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:34:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:06:000
34.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Youth U16 00:34:08:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:08:100
35.  Michael Tait Derwentside CC Finished Youth U16 00:34:24:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:24:800
36.  William Ryan Solihull CC Finished Youth U16 00:34:26:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:26:700
37.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:34:36:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:36:400
38.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Youth U16 00:34:36:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:36:900
39.  Somhairle Fisher Finished 00:34:38:000 0

39. Somhairle Fisher -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:34:38:000
40.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:34:47:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:47:900
41.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished Youth U16 00:34:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:45:000
42.  Alex Barker Team Backstedt/Hotchillee Finished Youth U16 00:35:00:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:00:300
43.  Gareth Davies Banjo Cycles Finished Youth U16 00:35:01:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:01:500
44.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished Youth U16 00:35:27:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:27:500
45.  Felix Clacy Solent Pirates Finished Youth U16 00:35:42:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:42:500
46.  Calum Smith Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:35:21:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:21:200
47.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished Youth U16 00:35:48:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:48:400
48.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished Youth U16 00:35:48:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:48:800
49.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:35:50:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:50:300
50.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:35:57:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:57:100
51.  Daniel Holmes Derwentside CC Finished Youth U16 00:35:57:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:57:200
52.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Youth U16 00:36:06:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:06:200
53.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished Youth U16 00:36:16:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:16:400
54.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Youth U16 00:36:18:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:18:900
55.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Youth U16 00:36:19:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:19:400
56.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished Youth U16 00:36:43:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:43:100
57.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished Youth U16 00:37:01:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:01:700
58.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:37:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:14:000
59.  Euan Walkingshaw Edinburgh RC Finished Youth U16 00:37:52:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:52:900
60.  Conor Jones Solihull CC Finished Youth U16 00:38:20:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:20:900
61.  Alex Best Derwentside CC Finished Youth U16 00:38:25:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:25:100
62.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished Youth U16 00:39:08:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:08:700
63.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
64.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
65.  Spike Elwell East Bradford CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
66.  Toby Kershaw Velo Club Moulin Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
67.  Milo Summers Herne Hill Youth CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
68.  Daniel Wood Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
69.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
70.  Miller Crombie West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
71.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
72.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Joel Corbishley Team Milton Keynes Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Louis Moore Edinburgh RC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Max Poole Bike Box Alan Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Callum Reid Squadra Scozzese Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Daniel Vincent Green Jersey RT Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:32:23:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:23:000
2.  Max Greensill Rapid Racer Products Finished Youth U14 00:33:06:400 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:06:400
3.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U14 00:33:18:700 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:18:700
4.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:33:47:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:47:100
5.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Youth U14 00:33:48:500 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:48:500
6.  Alfie Amey Team Darenth Finished Youth U14 00:33:49:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:49:200
7.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:34:09:600 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:09:600
8.  Emyr Truelove Abergavenny Road Club Finished Youth U14 00:34:13:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:13:900
9.  Ben Marsh Matlock CC Finished Youth U14 00:34:18:200 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:18:200
10.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:34:31:500 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:31:500
11.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U14 00:34:38:800 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:38:800
12.  Finlay Beggin Zappi Racing Team Finished Youth U14 00:34:57:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:57:400
13.  Scott Fisher Barrow Central Wheelers Finished Youth U14 00:35:44:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:44:700
14.  Alfie Davies A Cycling Finished Youth U14 00:35:46:400 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:46:400
15.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:35:47:400 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:47:400
16.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:35:50:100 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:50:100
17.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 00:36:15:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:15:400
18.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished Youth U14 00:36:18:900 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:18:900
19.  Callum Watson East Bradford CC Finished Youth U14 00:36:20:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:20:800
20.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:36:26:900 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:26:900
21.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:36:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:33:900
22.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:36:36:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:36:300
23.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:36:43:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:43:100
24.  Reuben Oakley Tay Titans Finished Youth U14 00:36:43:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:43:300
25.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Youth U14 00:36:45:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:45:900
26.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 00:36:52:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:52:900
27.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U14 00:36:54:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:54:600
28.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Youth U14 00:37:09:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:09:700
29.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U14 00:37:39:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:39:300
30.  Will Roberts Derwentside CC Finished Youth U14 00:38:45:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:45:300
31.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished Youth U14 00:29:11:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:11:600
32.  Shane Scullion Finished Youth U14 00:29:32:300 0

32. Shane Scullion -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:32:300
33.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished Youth U14 00:29:46:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:46:600
34.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Youth U14 00:29:59:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:59:900
35.  Rory Laidlaw KICC Finished Youth U14 00:30:25:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:25:900
36.  William Best Derwentside CC Finished Youth U14 00:30:38:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:38:600
37.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished Youth U14 00:30:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:43:000
38.  Finlay Cooper Edinburgh RC Finished Youth U14 00:30:47:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:47:400
39.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Youth U14 00:30:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:56:000
40.  Noah Fontaine Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:31:07:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:07:600
41.  Adam Rafferty Watford Cycle Hub Finished Youth U14 00:31:15:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:15:600
42.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U14 00:31:27:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:27:200
43.  Archie Dawson Finished 00:31:32:100 0

43. Archie Dawson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:31:32:100
44.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:31:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:45:500
45.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished Youth U14 00:31:47:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:47:600
46.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished Youth U14 00:31:57:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:57:700
47.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished Youth U14 00:32:18:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:18:200
48.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished Youth U14 00:32:52:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:52:600
49.  Akhil Kolnaty Solihull CC Finished Youth U14 00:33:23:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:23:700
50.  Noah Inman Lichfield City CC Finished Youth U14 00:34:04:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:04:700
51.  Elliott Davies Edinburgh RC Finished Youth U14 00:34:12:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:12:700
52.  James Foster Glasgow Riderz Finished Youth U14 00:34:13:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:13:600
53.  Evan McKenzie West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:34:14:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:14:200
54.  Fraser Thomson Glasgow Riderz Finished Youth U14 00:34:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:16:000
55.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished Youth U14 00:34:28:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:28:300
56.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:34:51:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:51:900
57.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished Youth U14 00:34:53:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:53:500
58.  Iain Carter Glasgow Riderz Finished Youth U14 00:34:54:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:54:100
59.  Finn Hawkins WORX Factory Racing Finished Youth U14 00:35:41:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:41:200
60.  Finlay Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:35:58:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:58:600
61.  Archie McLean Walkers Cycling Club Finished Youth U14 00:38:19:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:19:800
62.  Alasdair Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U14 00:38:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:57:000
63.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished Youth U14 00:40:53:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:53:100
--- Benjamin Bisson WORX Factory Racing Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Ross Chisholm West Lothian Clarion CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Callum McGillivray Grampian Tigers Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:28:14:250 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:14:250
2.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Youth U14 00:28:46:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:46:650
3.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U14 00:28:58:650 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:58:650
4.  Freya Evans The Bulls Finished Youth U14 00:29:18:850 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:18:850
5.  Awen Roberts Towy Riders Finished Youth U14 00:29:24:700 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:24:700
6.  Florence Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U14 00:29:32:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:32:400
7.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished Youth U14 00:29:40:450 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:40:450
8.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U14 00:30:28:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:28:200
9.  Harriet Limb Matlock CC Finished Youth U14 00:30:28:600 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:28:600
10.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:30:38:250 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:38:250
11.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished Youth U14 00:30:39:450 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:39:450
12.  Millie Coleman Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:31:18:250 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:18:250
13.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished Youth U14 00:31:19:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:19:700
14.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished Youth U14 00:31:36:050 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:36:050
15.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:31:37:150 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:37:150
16.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished Youth U14 00:31:55:750 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:55:750
17.  Lucy Glover Derwentside CC Finished Youth U14 00:31:59:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:59:400
18.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:31:59:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:59:550
19.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U14 00:32:30:350 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:30:350
20.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished Youth U14 00:32:32:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:32:050
21.  Freya Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 00:32:32:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:32:350
22.  Skye Willis Panagua CC Finished Youth U14 00:32:43:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:43:800
23.  Anna Reid Squadra Scozzese Finished Youth U14 00:32:44:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:44:250
24.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 00:32:55:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:55:150
25.  Ruby-Soho Smith Peebles CC Finished Youth U14 00:32:59:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:59:050
26.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:32:59:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:59:350
27.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 00:33:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:54:000
28.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:34:18:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:18:100
29.  Katie Galloway West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:35:00:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:00:750
30.  Amy Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:36:43:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:43:550
31.  Phoebe Skinner Derwentside CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
34.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
35.  Mary Bruce Glasgow Riderz Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Martha Cooper Edinburgh RC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Florence Lissaman Newark Castle CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Eva Newby Furness Flyers Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14

About the Event

Info for Riders

Event Organiser: Scott Kerr, direct e-mail: info@irvinecx.co.uk 

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

NB: Places for this event will be by selection, with priority given to riders with 30 or more ranking points. It is unlikely that this will impact upon categories other than youth boys and veteran men, however the continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity for many events. Maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race. This will be subject to review as the season progresses. Please note that there will not be a reserve list. 

Overnight Parking - RVs. Overnight parking for RVs is available on Friday and Saturday nights.  Please e-mail info@irvinecx.co.uk to reserve a place.

The Races

Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/10/18 14:45 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 28/10/18 – 14:45
Category A, CX Band 2
01 hr
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/10/18 10:15 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 28/10/18 – 10:15
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/10/18 14:00 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 27/10/18 – 14:00
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/10/18 13:00 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 27/10/18 – 13:00
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/10/18 13:01 Category A CX Band 4 --- 40 mins
Sat 27/10/18 – 13:01
Category A, CX Band 4
40 mins
Senior & Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/10/18 13:30 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 28/10/18 – 13:30
Category A, CX Band 2
40 mins
Junior Women Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/10/18 01:00 Category A CX Band 4 ---
Sat 27/10/18 – 01:00
Category A, CX Band 4
Veteran Women 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/10/18 01:00 Category A CX Band 3 ---
Sat 27/10/18 – 01:00
Veteran Women 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/10/18 01:00 Category A CX Band 5 ---
Sat 27/10/18 – 01:00
Veteran Women 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/10/18 01:00 Category A CX Band 6 ---
Sat 27/10/18 – 01:00
Category A, CX Band 6
Veteran Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/10/18 12:00 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 27/10/18 – 12:00
Category A, CX Band 3
40 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/10/18 11:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 28/10/18 – 11:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/10/18 12:05 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 28/10/18 – 12:05
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/10/18 12:06 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 28/10/18 – 12:06
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 28/10/18 11:16 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sun 28/10/18 – 11:16
Category A, CX Band 3
30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

432916

Start Date:

Sat, 27th Oct 2018

Finish date:

Sun, 28th Oct 2018

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Irvine Beach Park, Irvine, KA12 8PP

View map

Series:

HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series

Entry close date

Tue, 16th Oct 2018

Event Organiser:

Scott Kerr
01612742024
cxentries@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Ian Field Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 01:01:11:250 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:11:250
2.  Yorben Van Tichelt Finished 01:01:13:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:13:200
3.  Callum Macleod Pedalon.co.uk Finished Senior 01:02:46:500 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:46:500
4.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Senior 01:02:47:850 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:47:850
5.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:00:200 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:00:200
6.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 01:03:01:250 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:03:01:250
7.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 01:03:28:050 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:28:050
8.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished Senior 01:03:45:650 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:45:650
9.  Stephen Lee Derwentside CC Finished Senior 01:03:57:500 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:57:500
10.  Jake Womersley Holdsworth Pro Racing Finished Senior 01:04:03:300 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:03:300
11.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 01:04:05:950 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:04:05:950
12.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Senior --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior
13.  Giles Drake Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:04:32:300 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:32:300
14.  Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Finished Vet 40-49 01:04:38:300 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:04:38:300
15.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior 01:04:40:700 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:40:700
16.  David Duggan Finished Senior 01:04:41:800 16

16. David Duggan -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:41:800
17.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished Senior 01:04:58:400 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:58:400
18.  Max Gibbons Orbea Factory Team UK Finished Senior 01:05:36:200 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:36:200
19.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Senior 01:05:37:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:37:100
20.  Dave Powell Horwich CC Finished Senior 01:05:37:800 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:37:800
21.  Robert Wardell Finished Senior 01:05:38:500 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:38:500
22.  Tom Martin Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 01:05:44:800 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:44:800
23.  Pete Matthews Leicestershire Road Club Finished Senior 01:06:34:050 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:34:050
24.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior 01:06:34:100 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:34:100
25.  Gary MacDonald Nevis Cycles Racing Team Finished Senior 01:06:39:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:39:100
26.  Cedric Sachet Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Senior 01:06:41:500 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:41:500
27.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 01:06:42:250 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:42:250
28.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Senior 01:06:43:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:43:000
29.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished Vet 40-49 01:07:07:100 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:07:07:100
30.  Roddy Weir Muckle Cycle Club Finished Senior 01:08:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:00:000
31.  Matthew Lister Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Gavin McDougall Gamma Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Scott Chalmers Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Matthew Taylor Albion Cycling Co Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Richard McDonald Bioracer-Project GO Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  John Mackenzie SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Morgan Bown Spokes Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Lewis Oliphant Veloclub Edinburgh Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Callum Riley Newdales Cycles RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Neil Henderson SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Chris Main Velocity 44 RT Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Sean Gordon East Kilbride Road Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Will Beresford SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Ewan Thorburn Nevis Cycles Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Craig Owen Hart's Cyclery Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Robbie Mitchell Auchencrow Thistle Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Chris Nicholson Hoddom Velo Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  Jim Cameron SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Bruce Dalton Did not start Senior --- 0

52. Bruce Dalton -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Scot Easter Magspeed Racing Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Alexander Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- George Fox Shibden Cycling Club Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- David Glover Sandy Wallace Cycles Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Robert Jebb Hope Factory Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Ewan Mulhern Glasgow United CC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Kevin Pugh Ayr Burners Cycling Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- David Ritchie Glasgow Green Cycle Club Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Callum Sharp Pedal Power RT Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Douglas Shaw Sandy Wallace Cycles Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Calum Simpson EH Star Cycling Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Neil Smith Ayr Burners Cycling Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Scott Smith Biggar Cycling Club Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Jenson Young Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:43:13:150 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:13:150
2.  Joseph Pidcock Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:43:44:300 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:44:300
3.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:43:44:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:44:500
4.  Joe Coukham Shibden Cycling Club Finished Junior 00:43:44:900 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:44:900
5.  Oliver Howson Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished Junior 00:43:45:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:45:000
6.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:43:50:300 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:50:300
7.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Junior 00:44:00:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:00:400
8.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Junior 00:44:12:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:12:900
9.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished Junior 00:44:42:350 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:42:350
10.  Sam Smith Magspeed Racing Finished Junior 00:44:50:850 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:50:850
11.  Lewis Askey Zannata Ride Coventry XGear Finished Junior 00:44:53:350 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:53:350
12.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished Junior 00:45:05:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:05:100
13.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished Junior 00:45:07:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:07:700
14.  Sam Freeman Solent Pirates Finished Junior 00:45:07:750 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:07:750
15.  Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure Finished Junior 00:45:16:650 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:16:650
16.  Oliver Draffan Derwentside CC Finished Junior 00:45:43:550 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:43:550
17.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 00:45:49:100 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:49:100
18.  Barney Clacy Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:46:02:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:02:550
19.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished Junior 00:46:03:250 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:03:250
20.  Joseph Law Green Jersey RT Finished Junior 00:46:05:800 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:05:800
21.  Adam Mcgarr Finished 00:46:17:200 0

21. Adam Mcgarr -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:17:200
22.  Matthew Coulson Palmer Park Velo RT Finished Junior 00:46:27:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:27:450
23.  Jonny Gill Paceline Cycles North Finished Junior 00:46:32:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:32:350
24.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished Junior 00:46:34:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:34:700
25.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 00:46:52:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:52:800
26.  David Hird Halesowen A & CC Finished Junior 00:47:05:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:05:350
27.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished Junior 00:47:21:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:21:750
28.  Sean Nolan Finished Junior 00:47:26:050 0

28. Sean Nolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:26:050
29.  Jonte Willins Peebles CC Finished Junior 00:47:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:33:900
30.  Archie Lewis Joe's Bikes Finished Junior 00:47:50:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:50:700
31.  Harry Dridge Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:47:55:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:55:450
32.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Junior 00:47:58:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:58:900
33.  Harry McGarvie Ayr Burners Cycling Finished Junior 00:48:19:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:19:100
34.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Junior 00:48:37:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:37:500
35.  Ciaran Dixon Finished Junior 00:48:41:050 0

35. Ciaran Dixon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:41:050
36.  Alexander Harper The MI Racing Academy Finished Junior 00:49:05:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:05:850
37.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished Junior 00:49:09:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:09:250
38.  Alexander Dent Spokes Racing Team Finished Junior 00:49:09:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:09:300
39.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:49:10:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:10:100
40.  Alfred George Spokes Racing Team Finished Junior 00:49:36:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:36:100
41.  Will Thompson Shibden Cycling Club Finished Junior 00:49:45:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:45:950
42.  Henry Johnson Team Striking Bikes Finished Junior 00:49:56:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:56:750
43.  Joel Hawkins Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:02:000
44.  Kyle Cartmell RT 23 Finished Junior 00:50:31:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:31:700
45.  Donal Walsh Finished Junior 00:50:48:900 0

45. Donal Walsh -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:48:900
46.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:50:57:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:57:350
47.  Arthur Boulton Banjo Cycles Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
48.  Sam Ryland The Bulls Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
49.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
50.  Duncan Pritchard Banjo Cycles Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
51.  Duncan Crawford Carnegie Cyclones Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
52.  Jack Hoy Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Emile Alexander Lichfield City CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- George Ball Furness Flyers Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Angus Hawkins Banjo Cycles Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Christopher Hordon Edinburgh RC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Euan Macleod Pedalon.co.uk Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:37:34:600 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:34:600
2.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 00:37:42:700 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:37:42:700
3.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:38:54:050 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:38:54:050
4.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 00:39:10:150 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:10:150
5.  Tony Fawcett Bergamont UK Finished Vet 40-49 00:39:26:150 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:26:150
6.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished Vet 40-49 00:40:05:300 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:05:300
7.  Malcolm Bain Granite City RT Finished Vet 40-49 00:40:05:550 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:05:550
8.  Alexander Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:40:06:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:06:000
9.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:40:20:700 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:20:700
10.  Antony Glover Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:40:52:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:52:600
11.  Gary McCrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 40-49 00:41:00:350 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:00:350
12.  Chris Buchan Finished Vet 40-49 00:41:07:400 18

12. Chris Buchan -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:07:400
13.  Kieren Jarratt Royal Air Force CA Finished Vet 40-49 00:41:32:150 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:32:150
14.  Daniel Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:41:36:750 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:36:750
15.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:41:46:500 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:46:500
16.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 00:42:09:800 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:09:800
17.  Stephen Couper Glasgow United CC Finished Vet 40-49 00:42:18:150 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:18:150
18.  Malcolm Gray Reifen Racing Finished Vet 40-49 00:42:23:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:23:550
19.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:42:33:950 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:33:950
20.  Jason Marriott Army Cycling Union Finished Vet 40-49 00:42:45:900 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:45:900
21.  Simon Gibbs Reifen Racing Finished Vet 40-49 00:42:53:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:53:400
22.  Richard Skinner Blumilk.com Finished Vet 40-49 00:42:57:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:57:300
23.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 40-49 00:43:03:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:03:450
24.  James Thompson Rutland CC Finished Vet 40-49 00:43:10:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:10:200
25.  Graeme Cross SR Albannach Finished Vet 40-49 00:43:22:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:22:150
26.  Luke Bates EH Star Cycling Finished Vet 40-49 00:43:33:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:33:650
27.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Vet 40-49 00:43:38:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:38:050
28.  Lee Campbell Glasgow Nightingale CC Finished Vet 40-49 00:43:39:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:39:350
29.  Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Finished Vet 40-49 00:44:13:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:13:550
30.  Alan Horsburgh Inverness Cycle Club Finished Vet 40-49 00:44:17:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:17:800
31.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:44:22:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:22:700
32.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 40-49 00:44:23:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:23:650
33.  Malcolm Paterson Glasgow Nightingale CC Finished Vet 40-49 00:44:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:27:000
34.  Phil Mowbray Finished Vet 40-49 00:44:28:000 0

34. Phil Mowbray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:28:000
35.  Gordon Mackenzie Velo Club Moulin Finished Vet 40-49 00:44:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:29:000
36.  George Roberts Icarus Racing Finished Vet 40-49 00:45:05:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:05:850
37.  Steven Liddle Ben Wyvis Cycle Club Finished Vet 40-49 00:45:09:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:09:050
38.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:45:12:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:12:100
39.  Gareth Dridge Solent Pirates Finished Vet 40-49 00:45:13:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:13:300
40.  Chris Annable Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:45:21:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:21:100
41.  Marc Anderson Loudoun RC Finished Vet 40-49 00:45:21:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:21:650
42.  Keith Froude Edinburgh RC Finished Vet 40-49 00:45:28:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:28:150
43.  Neil Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:45:57:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:57:650
44.  Andrew Strathdee Nevis Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Jason Hurt Ribble Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Scott Anderson Royal Albert CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  John-Paul Baxter Ayr Burners Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  Chris Ross Fechan Flyers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Tim Kershaw Velo Club Moulin Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
51.  Paul Gibson Carrick Cycle Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
52.  Sam Long Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Marcus Shields Ayr Roads Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
55.  Craig Tabiner Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
56.  Andrew Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
57.  Gordon Chisholm Perth United Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
58.  James Moore Peebles CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
59.  Paul Anderson Spokes Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
60.  Christian Roberts Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
61.  Michael Thomson Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
62.  Keith Anderson Royal Albert CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
63.  Robert Marshall Team Andrew Allan Architecture Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
64.  Alastair Anderson Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
65.  Paul McQueen Hoddom Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
66.  Richard Gostick Reading CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
67.  Stuart Whitelaw Fruin Road Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
68.  Matthias Schwannauer Edinburgh RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
69.  Bryan Hutton Finished Vet 40-49 --- 0

69. Bryan Hutton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
70.  David Watson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Ian Anderson Walkers Cycling Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ronnie Batey Cycleways Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Robbie Brown Velocity 44 RT Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Crawford Carrick-Anderson Peebles CC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Paul Cooper Carnoustie Cycling Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Eric Easton Haddington Cycle Club Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Gareth Edwards Edinburgh RC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- James Edwards Ayr Burners Cycling Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Norman Gillan Did not start Vet 40-49 --- 0

70. Norman Gillan -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Robert Kelly Ayr Roads Cycling Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Paul Leavy Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Paul Lloyd Banjo Cycles Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Jacek Nowak Did not start Vet 40-49 --- 0

70. Jacek Nowak -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ed Vickers SCOTT Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50-59 Trophy - Results
1.  Timothy Gould www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:41:30:650 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:30:650
2.  Murray Swanson Pedal Power RT Finished Vet 50-59 00:41:50:950 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:50:950
3.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 50-59 00:41:53:450 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:53:450
4.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:42:09:700 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:09:700
5.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:42:27:650 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:27:650
6.  Michael Burdon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 50-59 00:42:31:800 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:31:800
7.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Vet 50-59 00:42:45:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:45:800
8.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50-59 00:43:08:350 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:08:350
9.  Kevin Holloway GS Vecchi Finished Vet 50-59 00:43:11:450 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:11:450
10.  Ian Knights Prima Team Racing Finished Vet 50-59 00:43:11:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:11:600
11.  Keith Sheridan Finished Vet 50-59 00:43:35:400 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:35:400
12.  Paul Mashiter Barrow Central Wheelers Finished Vet 50-59 00:43:36:700 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:36:700
13.  Tim Gill Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:43:50:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:50:400
14.  Brendan Roe Dunfermline CC Finished Vet 50-59 00:43:58:200 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:58:200
15.  Glenn Coltman Pedal Power Loughborough Finished Vet 50-59 00:44:09:950 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:09:950
16.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:44:43:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:43:700
17.  Paul Masson Cairngorm Mountain Bikers Finished Vet 50-59 00:44:57:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:57:800
18.  Nigel Smith 8point8 Group Finished Vet 50-59 00:45:03:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:03:100
19.  Barry McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:45:04:900 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:04:900
20.  Neil Raitt Angus Bike Chain Finished Vet 50-59 00:45:09:350 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:09:350
21.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished Vet 50-59 00:45:17:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:17:300
22.  James Melville Glasgow United CC Finished Vet 50-59 00:45:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:22:000
23.  John McCaffery Pedal Power RT Finished Vet 50-59 00:45:33:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:33:800
24.  Franco Porco Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:45:37:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:37:800
25.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50-59 00:45:45:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:45:650
26.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50-59 00:45:49:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:49:200
27.  Michael Aspey Northumbria Police Cycling Clu... Finished Vet 50-59 00:46:03:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:03:950
28.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50-59 00:46:04:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:04:550
29.  Steve Nicholson Dunfermline CC Finished Vet 50-59 00:46:07:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:07:650
30.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished Vet 50-59 00:46:17:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:17:450
31.  Graeme Gow Team Andrew Allan Architecture Finished Vet 50-59 00:46:19:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:19:100
32.  Andrew Kitchin Edinburgh RC Finished Vet 50-59 00:46:24:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:24:800
33.  Thomas Bardgett Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50-59 00:47:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:17:000
34.  Mike Giles Ythan CC Finished Vet 50-59 00:47:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:18:000
35.  Roddy Yarr Glasgow Nightingale CC Finished Vet 50-59 00:47:26:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:26:700
36.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Vet 50-59 00:47:57:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:57:400
37.  Charles Warren Harrogate Nova CC Finished Vet 50-59 00:47:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:58:000
38.  Gary Beall Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:48:13:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:13:950
39.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50-59 00:48:31:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:31:800
40.  Calvin Price Dunfermline CC Finished Vet 50-59 00:48:39:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:39:850
41.  Colin Shearer Velo Club Moulin Finished Vet 50-59 00:48:47:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:47:500
42.  Alistair Dow Edinburgh RC Finished Vet 50-59 00:48:55:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:55:250
43.  Stephen Clayton RT 23 Finished Vet 50-59 00:49:00:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:00:300
44.  Julian Howell Kelso Wheelers Finished Vet 50-59 00:49:24:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:24:350
45.  Thomas Gordon Glasgow Nightingale CC Finished Vet 50-59 00:49:31:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:31:950
46.  Adam Platts VC Londres Finished Vet 50-59 00:50:03:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:03:150
47.  Alan Parsons Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50-59 00:50:10:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:10:650
48.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 00:50:27:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:27:900
49.  Brian Mccutcheon Walkers Cycling Club Finished Vet 50-59 00:50:30:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:30:700
50.  Konrad Manning www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
51.  Craig Donagher Fechan Flyers Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
52.  Fraser Tait Ayr Roads Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
53.  Tom Nicholson Classic Racing Team Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
54.  Willie Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
55.  Jeremy Toy Dundee Wheelers CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
56.  Andrew Riley Langdale Lightweights Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
57.  Craig MacWilliam RC Cumbernauld & Kilsyth Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
58.  Davie Graham Velo Club Moulin Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
59.  Howard Perkins Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
60.  Allan Maclean VC Glasgow South Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
61.  Steven Anderson Glasgow Nightingale CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
62.  David Anderson RC Cumbernauld & Kilsyth Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
63.  Neil Kininmonth Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
64.  Ian Hannah Finished Vet 50-59 --- 0

64. Ian Hannah -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
65.  Charles Martin Ayr Burners Cycling Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
66.  Paul Thornton Cleveland Wheelers CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
67.  Bruce Stirling RC Cumbernauld & Kilsyth Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
68.  Jim Foulis Dundee Wheelers CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
69.  John Lumley Walkers Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
70.  Russell Mowat Walkers Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
71.  Mark Snowden Finished Vet 50-59 --- 0

71. Mark Snowden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
72.  Willie Stephen Velo Club Vitesse Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
73.  Christopher White Scottish Veterans T.T.A. Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- Stephen Bottomley Shibden Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Stephen Crawford Dunfermline CC Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Andrew Edmond Ferryhill Wheelers CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Brian Garriock Orkney Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Adrian Hill Wilsons Wheels Race Team Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Euan Ritchie Carnoustie Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Veteran Men 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 60+ Trophy - Results
1.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 60+ 00:43:57:100 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:57:100
2.  John Galway Keswick Bikes - KMB Finished Vet 60+ 00:44:31:850 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:44:31:850
3.  Chris Wreghitt Second Wind Finished Vet 60+ 00:45:21:550 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:45:21:550
4.  Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Vet 60+ 00:45:44:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:45:44:600
5.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 60+ 00:46:27:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:46:27:000
6.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 60+ 00:47:35:600 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:47:35:600
7.  Clifford Featherstone MTS Cycle Sport Finished Vet 60+ 00:47:36:200 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:47:36:200
8.  Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 60+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+
9.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 60+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
10.  Michael Speirs Mountain Goat Coaching Finished Vet 60+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 60+
11.  Graham Brown Stirling Bike Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
12.  Joseph Rowe Bush Healthcare CRT Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
13.  Michael Graham Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
14.  John Walker Walkers Cycling Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
15.  Roger Mitchell Sleaford Whls CC Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
16.  Stuart Green Finished N/A --- 0

16. Stuart Green -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Did not finish Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 60+
--- James Dickinson Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Ffion James Storey Racing Finished Senior 00:40:11:400 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:40:11:400
2.  Bethany Crumpton Storey Racing Finished Senior 00:40:18:600 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:40:18:600
3.  Anna Kay Storey Racing Finished Senior 00:41:00:350 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:00:350
4.  Eileen Roe dooleys cycles Finished Senior 00:41:24:450 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:41:24:450
5.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:41:26:950 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:26:950
6.  Katie Scott Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:41:55:200 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:55:200
7.  Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 00:42:29:750 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:29:750
8.  Isla Short Habitat Mountain Bike Team Finished Senior 00:42:30:250 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:30:250
9.  Sophie Thackray PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:42:31:100 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:31:100
10.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:42:33:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:33:000
11.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Junior 00:42:41:500 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:41:500
12.  Kerry MacPhee Finished Senior 00:42:42:000 24

12. Kerry MacPhee -

Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:42:42:000
13.  Rebecca Preece Hope Factory Racing Finished Senior 00:43:04:650 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:04:650
14.  Lily Greenhalgh PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Senior 00:43:04:750 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:04:750
15.  Fiona Turnbull YRDP Finished Senior 00:43:18:800 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:18:800
16.  Abbie Manley Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:43:20:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:20:000
17.  Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:43:23:050 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:23:050
18.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:43:35:300 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:43:35:300
19.  Christina Wiejak Barrow Central Wheelers Finished Senior 00:44:04:150 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:04:150
20.  Joanne Thom Sandy Wallace Cycles Finished Senior 00:44:25:100 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:44:25:100
21.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:44:53:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:53:400
22.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:44:55:150 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:55:150
23.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Junior 00:45:01:200 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:01:200
24.  Ruby Miller Hargroves-Montezuma's Finished Senior 00:45:16:550 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:16:550
25.  Adeline Moreau Sunday Echappée Finished Senior 00:45:33:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:33:100
26.  Ishbel Strathdee Edinburgh RC Finished Junior 00:45:35:950 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:35:950
27.  Marie Lynn Team Boompods Finished Senior 00:45:38:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:45:38:200
28.  Zara Mair Sandy Wallace Cycles Finished Senior 00:46:01:400 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:46:01:400
29.  Anna Shackley Team 22 Finished Junior 00:46:40:350 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:40:350
30.  Emma Knight Twelve50 Bikes Finished Senior 00:47:04:850 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:04:850
31.  Lucy O'donell Finished 00:47:12:050 0

31. Lucy O'donell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:12:050
32.  Jennifer Forrester www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Senior 00:47:36:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:36:350
33.  Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:47:41:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:41:950
34.  Roslynn Newman Female Riders Race Team Finished Vet 40-49 00:48:41:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:41:150
35.  Emily Conn Banjo Cycles Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
36.  Katherine Simpson Rock And Road Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Estelle Fuller Edinburgh RC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
38.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
39.  Laura Cunningham Ronde Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Katie Turbitt Velo Club Moulin Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Helen Wall Dundee Wheelers CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Katy Simcock Team Corley Cycles Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Cheryl Walker Dundee Wheelers CC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Junior Women Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women Trophy - Results
1.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:41:26:950 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:26:950
2.  Katie Scott Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:41:55:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:55:200
3.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:42:33:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:33:000
4.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Junior 00:42:41:500 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:41:500
5.  Abbie Manley Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:43:20:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:20:000
6.  Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:43:23:050 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:23:050
7.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:44:53:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:53:400
8.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Junior 00:44:55:150 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:55:150
9.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Junior 00:45:01:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:01:200
10.  Ishbel Strathdee Edinburgh RC Finished Junior 00:45:35:950 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:35:950
11.  Anna Shackley Team 22 Finished Junior 00:46:40:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:40:350
12.  Lucy O'donell Finished 00:47:12:050 0

12. Lucy O'donell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:12:050
13.  Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:47:41:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:41:950
14.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
15.  Estelle Fuller Edinburgh RC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
16.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
17.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Women 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 40-49 Trophy - Results
1.  Helen Pattinson Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:39:48:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:48:000
2.  Lucy Siddle Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:39:56:550 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:39:56:550
3.  Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:41:15:400 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:15:400
4.  Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 40-49 00:42:24:050 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:24:050
5.  Sian Tovey dooleys cycles Finished Vet 40-49 00:42:59:250 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:59:250
6.  Karen Poole Sportstest RT Finished Vet 40-49 00:43:21:350 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:21:350
7.  Caroline Harvey Edinburgh RC Finished Vet 40-49 00:43:50:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:50:100
8.  Jaime Nicholson Hoddom Velo Finished Vet 40-49 00:44:39:750 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:39:750
9.  Harriet Guest Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:44:39:750 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:39:750
10.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:45:27:750 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:27:750
11.  Ailsa Curtis West Lothian Clarion CC Finished Vet 40-49 00:45:53:300 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:53:300
12.  Mandie James www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:46:08:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:08:200
13.  Zoe Codd Velo Club Flintham Finished Vet 40-49 00:46:22:950 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:22:950
14.  Lindsay Branston RC Cumbernauld & Kilsyth Finished Vet 40-49 00:46:29:350 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:29:350
15.  Nicola Hartle PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:48:31:950 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:31:950
16.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:49:05:150 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:05:150
17.  Sarah Grimshaw Twelve50 Bikes Finished Vet 40-49 00:50:06:250 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:06:250
18.  Aileen Fisher Ayr Roads Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
19.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Emma Payne Fossa Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Women 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 50-59 Trophy - Results
1.  Brenda Callander Stirling Bike Club Finished Vet 50-59 00:42:44:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:44:600
2.  Tracey Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50-59 00:42:59:750 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:59:750
3.  Sally Reid Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50-59 00:45:00:950 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:00:950
4.  Elizabeth Clayton RT 23 Finished Vet 50-59 00:45:08:600 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:08:600
5.  Anne Chisholm Perth United Cycling Club Finished Vet 50-59 00:46:56:100 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:56:100
6.  Alison Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 00:47:25:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:25:350
7.  Ruth Marshall North Tyneside Riders Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
8.  Catherine Logan Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59

Veteran Women 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 60+ Trophy - Results
1.  Nicola Davies www.cyclocrossrider.com Finished Vet 60+ 00:43:22:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:22:500
2.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ 00:50:23:750 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:50:23:750

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U16 00:27:13:030 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:13:030
2.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:28:05:075 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:05:075
3.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished Youth U16 00:28:45:035 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:45:035
4.  Hermione Pickering Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished Youth U16 00:29:03:060 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:03:060
5.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished Youth U16 00:29:06:070 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:06:070
6.  Elena McGorum Peebles CC Finished Youth U16 00:29:07:010 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:07:010
7.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:29:27:070 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:27:070
8.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth U16 00:29:36:030 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:36:030
9.  Anoushka Minale Hub Vélo Finished Youth U16 00:29:37:005 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:37:005
10.  Iona Moir Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:29:50:065 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:50:065
11.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished Youth U16 00:30:08:010 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:08:010
12.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:30:21:085 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:21:085
13.  Roisin Lally Derwentside CC Finished Youth U16 00:30:25:050 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:25:050
14.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:30:41:065 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:41:065
15.  Amelia Cox Banjo Cycles Finished Youth U16 00:30:42:070 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:42:070
16.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U16 00:30:43:005 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:43:005
17.  Eva Young Pedal Power RT Finished Youth U16 00:31:06:045 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:06:045
18.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished Youth U16 00:31:15:085 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:15:085
19.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:31:21:030 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:21:030
20.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished Youth U16 00:32:26:095 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:26:095
21.  Lily Young Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U16 00:32:34:045 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:34:045
22.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:32:53:055 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:53:055
23.  Alexa Hawkins Banjo Cycles Finished Youth U16 00:33:13:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:13:050
24.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:33:26:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:26:050
25.  Ellie Littlejohn Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:34:35:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:35:070
26.  Charlotte Fox Clifton CC Finished Youth U16 00:35:37:095 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:37:095
27.  Mia Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U16 00:35:54:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:54:010
28.  Sophie Paterson Glasgow Riderz Finished Youth U16 00:36:06:030 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:06:030
--- Skye Donnelly Glasgow Riderz Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Kirsty Hay East Kilbride Road Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Emily Lines WXC World Racing Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished Youth U16 00:30:09:300 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:09:300
2.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished Youth U16 00:30:35:700 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:35:700
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:31:21:700 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:21:700
4.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U16 00:31:25:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:25:100
5.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:31:26:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:26:000
6.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth U16 00:31:43:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:43:400
7.  Joshua Tarling Team Backstedt/Hotchillee Finished Youth U16 00:31:52:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:52:100
8.  Ben Houlihan Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 00:32:10:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:10:200
9.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U16 00:32:17:700 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:17:700
10.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:32:22:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:22:000
11.  Darren Rafferty Finished Youth U16 00:32:22:900 0

11. Darren Rafferty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:22:900
12.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Youth U16 00:32:23:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:23:000
13.  Ben Flanagan Derwentside CC Finished Youth U16 00:32:29:200 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:29:200
14.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:32:41:600 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:41:600
15.  Kieran Riley ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:32:54:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:54:100
16.  Callum Thornley Peebles CC Finished Youth U16 00:33:00:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:00:400
17.  Bjoern Koerdt All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Youth U16 00:33:15:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:15:400
18.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:33:23:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:23:500
19.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U16 00:33:25:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:25:800
20.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:33:27:700 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:27:700
21.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished Youth U16 00:33:28:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:28:500
22.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished Youth U16 00:33:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:29:000
23.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U16 00:33:30:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:30:700
24.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 00:33:31:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:31:100
25.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:33:41:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:41:200
26.  Angus Beggin Bicester Millennium CC Finished Youth U16 00:33:51:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:51:100
27.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:33:52:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:52:600
28.  Stanley Platts VC Londres Finished Youth U16 00:34:01:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:01:100
29.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Youth U16 00:34:02:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:02:400
30.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U16 00:34:03:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:03:200
31.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U16 00:34:03:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:03:900
32.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Youth U16 00:34:04:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:04:400
33.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:34:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:06:000
34.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Youth U16 00:34:08:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:08:100
35.  Michael Tait Derwentside CC Finished Youth U16 00:34:24:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:24:800
36.  William Ryan Solihull CC Finished Youth U16 00:34:26:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:26:700
37.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:34:36:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:36:400
38.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Youth U16 00:34:36:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:36:900
39.  Somhairle Fisher Finished 00:34:38:000 0

39. Somhairle Fisher -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:34:38:000
40.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:34:47:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:47:900
41.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished Youth U16 00:34:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:45:000
42.  Alex Barker Team Backstedt/Hotchillee Finished Youth U16 00:35:00:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:00:300
43.  Gareth Davies Banjo Cycles Finished Youth U16 00:35:01:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:01:500
44.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished Youth U16 00:35:27:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:27:500
45.  Felix Clacy Solent Pirates Finished Youth U16 00:35:42:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:42:500
46.  Calum Smith Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:35:21:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:21:200
47.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished Youth U16 00:35:48:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:48:400
48.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished Youth U16 00:35:48:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:48:800
49.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:35:50:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:50:300
50.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:35:57:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:57:100
51.  Daniel Holmes Derwentside CC Finished Youth U16 00:35:57:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:57:200
52.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Youth U16 00:36:06:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:06:200
53.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished Youth U16 00:36:16:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:16:400
54.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Youth U16 00:36:18:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:18:900
55.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Youth U16 00:36:19:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:19:400
56.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished Youth U16 00:36:43:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:43:100
57.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished Youth U16 00:37:01:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:01:700
58.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth U16 00:37:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:14:000
59.  Euan Walkingshaw Edinburgh RC Finished Youth U16 00:37:52:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:52:900
60.  Conor Jones Solihull CC Finished Youth U16 00:38:20:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:20:900
61.  Alex Best Derwentside CC Finished Youth U16 00:38:25:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:25:100
62.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished Youth U16 00:39:08:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:08:700
63.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
64.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
65.  Spike Elwell East Bradford CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
66.  Toby Kershaw Velo Club Moulin Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
67.  Milo Summers Herne Hill Youth CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
68.  Daniel Wood Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
69.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
70.  Miller Crombie West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
71.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
72.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Joel Corbishley Team Milton Keynes Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Louis Moore Edinburgh RC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Max Poole Bike Box Alan Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Callum Reid Squadra Scozzese Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Daniel Vincent Green Jersey RT Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:32:23:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:23:000
2.  Max Greensill Rapid Racer Products Finished Youth U14 00:33:06:400 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:06:400
3.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U14 00:33:18:700 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:18:700
4.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:33:47:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:47:100
5.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Youth U14 00:33:48:500 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:48:500
6.  Alfie Amey Team Darenth Finished Youth U14 00:33:49:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:49:200
7.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 00:34:09:600 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:09:600
8.  Emyr Truelove Abergavenny Road Club Finished Youth U14 00:34:13:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:13:900
9.  Ben Marsh Matlock CC Finished Youth U14 00:34:18:200 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:18:200
10.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:34:31:500 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:31:500
11.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U14 00:34:38:800 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:38:800
12.  Finlay Beggin Zappi Racing Team Finished Youth U14 00:34:57:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:57:400
13.  Scott Fisher Barrow Central Wheelers Finished Youth U14 00:35:44:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:44:700
14.  Alfie Davies A Cycling Finished Youth U14 00:35:46:400 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:46:400
15.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:35:47:400 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:47:400
16.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:35:50:100 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:50:100
17.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 00:36:15:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:15:400
18.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished Youth U14 00:36:18:900 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:18:900
19.  Callum Watson East Bradford CC Finished Youth U14 00:36:20:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:20:800
20.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:36:26:900 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:26:900
21.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:36:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:33:900
22.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:36:36:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:36:300
23.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished Youth U14 00:36:43:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:43:100
24.  Reuben Oakley Tay Titans Finished Youth U14 00:36:43:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:43:300
25.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Youth U14 00:36:45:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:45:900
26.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 00:36:52:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:52:900
27.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U14 00:36:54:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:54:600
28.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Youth U14 00:37:09:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:09:700
29.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U14 00:37:39:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:39:300
30.  Will Roberts Derwentside CC Finished Youth U14 00:38:45:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:45:300
31.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished Youth U14 00:29:11:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:11:600
32.  Shane Scullion Finished Youth U14 00:29:32:300 0

32. Shane Scullion -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:32:300
33.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished Youth U14 00:29:46:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:46:600
34.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Youth U14 00:29:59:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:59:900
35.  Rory Laidlaw KICC Finished Youth U14 00:30:25:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:25:900
36.  William Best Derwentside CC Finished Youth U14 00:30:38:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:38:600
37.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished Youth U14 00:30:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:43:000
38.  Finlay Cooper Edinburgh RC Finished Youth U14 00:30:47:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:47:400
39.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Youth U14 00:30:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:56:000
40.  Noah Fontaine Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:31:07:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:07:600
41.  Adam Rafferty Watford Cycle Hub Finished Youth U14 00:31:15:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:15:600
42.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U14 00:31:27:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:27:200
43.  Archie Dawson Finished 00:31:32:100 0

43. Archie Dawson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:31:32:100
44.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:31:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:45:500
45.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished Youth U14 00:31:47:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:47:600
46.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished Youth U14 00:31:57:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:57:700
47.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished Youth U14 00:32:18:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:18:200
48.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished Youth U14 00:32:52:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:52:600
49.  Akhil Kolnaty Solihull CC Finished Youth U14 00:33:23:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:23:700
50.  Noah Inman Lichfield City CC Finished Youth U14 00:34:04:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:04:700
51.  Elliott Davies Edinburgh RC Finished Youth U14 00:34:12:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:12:700
52.  James Foster Glasgow Riderz Finished Youth U14 00:34:13:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:13:600
53.  Evan McKenzie West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:34:14:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:14:200
54.  Fraser Thomson Glasgow Riderz Finished Youth U14 00:34:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:16:000
55.  George Amor-Hughes Derby Mercury RC Finished Youth U14 00:34:28:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:28:300
56.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:34:51:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:51:900
57.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished Youth U14 00:34:53:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:53:500
58.  Iain Carter Glasgow Riderz Finished Youth U14 00:34:54:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:54:100
59.  Finn Hawkins WORX Factory Racing Finished Youth U14 00:35:41:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:41:200
60.  Finlay Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:35:58:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:58:600
61.  Archie McLean Walkers Cycling Club Finished Youth U14 00:38:19:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:19:800
62.  Alasdair Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U14 00:38:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:57:000
63.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished Youth U14 00:40:53:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:53:100
--- Benjamin Bisson WORX Factory Racing Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Ross Chisholm West Lothian Clarion CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Callum McGillivray Grampian Tigers Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:28:14:250 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:14:250
2.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Youth U14 00:28:46:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:46:650
3.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth U14 00:28:58:650 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:58:650
4.  Freya Evans The Bulls Finished Youth U14 00:29:18:850 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:18:850
5.  Awen Roberts Towy Riders Finished Youth U14 00:29:24:700 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:24:700
6.  Florence Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U14 00:29:32:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:32:400
7.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished Youth U14 00:29:40:450 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:40:450
8.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U14 00:30:28:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:28:200
9.  Harriet Limb Matlock CC Finished Youth U14 00:30:28:600 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:28:600
10.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth U14 00:30:38:250 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:38:250
11.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished Youth U14 00:30:39:450 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:39:450
12.  Millie Coleman Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:31:18:250 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:18:250
13.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished Youth U14 00:31:19:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:19:700
14.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished Youth U14 00:31:36:050 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:36:050
15.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:31:37:150 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:37:150
16.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished Youth U14 00:31:55:750 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:55:750
17.  Lucy Glover Derwentside CC Finished Youth U14 00:31:59:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:59:400
18.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:31:59:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:59:550
19.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U14 00:32:30:350 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:30:350
20.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished Youth U14 00:32:32:050 2