2018 Scottish National Madison Championship inc. Festive Flyer & Paracycling Tandem Events

Track , Glasgow – Saturday, 01 Dec 2018

Event Summary

Event Overview

The Festive Flyer will incorporate an Open Team Sprint competition, Paracycling 200m and 1km Time Trials as well as the 2018 Scottish National Madison Championships.

Madison Championships

Riders should enter as individuals and provide the name & membership number of their partner.

Sprint and Tandem Events 

Team entries should be submitted by the Team Manager and the names  & membership numbers of all team members must be provided.  Track Championship regulations do not apply.

The schedule of races is dependent on entries received for each competition and may be subject to change prior to the start of the event.

Following the close of online entries on Friday 16th November, the schedule will be completed and issued to competitors the following week, along with the race manual.

Event Details

Event URN:

432631

Start Date:

Sat, 1st Dec 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Entry close date

Fri, 16th Nov 2018

Event Organiser:

Kenneth Steele
kennethsteele@ntlworld.com

Results

Confirmed Results

Open Madison Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Madison Championship - Results
1.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Kevin Barclay Spokes Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fraser Martin Saint Piran Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ben Norris dooleys cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aidan Quinn dooleys cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander MacRae dooleys cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st

Youth A Boys Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team - Results
1.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack McManus Royal Albert CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team - Results
1.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Junior Men Madison Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Madison Championship - Results
1.  Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Alfred George Spokes Racing Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Logan Maclean Edinburgh RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cameron Oliver Glasgow Cycle Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Women Madison Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women Madison Championship - Results
1.  Ellen McDermott Team Boompods Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Sarah Walker Team Boompods Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Janette Hazlett Glasgow Ivy CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lucie Hrnickova Edinburgh RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aileen Clyde RT 23 Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth A Boys Madison Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Madison Championship - Results
1.  Aaron King Squadra Scozzese Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Oscar Onley Squadra Scozzese Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Mccullagh Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Harvey Kay Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Rory Spencer East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jack McManus Royal Albert CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team - Results
1.  Jamie Alexander SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  James Wright Finished N/A 0

1. James Wright -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Kenny Blair Glasgow Green Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Corin Halliday Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Liam White Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stuart Donaghy Lomond Roads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Angus Gillies Billy Bilsland Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jason Lafferty VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gordon Dick Lomond Roads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Stephen Hill Lomond Roads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Stephen Maxwell Lomond Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kenneth Morrice VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women's Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team - Results
1.  Rowan Andrew Glasgow Riderz Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Elizabeth Winton Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Elizabeth Wisdish Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Pamela Craig RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Georgia Mansfield Torelli-Brother Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ashley Faye Helsby Billy Bilsland Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lucie Hrnickova Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kirsteen Ellis Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Janette Hazlett Glasgow Ivy CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entries Close at 11.55pm on Friday 16th November for all events.

 

For the Scottish National Madison Championships, all riders must adhere to at least one of the following eligibility criteria stated within the Scottish Cycling Technical Regulations;

18.1.2 All SC Championships shall be open to: -

a) SC/BC members (members of clubs affiliated to SC)

b) Scottish Nationals (persons born in Scotland)

c) Scottish Residents (persons who have lived in Scotland for three of the last five years)

d) Persons who have at least one parent who was born in Scotland.

e) Members of the armed forces who meet none of the above, but who by necessity are required to live in Scotland away from their normal residence.

Persons in sections (b), (c), (d) and (e) must be members of an UCI recognised Cycling Federation.


The Festive Flyer (Team Sprint and Tandem Event) is also open to non-BC members, subject to payment of Day Licence fee (£10 for non-member, Ride & Bronze members, £5 for Silver Members). Members of nations other than British Cycling should bring their valid Licence and Federation Dispensation to race abroad.


Riders should also note that Scottish Cycling are continuing their Madison-specific coached sessions. The next block of 4 sessions starts on the 15th August. Further details can be found on the link https://www.britishcycling.org.uk/events/details/180575/HSBC-UK-Go-Ride-Scottish-Cycling-Madison-Block-3-Training-Session-1

The Races

Open Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C+ Band 5 --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
03 hr
Youth A Boys Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Youth Only ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Youth A Girls Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Youth Only ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Junior Men Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
03 hr
Senior Women Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
03 hr
Junior Women Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
03 hr
Youth A Boys Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Youth Only Youth --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Youth Only, Youth
03 hr
Youth A Girls Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Youth Only Youth --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Youth Only, Youth
03 hr
Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Women's Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Women Only None ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Paracycling Tandem 1km TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C None ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Regional C, None
Paracycling Tandem 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C None ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Regional C, None

Event Summary

Event Overview

The Festive Flyer will incorporate an Open Team Sprint competition, Paracycling 200m and 1km Time Trials as well as the 2018 Scottish National Madison Championships.

Madison Championships

Riders should enter as individuals and provide the name & membership number of their partner.

Sprint and Tandem Events 

Team entries should be submitted by the Team Manager and the names  & membership numbers of all team members must be provided.  Track Championship regulations do not apply.

The schedule of races is dependent on entries received for each competition and may be subject to change prior to the start of the event.

Following the close of online entries on Friday 16th November, the schedule will be completed and issued to competitors the following week, along with the race manual.

Event Details

Event URN:

432631

Start Date:

Sat, 1st Dec 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Entry close date

Fri, 16th Nov 2018

Event Organiser:

Kenneth Steele
kennethsteele@ntlworld.com

Results

Confirmed Results

Open Madison Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Madison Championship - Results
1.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Kevin Barclay Spokes Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fraser Martin Saint Piran Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ben Norris dooleys cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aidan Quinn dooleys cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander MacRae dooleys cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st

Youth A Boys Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team - Results
1.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack McManus Royal Albert CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team - Results
1.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Junior Men Madison Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Madison Championship - Results
1.  Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Alfred George Spokes Racing Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Logan Maclean Edinburgh RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cameron Oliver Glasgow Cycle Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior Women Madison Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women Madison Championship - Results
1.  Ellen McDermott Team Boompods Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Sarah Walker Team Boompods Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Janette Hazlett Glasgow Ivy CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lucie Hrnickova Edinburgh RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aileen Clyde RT 23 Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth A Boys Madison Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Madison Championship - Results
1.  Aaron King Squadra Scozzese Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Oscar Onley Squadra Scozzese Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Mccullagh Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Harvey Kay Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Rory Spencer East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jack McManus Royal Albert CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team - Results
1.  Jamie Alexander SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  James Wright Finished N/A 0

1. James Wright -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Kenny Blair Glasgow Green Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Corin Halliday Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Liam White Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Stuart Donaghy Lomond Roads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Angus Gillies Billy Bilsland Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jason Lafferty VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gordon Dick Lomond Roads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Stephen Hill Lomond Roads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Stephen Maxwell Lomond Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kenneth Morrice VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women's Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team - Results
1.  Rowan Andrew Glasgow Riderz Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Elizabeth Winton Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Kathleen McCormac Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Elizabeth Wisdish Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Pamela Craig RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Georgia Mansfield Torelli-Brother Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ashley Faye Helsby Billy Bilsland Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lucie Hrnickova Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kirsteen Ellis Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Janette Hazlett Glasgow Ivy CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entries Close at 11.55pm on Friday 16th November for all events.

 

For the Scottish National Madison Championships, all riders must adhere to at least one of the following eligibility criteria stated within the Scottish Cycling Technical Regulations;

18.1.2 All SC Championships shall be open to: -

a) SC/BC members (members of clubs affiliated to SC)

b) Scottish Nationals (persons born in Scotland)

c) Scottish Residents (persons who have lived in Scotland for three of the last five years)

d) Persons who have at least one parent who was born in Scotland.

e) Members of the armed forces who meet none of the above, but who by necessity are required to live in Scotland away from their normal residence.

Persons in sections (b), (c), (d) and (e) must be members of an UCI recognised Cycling Federation.


The Festive Flyer (Team Sprint and Tandem Event) is also open to non-BC members, subject to payment of Day Licence fee (£10 for non-member, Ride & Bronze members, £5 for Silver Members). Members of nations other than British Cycling should bring their valid Licence and Federation Dispensation to race abroad.


Riders should also note that Scottish Cycling are continuing their Madison-specific coached sessions. The next block of 4 sessions starts on the 15th August. Further details can be found on the link https://www.britishcycling.org.uk/events/details/180575/HSBC-UK-Go-Ride-Scottish-Cycling-Madison-Block-3-Training-Session-1

The Races

Open Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C+ Band 5 --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Regional C+, Band 5
03 hr
Youth A Boys Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Youth Only ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Youth A Girls Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Youth Only ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Junior Men Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
03 hr
Senior Women Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
03 hr
Junior Women Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
03 hr
Youth A Boys Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Youth Only Youth --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Youth Only, Youth
03 hr
Youth A Girls Madison Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Youth Only Youth --- 03 hr
Sat 01/12/18 – 13:00
Youth Only, Youth
03 hr
Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Women's Open Team Sprint (Non-Champ): TM to enter team Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Women Only None ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Paracycling Tandem 1km TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C None ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Regional C, None
Paracycling Tandem 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/12/18 13:00 Regional C None ---
Sat 01/12/18 – 13:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk