NEYL Round 8 - Stockton Cycling Festival

Closed Circuit , Stockton on Tees – Sunday, 15 Jul 2018

Event Summary

Event Overview

Racing on closed roads along Stockton's Riverside for all Youth age categories (A,B,C,D &E)  as part of this year's Stockton Cycling Festival. 

Sunday 15th July is family Festival Day, including RideStockton, Stockton Grand Prix and the fantastic Events village packed with entertainment and activities for all the family, so why not come along early to see off the Womens GP, and make a day of it?

Please note that due to close timings there will be ONLINE ENTRY ONLY. There will be NO entries on the day.

This is the final round of the North East Youth League 2018.

Entries are also welcome from riders from outside of the region.

Event Details

Event URN:

432590

Start Date:

Sun, 15th Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Stockton Riverside, Stockton On Tees, TS17 6FB

View map

Entry close date

Wed, 11th Jul 2018

Event Organiser:

Michelle Kilcullen
07958698267
membership@stocktonwheelers.org.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniels Kucerjavijs Team JRC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Dobbing Ribble Cycling Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Nathan Young Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Adam Harris Beacon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Max Lutz-Atkinson Ribble Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Godber Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Jones Manilla GRN Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Ellmore Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Rachael Rose Manilla GRN Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Fox Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Niamh Elliott Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Roisin Lally Derwentside CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Alex Beldon Ilkley Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Kieron Mutch Racing Metro 15 Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Ryan Thomas East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Daniel Saba Racing Metro 15 Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Owen Massey Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Harry Akiens Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Connor Prior Racing Metro 15 Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Millie Burgess Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Gatenby Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Wardle Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Joshua Slade Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Joseph Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Patrick Havercroft Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Daniel Kemp Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Finlay Godber Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Alex Boyer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Finley Smith Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Ciaran Lally Derwentside CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Anna Whelan Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Hannah Billingham Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Iain Haldane Derwentside CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Finlay Slade Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  William Rowan Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Fraser Morrison Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Ewan Whiting Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Jack Harker Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Matthew Russell Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Daisy Allen Manilla GRN Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Willow MacIver Stockton Wheelers CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Matthew Best Manilla GRN Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Angus Walker Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Harry Kemp Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Harrison Huntley Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  James Starford Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Olly Diro Ejara Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Harry Irvine Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Harry Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  George Allen Manilla GRN Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Charlie Harker Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Charlie Brooks Manilla GRN Cycling Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Jake Honeysett Salt Ayre Cog Set Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophia Brooks Manilla GRN Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Una Allport Finished 0

3. Una Allport -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Please note that due to close timings there will be ONLINE ENTRY ONLY. There will be NO entries on the day.

Sign-on will open at 8am, initially for Youth E & D only, at the Stockton Wheelers gazebo in the event area.

Please report to gear check  before signing on. You will be given a token to hand in at sign on once your gears have been checked.

The schedule for the day is very tight, to give maximum race time whilst fitting in all races between the Womens race starting and returning to the Riverside. To allow the races to run to time please be ready to enter the circuit 5 minutes before your race start time.

Race Schedule:

8.45am Youth E (15 minutes)

9.05am Youth D (15 miniutes)

9.25am Youth C (20 minutes)

9.50am Youth A&B (35 minutes)

Presentations will be held on the BC Podium Truck once all of the youth races have finished.

Please note that there will be road closures in place all day. Access and parking information will be sent out once available from Stockton Council.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:50 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Sun 15/07/18 – 09:50
Youth Only, Band 5
35 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Sun 15/07/18 – 09:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:50 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Sun 15/07/18 – 09:50
Youth Only, Band 5
35 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Sun 15/07/18 – 09:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:25 Youth Only None --- 20 mins
Sun 15/07/18 – 09:25
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:25 Youth Only None --- 20 mins
Sun 15/07/18 – 09:25
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:05 Youth Only None --- 15 mins
Sun 15/07/18 – 09:05
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:05 Youth Only None --- 15 mins
Sun 15/07/18 – 09:05
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 08:45 Youth Only None --- 15 mins
Sun 15/07/18 – 08:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 08:45 Youth Only None --- 15 mins
Sun 15/07/18 – 08:45
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

Racing on closed roads along Stockton's Riverside for all Youth age categories (A,B,C,D &E)  as part of this year's Stockton Cycling Festival. 

Sunday 15th July is family Festival Day, including RideStockton, Stockton Grand Prix and the fantastic Events village packed with entertainment and activities for all the family, so why not come along early to see off the Womens GP, and make a day of it?

Please note that due to close timings there will be ONLINE ENTRY ONLY. There will be NO entries on the day.

This is the final round of the North East Youth League 2018.

Entries are also welcome from riders from outside of the region.

Event Details

Event URN:

432590

Start Date:

Sun, 15th Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Stockton Riverside, Stockton On Tees, TS17 6FB

View map

Entry close date

Wed, 11th Jul 2018

Event Organiser:

Michelle Kilcullen
07958698267
membership@stocktonwheelers.org.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniels Kucerjavijs Team JRC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Dobbing Ribble Cycling Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Nathan Young Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Adam Harris Beacon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Max Lutz-Atkinson Ribble Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Godber Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Jones Manilla GRN Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Ellmore Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Rachael Rose Manilla GRN Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Fox Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Niamh Elliott Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Roisin Lally Derwentside CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Alex Beldon Ilkley Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Kieron Mutch Racing Metro 15 Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Ryan Thomas East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Daniel Saba Racing Metro 15 Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Owen Massey Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Harry Akiens Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Connor Prior Racing Metro 15 Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Millie Burgess Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Gatenby Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Wardle Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Joshua Slade Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Joseph Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Patrick Havercroft Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Daniel Kemp Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Finlay Godber Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Alex Boyer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Finley Smith Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Ciaran Lally Derwentside CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Anna Whelan Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Hannah Billingham Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Iain Haldane Derwentside CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Finlay Slade Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  William Rowan Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Fraser Morrison Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Ewan Whiting Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Jack Harker Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Matthew Russell Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Grace Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Daisy Allen Manilla GRN Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Willow MacIver Stockton Wheelers CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Matthew Best Manilla GRN Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Angus Walker Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Harry Kemp Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Harrison Huntley Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  James Starford Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Olly Diro Ejara Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Harry Irvine Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Harry Scott Newcastle Phoenix Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  George Allen Manilla GRN Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Charlie Harker Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Charlie Brooks Manilla GRN Cycling Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Jake Honeysett Salt Ayre Cog Set Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophia Brooks Manilla GRN Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Una Allport Finished 0

3. Una Allport -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Please note that due to close timings there will be ONLINE ENTRY ONLY. There will be NO entries on the day.

Sign-on will open at 8am, initially for Youth E & D only, at the Stockton Wheelers gazebo in the event area.

Please report to gear check  before signing on. You will be given a token to hand in at sign on once your gears have been checked.

The schedule for the day is very tight, to give maximum race time whilst fitting in all races between the Womens race starting and returning to the Riverside. To allow the races to run to time please be ready to enter the circuit 5 minutes before your race start time.

Race Schedule:

8.45am Youth E (15 minutes)

9.05am Youth D (15 miniutes)

9.25am Youth C (20 minutes)

9.50am Youth A&B (35 minutes)

Presentations will be held on the BC Podium Truck once all of the youth races have finished.

Please note that there will be road closures in place all day. Access and parking information will be sent out once available from Stockton Council.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:50 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Sun 15/07/18 – 09:50
Youth Only, Band 5
35 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Sun 15/07/18 – 09:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:50 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Sun 15/07/18 – 09:50
Youth Only, Band 5
35 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Sun 15/07/18 – 09:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:25 Youth Only None --- 20 mins
Sun 15/07/18 – 09:25
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:25 Youth Only None --- 20 mins
Sun 15/07/18 – 09:25
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:05 Youth Only None --- 15 mins
Sun 15/07/18 – 09:05
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 09:05 Youth Only None --- 15 mins
Sun 15/07/18 – 09:05
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 08:45 Youth Only None --- 15 mins
Sun 15/07/18 – 08:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/07/18 08:45 Youth Only None --- 15 mins
Sun 15/07/18 – 08:45
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk